اسمارت آبجکت در فتوشاپ / smart object در فتوشاپ / آموزش اسمارت آبجکت

فتوشاپ ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

اسمارت آبجکت در فتوشاپ / smart object در فتوشاپ / آموزش اسمارت آبجکت

اسمارت آبجکت در فتوشاپ / فتوشاپ : یک شیء هوشمند یا همان اسمارت آبجکت یک ظرف یا نگهدارنده ای است که می توانید داده های تصویری رستر مثل ( TIFF, JPEG, PSD) یا برداری مانند (EPS,PDF,AI) را از یک فایل دیگر فتوشاپ را به آن وارد کنید که تمام مشخصه های اولیه آنها حفظ شوند و کاملا قابل ویرایش باقی بمانند. اسمارت آبجکت را می توان تغییر مقیاس داد، چرخاند یا پیچاند بدون این که داده های تصویر اولیه از دست بروند.

smart object در فتوشاپ

smart object در فتوشاپ

بنابراین می توانید روی نمایی از تصویر بدون تغییر تصویر اولیه کار کنید به طوری که فایلی را درون فایل دیگر جای دهید. برای مثال زمانی که یک شیء هوشمند Illustrator را در پنل Layers کلیک می کنید، برنامه Illustrater راه اندازی میشود و یک کپی از تصویر را برای کار روی آن باز می کند. زمانی که در Illustrator تغییرات را اجرا و فایل را ذخیره کنید، Photoshop به طور خودکار مجددا فایل را رستر می کند.

علامت smart object در لایه ها

علامت smart object در لایه ها

اگر از یک شیء هوشمند نسخه برداری کنید، Photoshop فقط یک کپی از داده های منبع را ذخیره می کند و نمونه دوم را از ترکیب داده ها می سازد، بنابراین در فضای ذخیره سازی صرفه جویی می شود. زمانی که یک شیء هوشمند(smart object) را ویرایش کنید، تمام کپی های آن به روز می شوند. به علاوه، می توانید اشیاء هوشمند را به ماسک لایه خود متصل کنید و آنها را باهم جابجا کنید.

چگونه از اسمارت آبجکت ستفاده کنیم

چگونه از اسمارت آبجکت استفاده کنیم

می توانید با تبدیل لایه های انتخاب شده، چسباندن داده های Illustrator از کلیپ برد، استفاده از فرمان Place برای وارد کردن یک فایل یا استفاده از فرمان Open As Smart Object اشیاء هوشمند ایجاد کنید.

روش کار با SMART OBJECT :

از یکی از روشهای زیر برای ایجاد یک شیء هوشمنداستفاده کنید

۱- منوی File را کلیک کنید و فرمان OpenAs Smart Object را انتخاب کنید. فایلی را برگزینید و Open را کلیک کنید.

۲- به منوی File را کلیک کنید و فرمان Place را برای وارد کردن یک تصویر به یک سند باز Phlotoshop انتخاب کنید.

۳- لایه ای را انتخاب کنید و منوی Layer را کلیک کنید. Smart Objects را کلیک کنید و گزینه Convert To Smart Object را انتخاب کنید.

نکته : اگر از فرمان Place برای وارد کردن یک شیء هوشمند استفاده می کنید، از کادر محدوده دور آن برای اصلاح شکل تصویر به دلخواه استفاده کنید.

باز کردن تصویر به صورت اسمارت آبجکت

باز کردن تصویر به صورت اسمارت آبجکت

پس از انتخاب یکی از این مراحل کلید Enter (در ویندوز) یا Return (درمکینتاش) را برای تبدیل تصویر به یک شیء هوشمند (در پنل Layers) فشار دهید.

نکته : برای ایجاد یک کپی از smart object را به دکمه New Layer در پنل لایه ها بکشید

تصویر نمونه اولیه یا کپی را دبل کلیک کنید تا ویرایشگر smart object باز شود. در ادامه تغییرات دلخواهتان را بر روی تصویر ایجاد کنید و ویرایشگر را ببندید.

نکته : بعد از پایان کار با smart object یکی از راه های زیر را انجام دهید.

۱- آن را به یک لایه معمولی تبدیل کنید. لایه را انتخاب کنید و از منوی Layer، گزینه Rasterize را انتخاب کنید و سپس Smart Object را کلیک کنید.

۲- export کنید. لایه را انتخاب کنید و از منوی Layer، گزینه Smart Objects و سپس Export Contents را کلیک کنید.

Photoshop محتویات را به فرمت اصلی خود یا اگر از یک لایه ایجاد شده باشد، به فرمت PSB ذخیره می کند.

۳- محتویات را جایگزین کنید. لایه را انتخاب کنید و از منوی Layer، گزینه Smart Objects و سپس Replace Contents را انتخاب کنید، یک فایل را انتخاب کنید و Open را کلیک کنید.

آیا میدانستید

داده های پیکسل ها را نمی توانید تغییر دهید. اگر می خواهید از ابزارهای رنگ آمیزی، روشن کننده، تیره کننده یا هرچیز دیگری در smart object ها استفاده کنید، باید لایه mart object را به یک لایه معمولی تبدیل کنید.

می توانید به یک smart object فیلتر اعمال کنید. زمانی که فیلتری را به یک شیء هوشمند اعمال می کنید، فیلتر نیز یک فیلتر هوشمند خواهدشد. فیلترهای هوشمند در پانل Layers در زیر لایه smart object قرار می گیرند که می توانید آنها را به صورت موقت ناپدید کنید یا نمایش دهید. این فیلترها غیرتخریبی هستند و تغییری در تصویر اصلی ایجاد نمی کنند. می توانید هر فیلتری را به جز Liquify و Vanishing Point اعمال کنید.

می توانید لایه ۳D را به یک شیء هوشمند تبدیل کنید. در پنل Layers یک لایه ۳D را انتخاب کنید و از منوی Options گزینه Convert To Smart Object را انتخاب کنید. برای ویرایش مجدد محتویات ۳D، لایه mart object را دبل کلیک کنید.

آموزش اسمارت آبجکت

آموزش اسمارت آبجکت

ویرایش های غیر تخریبی چیست و چگونه یک ویرایش غیر تخریبی داشته باشیم؟

در واقع ویرایش های غیر تخریبی به هر گونه دخل و تصرف در فایل اصلی بدون بر هم خوردن نظام فایل و از بین رفتن کیفیت اولیه فایل است.

چگونه ویرایش های غیر تخریبی داشته باشیم؟

در Photoshop، ویرایش غیرتخریبی امکان ایجاد تغییرات در تصاویر را می دهد، بدون این که داده های تصویر اولیه تغییر کنند. این انعطاف پذیری به شما امکان تجربه کردن جلوه های ویژه مختلف را میدهد بدون این که درباره آسیب زدن به تصویر اولیه نگرانی داشته باشید.

اسمارت آبجکت چیست

اسمارت آبجکت چیست

در نواحی متفاوتی در Photoshop می توانید این ویرایش های غیر تخریبی را اجرا کنید:

۱- تغییر شکل اشیاء هوشمند

۲- اعمال فیلترهای هوشمند

۳- تغییر سایه و سایه روشن ها و رنگ ها در اشیاء هوشمند

۴- ویرایش در camera raw

۵- باز کردن فایل های Camera Raw به عنوان اشیاء هوشمند

۶- برش غیرتخریبی

۷- ماسک کردن با لایه ها و تصاویر برداری

۸- روتوش کردن در لایه متفاوت

۹- قلم موی ترمیم و ترمیم لکه ها

۱۰- کار با لایه های تنظیم کننده

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments