اضطراب : اضطراب چیست / درمان اضطراب و افسردگی / علائم اضطراب شدید

سلامت 🔥 ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

اضطراب : اضطراب چیست / درمان اضطراب و افسردگی / علائم اضطراب شدید

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

با ما همراه باشید.‍

اگر درباره این مقاله اطلاعات مفید یا تجربه ای دارید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب, اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی


اضطراب چیست

اضطراب یا تشویش یا دلشوره عبارت است از یک احساس منتشر، ناخوشایند و مبهم هراس و نگرانی با منشأ ناشناخته، که به فرد دست می‌دهد و شامل عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی است.

وقوع مجدد موقعیت‌هایی که قبلاً استرس زا بوده‌اند یا طی آن‌ها به فرد آسیب رسیده‌است باعث اضطراب در افراد می‌شود.

همهٔ انسان‌ها در زندگی خود دچار اضطراب می‌شوند، ولی اضطراب مزمن و شدید غیرعادی و مشکل‌ساز است.

تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهند که اضطراب در طبقات کم‌درآمد و افراد میان‌سال و سال‌خورده نسبت به بقیه افراد بیشتر دیده می‌شود.

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

تنیدگی (استرس) یا اضطراب

استرس و اضطراب در لغت جنبیدن، لرزیدن، تپیدن، پریشان‌حال شدن، یکدیگر را با چیزی زدن، به هم واکوفتن، آشفتگی، بی‌تابی، ناآرامی است؛ این‌ها کلماتی هستند که در زندگی روزمرّه، برای توصیف حالات، احساسات و هیجانات می‌شوند.

به‌طور مثال: هنگام سخنرانی در برابر جمع، هنگام امتحان، به خاطر مشکلات مالی، به دلیل تاُخیر سر یک قرار و ….

امّا هنگامی که از این دو کلمه استفاده می‌کنیم، توجّه چندانی به تفاوت موجود میان آن دو نداریم؛ به عنوان مثال: هنگام سخن گفتن از مشکلات روانیِ شایع در کودکان و نوجوانان، باید دقیق‌تر بود و تفاوت میان استرس و اضطراب را به خوبی درک کرد.

در روان‌شناسی، اضطراب مرحلهٔ پیشرفتهٔ استرس مزمن است و هنگامی به صورت یک مشکل بهداشت روانی در می‌آید که مثلاً برای فرد یا اطرافیانش رنج و ناراحتی به وجود آورد یا مانع رسیدن شخصی به اهدافش شود و همچنین مواقعی که انجام کارهای روزانه و عادّی مختل شوند.

اضطراب هنگامی در فرد بروز می‌کند که شرایط استرس‌زا در زندگی او بیش از حد طولانی شود یا به‌طور مکرّر رخ دهد، همچنین اگر دستگاه عصبی بدن نتواند به مرحلهٔ مقاومت تنیدگی پایان دهد و بدن برای مدّتی طولانی همچنان بسیج باقی بماند، در این صورت بدن فرسوده و در برابر بیماری‌های جسمی و روانی (مانند اضطراب) آسیب‌پذیر می‌شود.


درمان اضطراب و افسردگی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

دارو درمانی

در این نوع درمان از داروها برای کم کردن علائم اضطراب بیمار استفاده می‌شود. این داروها شامل گروه بزرگی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج خاص، دوز پایینی از داروهای ضد روان‌پریشی و دیگر داروهای کاهش‌دهنده‌ی اضطراب است.

روان درمانی

روان‌درمانی پروسه‌ای است که در آن روان‌شناس یا روان‌کاو از طریق صحبت با بیمار ریشه‌ی اضطراب را پیدا کرده و راه‌های کسب آرامش را به بیمار یاد می‌دهد؛ در نتیجه بدن فرد قادر خواهد بود با عوامل تنش‌زا مقابله کند.

درمان رفتاری-شناختی

درمان رفتاری-شناختی از مؤثرترین شکل‌های روان درمانی است.

از آنجا که عوامل به‌ وجود‌ آورنده‌ی اضطراب در خود فرد و افکار او وجود دارد؛ در این روش روان‌کاو یا روان‌شناس به بیمار آموزش می‌دهد تا آن دسته از الگوهای فکری و رفتاری‌اش را که منجر به اضطراب می‌شود، تغییر دهد.

تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی

با اینکه بیشتر مبتلایان به اختلالات اضطرابی به درمان‌‌های دارویی و روانی احتیاج دارند؛ اما ایجاد تغییر در شیوه‌ی زندگی می‌تواند روند بهبود را سریع‌تر کند.

استفاده از فنون آرامش و روش‌های تن آرامی

از آنجا که میان ذهن و جسم ارتباط تنگاتنگی وجود دارد؛ استفاده از روش‌های آرام‌سازی جسم و از بین بردن تنش و انقباضات عضلات، موجب آرامش ذهن می‌شود.

۱. خواب کافی داشته باشید

برای درمان اضطراب باید خوب بخوابید.

خواب نامناسب می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد.

کمبود خواب نه تنها بر سلامت جسمانی تأثیر می‌گذارد، بلکه اضطراب و استرس را تشدید می‌کند.

گاهی اوقات خواب ناکافی می‌تواند به یک چرخه‌ی معیوب تبدیل شود چرا که اضطراب غالبا به اختلال در خواب منجر می‌شود.

علی‌الخصوص در مواقعی که اضطراب دارید، برای خواب کامل ۷ تا ۹ ساعته برنامه‌ریزی کنید.

آن موقع خواهید دید که چطور داشتن خواب شیرین در چند شب، بر میزان اضطراب شما در طول روز تأثیر مثبت می‌گذارد.

۲. لبخند بزنید

یکی از راه‌های درمان اضطراب لبخند زدن است.

وقتی کار ما را خسته و کوفته می‌کند، یک راه خوب برای استراحت سریع، پیدا کردن چیزی جهت خندیدن است.

تحقیقات نشان می‌دهند که خنده می‌تواند عوارض افسردگی و اضطراب را کاهش دهد، پس به دنبال یک کلیپ بامزه در اینترنت بگردید که حالت عصبی را از شما دور کند.

۳. به هم ریختگی‌های ذهن خود را مرتب کنید

به‌هم‌ریختگی جسمی برابر است با به‌هم‌ریختگی روانی و ذهنی.

فضای کاری درهم‌ریخته و نامرتب آسایش را مختل می‌کند و این حس، که کارمان هیچ‌وقت تمام نخواهد شد را به ما القا می‌کند.

بنابراین ۱۵ دقیقه از وقت خود را صرف مرتب کردن محل زندگی یا کار خود نمایید و سپس عادت کنید که همه چیز را تمیز و عاری از هرگونه عنصر اضطراب‌زا نگاه دارید.

این کار به شما کمک خواهد کرد منطقی فکر کنید و در نتیجه هیچ جای اضطرابی برای شما باقی نخواهد ماند.

۴. سپاس‌گزار باشید

یکی از راه‌های درمان اضطراب، سپاس‌گزاری است.

در طی مطالعات علمی مشخص شده است که سپاس‌گزاری به کاهش اضطراب کمک می‌کند، به خصوص زمانی که خوب استراحت کرده باشیم.

با نوشتن نامه‌ یا ساختن کارت‌پُستال سپاس‌گزاری کنید، تا حس قدردانی در تفکرات شما نهادینه شود، در نتیجه با این کار غرق شدن در افکار منفی را از خود دور نمایید.

۵. تغذیه‌ی مناسب داشته باشید

تغذیه‌ی مناسب یکی دیگر از راه‌های درمان اضطراب است.

اضطراب می‌تواند به طور کل فعالیت بدن را دچار اختلال کند به طوری که اشتهای ما تغییر یابد یا فقط بتوانیم مواد غذایی خاصی بخوریم.

اما برای تأمین نیازهای بدن، سعی کنید بیشتر غذاهایی را مصرف کنید که دارای مواد مغذی از قبیل ویتامین B و اُمگا۳ به علاوه‌ی برخی غلات کربوهیدرات‌دار باشند.

مطالعات نشان داده‌اند که میان ویتامین B و سلامت روان ارتباط مستقیمی وجود دارد و اُمگا۳ به کاهش عوارض افسردگی و اضطراب کمک می‌کند.

غلات کربوهیدرات‌دار نیز به تنظیم میزان سروتونین (پیام‌رسان‌های عصبی “حس خوب” که به حفظ آرامش کمک می‌کند) می‌پردازد.

اگرچه ممکن است ما چیزی غیر از این مواد غذایی را هوس کنیم، اما تحقیقات نشان می‌دهند که خوردن غذاهای شیرین و فرآوری‌شده می‌تواند عوارض اضطراب را افزایش دهد.

۶. نفس کشیدن را بیاموزید

یک ابزار مفید برای درمان اضطراب و جلوگیری از حملات اضطرابی و ترس شدید، تنفس است.

تنفس نشان‌گر بسیار خوبی است که میزان اضطراب شما را در طول روز نشان می‌دهد.

نفس‌های کوتاه و سطحی نشان‌دهنده‌ی وجود استرس و اضطراب در مغز و بدن است.

اما در مقابل، نفس کشیدن آگاهانه به همراه تنفس بلند و عمیق کمک می‌کند تا پیام‌هایی به مغز فرستاده شود که مغز را از تشویش و اضطراب دور کند.

۷. تمرکز ذهن (مدیتیشن) داشته باشید

خیلی از ما شنیده‌ایم که تمرکز ذهن آرامش‌بخش است، اما چیزی که دانشمندان علاوه بر این کشف کرده‌اند این است که، تمرکز ذهن در واقع میزان ماده‌ی خاکستری مغز را افزایش می‌دهد که همین به بدن کمک می‌کند تا استرس کمتری داشته باشد.

تعداد زیادی از مطالعات اخیر آثار مثبت تمرکز ذهن را بر روی اضطراب، خلق‌و‌خو و استرس به اثبات رسانده است.

تمرکز ذهن هم‌چنین روشی برای مشاهده‌ی مغز است و به ما امکان می‌دهد که بفهمیم ذهن ما چگونه افکار اضطراب‌آور را به وجود می‌آورد.

شناخت الگوهای فکری مغز می‌تواند کمک کند که ما از افکار منفی فاصله بگیریم.

۸. تخته‌ی چشم‌انداز درست کنید

اگر آینده در نظرتان بزرگ و ترسناک است، سعی کنید افکار خود در خصوص اتفاقات آینده را تغییر دهید.

گاهی‌ اوقات تعیین اهداف واقعی می‌تواند ما را از اضطراب در خصوص آینده‌ی ناشناخته دور کند.

یک ساعت از وقت خود را برای ساختن یک تخته‌ی چشم‌انداز کنار بگذارید و در این تخته هیجانات خود درباره‌ی پروژه‌ها و اتفاقات احتمالی پیشِ رو را وارد کنید.

کسانی که نمی‌توانند این تخته را به صورت دستی تهیه کنند، می‌توانند با استفاده از شبکه اجتماعی پینترست (Pinterest) برای خودشان تخته‌ی چشم‌انداز الکترونیکی بسازند.

هنگام ساختن این تخته، سعی کنید از ابزار فکر (T.H.I.N.K) استفاده کنید: آیا این فکر من درست (True)، مفید (Helpful)، الهام‌بخش (Inspirational)، ضروری (Necessary) و مهربانانه (Kind) است؟ اگر این‌طور نیست، این فکر را دور بریزید.

۹. تفریح کنید

به نظر می‌آید که کودکان و حیوانات دارای یک قابلیت درونی به نام تفریح هستند بدون اینکه نگران سرریز شدن صندوق نامه‌ها یا ایمیل‌های دریافتی خود باشند.

وقتی که شرکت‌ها به ما زمان استراحت می‌دهند، باید مسئولانه از آن برای تفریح و سرگرمی استفاده کنیم.

برای اینکه ذهن خود را خالی کنید یک عصر را با یک کودک یا یک حیوان وقت بگذرانید تا از این مخلوقات بی‌خیال الگو بگیرید!

۱۰. سکوت کنید

زمانی را برای جدا کردن خود از پیرامون‌تان کنار بگذارید.

این کار را در مدت زمانی آغاز کنید که به نظرتان قابل اجرا و قابل تحمل است، حتی اگر ۵ دقیقه باشد.

برای انجام این کار تلفن خود را خاموش کنید و به سراغ ایمیل، تلویزیون، اخبار یا هر چیز دیگر نروید.

بگذارید دیگران متوجه شوند که نمی‌توانند به شما دسترسی پیدا کنند تا بتوانید بدون هیچ نگرانی تمدد اعصاب کنید.

شواهد موجود نشان‌گر این مطلب است که سر و صدای فراوان می‌تواند میزان استرس را بالا ببرد، پس زمانی از زندگی روزمره‌ی پُرهیاهوی خود را برای یک سکوت مقدس و الهام‌بخش اختصاص دهید.

۱۱. نگران شوید

بله، ما می‌توانیم خودمان نگرانی را برای خود ایجاد کنیم، اما فقط برای مدت زمان مشخص.

وقتی چیزی در ذهن شما سنگینی می‌کند یا اعتقاد دارید که قطعا اتفاق ناخوشایندی خواهد افتاد، تنها برای ۲۰ دقیقه برای خود نگرانی ایجاد کنید.

به تمامی پیامدهای ممکن سناریو فکر کنید، به استراتژی‌های مقابله بیاندیشید و بعد از آن ۲۰ دقیقه، فکر و خیال را کنار بگذارید.

سپس با یکی از دوستان‌تان تماس بگیرید تا از وسوسه‌ی فکر و خیال بیشتر و در نتیجه تجاوز کردن از محدوده‌ی ۲۰ دقیقه جلوگیری کنید.

یا روش دیگر این است که برای یکی از استراتژی‌های مورد نظر خود برنامه‌ریزی کنید.

۱۲. از پیش برنامه‌ریزی کنید

با آماده نمودن خود برای روزهای پیشِ رو، با افکار اضطراب‌آور مبارزه کنید.

سعی کنید یک برنامه‌ی زمان‌بندی یا یک لیست فعالیت‌ها درست کنید و عاداتی را در خود ایجاد نمایید که به افزایش بهره‌وری منجر می‌شود.

به جای صرف روزانه ۱۰ دقیقه‌‌ بیشتر برای پیدا کردن دسته‌ کلید، عادت کنید که هر روز هنگام ورود به خانه آن را در جایی مشخص بگذارید.

شب قبل لباس‌های خود را در جایی کنار بگذارید، ساک ورزشی خود را جمع کنید و آن را پشت در قرار دهید یا زودتر به فکر تهیه‌ی ناهار بیافتید.

بر این تمرکز داشته باشید که چگونه با کسب آمادگی پیش از موعد، باورهای اضطراب‌آور را از ذهن خود دور بریزید.

۱۳. چیزهای مثبت را در ذهن خود مجسم کنید

هنگام مواجهه با افکار اضطراب‌آور، برای زمانی محدود این‌طور تصور کنید که با حفظ آرامش تمام در حال رسیدگی به وضعیت پیش آمده هستید.

سعی کنید به شرایط روانی کنونی توجهی نداشته باشید؛ تنها بر این احساس متمرکز باشید که با آرامش خیال از دل طوفان گذر می‌کنید.

به این تکنیک «هدایت تصورات» گفته می‌شود و به کاهش احساس استرس کمک شایانی می‌کند.

۱۴. چیزی آرامش‌بخش استشمام کنید

سعی کنید رایحه‌ای آرام‌کننده را استشمام کنید. ر

یحان، رازیانه و بابونه گزینه‌های بسیاری خوبی هستند؛ آنها باعث کاهش تنش در بدن می‌شوند و به بالا بردن وضوح و پاک بودن ذهن کمک می‌کنند.

۱۵. با دوستان‌ خود وقت بگذرانید

افرادی که دارای حمایت اجتماعی بیشتری هستند، احتمال واکنش منفی‌ِشان به استرس از افراد تک‌گذران بسیار کمتر است.

احتمالا به این دلیل که معاشرت، بدن را به تولید هورمون کاهنده‌ی اضطراب به نام اکسی‌توسین تحریک می‌کند.

پس برای دفعه‌ی بعدی که احساس کردید افکار اضطراب‌آور به سراغ‌تان می‌آید، با دوستان خود قرار بگذارید و برای قدم‌زدن و صحبت کردن با آنها بیرون بروید.


علائم فیزیکی اضطراب شدید

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

عرق کردن: عرق کردن یکی از علائم شایع اضطراب به شمار می‌رود.

عرق کردن اغلب واکنش فیزیولوژیکی به اضطراب است که ممکن است در واکنش به عصبانیت، خجالت کشیدن، خشم یا ترس اتفاق بیافتد.

لرزش: مشکل لرزیدن که ممکن است در واکنش به اضطراب رخ دهد ممکن است مشکلی با علت ریشه‌ای باشد.

بدن به خاطر تغییرات بیوشیمیایی که اتفاق می‌افتند شروع به لرزش می‌کند.

این تغییرات به طور مستقیم دستگاه عصبی و مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

مشکل در تنفس: اضطراب همچنین ممکن است منجر به بروز مشکل در تنفس شود.

این به خاطر عدم تأمین کافی اکسیژن برای بدن است.

افراد تحت تأثیر اضطراب ممکن است در این فاز دچار سرگیجه شوند.

درد قفسه سینه: افراد تحت اضطراب و استرس ممکن است دچار احساس تنگی در قفسه سینه شوند.

درد قفسه سینه ممکن است برخی اوقات با علامت احتمال حمله قلبی اشتباه گرفته شود.

درد قفسه سینه ناشی از اضطراب ممکن است خفیف یا شدید باشد.

تهوع و استفراغ: علائم تهوع و استفراغ به خاطر حالت‌های مختلف بدن از جمله اضطراب می‌تواند ایجاد شوند.

تهوع راهکار دستگاه عصبی مرکزی برای واکنش نشان دادن به اضطراب است.

مرکز استفراغ در مغز وجود دارد که مسئول استفراغ کردن است.

تضعیف دستگاه ایمنی: استرس طولانی مدت می‌تواند باعث تضعیف دستگاه ایمنی شود و بدین ترتیب فرد را نسبت به ابتلا به عفونت‌های مکرر آسیب پذیر می‌سازد.

تضعیف دستگاه ایمنی ممکن است باعث ایجاد درد در قسمت‌های مختلف بدن شود.

سردرد: استرس می‌تواند بروز سردرد و میگرن را تحریک کند که به نوبه خود می‌توانند مشکلات بسیاری در زندگی روزمره شخص به وجود آورند.

بروز سردرد و میگرن مطمئناً می‌تواند زندگی روزمره ما را مختل کنند.

خستگی: افراد تحت استرس طولانی مدت احتمالاً احساس خستگی می‌کنند.

مشکلات گوارشی: استرس می‌تواند به طریق مختلف ما را تحت تأثیر قرار دهد.

استرس و اضطراب می‌تواند منجر به بروز اسهال یا یبوست شود.

بی‌خوابی: الگوی خواب ممکن است تحت تأثیر استرس طولانی مدت قرار بگیرد.

استرس می‌تواند باعث ایجاد بی‌خوابی شود.

استرس تأثیرات بلند مدتی می‌تواند روی بدن ما داشته باشد.

استرس می‌تواند دستگاه‌های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

دارو درمانی همراه با تغییرات سبک زندگی برای مقابله با علائم استرس و اضطراب ضروری هستند.

اگرچه اجتناب کامل از استرس در زندگی امروزی ممکن نیست ولی، می‌توان با انجام یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق، ورزش کردن و غیره به کاهش و مدیریت استرس کمک کرد.


اختلال اضطراب فراگیر

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اختلال اضطراب منتشر (Generalized Anxiety Disorder GAD)، نوعی اختلال اضطرابی است که به صورت نگرانی بیش از اندازه و نامعقول در مورد اتفاقات و فعالیت‌های روزمره تعریف می‌شود.

اختلال اضطراب منتشر بر خلاف حمله پانیک سیر مزمن‌تری دارد و می‌تواند برای ماه‌ها در فرد وجود داشته باشد.

بهترین درمان برای این بیماران ترکیبی از روان درمانی و دارودرمانی در کنار اقدامات حمایتی است.

بهترین درمان دارویی به عنوان درمان خط اول در این بیماران داروهای مهارکننده اختصاصی بازجذب سروتونین (Selective Serotonin Reuptake Inhibitors SSRIs) هستند.

در این دسته دارویی، داروهای مناسب برای درمان این اختلال، اس‌سیتالوپرام (escitalopram)[۳] و پاروکستین (paroxetine)[۴] هستند.

کارایی این داروها حدود ۸۰٪ است.

داروهای خط دوم درمانی عبارتند از: داروهای مهارکننده بازجذب نوراپی‌نفرین و سروتونین (Serotonin–Norepinephrine Reuptake Inhibitors SNRIs) با کارایی حدود ۴۰٪ و پره‌گابالین (pregabalin) با کارایی حدود ۳۵٪.

داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای مثل ایمی‌پرامین، نورتریپتیلین، کلومیپرامین و امی‌تریپتیلین به دلیل عوارض بالاتر و احتمال کشندگی در دوزهای بالا، به عنوان خط اول درمانی کاربردی ندارند.[۵]

همه‌گیرشناسی

شیوع اختلالات اضطرابی به‌طور کلی در زنان دو برابر مردان است.

شیوع ۱۲ ماهه اختلال اضطراب منتشر در نوجوانان و بالغین جامعه عمومی آمریکا به ترتیب ۰/۹ درصد و ۲/۹ درصد و شیوع ۱۲ ماهه آن در سایر کشورها ۰/۴ درصد تا ۳/۶ درصد است.

خطر ابتلای طول عمر بیماری ۰/۹ درصد برآورد شده‌است.

شیوع این تشخیص در اواسط عمر به حداکثر خود می‌رسد و در سال‌های بعدی عمر به تدریج کاهش می‌یابد.

افرادی که از تبار اروپایی هستند نسبت به کسانی که از تبارهای دیگر هستند بیشتر دچار اضطراب منتشر می‌شوند (مثلاً آسیایی، آفریقایی، بومی‌های آمریکایی و جزایر اقیانوس آرام).

به علاوه ساکنین کشورهای پیشرفته بیشتر از مردم کشورهای توسعه نیافته ممکن است در طول عمر خود از علایمی که ملاک‌های تشخیصی اختلال اضطراب منتشر را برآورده می‌سازند شکایت کنند.

میانگین سنی بروز این اختلال ۳۰ سالگی است با این وجود آن بسیار متفاوت است.

در مجموع سن متوسط شروع اختلال دیرتر از سایر اختلالات اضطرابی است.

اضطراب و نگرانی بیش از حد از همان اوایل زندگی مشاهده می‌شود و به صورت مزاج مضطرب تظاهر می‌کند.

این اختلال به ندرت قبل از بلوغ آغاز می‌شود.

علایم بیماری تقریباً در تمام عمر به صورت مزمن همراه با فراز و نشیب‌هایی ادامه دارد و بین اشکال سندرمی و تحت سندرمی نوسان می‌کند.

فروکش کامل به ندرت رخ می‌دهد.

تظاهر بالینی اختلال اضطراب منتشر تقریباً در تمام عمر یکسان است.

تفاوت اصلی که در رده‌های مختلف بین بیماران دیده می‌شود مربوط به محتوای نگرانی فرد است.

کودکان و نوجوانان معمولاً بیشتر راجع به مدرسه و امور ورزشی نگران هستند در حالیکه سالمندان بیشتر دغدغه سلامتی خانواده و سلامت جسمی خودشان را دارند؛ بنابراین به نظر می‌رسد محتوای نگرانی‌های فرد متناسب با سن وی باشد.

شدت علایم در بالغین جوان تر بیشتر از بالغین مسن تر است.


علائم اضطراب و افسردگی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

گرچه اضطراب یک بیماری روانی و درونی است، اما علائم این بیماری در جسم هم بروز می‌کند.

نشانه‌های عمومی اضطراب عبارتند از:

احساس ترس، وحشت و بی‌قراری

مشکلات خواب

دست‌ها و پاهای سرد و عرق کرده

کوتاه شدن عمق تنفس

تپش قلب

بی‌قراری و آشفتگی

خشکی دهان

احساس سوزش و بی‌حسی در دست و پا

حالت تهوع

گرفتگی عضلات

سر گیجه

علل اضطراب

علت اصلی بروز اضطراب هنوز معلوم نیست؛ ولی آنچه واضح است این است که علت اضطراب مانند سایر انواع بیماری‌های ذهنی، عیب شخصیتی، ضعف شخصی یا تربیت نادرست نیست.

تحقیقات دانشمندان در زمینه‌ی بیماری‌های ذهنی مشخص کرده است که اختلالات اضطراب تحت تأثیر مجموعه عواملی هم‌چون تغییرات در مغز و استرس‌های محیطی به وجود می‌آیند.

مطالعات نشان داده‌اند که استرس‌های شدید یا طولانی مدت بر سلول‌های اعصاب مغز تأثیر می‌گذارد.

در واقع استرس، مدار منتقل‌کننده اطلاعات از یک ناحیه‌ی مغز به بخش‌های دیگر را مختل می‌سازد و افراد مبتلا در بعضی از قسمت‌های مغز دچار تغییرات ساختاری می‌شوند.

از دیگر عوامل مهم اختلالات اضطراب، زمینه‌ی ارثی و ژنتیک است و احتمال ابتلای افرادِ دارای سابقه‌ی اختلال اضطرابی در خانواده، نسبت به سایرین بیشتر است.

اضطراب هم مانند بیماری‌های قلبی، سرطان و … از طریق DNA منتقل می‌شود؛ هر چند تا امروز ژن خاصی که مسبب بروز اضطراب باشد شناخته نشده است و به نظر می‌رسد که چندین ژن در تعامل با هم باعث بروز این اختلال می‌شوند.

بر اساس تحقیقات انجام شده عوامل محیطی مثل ضربه‌های روحی و آسیب‌های روانی نیز باعث بروز اضطراب در افراد دارای زمینه‌ی ارثی می‌شود.


اضطراب اجتماعی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اگر شما دچار اختلال اضطراب اجتماعی هستید از محیط­های اجتماعی به دلیل ترس ناشی از قراردادن خود در معرض داوری و توجه مردم پرهیز می­کنید.

این شرط، که در حضور دیگران بصورت صحیحی ظاهر شوید و کار ابلهانه­ای نکنید بتدریج چنان بزرگ و سنگین می­شود که شما ترجیح می­دهید بجای آن، از محیط­های اجتماعی بدور باشید.

برای اختلال اضطراب اجتماعی مداوا وجود دارد.

اختلال اضطراب اجتماعی پیش از این جمع هراسی خوانده می­شد و شبیه یک هراس است به این شکل که ترس از چیزی چنان قوی شده که برای شما دیگر امکان نزدیک شدن به آن چیز وجود ندارد.

درست مانند دیگر هراس­ها می­توان با تمرین، این هراس و پرهیز را از بین برد، اما نیاز به این دارد که این کار گام بگام انجام شود و در یک محیط امن صورت گیرد.

اختلال اضطراب اجتماعی به این معنی است که شما دچار اضطراب می­شوید از اینکه خود را در موقعیت های اجتماعی قرار دهید که در آنجا این خطر می­رود که تحت تاثیر احساسات ناخوشایند و احساس رسوایی و بی­آبرویی قرار گیرید.

اختلال اضطراب اجتماعی چگونه بر زندگی تاثیر می­گذارد؟

موقعیت­های اجتماعی سرانجام چنان برای شما غیرقابل تحمل می­شوند که شما حاضر نیستید خود را در آن شرایط قرار دهید.

تنها فکر اینکه در مرکز توجه دیگران قرار بگیرید برایتان تحمل ناپذیر است.

اجتناب از زندگی اجتماعی می­تواند منجر به این شود که شما بطور روزافزونی منزوی بشوید.

پرهیز از چیزهای ناراحت کننده در کوتاه مدت می­تواند راحتی در پی داشته باشد اما باعث می­شود که اضطراب در بلند مدت بدتر شود.

هرچه جای بیشتری به اضطراب بدهید به همان اندازه جای کمتری برای خودتان می­ماند تا در آنجا آن زندگی را که شاید واقعا خواستار آن هستید بسازید.

شما اسیر افکاری می­شوید که مشخصه اختلال اضطراب اجتماعی است مانند “از من کار ابلهانه­ای سر خواهد زد” ، ” همه بمن چشم خواهند دوخت” یا همه فکر خواهند کرد من دیوانه­ام.

اضطراب در بعضی لحظات می­تواند بصورت فیزیکی جلوه کند، مانند لرزیدن، طپش قلب، خشک شدن دهان یا سرخ شدن چهره.

می­تواند این احساس به انسان دست بدهد که در حال غش کردن یا درحال ازدست دادن کنترل است.

این واکنش­های جسمانی نتیجه اینست که سیستم عصبی شما در مقابل وضعیتی واکنش نشان می­دهد که شما آن را به مثابه تهدید تعبیر می­کنید.

اقدام بعدی شما می­تواند این باشد که در کوتاه­ترین زمان ممکنه بایستی از آنجا دور شوید

چه زمانی باید کمک بخواهم؟

اگر اضطراب شما برای موقعیت­های اجتماعی مانعی در زندگی روزمره شماست و زندگی تان را محدود می­سازد باید تقاضای کمک کنید.

این توصیه در مورد شما نیز که با کمک الکل یا مواد آرام­بخش تلاش می­کنید امور روزانه­تان را اداره کنید صادق است.

چه کمکی بمن خواهد شد؟

برای اختلال اضطراب اجتماعی درمان وجود دارد.

اینکه با کسی حرف بزنید می­تواند بشما کمک کند که درباره خود بیشتر بدانید و اینکه چرا شما چنین واکنشی نشان میدهید که در موقعیت­های مختلف نشان می­دهید.

شما همچنین می­توانید در گروه تراپی شرکت کنید. برای مدتی نیز شاید لازم باشد دارو مصرف کنید.

همه ما مختلفیم و یک روش مداوای کارساز برای یک فرد، شاید برای فرد دیگری کارساز نباشد.

شما باید با آزمودن روش­های گوناگون روش مداوایی پیدا کنید که برای شما کارساز باشد.

اگر شما پیش از این تحت درمان بوده­اید، اما فکر می­کردید که کارساز نبوده است نباید تسلیم شوید بلکه باید مداوای تازه ای را آغاز کنید.

پژوهش­های علمی نشان می­د­هد که این شکل تراپی نیست که تعیین می­کند یک مداوا موفق است بلکه این موضوع که چه اعتمادی میان بیمار و درمانگر بوجود آمده است عامل موفقیت یک روش مداواست.


درمان اضظراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

برخی از موارد اضطراب شدید نیستند و بیماری محسوب نمی‌شوند بنابراین فرد می‌تواند بدون نیاز پزشک آن را درمان کند، به این موارد اضطراب طبیعی می‌گویند که فرد می‌تواند این اضطراب را به خوبی کنترل و برطرف کند.

از اضطراب‌های طبیعی می‌توان به اضطراب امتحان اشاره کرد.

افراد می‌توانند اضطراب طبیعی را با روش‌هایی مانند دوش گرفتن یا استحمام کردن، تنفس عمیق، صحبت کردن با شخص مورد اعتماد و استراحت در اتاق نسبتاً تاریک کنترل کنند ولی اشخاصی که اضطراب شدید و مزمن دارند مانند افراد دچار فوبیا ( ترس‌های مرضی) باید به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنند.

از انواع فوبیا می‌توان به ترس از آسانسور، ارتفاع و محیط‌های بسته اشاره کرد.

گیاهان دارویی زیادی وجود دارند که برای کنترل و درمان اضطراب، استرس، هیجانات عصبی، تپش قلب، سردرد، بی‌خوابی و خواب‌های آشفته استفاده می‌شوند که از جمله این گیاهان می‌توان به سنبل‌الطیب، گل گاو زبان، بادرنجبویه، اسطوخودوس، به‌لیمو و هوفاریقون اشاره کرد.

خواص گل‌گاوزبان

گل‌گاو زبان طبع گرم وخشک دارد، این گیاه مقوی روح و اعضای رئیسه بدن (قلب، کبد و مغز) است، گل‌گاو زبان حواس پنج‌گانه انسان را تقویت می‌کند.

این گیاه یبوست را رفع، کیسه صفرا را باز و اخلاط سوخته سوداوی را از معده خارج می‌کند.

دَم‌کرده گل گاو زبان برای بیماری‌هایی مانند مننژیت، مالیخولیا، جنون و حواس‌پرتی مفید است، دَم‌کرده این گیاه با سنبل‌الطیب نشاط آور است، دلهره و وحشت را از بین می‌برد و غم و غصه را کم می‌کند.

افرادی که با خودشان صحبت می‌کنند می‌توانند از دَم ‌کرده گل‌ گاو زبان استفاده کنند.

گل‌ گاو زبان برای بهبود وسواس فکری، تنگی نفس و درد گلو مفید است؛ این گیاه همچنین رنگ چهره را باز می‌کند؛ افرادی که دچار بی‌خوابی و خواب‌های آشفته هستند باید دَم‌کرده گل‌ گاو زبان را میل کنند.

عظمایی اظهار کرد: گل‌گاو زبان باعث افزایش فشار خون می‌شود به همین علت بهتر است افراد آن را همراه با سنبل‌الطیب یا چای ترش مصرف کنند. گل‌گاو زبان نباید جوشانده شود.

استفاده بیش از حد و خودسرانه داروهای گیاهی آرامش‌بخش بر سیستم عصبی مرکزی اثر منفی می‌گذارد، افرادی که از داروهای شیمیایی مانند خواب‌آورها، آرامش‌بخش‌ها، ضد اضطراب‌ها و آنتی‌هیستامین‌ها استفاده می‌کنند نباید همزمان با داروهای شیمیایی داروهای گیاهی آرام‌بخش را مصرف کنند، زیرا در این صورت اثر داروهای شیمیایی افزایش پیدا می‌کند، بنابراین باید بین مصرف داروهای شیمیایی با داروهای گیاهی آرام‌بخش ۲ تا سه ساعت فاصله باشد.


درمان دلشوره و اضطراب

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

۱٫ آشواگاندا

درمان خانگی استرساین ماده غذایی که همچنین به نام جینسنگ هند شناخته شده است، برای درمان بیماری‌هایی مانند استئوآرتریت، دیابت نوع ۲ و سرطان در طب آیورودا استفاده می‌شده است همچنین این ماده در درمان اضطراب و استرس موفق است و در شکل کپسول و پودر در بازار موجود است.

جیسینگ هندی منجر به تقویت سیستم عصبی، افزایش انرژی، کاهش خستگی و بهبود کیفیت خواب می گردد.

این گیاه به آسانی در عطاری ها به صورت ریشه تازه، ریشه خشک شده، پودر و یا به صورت مکمل موجود می باشد.

روزانه ۱ تا ۲ گرم ریشه تازه یا خشک را در ۱ فنجان شیر یا آب بجوشانید و سه بار در روز مصرف کنید.

اگر می خواهید از مکمل آن استفاده کنید با دکتر خود مشورت کنید.

زنان باردار و کودکان نباید از گیاه جینسنگ مصرف کنند.

۲٫ جینکوبیلوبا

درمان خانگی استرسGinkgo biloba به طور سنتی در طب چینی برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

شواهد علمی نشان می‌دهد که جینکو نیز یک گزینه بسیار خوب برای کنترل و مقابله با استرس است.

اعتقاد بر این است که منشأ این ماده از یکی از قدیمی‌ترین درختان زنده در زمین است.

به نظر می‌رسد که متوسط سن درخت جینکو بیلوبا ۴۰۰۰ سال است.

۳٫ شیرین بیان

شیرین بیان – درمان خانگی استرسشیرین بیان گیاه باستانی است که مزایای بسیاری برای هزاران سال برای ابنای بشر داشته است.

تحقیقات اخیر نشان داده است که شیرین بیان در مورد مشکل استرس نیز بسیار مفید است.

این گیاه در درمان بیماری‌هایی مانند آسم، پای ورزشکاران، خستگی، سرماخوردگی و آنفلوانزا، عفونت لثه، عفونت‌های قارچی، عفونت‌های مخمری، پسوریازیس و زخم‌ها بسیار مفید است.

۴٫ چای بابونه

درمان خانگی استرستوصیه می‌شود قبل از خواب چای بابونه را مصرف کنید تا سطوح استرس کاهش یابد که می‌تواند موجب بهتر شدن خواب شود.

گل‌های بابونه خشک نیز به عنوان دارو استفاده می‌شود.

این مورد یک خنثی کننده خوب برای کورتیزول است.

۵٫ ریحان مقدس (Ocimum tenuiflorum)

ریحان مقدس-درمان خانگی استرسریحان مقدس یکی دیگر از گیاهان دارویی است که به عنوان یک گیاه ضد استرس طبیعی عمل می کند.

این گیاه به عنوان یک گیاه سازگار کننده بدن انسان با شرایط محیطی، پاسخ طبیعی بدن به استرس های جسمی و روحی را افزایش می دهد.

بعلاوه این گیاه به عملکرد صحیح بدن در زمان استرس کمک می کند.

با توجه به مقالات منتشر شده از مجله Ethnopharmacology در سال ۲۰۰۶، ریحان مقدس، انسان را در مقابل تغییرات ناشی از استرس مزمن محافظت می نماید.

روزی ۲ بار، ۱۰ تا ۱۲ برگ ریحان مقدس را بجوید.

شما حتی می توانید از دمنوش چای ریحان برای کاهش استرس استفاده نمایید.

برای درست کردن این دمنوش، ۱ قاشق غذاخوری برگ های تازه ریحان مقدس را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه دم بکشد.

سپس مقداری عسل به آن اضافه کرده و بنوشید.

۶٫ زالزالک

زالزالک-درمان خانگی استرسزالزالک خواص آرام بخشی دارد.

کپسول‌های این گیاه تپش قلب، حالت‌های عصبی، زود رنجی یا احساسات افراطی را کاهش داده و ضربان قلب را تنظیم می‌کند.

تمام این‌ها هم باعث می‌شود که آرامشتان را بازیابید و اضطرابتان کمتر شود. در این صورت خواب راحتی هم تجربه می‌کنید.

۷٫ اسطوخودوس

اسطوخودوس یک گیاه ضد اضطراب است.

این گیاه به راحتی می‌تواند اعصابتان را آرام و عضلاتتان را شل کند.

می‌توانید روزانه دو تا سه فنجان دم کرده‌ی اسطوخودوس میل کنید.

از این گیاه مفید برای رفع اختلالات خواب، سردرد و ناراحتی‌های عصبی نیز استفاده می‌شود.

در واقع دم کرده این گیاه مانند یک مسکن عمل می‌کند که سیستم عصبی را آرام کرده و اختلالات خواب را رفع می‌کند.

روغن یا افشره‌ی خوراکی اسطوخودوس نیز برای کاهش و درمان استرس و فشارهای روحی توصیه می‌شود.

البته استفاده از افشره‌های خوراکی برای زنان باردار، شیرده و کودکان توصیه نمی‌شود.

۸٫ بادرنجبویه

بادرنجبویه خواص آنتی اکسیدانی دارد و دم کرده‌ی آن نیز آرامش‌بخش است و با اضطراب مقابله می‌کند.

به عقیده‌ی محققان این گیاه اختلالات عصبی مانند خوابی، نگرانی و آشفتگی را برطرف می‌کند.

از روغن این گیاه نیز برای رفع تنش‌های عصبی استفاده می‌شود.

۹٫ سنبل الطیب

سنبل الطیب-درمان خانگی استرسسنبل الطیب یک درمانگر همه کاره است.

دم کرده یا کپسول‌های آن آرامبخش اعصاب است، حالت‌های عصبی را کاهش داده و کیفیت خواب شما را بهبود می‌بخشد.

در واقع این گیاه خواب راحتی برای شما فراهم می‌کند بدون اینکه بعد از مصرف آن دچار خواب‌آلودگی شده باشید.

۱۰٫ گیاه رازک

گیاه رازک-درمان خانگی استرسرازک قدمتی هزاران ساله دارد.

این گیاه آرام‌بخش و خواب‌آور طبیعی است.

۱۵ گرم گیاه رازک را در یک لیتر آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت حدود ۱۰ دقیقه بجوشد.

سپس بگذارید محلول به دست آمده خنک تر شود و سپس آن را صاف کنید.

می‌توانید روزانه ۲ تا ۳ فنجان از این دم کرده میل کنید.

مصرف این جوشانده برای درمان دل شوره، نگرانی و استرس بسیار مفید است.

۱۱٫ بابونه

بابونه-درمان خانگی استرسبابونه هم یکی از آن گیاهان همه‌ کاره هست.

علاوه بر اثر مفیدی که روی پوست می‌گذارد آرامبخش، ضد اسپاسم، ضد التهاب، ضدعفونی‌کننده، بادشکن و برطرف‌کننده‌ی جراحات می‌باشد.

اگر دچار حالت‌های عصبی شده‌اید، مضطرب، نگران، آشفته، بی‌خواب هستید و سردردهای عصبی و میگرنی گرفته‌اید بابونه را دریابید.

این گیاه به جذب مواد معدنی کمک زیادی می‌کند.

توصیه می‌کنیم از عطار یا دکتر داروساز نحوه‌ی مصرف این گیاه را بر حسب نوع نیازتان جویا شوید.

۱۲٫ سریعا غذا بخورید

درمان خانگی استرسبرخی از مواقع مردم در نتیجه گرسنگی مضطرب و عصبی می شوند.

بنابراین، هنگامی که دچار اضطراب شدید یعنی قند خون شما کاهش پیدا کرده است و بهترین کار خوردن یک میان وعده سبک همچون گردو یا یک تکه شکلات تلخ به همراه یک لیون آب یا چای گرم است.

رژیم غذایی مناسب در طولانی مدت موجب کاهش استرس می شود.

سعی کنید از گیاهان همچون کلم، غذاهای دریایی و گوشت در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

این نوع مواد اسید فولیک و فیتونوترین دارند که به کاهش اضطراب کمک شایانی می کنند.

۱۳٫ صرف صبحانه

از اینکه به خودتان گرسنگی بدهید دست بردارید.

بیشتر افرادی که دچار تشویش و استرس فراوان هستند، صبحانه نمی خورند.

توصیه ما این است که حتما چیزی همچون تخم مرغ که سرشار از پروتئین و کولین است، میل کنند.

کمبود کولین باعث افزایش اضطراب بیهوده در انسان می شود.

۱۴٫ مصرف امگا ۳

امگاه۳- درمان خانگی استرسشما می دانید که روغن ماهی برای قلب مفید است و از افسردگی نیز جلوگیری می کند.

امگا ۳ موجب کاهش اضطراب نیز می شود.

در تحقیقاتی ثابت شده است، دانش آموزانی که ۲٫۵ میلی گرم در روز از ترکیب اسیدهای چرب امگا سه به مدت ۱۲ هفته استفاده می کنند اضطراب کمتری از دانش آموزانی دارند که قرص آرام بخش می خورند. کارشناسان توصیه می کنند تا حد امکان در وعده های غذایی خود از امگا سه استفاده کنید.

ماهی های چربِ آب های سرد همچون سالمون منبع غنی اسیدهای چرب هستند.

۱۵٫ حمام آب گرم

هر چقدر هم احساس اضطراب داشته باشید، پس از استراحت در سونای خشک یا بخار، احساس آرامش خواهید داشت.

با گرم کردن بدن خود، گرفتگی عضلات و استرس خود را کاهش می دهید.

احساس گرما به عصب ها دستور کنترل حالت می دهد که روی سروتونین فرا رسان های عصبی تاثیر می گذارد.

گرم کردن بدن را می توان نوعی ورزش نیز دانست.

۱۶٫ حمام جنگل

حمام جنگل-درمان استرسژاپنی ها به حمام جنگل، «شیرین-یوکو» می گویند.

حمام جنگل در واقع راه رفتن در میان درختان است.

محققان ژاپنی واکنش های بدن افرادی که به مدت ۲۰ دقیقه در میان جنگل و بوی خوب چوب و چمن و صدای جریان آب، پیاده روی کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند.

مشخص شد این افراد استرس کمتری دارند و آرام تر هستند.

۱۷٫ اسانس بابونه و اسطوخدوس

اسانس بابونه و اسطوخودوس-درمان خانگی استرساسانس بابونه و اسطوخدوس می‌تواند برای کاهش استرس استفاده شود.

یک مطالعه نشان داد که یک ماساژ با روغن بابونه، اسطوخودوس و گل شمعدانی باعث کاهش میزان استرس و خستگی در بسیاری از بیماران می‌شود.

ماساژ روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه سطح قابل‌ توجهی از استرس را کاهش می‌دهد.

۱۸٫ ماساژ با روغن کنجد و یا زیتون

ماساژ با روغن زیتون-درمان خانگی استرسماساژ بدن نیز به عنوان یک مسکن بسیار مفید برای درمان اضطراب و استرس عمل می کند.

با توجه به طب سنتی چینی، ماساژ کمک می کند تا چاکراه های انرژی مسدود بدن، باز شوند و به کاهش استرس و بهبود سلامتی کمک کنند.

ماساژ پاها، دست ها، پشت و سر با روغن گرم به شل شدن عضلات تنش، بهبود گردش خون و کاهش اضطراب کمک می کند.

برای استفاده از ماساژ درمانی، شما می توانید از روغن کنجد، زیتون و یا روغن نارگیل استفاده کنید.

روغن مورد نظرتان را کمی گرم کنید.

از روغن گرم شده برای ماساژ پیشانی، گردن، شانه ها، پشت و پاهایتان استفاده کنید.

سپس حمام آب گرم بگیرید. ماساژ روزانه بدن شما (به اندازه مورد نیاز) به کاهش استرس کمک می کند.

۱۹٫ چای سبز

شما همچنین می توانید با نوشیدن یک فنجان چای سبز استرس خود را کاهش دهید.

چای سبز حاوی آمینو اسید ال تیانین (L-Theanine) است که تولید امواج مغزی آلفا را در مغز افزایش می دهد و این امواج به نوبه خود منجر به کاهش استرس، افزایش آرامش، بهبود تمرکز و هوشیاری ذهنی می شود.

به علاوه این اسید آمینه نقش مهمی را در تولید گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) که یک انتقال دهنده عصبی است و باعث ریلکس شدن انسان می شود، ایفا می نماید.

۲ قاشق چای خوری برگ های چای سبز را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید.

اجازه دهید دمنوش به مدت ۵ دقیقه دم بکشد.

مقداری آبلیموی تازه و عسل به آن اضافه کنید.

شما می توانید روزانه ۲ تا ۳ فنجان چای سبز را برای کاهش استرس بنوشید.

۲۰٫ گل ساعتی

گل ساعتی-درمان خانگی استرسیکی دیگر از داروهای گیاهی موثر در کاهش استرس، گل ساعتی می باشد.

گل ساعت می تواند میزان گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را در مغز افزایش دهد و در نتیجه به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

یک فنجان چای گل ساعتی را برای کاهش استرس بنوشید.

برای درست کردن این چای، ۱ قاشق غذا خوری پودر گل ساعتی را به ۱ فنجان آب داغ اضافه کنید و اجازه دهید تا دمنوش به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد.

دمنوش را صاف نموده و به صورت گرم میل نمایید.

گل ساعتی به شکل عصاره مایع و قرص (مکمل) نیز موجود است.

همیشه قبل از مصرف یک مکمل با دکتر خود مشورت کنید، چون ممکن است که این مکمل ها با داروهای دیگری که مصرف می کنید، سازگار نباشد.

بچه های کوچک و زنان باردار و شیرده نباید از این گیاه مصرف نمایند.

گل ساعتی داروی گیاهی کاهش اضطراب و استرس

۲۱٫ مصرف غذاهای غنی از ویتامین C

ویتامینC- درمان خانگی استرسویتامین C می‌تواند سطوح استرس را در هر دو سطح فیزیکی و روحی کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داد که ویتامین C و اسید اسکوربیک اثرات مثبتی بر کاهش سطوح استرس دارد.

این ویتامین در مرکبات، سبزیجات و گیاهان وجود دارد.

۲۲٫ انواع ویتامین B

درمان خانگی استرسبرای جلوگیری از استرس و بالا بردن روحیه خود مصرف ویتامین B را شروع کنید.

هر ۸ نوع ویتامین B از جمله B1، B2، B3، B5، B6، B7 و B12 عملکرد صحیح مغز و سیستم عصبی را ارتقا می دهند و همچنین به افزایش آرامش و مبارزه با استرس و خستگی کمک می کنند.

در واقع، کمبود ویتامین B در بدن می تواند باعث تحریک پذیری (حساسیت بیش از حد)، افسردگی و بی تفاوتی شود.

بنابراین هنگامی که شما تحت استرس قرار دارید، بیشتر از غذاهای غنی از انواع ویتامین B استفاده کنید.

از غذاهای غنی از ویتامین B شامل غلات سبوس دار، لوبیا، نخود، بادام زمینی، اسفناج، کلم پیچ، آووکادو، سیب زمینی، موز، حبوبات، تخم مرغ و محصولات لبنی استفاده نمایید.

همچنین شما می توانید مکمل های ویتامین B را مصرف کنید. برای انجام این کار ابتدا با یک پزشک مشورت کنید.

۲۳٫ یوگا

درمان استرستمرینات تنفسی در کاهش استرس در افراد بسیار مؤثر است.

به ویژه، پرانایاما در یوگا یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای استرس است.

روند پرانایاما شامل تنفس آهسته و عمیق است که در اختلالات مختلفی مانند استرس، بی‌خوابی، فشارخون بالا، افسردگی و میگرن بسیار مؤثر است.

۲۴٫ ورزش منظم

ورزش منظم-درمان استرسثابت ‌شده است که یک ورزش به طور منظم یک روش بسیار خوب برای درمان استرس است.

هر گونه تمریناتی مانند دویدن، دوچرخه‌سواری یا شنا را انجام دهید.

این تمرینات همچنین کالری‌های اضافی که برنامه‌ریزی کرده‌اید که از بین ببرید را می‌سوزاند.

۲۵٫ برنامه‌ریزی برای مدیریت زمان

طرح‌های مناسب همراه با اهداف و برنامه زمانی، در صورت انجام و پیگیری آن، می‌تواند شما در انجام کارهای شما، دستیابی به اهداف و کمک به کاهش سطوح استرس در شما کمک کند.

این مورد همچنین نیز می‌تواند در زندگی شخصی شما بسته به نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال، اهداف خود را به شیوه‌ای واقع‌بینانه تنظیم کنید تا بتوانید به آن‌ها برسید.

۲۶٫ زمان خودت را بساز

درمان استرسبعضی وقت‌ها را به خودتان اختصاص دهید، مخصوصاً بعد از کار.

در طول این مدت، در مورد چیزهایی که برای شما آزار دهنده هستند، فکر نکنید در عوض، انرژی خود را بر روی یک سرگرمی یا فعالیت مورد علاقه قرار دهید.

پیگیری موارد مورد علاقه می‌تواند یک استرس زدای بسیار خوب باشد.

حداقل ۱ تا ۲ ساعت را در روز با سرگرمی با یک سرگرمی می‌توانید ذهن خود را با آن از افکار استرس زا پاک کنید و به شما احساس خوبی در پایان روز را بدهد، صرف کنید.

۲۷٫ تقسیم کردن استرس

درمان استرسبه اشتراک‌ گذاری تجربیات بد در طول روز با یک عزیز، یک دوست خوب یا یک همکار می‌تواند راه خوبی برای مقابله با استرس باشد.

این امر باعث می‌شود شما تمام ‌روز را تحمل کند و می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

گاهی اوقات افرادی که تجربیات خود را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارند ممکن است برخی از ایده‌های جدید برای مقابله با فشارهای کاری و درمان استرس را به شما ارائه دهند.


تفاوت نگرانی و اضطراب

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

اضطراب چیست, درمان اضطراب و افسردگی, علائم فیزیکی اضطراب شدید, اختلال اضطراب فراگیر, علائم اضطراب و افسردگی, اضطراب اجتماعی, درمان اضطراب عصبی

تفاوت استرس و اضطراب را نمی توان به راحتی مشخص کرد.

مرز باریکی بین این دو وجود دارد.

مطمئنا اتفاق بد برای همه می‌افتد، ولی وقتی به احساس‌تان نسبت به این اتفاق می‌پردازیم، این سوال مطرح می‌شود که آیا این احساس استرس است یا احساس اضطراب، و آیا واقعا تفاوتی میان این دو وجود دارد یا خیر؟ با این‌که هیجانِ پشت این واکنش در هر دو حالت یکسان است، این دو واقعا متفاوت هستند.

همه‌‌ی ما نگرانی‌هایی داریم، و این کاملا طبیعی است.

ولی آن‌چه وضعیت روانی ناسالم تلقی می‌شود نگرانی بیش از اندازه‌ است.

نگرانی مزمن، یک الگوی فکری منفی است که روان‌شناسان می‌توانند کمک‌تان کنند چگونگی غلبه بر آن را یاد بگیرید.

مبتلایان به نگرانی مزمن به دلیل ایجاد واکنش استرسی طولانی مدت در بدن‌شان در معرض بیماری‌های مختلف قرار دارند.

وقتی دچار استرس می‌شویم، بدن هورمون‌های استرس، یعنی کورتیزول و آدرنالین ترشح می‌کند.

این هورمون‌های استرسِ شدید باعث می‌شوند فشار خون‌تان افزایش یابد، ضربان قلب‌تان بالا رود، و دیگر تغییرات روانی در بدن‌تان رخ دهد که به مرور زمان باعث کاهش طول عمرتان می‌شوند.

طی پژوهشی در بریتانیا در مورد استرس و مرگ‌ومیر، پژوهش‌گران دریافتند استرس می‌تواند با ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، سکته‌ی قلبی و مغزی آدم‌ها را در معرض خطرات مرگ‌ومیر بیش‌تری قرار دهد.

۱. به استرس‌های خفیف زندگی‌تان بیش از حد واکنش نشان می‌دهید

پژوهش‌گرانی که در مورد تفاوت‌های میان استرس و اضطراب مطالعه می‌کنند، استرس را “‌استرس زندگی‌” می‌نامند، زیرا این گونه استرس‌های معمولی واکنشی است به ناراحتی‌های خفیف و روزانه‌ی زندگی.

برای مثال، ریختن قهوه روی زمین وقتی که اول صبح می‌خواهید از خانه خارج شوید یک رویداد استرس‌زای زندگی است.

اگر در لحظات تجربه‌ی استرس‌های خفیفِ زندگی، مانند ریختن قهوه روی زمین جوری واکنش نشان دهید گویی دنیا به آخر رسیده است، یک رویداد کوچک را به دلیل بزرگی برای ناراحتی تبدیل می‌کنید که می‌تواند کل روزتان را خراب کنید.

این الگوی فکری منفی متعلق به کسانی است که هنوز مدیریت مناسب استرس را یاد نگرفته‌اند.

کسی که دچار اختلال اضطراب است پیش از آن‌که اصلا قهوه‌ای روی زمین بریزد، در مورد احتمال ریخته شدن قهوه روی زمین نگران است، دیر به سر کارش می‌رسد، مورد تمسخر همکاران‌اش قرار می‌گیرد و غیره.

خصوصیت بیش‌تر کسانی که دچار اختلال اضطراب هستند، این است که به شکل مزمن و مداوم نگران‌اند.

۲. آیا اعتقاد دارید می‌توانید کاری انجام دهید که شرایط را تغییر دهد؟ آری یا نه؟

این‌که معتقد باشید می‌توانید در واکنش به یک اتفاق، کاری انجام دهید یا این‌که می‌توانید کنترل بر رفتار و زندگی‌تان را باز یابید یا خیر یکی از تفاوت‌های عمده‌ی میان استرس و اضطراب است.

قطعا آن‌قدر قدرت دارید که بتوانید تغییراتی مثبت ایجاد کنید، فارغ از این‌که آن‌چه اتفاق افتاده است تا چه میزان استرس‌زا باشد؛ و اگر در مورد خودتان چنین اعتقادی داشته باشید، این قبیل اتفاقات تنها می‌توانند برای‌تان یک رویداد استرس‌زای خفیف در زندگی‌تان باشند؛ نه این‌که باعث اضطراب‌تان شوند.

احساسِ از دست دادن کنترل، احساسی نظیر این‌که زندگی‌ چیزی است که هیچ اختیاری در موردش ندارید، نه چیزی که می‌توانید با افکار و رفتارتان کنترل‌اش را به‌دست بگیرید، یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی میان طرز فکر اضطرابی و استرس‌های عادی است.

پژوهش‌گرانی که در مورد این تفاوت‌ها مطالعه می‌کنند، دریافتند “‌آن‌هایی که احساس می‌کنند کنترل اندکی بر اتفاقات محیط‌شان دارند، به احتمال زیاد در واکنش به تغییرات زندگی‌شان دچار علائم افسردگی و اضطراب می‌شوند.‌”

۳. به ندرت نگرانی‌های‌تان برطرف می‌شود

وقتی نگرانی به بخش معمول زندگی‌تان تبدیل شود و ماه‌ّها ادامه یابد، به احتمال زیاد دچار اختلال اضطراب شده‌اید.

نگرانی مزمن برای ۶ ماه یا بیش‌تر، یکی از معیارهای تشخیص اختلال اضطراب است.

۴. در مورد میزان استرس‌تان همواره دچار نگرانی هستید

احساسات شدیدی که دائما برای‌تان استرس‌زا هستند، احساسات فیزیولوژیکی که در بدن‌تان مدام استرس ایجاد می‌کنند، یا افکاری که نمی‌توانید از ذهن‌تان پاک کنید؛ اگر استرس به یکی از نگرانی‌های زندگی‌تان تبدیل شده است، به احتمال زیاد دچار اختلال اضطراب شده‌اید.

۵. زندگی‌تان به دلیل نگرانی‌های‌تان دستخوش تغییر شده است

ایجاد تغییر در زندگی به دلیل وجود استرس یکی دیگر از تفاوت‌های میان استرس و اضطراب است.

شکل این تغییرات به عوامل استرس‌زا در زندگی‌تان بستگی دارد، ولی اگر به دلیل استرس از آدم‌ها، مکان‌ها و اتفاق‌ها دوری می‌کنید، به احتمال زیاد به اختلال اضطراب مبتلا شده‌اید.

وقتی ترس‌ها، یا ترس از استرس دلیل اصلی دوری یا خودداری از معاشرت با دوستان‌تان و عدم مشارکت در کارهای خاصی باشد که پیش‌تر از آنها لذت می‌بردید، یا این‌که اگر متوجه‌ شده‌اید بهره‌وری‌تان در کار پایین آمده است، به احتمال زیاد از مرحله‌ی استرس وارد مرحله‌ی اضطراب شده‌اید.

انجمن اضطراب و افسردگی امریکا می‌گوید: “‌هر آدمی در طول زندگی هرزگاهی استرس و اضطراب را تجربه می‌کند.

تفاوت میان این دو این است که استرس پاسخی به یک تهدید در یک موقعیت خاص است؛ ولی اضطراب واکنش به خودِ استرس است.‌

” اضطراب همان استرس مزمن است، در حالی‌که استرس یک پاسخ عادی به چیزهای ناراحت‌کننده است.

بار دیگر خاطرنشان می‌کنیم، ما می‌توانیم با هر دوی آنها مقابله کنیم، فقط باید به درستی واکنش نشان دهیم؛ آنها را بپذیریم و طرز فکری مثبت داشته باشیم.

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments