علائم گوارشی؛ تغییر رفتار جدید کروناویروس

سلامت 🔥 ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

علائم گوارشی؛ تغییر رفتار جدید کروناویروس

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از ایسنا فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل از تغییر علایم کرونا به سمت علائم گوارشی خبر داد و اسهال، دل پیچه، کاهش اشتها، تب خفیف و کاهش حس بویایی و چشایی را از جمله علائم گوارشی بیماران کرونایی برشمرد.
علائم گوارشی؛ تغییر رفتار جدید کروناویروس

ایسنا/مازندران فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل از تغییر علایم کرونا به سمت علائم گوارشی خبر داد و اسهال، دل پیچه، کاهش اشتها، تب خفیف و کاهش حس بویایی و چشایی را از جمله علائم گوارشی بیماران کرونایی برشمرد.

دکتر سیدحسن عابدی در خصوص تغییر رفتار ویروس کرونا گفت: در حال حاضر مراجعه بیماران کرونایی با علائم تنفسی کمتر شد اما در مقابل علائم گوارشی این بیماری رو به افزایش است.

وی تصریح کرد: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اقلیت موارد فقط با علائم گوارشی ظاهر می‌شوند و در حدود یک‌چهارم از بیماران علائم گوارشی بیماری کووید ۱۹ مانند اسهال و سایر علائم گوارشی را بروز دادند، این علائم در موارد خفیف کووید ۱۹ دیده می‌شد و این بیماران دیرتر از بیمارانی که دارای علائم تنفسی بودند، به دنبال دریافت خدمات درمانی رفته‌اند.

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار کرد: عدم تشخیص زودهنگام این بیماران، به طور غالب ممکن است منجر به گسترش ناخواسته این بیماری در بیماران سرپاییِ مبتلا به بیماری خفیف شود که بیماریشان تشخیص داده نشده و از پتانسیل خود برای آلوده کردن دیگران آگاه نیستند.

براساس گزارش روابط عمومی و اموربین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر عابدی خاطرنشان کرد: این مطالعه نشان داد که تمام  بیماران مبتلا به علائم گوارشی، اسهال داشته و از این تعداد، تقریباً در یک نفر از هر پنج نفر، اسهال اولین نشانه ابتلای آن‌ها بوده است که اسهال حدود یک تا ۱۴ روز به طول انجامیده و به طور میانگین مدت زمان بیش از پنج روز و حدود چهار بار دفع در روز گزارش شده است.

وی ادامه داد: اسهال آبکی روزی پنج مرتبه، دل پیچه، کاهش اشتها ، تب خفیف و کاهش حس بویایی و چشایی از جمله علائم گوارشی بیماران کرونایی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه محققان دریافتند که حدود یک‌سوم بیماران مبتلا به علائم گوارشی، تب ندارند، بیان کرد: بیماران مبتلا به علائم گوارشی نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی دیرتر به دنبال مراقبت‌های پزشکی می‌روند که این مدت به طور حدودی ۱۶ روز در مقایسه با ۱۱ روز بوده است.

دکتر عابدی افزود: مطالعات جدید نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به علائم گوارشی مدت زمان شروع علائم تا بهبود کامل از ویروس، طولانی‌تر بوده و احتمال دارد که ویروس در مدفوع این بیماران نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی به میزان بیشتری دیده شود (۷۳ درصد در مقابل ۱۴ درصد) این بیماران نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی مدت زمان طولانی‌تری بیمار بودند.

وی گفت: پزشکان می‌بایست بدانند که این علایم اولیه جدید و حاد گوارشی در بیمار مشکوک به کروناویروس حداقل باید باعث سرعت بخشیدن در رسیدگی به این بیماری و بیماران شود، بنابراین علائم گوارشی بیماری کووید ۱۹ باید مدنظر درمانگران باشد.

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل یادآور شد: این تحقیق بسیار حیاتی است برای اینکه نشان می‌دهد ۸۰ یا بیش از ۸۰ درصد از بیماران به نوع خفیف این بیماری مبتلا شده‌اند، بنابراین تشخیص مشخصه‌های اساسی این بیماری بسیار ضروری است، چرا که می‌تواند نیاز به خود قرنطینگی را ایجاد کند.

این فوق تخصص گوارش افزود: بیماری خفیف کرونا همانند بیماری شدید قابل درمان نیست و می‌تواند برای افراد کشنده باشد که این امر برای بیماران زمینه‌ای خطرناک‌تر است.

دکتر عابدی گفت: متاسفانه در روزهای اخیر مردم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند و فکر می‌کنند کرونا به روزهای پایانی خود رسیده است در حالی که احساس کاذب شکست ویروس کرونا می‌تواند خطرآفرین باشد و زمینه ایجاد موج دوم این ویروس را در جامعه فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که واکسن این ویروس تولید نشود یا درمان قطعی برای شکست این ویروس فراهم نشود مردم باید نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: هر چند تعداد افراد بستری افراد مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل کاهش یافت اما این امر دلیل بر شکست این ویروس نیست و در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی مردم شاهد موج دوم ویروس کرونا خواهیم بود.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments