حالت های رنگی در فتوشاپ / درجه وضوح در فتوشاپ / color range در فتوشاپ

فتوشاپ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

حالت های رنگی در فتوشاپ / درجه وضوح در فتوشاپ / color range در فتوشاپ

حالت های رنگی در فتوشاپ / فتوشاپ : حالت رنگی که فضای رنگی نیز نامیده می شود، به نحوه ای که Photoshop تصویری را نمایش میدهد و چاپ می کند، اشاره دارد. برای کارهای مختلف باید از حالت های رنگی متفاوتی (براساس مدل های استفاده شده در نشر) استفاده کنید. می توانید در زمان ایجاد یک سند جدید، حالت رنگی آن را انتخاب کنید یا حالت رنگی را برای یک سند موجود تغییر دهید.

متداول ترین حالت های رنگی عبارتند از :

Grayscale: برای چاپ تصاویر سیاه و سفید و دو رنگ مناسب است. این حالت از یک کانال استفاده می کند و حداکثر ۲۵۶ سایه از خاکستری دارد.

RGB (قرمز، سبز و آبی): برای تصاویر رنگی آنلاین و مولتی مدیا مناسب است. قرمز، سبز و آبی رنگ های اولیه در مانیتور نیز هستند.

CMYK (سبز آبی، سرخابی، زرد و سیاه): برای چاپ تجاری تصاویر رنگی مناسب است.

LAB (میزان روشنایی و کانال های رنگ A و B): برای اصلاح تصاویر مناسب است. این حالت رنگی تمام اطلاعات مربوط به درجه های خاکستری را در کانال L می گذارد و رنگ ها را به کانال های A و B تقسیم می کند.

حالت های رنگی در فتوشاپ و درجه وضوح تصویر

حالت های رنگی در فتوشاپ و درجه وضوح تصویر

انتخاب درجه وضوح تصویر :

Photoshop در وهله اول با سندهای رستر کار می کند. سندهای رستر تصاویری هستند که از پیکسل ها تشکیل شده اند. یک پیکسل یک واحد از اطلاعات است که اطلاعات جزئی و رنگ تصویر را نگه می دارد. یک سند Photoshop را همانند یک دیوار آجری در نظر بگیرید که آجرهای واحد همان پیکسل های تصویر هستند. سندهایی که در Photoshop باز می شوند دارای درجه وضوح خاصی هستند.
درجه وضوح تصویر همراه با پهنا و ارتفاع آن، تعیین می کند تصویر دارای چه تعداد پیکسل است. از آنجا که پیکسل ها اطلاعات را در خود نگه می دارند، هر چه تعداد پیکسل ها در یک سند بیشتر باشد، Photoshop باید اطلاعات بیشتری را ویرایش و ارزیابی کند.
یک مانیتور ۱۷ اینچی معمولی پیکسل ها را با درجه وضوح ۷۶۸*۱۰۲۴ پیکسل در اینچ نشان می دهد. می توانید با ضرب کردن ۷۶۸*۱۰۲۴، که معادل ۴۳۲، ۷۸۶ پیکسل است، تعداد پیکسل های نمایش داده شده در صفحه مانیتور ۱۷ اینچی را تعیین کنید. درجه وضوح معادل تعداد پیکسل هایی است که در هر اینچ از مانیتور جای می گیرند که به صورت ppi ( پیکسل در اینچ) نیز شناخته می شود. یک مانیتور معمولی پیکسل ها را در ۷۲ پیکسل بر اینچ نمایش میدهد.

برای تعیین اندازه یک تصویر به اینچ، پیکسل ها را به ppi تقسیم می کنیم. برای مثال، تصویری با ۱۰۲۴ پیکسل در پهنا در ۷۲ppi باید ۱۴/۲ اینچ پهنا داشته باشد (۱۴/ ۲ = ۱۰۲۴ / ۷۲ ). برای تعیین تعداد پیکسل های موجود در تصویر، اندازه را در ppi ضرب می کنیم. برای مثال یک تصویر ۳ اینچی در ۷۲ppi باید ۲۱۶ پیکسل داشته باشد (۲۱۶ = ۳۶۷۲).

هر چه درجه وضوح تصویر پایین تر باشد، کیفیت آن نیز پایین تر است. پیکسل پیکسل شدن زمانی اتفاق می افتد که درجه وضوح بسیار پایین است و کناره های پیکسل ها قابل رویت است. هر چه درجه وضوح (تعداد پیکسل ها) بیشتر باشد، تصویر واضح تر است و اندازه فایل تصویر نهایی بزرگ تر خواهد بود.
برای بهینه سازی اندازه فایل تصویر، باید از درجه وضوح درست در کارهای خود استفاده کنید. از ۷۲ppi برای صفحات وب، CD و DVD و مولتی مدیا استفاده کنید. از ۱۵۰ppi برای چاپ با چاپگرهای جوهرافشان، از ۲۰۰ppi برای چاپگرهای عکس و از ۳۰۰ppi برای چاپ تجاری استفاده کنید.

در زمان کار با تصاویر، بهتر است کار را با اندازه تصویر بزرگتر شروع کنید. همواره می توانید بدون از دست دادن کیفیت اندازه تصویر (تعداد پیکسل ها) را کاهش دهید. اگر لازم باشد تصویری را بزرگ کنید، خطر از دست دادن کیفیت تصویر وجود دارد. زمانی که تصویری را بزرگ می کنید، تعداد پیکسل ها اضافه نمی شوند، بلکه پیکسل ها بزرگتر میشوند که سبب می شود تصویر پیکسل پیکسل به نظر برسد.

 

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments