انواع لنز دوربین عکاسی / راهنمای خرید لنز دوربین / لنز واید ، تله و ماکرو چیست

عکاسی ۰۸ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

راهنمای خرید لنز دوربین / لنز دوربین / تفاوت لنز واید و تله / لنز واید چیست / لنز تله چیست / فاصله کانونی لنز دوربین چیست / لنز سیگما / لنز تله زوم چیست / قیمت لنز تله / نمونه عکس با لنز تله / عکس با لنز تله فوتو / لنز واید چیست / کاربرد لنز تله / لنز زوم چیست؟

زندگی از پشت یک لنز دوربین عکاسی

کار لنز دوربین عکاسی چیزی بیش از دور و نزدیک نشان دادن چیزها است. آنها بر رابطه ی شما با موضوع و شیوهی عکاسیتان تاثیری اساسی می گذارند. یک لنز دوربین عکاسی، بسته به سنگینی اش، می تواند به شما تحرک زیادی بدهد یا تحرکتان را کم کند. بسته به اندازه اش، می تواند شما را به شدت رویت پذیر یا کاملا پنهان سازد. بسته به میزان بزرگ نمایی اش، یک لنز دوربین عکاسی می تواند به شما حضوری فعال بدهد یا شما را به یک مشاهده گر تبدیل کند. هرکدام از این ویژگی ها نقاط قوت و ضعف خود را دارند. و علاوه بر این، همان طور که خواهیم دید، لنزها می توانند حال و هوای یک فضا را در عکس دگرگون ساخته و تاکیدات آن را تغییر دهند. اما مهم تر از همه، لنزها در اینکه شما در واقع از چه چیزی می توانید عکس بگیرید موثرند، چراکه عکاسی از موضوعات متفاوت به لنزهای متفاوتی نیاز دارد. این مطلب به شما کمک خواهد کرد که برخی از کارکردهای بصری و پایه ای لنزهای گوناگون را درک کنید. اما پیش از آن بیایید به قعر برخی از غلنبه بافی های ضروری در مورد لنز دوربین عکاسی برویم که شما را از وحشتاک ترین مکالمات جماعت دوربین باز نیز به سلامت عبور می دهد.

عکاسی و لنزهای ماکرو

عکاسی و لنزهای ماکرو / عکاس: مژگان پروین

زبان لنز

زوم و پرایم:

لنز دوربین عکاسی را می توان به دو دسته تقسیم کرد. آنهایی که به شما اجازه می دهند به جلو و عقب زوم کنید، درست حدس زدید: لنزهای زومی. و دسته ی دیگر لنزهایی که پرایم یا «ثابت» اند، یعنی در فاصله ی کانونی مشخصی ثابت شده اند.

عکاسی و لنز های تله زوم

عکاسی و لنز های تله زوم: قله Machapuchare-نپال / عکاس: مژگان پروین

فاصله ی کانونی:

این فاصله به میلیمتر است. به زبان ساده، فواصل کانونی یا کوتاه هستند یا بلند. فواصل کانونی کوتاه تر تاثیر زاویه ی باز را می گذارند که موجب می شود چیزها دورتر به نظر بیایند. فواصل کانونی بلندتر تاثیر تله فوتو را دارند که چیزها را نزدیک تر نشان می دهد.

عکاسی با لنز های تله زوم

عکاسی با لنز های تله زوم: قله Machapuchare-نپال / عکاس: مژگان پروین

میدان دید:

میدان دید به این مربوط است که از دریچه ی لنز دوربین عکاسی تان چه قدر از دنیا را میتوانید ببینید. لنزهای زاویه باز (فاصله کانونی کوتاه تر) میدان دید بازتری فراهم می کنند. لنزهای تله (فاصله کانونی بلندتر) میدان دید بسته تری به شما میدهند.

همچنین بخوانید:  انواع نور در عکاسی/ تنظیم نور برای گرفتن عکس های بی نظیر

ابعاد حسگر

فواصل کانونی در دوربین های مختلف کارکردهای متفاوتی دارند. برای مثال، یک فاصله ی کانونی که در یک دوربین باز محسوب می شود در دوربینی دیگر کاملا تله به حساب می آید. این موضوع به ابعاد متفاوت حس گرهای دوربین های موجود وابسته است. به نظر من اگر می خواهید بیشتر راجع به این موضوع بدانید به اینترنت سر بزنید، اما خودتان را حسابی برای بحث های تکنیکی آماده کنید چرا که داشتن تصوری درست از اینکه کدام فاصله ی کانونی بر دوربینتان چه تاثیری دارد چیز به درد بخوری است.

عکاسی و کاربرد لنز تله

عکاسی و کاربرد لنز تله: چیتوان-نپال / عکاس: مژگان پروین

لنزهای زاویه باز (یا با فاصله ی کانونی کوتاه) موجب می شوند جزئیات حاشیه ای نقشی مهم در عکس ایفا کنند.

وقتی با فاصله ی کانونی کوتاه عکاسی می کنید، همواره حواستان به اتفاقاتی باشد که اطراف موضوعتان می افتد، چراکه زمینهای عکس نقش مهمی در تصویر شما ایفا می کند. علاوه بر این، به موضوعتان نزدیک شوید چون فاصله کانونی کوتاه باعث می شود همه چیز دورتر به نظر بیاید. لنز دوربین عکاسی زاویه باز شما را قادر می سازند از چشم اندازهای بزرگ عکس بگیرید، و به همین دلیل اغلب برای عکاسی از مناظر به کار می روند.

عکاسی با لنز باز و فاصله کانونی کوتاه

عکاسی با لنز باز و فاصله کانونی کوتاه: آتن-یونان / عکاس: مژگان پروین

اما این ماجرا یک روی دیگر هم دارد. از آنجایی که فاصله ی کانونی کوتاه فاصله را طولانی می کند، نقاط پراهمیت تصویر که با چشم غیرمسلح حدودا نزدیک به نظر می رسند، ناگهان به جزئیات بی اهمیتی تبدیل می شوند که در یک ترکیب بندی باز گم است.

عکاسی در فاصله کانونی کوتاه

عکاسی در فاصله کانونی کوتاه: ونیز-ایتالیا / عکاس: مژگان پروین

از آنجایی که لنزهای زاویه باز فضای بسیاری در تصویر به وجود می آورند باید واقعأ ترکیب بندی را جدی بگیرید. هنگام عکاسی از مناظر (یا اصلا هرچیزی) با لنز دوربین عکاسی زاویه باز، به دنبال خطوط اصلی و پیش زمینه ی تصویر باشید. این کار به شما کمک می کند که نقاط اصلی را برجسته کرده و ترکیب بندیتان را منسجم کنید.

عکاسی فاصله کانونی کوتاه و زاویه باز

عکاسی فاصله کانونی کوتاه و زاویه باز: پخارا-نپال

لنزهای تله

لنز دوربین عکاسی تله (با فاصله کانونی زیاد) خطر بلعیده شدن، سوختن، غرق شدن، ضربه خوردن، یا تحت پیگرد قرار گرفتن را کاهش می دهند. چرا که آنها موجب می شوند موضوعات دوردست نزدیک به نظر بیایند. اما قابلیت لنزهای تله بیش از اینهاست. لنزهای تله شما را به شاهدی پنهان تبدیل می کنند، کسی که ناگهان می تواند از اشخاص بی خبر عکس بگیرد.

عکاسی هراه لنز تله

عکاسی هراه لنز تله: پارک ملی چیتوان-نپال / عکاس: مژگان پروین

لنز دوربین عکاسی تله برای وقت هایی که نمی توانید به طور فیزیکی به موضوعتان نزدیک شوید، مثلا مسابقات ورزشی یا حیات وحش، ضروری هستند. اما وقتی که بتوانید به آنها نزدیک شوید، و با این حال تصمیم بگیرید که نشوید، آن وقت عکس هایتان ممکن است حس شکارچی گری بدهند.

عکاسی همراه لنز زوم

عکاسی همراه لنز زوم: پارک ملی چیتوان-نپال / عکاس: مژگان پروین

خاصیت تله فوتو

لنز تله فوتو این توهم را به وجود می آورد که عمق فشرده شده و این موجب می شود همه چیز «مسطح تر» به نظر بیاید.این تخت بودن ظاهری تاثیر شاخص یک لنز تله فوتو است و باعث می شود که عکس خیلی گرافیکی به نظر برسد.

همچنین بخوانید:  عکاسی از مکان های مذهبی / عکاسی از عبادتگاه ها / عکاسی از مکان های مقدس

فاصله کانونی استاندارد

میان فاصله ی کانونی کوتاه و بلند، یک فاصله ی کانونی جادویی وجود دارد که به طور تحقیرآمیزی از آن با عنوان «استاندارد» یاد می شود.

عکاسی با فاصله کانونی استاندارد

عکاسی با فاصله کانونی استاندارد: آتن-یونان / عکاس: مژگان پروین

به عبارت دیگر، این فاصله نه زیادی باز به نظر می آید و نه زیادی تله فوتو. یک فاصله ی کانونی «استاندارد شما را به موضوعتان نزدیک می کند، بی آنکه مجبور باشید زیادی به آن نزدیک شوید. هنگامی که تصمیم می گیرید از چه فاصله کانونیای استفاده کنید به این فکر کنید که این موضوع بر جایگاه فیزیکی شما در ارتباط با موضوعتان، و سپس بر خوانش مردم از تصاویر شما، چه تاثیری می گذارد.

عکاسی در فاصله کانونی استاندارد

عکاسی در فاصله کانونی استاندارد: فرودگاه رم-ایتالیا / عکاس: مژگان پروین

لنزهای پرایم: راحت و بی دردسر

لنز دوربین عکاسی پرایم لنزی است که روی فاصله ی کانونی بخصوصی ثابت است و قابلیت زوم کردن ندارد.

عکاسی با لنز پرایم

عکاسی با لنز پرایم: شهر Bhaktapur-نپال / عکاس: مژگان پروین

شاید شما این را محدود کننده بپندارید، اما پرایم مزایای واقعی ای به همراه دارد. لنزهای پرایم دریچه ی دیافراگم بازتری مهیا می کنند و این عمق میدان بسیار کمتری به وجود می آورد. دریچه  دیافراگم باز چه حسن دیگری دارد؟

عکاسی و لنز پرایم

عکاسی و لنز پرایم: شهر Bhaktapur-نپال / عکاس: مژگان پروین

درست حدس زدید، سرعت شاتر بیشتر. این همیشه به درد می خورد، بخصوص در نور کم به علاوه، این لنزها اغلب ارزان تر، به لحاظ بصری برتر، و سبک تر از نمونه های زومگر مشابه شان هستند، همه ی اینها موجب می شود که لنزهای پرایم در مجموع گزینه ای عالی باشند.

عکاسی با استفاده از لنز های پرایم

عکاسی با استفاده از لنز های پرایم: شهر Bhaktapur-نپال / عکاس: مژگان پروین

لنزهای ماکرو

عکاسی ماکرو یعنی هنر گرفتن عکس هایی از خیلی نزدیک می تواند اشیای روزمره را به اشکالی بیگانه تبدیل کرده و نگاه ما را به دنیای اطرافمان کاملا متحول سازد. رایج ترین لنز دوربین عکاسی ماکرو اغلب لنزهای پرایم تله فوتو هستند.

عکاسی با لنز های ماکرو

عکاسی با لنز های ماکرو: پارک ملی سرخه حصار / عکاس: مژگان پروین

این لنزها از آنجایی که پرایم هستند، وضوح بصری عالی دارند. در همان حال هم بزرگ نمایی بالای آنها بدین معناست که شما لازم نیست آنقدری هم که خیال می کنید به موضوعات کوچکتان نزدیک باشید.

عکاسی با لنز ماکرو

عکاسی با لنز ماکرو: پارک ملی سرخه حصار / عکاس: مژگان پروین

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments