دیدن در عکاسی / دید هنری در عکاسی / بهترین زاویه برای عکاسی

عکاسی ۰۱ مهر ۱۳۹۹ یک دیدگاه

دیدن در عکاسی / دید هنری در عکاسی / هنر دیدن در عکاسی / تمرین دیدن در عکاسی / انواع زاویه دید در عکاسی / زاویه دید در عکاسی چیست ؟ / عکس از زاویه دید بالا / زاویه دید عکس / عکس از زاویه دید پایین / بهترین زاویه برای عکاسی / عکس با زاویه دید متفاوت / یک عکس از چند زاویه

دیدن در عکاسی بخش اعظمی از تفاوت های بین یک عکاس آماتور و یک عکاس حرفه ای است. شاید تا کنون مسائل تکنیکی تا حدی دستتان آمده باشد. الان در مورد ترکیب بندی به قدر کافی میدانید. همین طور در مورد نور و لنزها، حالا چطور از اینها برای گرفتن عکسهای فوق العاده استفاده می کنید؟ خب اینجاست که شما بیرون می روید و تمرین می کنید، خودتان امتحان کنید. عکس بگیرید. اشتباهاتتان را غنیمت بشمرید و دوباره تلاش کنید. اما چیرہ دستی در تکنیک فقط بخشی از ماجراست.
اگر می خواهید عکس های فوق العاده ای بگیرید که در میان همهمه ی عکس ها به چشم بیایند، پس از این دیگر نگاه نکنید، بلکه ببینید. دیدن در عکاسی یک هنر است. بدبختانه دوربین شما گزینه ی دیدن ندارد. در واقع، دوربینتان به هیچ وجه نمی تواند در این مورد به شما کمک کند. چرا که دیدن در عکاسی امری به شدت شخصی است. هرکسی چیزها را به شکل متفاوتی می بیند، چیزی که برای یک نفر خارق العاده است برای فرد کناری او معمولی و مبتذل می نماید. دیدن در عکاسی یعنی چشمانتان را فعال و عقلتان را خاموش کنید. دیدن در عکاسی به واکنش نشان دادن به غرایز مربوط می شود. پس ما اینجا با تکنیک سر و کار نداریم. قوانین سخت و سریعی وجود ندارد.
موضوع بر سر رویکردهای شخصی، احساسات، و بازاندیشی در تصورتان درباره ی ماهیت «عکاسی خوب» است. دانستن اینکه باید دکمه ی شاتر را دقیقا در چه لحظه ای فشار داد یکی از مهم ترین جنبه های عکاسی است. ثبت لحظه ی سرنوشت ساز، چه تغییری ناگهانی در نور باشد، چه ژستی گویا، یا صحنه ای خیابانی مانند این قبیل عکس ها، به پیش بینی و غریزه مربوط می شود.
اگر حواستان را جمع نگه دارید، لحظه های زیادی را در اطراف خود خواهید یافت. وقتی موقعش رسید، شما دیگر فرصت فکر کردن نخواهید داشت، پس دوربینتان را از قبل حاضر کنید. شما می خواهید لحظه ای را در زمان منجمد کنید پس از «تقدم شاتر» و یک سرعت شاتر بالا استفاده کنید. این منتهای خلوص در عکاسی است. پس دیدن در عکاسی را مثل یک مشق روزانه تکرار کنید.

در عکاسی همیشه وسوسه ای وجود دارد مبنی بر تلاش برای بی نقص بودن و نادیده گرفتن، یا بدتر از آن پاک کردن هر عکسی که دارای نقص است. اما این میل به بی نقص بودن می تواند خلاقیت شما را درجا خفه کند.
گاهی نمی توان همه چیز را با هم داشت و عکس گرفتن از لحظه ی مناسب با تنظیمات غلط بسیار بهتر از عکس گرفتن از لحظه ی نامناسب با تنظیماتی درست است.

بهترین زاویه دید در عکاسی

بهترین زاویه دید در عکاسی: فلورانس-ایتالیا / عکاس: مژگان پروین

همیشه به دنبال چیزهای «مطبوع» نباشید

در برخورد با موضوعات «مطبوع»،  مثل غروب آفتاب، گل های زیبا، و بالنها، پیدا کردن این چیزها دشوار می شود. موضوعات «مطبوع» به شما یک بسته حاضر و آماده از زیبایی های کلیشه ای می دهند. بله، همه غروب را دوست دارند اما عکس شما در بهترین حالت صرفا بدلی برای نمونه ی اصلی خواهد بود. عکاسان متوسط از زیبایی تقلید می کنند. عکاسان خوب آن را از نو می سازند.
از بدیهیات گذر کنید و برداشتی شخصی تر و غافلگیرکننده از زیبایی به چنگ آورید. به دنبال موضوعاتی باشید که به هر دلیلی، برای شما جالب اند، نه آنهایی که به خیالتان «خوش عکس» خواهند بود. دیدن در عکاسی به شما موضوعات بکر و دست نخورده ای میدهد که برای عموم مردم بسیار جذاب تر از سوژه های کلیشه ای است.

با چشمانتان ببینید نه با دوربین

اگر سریع دستتان به طرف دوربین می رود، در خطر ندیدن قرار دارید. در حقیقت، نگاه کردن از دریچه ی دوربین باید آخرین تکه ی این پازل باشد.
گاهی دوربین را کنار بگذارید و روزتان را به دیدن جهان سپری کنید.

یوگای عکاسی

تشخیص تفاوت میان یک عکاس خوب و بد آسان است و آن دیدن در عکاسی است و این امر هیچ ربطی به این ندارد که آنها چه قدر مجهز هستند. به دانش شان هم ربطی ندارد. راستش، حتی بدون نگاه کردن به عکس های آنها می توان این را فهمید. عکاسان خوب آکروبات بازند.
عکاسان خوب آنهایی اند که قوز کرده، چمباتمه زده، و در تکاپواند. آنهایی که مدام روی زمین دراز می کشند و از نیمکت ها بالا می روند. عکاسان خوب تمام مناسک یک یوگای عکاسانه را اجرا می کنند تا عکسی که باید را بگیرند. همیشه به دنبال نقطه نگاه های نامعمول و شگفت آور باشید، حتی اگر این به معنای کثیف شدن سر زانوهایتان باشد.

اهمیت دیدن در عکاسی

اهمیت دیدن در عکاسی: رم-ایتالیا / عکاس: مژگان پروین

عکس های بی بهانه

عکس های عالی بیشتر اوقات حاضر و آماده به سراغ ما نمی آیند. برای شکار آنها باید کمی این ور و آن ور بروید. چنین عکس هایی اغلب حاصل انتظاری صبورانه، بالارفتن از جایی پرشیب، سرپا ایستادن برای یک روز طولانی، و از این قبیل ریاضت کشیدن هاست. اما هیچ تضمینی وجود ندارد. حتی بعد از تمام این تلاش ها، گاهی عکسی گیرتان می آید که چندان به درد نمی خورد. عکسی که با چنین بهانه هایی همراه است؛
(درست قبل از اینکه این عکس را بگیرم نور فوق العاده بود). همه ی ما عکس هایی گرفته ایم که با بهانه همراه بوده اند، این عکس ها شما را ملزم می کنند که با خودتان سخت گیر باشید. آنها را به عنوان عکس هایی از دست رفته ثبت کنید. در هر حال، نگذارید فقط به این دلیل که گرفتن عکسی سخت بود، تلقی شما نسبت به کیفیتش تحت تاثیر قرار گیرد. درست با غلط: آیا عکاسان خوب همان دفعه ی اول از پس کار برمی آیند؟
هنگام عکاسی به خودتان زمان دهید و به کاوش بپردازید. عکس گرفتن اغلب باعث می شود آنچه را که به دنبالش بودید پیدا کنید. عکاسی به معنای پیروزی در هر کلیک نیست. عکس گرفتن یک فرایند است.

زاویه دید در عکاسی

زاویه دید در عکاسی: ونیز-ایتالیا / عکاس: مژگان پروین

بدانید به دنبال چه می گردید

هنگام عکاسی تمرکز بر یک موضوع به شما هدف بیشتر و نتایج بهتری می دهد.
این موضوع می تواند به سادگی گفتن این باشد که «امروز بیرون می روم و به دنبال پرتره های خیابانی واقعی خواهم گشت». این کار چشمان شما را تیزبین می کند و متوجه می شوید که لحظاتی را شکار می کنید که در غیر آن صورت از دست میدادید یا به آن توجه نمی کردید.

سوال طرح کنید نه جواب

تصور نکنید که عکس های شما باید خودشان را توضیح دهند. کمی عقب بشینید. به تخیلات ما فضایی برای جولان دادن بدهید. برای اینکه به عکستان کمی احساس پنهان کاری بدهید، بیش از حد بر موضوع خود تمرکز نکنید. در عوض به دنبال آن حقایق کوچکی باشید که حرف های بسیار بیشتری برای بازگو کردن دارند. از لحظات کداکی پرهیز کنید و در جستجوی چیزی باشید که در میانه می گذرد. یک بازپرس باشید و دنبال چیزهای نامعمولی بگردید که سرنخ قصه ای را به دست می دهند. اگر بخواهید عکسهای منفرد و بدون ربط بگیرید، در نهایت تعدادی عکس های قشنگ خواهید داشت، اما قادر نخواهید بود که ظرفیت های عکاسی را به طور کامل بشناسید.
با تعهد به یک مجموعه – راجع به یک مکان، شخص، یا هرچیزی که برایتان جالب است. شما می توانید داستانی نقل کنید که با ظرافت پرداخته شده، داستانی که در آن شیوه و ترتیب عکس ها همگی برای معنا ضرورت دارند. داستانی که احساس واقعی شما را بیان می کند.

و اما جادو

عکاسی، عکاسی درست حسابی می تواند در پوسته ی دنیا رسوخ کند و کمی از آنچه را که آن پشت وجود دارد نشانمان دهد. خب قبول، معلوم است که عکاسی جادو نیست. ممکن است در همه ی تکنیک های عکاسی استاد شوید. ممکن است تمام ابزار آلات را داشته باشید و همه ی اصطلاحات عکاسی را بدانید. اما اینها نیست که موجب می شوند چنین عکس هایی بگیرید، چنین عکس هایی رویکردی به کلی متفاوت را می طلبند. چه رویکردی؟ خب معلوم است بیش از حد به چیزها فکر نکنید. از آن چیزی عکس بگیرید که حسش می کنید. جادوی عکاسی، آن چیزی که نمی توان درست توضیحش داد، خود شمایید.

دید هنری در عکاسی

دید هنری در عکاسی: رم-ایتالیا / عکاس: مژگان پروین

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments