لنزهای ثابت در عکاسی/ عکس های حرفه ای بگیرید!

عکاسی ۰۲ آذر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

لنزهای ثابت در عکاسی/ عکس های حرفه ای بگیرید!

لنزهای ثابت لنزی با فاصله کانونی ثابت (به عنوان مثال ۵۰ میلی متر) است که نمیتوان با آن زوم کرد. برای بزرگتر یا کوچکتر شدن تصویر در منظره یاب باید حرکت کنید.اما چرا لنزهای ثابت استفاده کنیم؟ لنز ثابت مزایای فراوانی دارد. در ادامه پنج مزیت اصلی را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

۱- کوچکتر

لنزهای ثابت را میتوان در اندازه های کوچک ساخت. آنهایی که بدون موتور فوکوس خودکار هستند، حتی از عرض دوربین شما هم باریکتر خواهند بود.بخصوص برای عکاسان حرفه ای خیابانی این نوع لنز میتواند بسیار مفید باشد زیرا دیگر شبیه خبرنگارها نیستید. عکاسی خیابانی با یک لنز ثابت کاملا متفاوت است، که شما لذت آن را به راحتی درک خواهید کرد.

 

لنزهای ثابت -عکس های حرفه ای

لنزهای ثابت: نپال/ عکاس: مژگان پروین

۲- سریعتر

لنز ثابت سریعتر از یک لنز زوم است. بازترین دیافراگم در یک لنز زوم، معمولا سریع تر از f/2.8 نیست. در لنز ثابت اغلب این عدد کمتر بوده و بدین معنی است که نور بیشتری به حسگر دوربین خواهد رسید. بنابراین میتوانید با نور محدودتری عکاسی کنید و عمق میدان کمتر را نیز تجربه کنید. اطمینان حاصل کنید که لنز شما در کدام عدد دیافراگم بیشترین وضوح را دارد. برای مثال، وضوح لنز ۵۰ میلی متری f/1.8 نیکور، درf/1.8 به اندازه f/4 نیست. این نکته مهم را همواره به یاد داشته باشید.

 

لنز ثابت

۳- ارزانتر

لنزهای ۵۰ میلی متری ارزان قیمت بسیاری وجود دارند که واقعا عالی هستند.لنزهای ثابت همیشه نسبت به لنزهای زوم مشابه خود ارزان ترند زیرا ساخت آن ها ساده تر است.البته لنزهای ثابت بسیار گران قیمت هم تولید میشوند که هیچ لنز زوم قابل مقایسه ای با آن ها وجود ندارد.برای مبتدیان یک لنز ثابت انتخاب بهتری است.

همچنین بخوانید:  عکاسی از دره ها / آموزش عکاسی از دره / زیباترین عکس های دره

 

لنز های ثابت

عکس های حرفه ای با لنزهای پرایم: نپال/ عکاس: مژگان پروین

۴- راحت تر

با یک لنز ثابت نمیتوانید زوم کنید پس از زمان آماده شدن برای عکاسی کاسته میشود. این امر ممکن است مهم به نظر نرسد. اما زمانی که شما همیشه با فاصله کانونی ثابت عکاسی میکنید، دقیقا قاب تصویر خود را میشناسید. بنابر این میدانید برای ثبت یک پرتره کجا بایستید تا بهترین کادربندی را داشته باشید. با چنین دانشی شما نیاز به زوم ندارید و شاید بتوانید یک ثانیه سریعتر عمل کنید. در این یک ثانیه میتوانید ۴ عکس بگیرید که ممکن است برای پرتره بی هوا بسیار مناسب باشد.

۵- واضح تر

کیفیت یک لنز ثابت بهتر از یک لنز زوم مشابه است. حتی لنز بسیار ارزان نیکور ۵۰ میلی متری با قیمت ۱۲۰ دلار شفاف تر از تمام لنز های زوم متوسط نیکون است.برای کسب نتیجه مطمئن شوید که آن را روی  f/4 تنظیم کرده اید.


توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments