اسمارت آبجکت چیست / آموزش فتوشاپ حرفه ای / ساخت اسمارت آبجکت

فتوشاپ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲ دیدگاه

 اسمارت آبجکت / آموزش smart object در فتوشاپ / آموزش ساخت اسمارت آبجکت در فتوشاپ / گزینه convert to smart object در فتوشاپ / کانورت اسمارت آبجکت در فتوشاپ / اشیا هوشمند در فتوشاپ / ساخت وکتور در فتوشاپ / معنی آبجکت / آموزش گام به گام فتوشاپ

اسمارت آبجکت / فتوشاپ : دوتا از قویترین مزایای استفاده از smart object هااین است که میتوانید فهرست ها و اشیاع را ادیت کنید و حتی میتوانید آن هارا جابجا کنید. ادیت کردن فهرست ها  از این جهت اهمیت دارد که میتوانید یک عکس را در اسمارت آبجکت ها حفظ کنید و فقط ظاهر آن را تغییر دهید. ولی میشود یک فهرست را با یک عکس کاملا جدید جابجا کرد. ساختن smart object ها کاملا برای قالب های تجدید پذیر مناسب است. بیایید با هم ببینیم که این آموزش چگونه کار میکند.

ما در این آموزش با نرم افزار photoshop cc کار میکنیم ولی این آموزش کاملا با نرم افزار photoshop cs6 تطابق دارد. برای کمک به یادگیری بحث smart object ها قصد داریم یک عکس را به اسمارت آبجکت تبدیل کنیم و در ادامه آن را داخل یک قاب قرار دهیم.

عکس قاب برای تبدیل به اسمارت آبجکت در فتوشاپ

اسمارت آبجکت چیست / آموزش فتوشاپ حرفه ای / آموزش فتوشاپ تصویری / ساخت اسمارت آبجکت

این اولین عکسی است که برای این آموزش انتخاب میکنیم. اگر به پنل لایه ها دقت کنید عکس دوم را در بالای عکس قاب خواهید دید.

نمایش عکس در فتوشاپ

اگر در پنل لایه ها دقت کنید میبینید که من در بالای عکس قاب عکس دیگری را قرار دادم که با زدن علامت visible میتوان عکس را مشاهده کرد.

عکس دوم برای ساخت اسمارت آبجکت ها در فتوشاپ

و عکسی که در بالا مشاهده میکنید نیز عکس دوم برای آموزش امروز است.

انتخاب محیط با polygonal lasso tool

برای قرار دادن عکس داخل قاب ابتدا نیاز داریم تا محوطه داخل قاب را انتخاب کنیم. با زدن دکمه visible کنار عکس اول و مخفی کردن آن مجددا شاهد عکس قاب خواهیم بود.

آیکون نمایش عکس در فتوشاپ

سپس گزینه polygonal lasso tool را انتخاب کنید. به طور معمول این گزینه به صورت تو در تو در پشت آیکون standard lasso tool قرار دارد. پس از نوار ابزار روی گزینه lasso tool کلیک راست کرده و گزینهpolygon lasso tool را انتخاب میکنیم.

استفاده از polygonal lasso tool در فتوشاپ

برای انتخاب محیط داخلی قاب ابتدا باید با ابزار polygonal lasso tool چهار گوشه قاب را انتخاب کنید. از گوشه سمت چپ بالا شروع کنید و با اعداد پیش برید و در نهایت به گوشه اول دوباره کلیک کنید. خطوط انتخابی در داخل قاب رویت میشود.

انتخاب محیط با استفاده از polygonal lasso tool در فتوشاپ

پس از انتخاب محیط داخلی قاب دوباره کلیک visible روی عکس را زده تا عکس مجددا ظاهر شود.

نمایش عکس در فتوشاپ

خواهید دید که خطوط انتخابی روی عکس ظاهر میشود. در این لحظه حتما متوجه شدید که باید عکس را داخل محوطه انتخاب شده جای دهیم ولی قبل از آن باید این لایه را به یک اسمارت آبجکت تبدیل کنیم.

ظاهر شدن خطوط راهنما روی عکس در فتوشاپ

تبدیل یک لایه به اسمارت آبجکت

برای تبدیل یک لایه به اسمارت آبجکتها در پنل لایه ها روی لایه کلیک راست کنید.

کلیلک راست روی لایه در پنل لایه ها در فتوشاپ

سپس از منوی باز شده روی گزینه smart object کلیک کنید.

گزینه اسمارت آبجکت در فتوشاپ

اسمارت آبجکت در پنل لایه ها روی عکس لایه ظاهر میشود و نشان میدهد که این لایه به یک اسمارت آبجکت تبدیل شده است.

علامت اسمارت آبجکت در پنل لایه ها در فتوشاپ

اضافه کردن لایه ماسک

برای اضافه کردن یک smart object درون محیط انتخاب شده باید از گزینه لایر ماسک استفاده کنیم. برای این کار در پایین قسمت پنل لایه ها روی گزینه layer mask کلیلک کنید.

گزینه add layer mask در فتوشاپ

خواهید دید که فتوشاپ محیط انتخاب شده را داخل لایه ماسک قرار میدهد. حالا میتوانید عکس را داخل قاب مشاهده کنید.

اضافه شدن لایه ماسک روی عکس در فتوشاپ

شما در پنل لایه ها میتوانید لایه ماسک شده را در کنار لایه اصلی مشاهده کنید.دلیل اینکه ما ابتدا لایه را به smart object تبدیل کردیم و سپس لایه ماسک را به آن اضافه کردیم این بود تا این دو از هم مجزا باشند. اگر ابتدا لایه ماسک را اضافه میکردیم و سپس اقدام به تبدیل به اسمارت آبجکت میکردیم ، ماسک نیز قسمتی از smart object ما میشد.

اضافه شدن لایه ماسک به لایه اصلی

تغییر سایز smart object داخل قاب

از آنجایی که ما این دو بخش را از هم مجزا کردیم، حالا قادر هستیم تا smart object را تغییر سایز و تغییر شکل دهیم بدون تغییر در ماسک و یا حتی تغییر در قاب. برای این کار بر روی لینک بین لایه اصلی و لایه ماسک شده کلیک کنید. این عدم لینک شدن بین اسمارت آبجکت و لایه ماسک سبب میشود تا بتوانید به smart object خود سایز بدهید بدون تغییرات در لایه ماسک.

آیکون لینک در پنل لایه ها در فتوشاپ

بر روی smart object کلیک کنید.

کلیلک کردن روی اسمارت آبجکت در فتوشاپ

به منو بار بروید و گزینه ادیت را انتخاب کنید و سپس گزینه free transform را انتخاب کنید.

گزینه free transform در فتوشاپ

برای تغییر سایز عکس بدون تغییر در قاب دکمه شیفت روی کیبورد را نگه دارید و سپس هرکدام از گوشه های قابل حرکت عکس را بگیرید و بکشید. دکمه شیفت نسبت عکس را یکسان نگه میدارد بنابراین شما نمیتوانید به شکل عکس آسیب بزنید. برای حرکت دادن عکس داخل قاب، هر قسمت داخل free transform را کلیک کنید و داخل قاب حرکت دهید.

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

پس از اتمام تغییر سایز با زدن دکمه اینتر کار خود را نهایی کنید.

عکس داخل قاب توسط اسمارت آبجکت در فتوشاپ

در این قسمت آموزش قرار دادن عکس در قاب به پایان میرسد و در میخواهم ادیت کردن یک اسمارت آبجکت را به شما آموزش دهم پس همراه ما باشید.

ادیت کردن یک اسمارت آبجکت

حالا که موفق شدیم یک عکس را داخل یک قاب به عنوان اسمارت آبجکت قرار دهیم، بیایید تا ادیت کردن smart object را هم با هم ببینیم. بیایید اسمارت آبجکت را یک سند فتوشاپ در سند اصلی کارتان تصور کنید. تقریبا هر چیزی که در سند اصلی کارتان انجام میدهید میتوانید در یک اسمارت آبجکت نیز انجام دهید. برای آنکه smart object خود را ادیت کنید اطمینان پیدا کنید که در پنل لایه ها smart object انتخاب شده باشد. سپس به منوی لایه ها در منو بار بروید و از منوی smart object، گزینه edit content  را انتخاب کنید.

ادیت کردن اسمارت آبجکت در فتوشاپ

راه آسان تر آن است که در پنل لایه ها روی لایه اسمارت آبجکت دبل کلیک کنید.

سند یک smart object

پس از دبل کلیک بر روی اسمارت آبجکت، خواهید دید که در یک سند مجزا برای شما باز خواهد شد.

ادیت کردن اسمارت آبجکت در سند مجزا

ادیت های یک سند

تا زمانی که اسمارت آبجکت شما به عنوان یک سند فتوشاپ باشد قادر خواهید بود تا هر کاری را با استفاده از ابزار ها، فیلتر ها، سند های نوشتاری، و دیگر گزینه ها بر روی آن انجام دهید. در این قسمت ما فقط به بیان چند ادیت ساده مثال های ساده ای برای شما خواهیم زد.

بگذارید که بگم قصد انجام چه کاری را داریم. میخواهیم در راستای محور عمودی عکس را تغییر جهت بدهیم. برای این کار به منوی ادیت بروید و گزینه  transform را انتخاب کنید و گزینه flip horizontal را انتخاب کنید.

گزینه flip horizontal در فتوشاپ

حالا یک نگاه به عکستان بیندازید.

چرخش عکس در راستای محور عمودی در فتوشاپ

ذخیره سازی تغییرات

برای اعمال این تغییرات به سند اصلی باید این تغییرات در سند اسمارت آبجکت ذخیره شود و سپس سند بسته شود. برای این کار به منوی فایل در بالا بروید و گزینه ذخیره سازی را بزنید.

ذخیره سازی در فتوشاپ

برای بستن سند اسمارت آبجکت به منوی فایل بروید و گزینه بستن را کلیک کنید.

بستن سند در فتوشاپ

به سند اصلی کارتان برگردید خواهید دید که عکس داخل قاب به روز رسانی شده و جهت عکس عوض شده است.

بروز رسانی تغییرات در فتوشاپ

فیلتر های سیاه و سفید

یکی دیگر از تغییراتی که میتوانید در اسمارت آبجکت خود انجام دهید سیاه و سفید کردن عکستان است. برای این کار در پنل لایه ها روی گزینه new fill یا adjustment layer کلیک کنید.

گزینه new fill در فتوشاپ

حالا گزینه سیاه و سفید را کلیک کنید.

گزینه سیاه و سفید در فتوشاپ

حالا شما میتوانید عکس خود را بصورت سیاه سفید ببینید. همچنین شما میتوانید در properties panel سیاه و سفید خود را دستی تنظیم کنید ولی برای این آموزش از رنگ سیاه و سفید خود نرم افزار استفاده میکنیم. حالا مثل دفعه قبل عمل کنید و تغییرات خود را ذخیره کنید. سپس سند اسمارت آبجکت خود را ببندید. خواهید دید که مجددا عکس داخل قاب بروز رسانی شده و سیاه و سفید شده است.

تغییرات سیاه و سفید در فتوشاپ

فیلتر ها در adjustment layer

اگر بخواهیم بجای سیاه و سفید کردن رنگ با تنظیماتی، بر کمی رنگ آبی به عکس اضافه کنیم و در اصطلاح آن را خنک کنیم باید چه کنیم؟ برای این کار میتوانید از فیلتر های رنگی در adjustment layer استفاده کنید. ابتدا مجددا روی اسمارت آبجکت دبل کلیک کنید تا باز شود.

باز کردن مجدد اسمارت آبجکت ها در فتوشاپ

سپس در سند اسمارت آبجکت ابتدا میخواهم تا لایه سیاه و سفید adjustment layer را پاک کنم. برای این کار آن را با موس کشیده و به پایین پنل لایه ها در سطل زباله انتقال میدهم.

پاک کردن adjustment layer در فتوشاپ

بعد از این کار مشاهده خواهید کرد که عکسمان به همان حالت قبل و رنگی خود باز گشته است. حالا برای ایستفاده از فیلترهای عکس دوباره روی new fill کلیک میکنم.

کلیک روی new fill در فتوشاپ

حالا از لیست گزینه photo filter را انتخاب میکنیم.فیلتر های عکس در فتوشاپ

میبینید که یک adjustment layer در بالای عکستان ظاهر میشود.

اضافه شدن فیلتر های عکس در فتوشاپ

در پنل تنظیمات یکی از فیلترهای cooling را به سلیقه تان انتخاب کنید.انتخاب فیلتر ها در فتوشاپ

عکس جدید را میتوانید مشاهده کنید.

عکس با فیلتر cooling در فتوشاپ

مطابق سابق برای بروز رسانی عکس خود از منوی فایل گزینه سیو را بزنید و سپس از پنجره سند خارج شوید تا تغییرات بروز رسانی شود.

بروز رسانی cooling در فتوشاپ

چگونه یک اسمارت آبجکت را جایگزین کنیم؟

حالا که یاد گرفتیم چگونه یک سند smart object را ادیت کنیم باید این را نیز بدانیم که چگونه میتوان یک محتوای اسمارت آبجکت را در سند اصلی جایگزین کنیم. بگذارید این مثال را برای شما در همین قاب عکس مثال بزنیم. قصد داریم عکس داخل قاب را با عکسی دیگر جابجا کنیم. اطمینان پیدا کنید که در پنل لایه ها سند اسمارت آبجکت انتخاب شده باشد. به منوی لایه ها بروید و از گزینه smart object گزینه replace content را انتخاب کنید.

جابجا کردن محتوای اسمارت آبجکت در فتوشاپ

حالا عکس جدید را انتخاب کنید.

آپلود عکس در فتوشاپ

پس از این کار شاهد جابجا شدن عکس ها خواهید بود فقط تنها مشکل سایز عکس جدید است.

جابجا شدن عکس در فتوشاپ

حالا کافی است تا مانند قبل از گزینه free transform استفاده کنید تا عکس جدید بدست آید.

جایگزینی سند اسمارت آبجکت جدید در فتوشاپ

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
2 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments