ترفندهای ترکیب عکس / ترکیب عکس / آموزش فتوشاپ / آموزش ترکیب عکس

فتوشاپ ۱۵ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

ترفندهای ترکیب عکس / ترکیب عکس آنلاین / نرم افزار ترکیب عکس و نوشته / بهترین نرم افزار ترکیب عکس / برنامه ترکیب عکس و متن / ترکیب چند عکس در فتوشاپ / آموزش تصویری ترکیب دو عکس در فتوشاپ / آموزش چسباندن دو عکس در فتوشاپ / ترکیب دو چهره در فتوشاپ / آموزش میکس تصاویر در فتوشاپ / ترکیب چند عکس در یک عکس در فتوشاپ cs6 / قرار دادن دو عکس روی هم در فتوشاپ / میکس دو تصویر در فتوشاپ / قرار دادن دو عکس روی هم در فتوشاپ / چسباندن دو عکس به هم در اندروید / چگونه دو عکس را به هم بچسبانیم / چگونه چند عکس را کنار هم قرار دهیم / آموزش ترکیب تصاویر / آموزش فتوشاپ

ترفندهای ترکیب عکس / آموزش فتوشاپ : در این آموزش از مجموعه آموزش های فتوشاپ قصد داریم تا با یاد دادن ترفندهای ترکیب عکس و ترفندها و نکات مربوط به ترکیب تصاویر یا همان blend mode وقت کمتری برای آن هزینه کنید و با استفاده از کلید های کیبورد و shortcut های موجود در فتوشاپ کارتان را کاملا حرفه ای دنبال کنید. همچنین قصد داریم تا در این آموزش به شما یاد دهیم کدام افکت در حالت های ترکیب تصاویر برای چه کاری مفید و مناسب است. برای یادگیری ترفندهای ترکیب عکس حتی گاهی نیاز دارید تا به طریقی shortcut ها را به خاطر بسپارید. ما در این مقاله سعی میکنیم این راه های میانبر را در ذهن شما ماندگار کنیم. برای آموزش ترفندهای ترکیب عکس در این مقاله از نرم افزار photoshop cc استفاده میکنیم ولی تمامی ورژن های جدید مانند مقاله ما کاربردی خواهند بود، پس با ما همراه باشید.

چه چیزی یاد میگیریم؟

در این مقاله برای درک بهتر ترفندها و نکات مربوط از ترکیب یک عکس و یک بافت رنگارنگ استفاده میکنیم. در این قسمت عکسی که قصد داریم تا از آن استفاده کنیم مشاهده میکنید.

ترفندهای ترکیب عکس / دانلود عکس اول در فتوشاپ

ترفندهای ترکیب عکس / ترکیب عکس آنلاین / نرم افزار ترکیب عکس و نوشته / بهترین نرم افزار ترکیب عکس / برنامه ترکیب عکس و متن / ترکیب چند عکس در فتوشاپ / آموزش تصویری ترکیب دو عکس در فتوشاپ / آموزش چسباندن دو عکس در فتوشاپ / ترکیب دو چهره در فتوشاپ / آموزش میکس تصاویر در فتوشاپ / ترکیب چند عکس در یک عکس در فتوشاپ cs6 / قرار دادن دو عکس روی هم در فتوشاپ / میکس دو تصویر در فتوشاپ / قرار دادن دو عکس روی هم در فتوشاپ / چسباندن دو عکس به هم در اندروید / چگونه دو عکس را به هم بچسبانیم / چگونه چند عکس را کنار هم قرار دهیم / آموزش ترکیب تصاویر / آموزش فتوشاپ

اگر در پنل لایه ها نگاه کنید در بالای عکسی که دانلود کرده ایم لایه مربوط به بافتی که قصد ترکیب را داریم مشاهده میکنید.

ترفندهای ترکیب عکس / اضافه کردن بافت در فتوشاپ

و این هم تصویر دوم که مربوط به بافت رنگارنگ میباشد.

ترفندهای ترکیب عکس / تصویر بافت در فتوشاپ

کجا بدنبال blend mode بگردیم

برای پیدا کردن blend mode  کافی است به قسمت بالا و سمت چپ پنل لایه ها نگاه کنید. در حالت عادی blend mode بر روی حالت normal قرار دارد.

ترفندهای ترکیب عکس / پیدا کردن blend mode در پنل لایه ها در فتوشاپ

اگر بر روی blend mode کلیک کنید احتمالا با لیست بلند بالایی از انواع ترکیبات مواجه خواهید شد که البته این لیست بلند بالا در photoshop cc بیست و هفت آیتم میباشد.

ترفندهای ترکیب عکس / آیتم های blend mode در فتوشاپ

blendmode در لایه ها و ابزار blend mode، کدام یک؟

قبل از آنکه بیشتر در مورد ترفندهای ترکیب عکس برای شما بگویم، لازم است تا تفاوت های بین ترکیب تصاویر در لایه یا همان layer blend mode و tool blend mode را بخوبی بشناسید. شما میتوانید layer blend mode را در بالای پنل لایه ها پیدا کنید و این گزینه ها به شما میگوید تا چطور لایه ی رو و لایه ی زیر را با هم ترکیب کنید. ولی برخی از ابزارها در فتوشاپ ماهیت blend mode یا ترکیب تصاویر را در خود دارند. برای مثال بیشتر قلمو ها و ابزار های نقاشی در خود تنظیماتی برای blend mode دارند و این ابزارها به طور کامل از blend mode  در لایه ها متفاوت است. میتوانید برای مثال یک قلمو را از میان ابزارها انتخاب کنید.

ترفندهای ترکیب عکس / ابزار قلمو در فتوشاپ

همان طور که مشاهده میکنید خود قلمودر بخش option bar دارای تنظیمات blend mode است ولی این blend mode کاملا با blend mode لایه ها متفاوت است. در واقع این blend mode بر روی ظاهر مغزیه قلموی شما تغییر ایجاد میکند و هیچ تاثیری بر روی کل لایه شما نمیگذارد.

ترفندهای ترکیب عکس / blend mode قلمو در فتوشاپ

در واقع این ها فقط یک قلموی نقاشی نیستند بلکه در خود تنظیمات مخصوص به blend mode را دارا میباشند. تعداد زیاد دیگری از قلمو ها هستند که مشابه این قلمو هستند و تنظیمات blend mode مخصوص به خود را دارند. برای مثال Spot Healing Brush، Clone Stamp Tool، Eraser Tool همگی این ها دارای تنظیمات مخصوص به خود هستند. در واقع بیشتر ابزار های نقاشی از جمله قلمو ها دارای تنظیمات blend mode مخصوص به خود هستند.

ترفندهای ترکیب عکس / قلموهای دارای blend mode در فتوشاپ

دلیل اینکه ما تفاوت بین ابزار blend mode و blend mode در لایه ها را برای شما بیان کردیم این است که شاید شما ابزاری را برای ترکیب تصویر انتخاب کرده اید ولی واقعا قصد شما ترکیب در سطوح لایه ها باشد و شما به صورت تصادفی و به اشتباه از یک ابزار ترکیب تصاویر استفاده کرده اید. برای همین ما قصد داریم تا به شما استفاده از shortcut هارا یاد دهیم تا بدون اشتباه بتوانید به کارتان برسید. ابتدا اطمینان پیدا کنید که ابزاری را انتخاب کرده اید که در خودش تنظیمات blend mode ندارد . به نظر من move tool بهترین ابزار ممکن است. شما میتوانید با فشردن دکمه V (کلمه انگلیسی وی) این ابزار را انتخاب کنید.ترفندهای ترکیب عکس / ابزار move tool

چگونه یک لیست از blend mode ها تهیه کنیم و تاثیراتش را ببینیم؟

میخواهم به شما ترفندهای ترکیب عکس را در قالب لیست کردن انواع blend mode ها و دیدن تاثیرات آنی بر روی عکس نشان دهم. روش معمول و البته کند در انتخاب انواع blend mode ها این است که در بالای پنل لایه ها بر روی blend mode کلیک کرده و پس از باز شدن لیستی از blend mode ها یکی یکی آن ها را انتخاب میکنند و سپس به سراغ عکس میروند و تغییرات را مشاهده میکنند. اگر تغییرات را دوس داشتند آن را ذخیره میکنند، در غیر این صورت به سراغ mode دیگری میروند.

ترفندهای ترکیب عکس / blend mode در فتوشاپ

برای مثال گزینه multiply را انتخاب کنید و نتیجه را ببینید.

ترفندهای ترکیب عکس / مد multiply در فتوشاپ

حالا ترکیب لایه ها را ببینید. برای بار بعد بیایید مد جدیدی را امتحان کنیم. من مد screen را انتخاب میکنم.

ترفندهای ترکیب عکس / مد screen در فتوشاپ

حالا نتیجه را ببینید.

ترفندهای ترکیب عکس / مد screen در فتوشاپ

نتیجه را در بالا ببینید. برای مثال بعد بیایید hard light را انتخاب کنیم.

ترفندهای ترکیب عکس / مد hard light در فتوشاپ

حالا دوباره نتیجه را ببینید.

ترفندهای ترکیب عکس / مد hard light در عکاسی

و نتیجه در بالا مشاهده میشود.

چگونه یک لیست از blend mode ها را با کیبورد کامپیوتر کنترل کنیم؟

برای آنکه بتوانید بسیار سریع فیلتر های مختلف را بر روی عکس خود امتحان کنید و نتیجه را ببینید به شما توصیه میکنم که از کیبورد خود استفاده کنید ولی ابتدا مد  normal  را مجددا برگردانید. برای آنکه بتوانید مد ها را یکی یکی جلو بروید دکمه shift کامپیوتر را گرفته و دکمه + روی کیبورد را مکررا بزنید و نتیجه را ببینید. برای برگشت به عقب از دکمه shift و _ (منفی) در روی کیبورد استفاده کنید.

shortcut های سریع

ساختار بالا و ایجاد یک چرخه سریع از انواع مد ها برای زمانی که نمیدانید به چه فیلتری نیاز دارید بسیار مفید خواهد بود. ولی زمانی که شما میدانید قرار است با عکستان چه کار کنید و از چه مدی استفاده کنید هوشمندانه ترین کار استفاده از میانبر ها است. فتوشاپ برای اغلب مد ها یک دکمه میانبر بر روی کیبورد قرار داده است. برای مثال ما برای مد اول از multiply استفاده کردیم. برای انتخاب این مد ابتدا alt+shift را بگیرید سپس m را فشار دهید.

لیست کامل shortcut برای blend mode

NORMALSHIFT+ALT+N
DISSOLVENSHIFT+ALT+I
DARKENSHIFT+ALT+K
MULTIPLYSHIFT+ALT+M
COLOR BURNSHIFT+ALT+B
LINEAR BURNSHIFT+ALT+A
LIGHTENSHIFT+ALT+G
SCREENSHIFT+ALT+S
COLOR DODGESHIFT+ALT+D
LINEAR DODGESHIFT+ALT+W
OVERLAYSHIFT+ALT+O
SOFT LIGHTSHIFT+ALT+F
HARD LIGHTSHIFT+ALT+H
VIVID LIGHTSHIFT+ALT+V
LINEAR LIGHTSHIFT+ALT+J
PIN LIGHTSHIFT+ALT+Z
HARD MIXSHIFT+ALT+L
DIFFERENCESHIFT+ALT+E
EXCLUSIONSHIFT+ALT+X
HUESHIFT+ALT+U
SATURATIONSHIFT+ALT+T
COLORSHIFT+ALT+C
LUMINOSITYSHIFT+ALT+Y

در این بین تنها برای چهار blend mode هیچ میانبری وجود ندارد. Darker Color, Lighter Color, Subtract, Divide چهار مدی هستند که هیچ میانبری ندارد و اگر به ندرت به آن ها نیاز پیدا کنید باید آن ها را از پنل لایه ها انتخاب کنید.

ترفندهای حفظ کردن میانبرها

در اینجا به شما ترفندی آموزش میدهیم تا راحت تر بتوانید این میانبر ها را بخاطر بسپارید. اگرچه که در اینجا حدود بیست و سه میانبر وجود دارد ولی شما تنها لازم است تا با میانبر های معروف آشنا شوید تا بقیه میانبر های مربوط به آن دسته را با اندکی تغییر بخاطر بسپارید.

دسته اول مدها

ترفندهای ترکیب عکس : برای مثال فرض کنید که قصد دارید تا از یکی از مد های dark استفاده کنید. خانواده این دسته شامل darken، multiply، color burn، linear burn و darker color میباشد. حالا شما کافی است تا سر دسته این گروه را بخاطر بسپارید. برای این دسته multiply سر دسته میباشد و میانبر آن shift+alt+m میباشد. حالا با مطالبی که در قبل یاد گرفته اید فقط کافی است تا با فشردن دکمه shift و سپس + یا _  در خانواده های این گروه حرکت کنید و فیلتر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ترفندهای ترکیب عکس / انتخاب مد در فتوشاپ

دسته اول مدها که در مثال بالا دیدید بیشتر برای نوردهی به عکس ها استفاده میشود. دسته دوم که برای شما مثال میزنم نیز بیشترین کاربرد را در نوردهی عکس شما ایفا میکند.

دسته دوم مدها

ترفندهای ترکیب عکس : به همین ترتیب شما میتوانید با بخاطر سپردن سر دسته گروه های مختلف به راحتی مد مورد نظر خود را بر روی عکس اعمال کنید. در این دسته با فشردن کلید های shift+alt+s  به مد screen بروید . در این مد باز شاهد تغییرات نوردهی در عکس خواهیم بود. دیگر مدهای این دسته نیز تجربه جالبی از تغییرات نور به شما میدهد.

ترفندهای ترکیب عکس / مدهای فتوشاپ

دسته سوم

ترفندهای ترکیب عکس : این دسته به دسته contrast mode ها معروفند و سردسته این گروه overlay است که دکمه های میانبر آن shift+alt+o میباشد.

ترفندهای ترکیب عکس / مدهای فتوشاپ

دسته چهارم

ترفندهای ترکیب عکس : دسته چهارم، دسته رنگ ها هستند و سردسته آن color میباشد که با فشردن کلید های shift+alt+c به میانبر color میروید.

ترفندهای ترکیب عکس / مدهای فتوشاپ

چگونه شدت ترکیب لایه ها را تنظیم کنیم؟

ترفندهای ترکیب عکس : اگر به صورت کلی شما تمایل به ترکیب لایه ها دارید ولی این ترکیب بسیار قوی و خشن به نظر میرسد میتوانید با کیبورد خود تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید. برای مثال من با فشردن دکمه های shift+alt+j به مد linear light میروم.

ترفندهای ترکیب عکس / انتخاب مدهای فتوشاپ

من این رنگ را دوست دارم ولی شاید شدت آن کمی زیاد باشد.

برای کم کردن این شدت ترکیب شما باید شدت opacity را در لایه کم کنید. برای این منظور شما هم میتوانید از گزینه بالای پنل لایه ها استفاده کنید و هم میتوانید مستقیما از روی کیبورد خودتان این کار را انجام بدید.  برای این کار کافی است تا یک عدد بین یک تا نه را فشار دهید تا بصورت درصد برای شما نشان داده شود. مثلا عدد ۵ یعنی ۵۰% و عدد ۳ یعنی ۳۰%. ولی اگر عدد جزیی تری را میخواهید باید دو عدد را به سرعت تایپ کنید. برای مثال عدد ۳۷ را به سرعت تایپ کنید تا opacity برای شما ۳۷% شود.

ترفندهای ترکیب عکس / انتخاب مد در فتوشاپ

حالا عکس را مجددا مشاهده کنید.

ترفندهای ترکیب عکس / ملایم کردن مد ها در فتوشاپ

 

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments