تنظیمات دوربین عکاسی/ تنظیم دیافراگم دوربین / تنظیمات دستی دوربین عکاسی

عکاسی ۰۸ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

تنظیمات دوربین عکاسی/ تنظیم دیافراگم دوربین / تنظیمات دستی دوربین عکاسی / جدول تنظیم سرعت شاتر و دیافراگم / تنظیمات عکاسی در فضای بسته / تنظیمات دوربین برای عکاسی در آتلیه / آموزش تنظیمات دوربین دیجیتال

ایزو در دوربین عکاسی

ایزو میزان حساسیت دوربین عکاسی شما به نور را کنترل می کند. شیوه کار آن چنین است: وقتی هوا تاریک است شما باید بیشترین استفاده را از نور محدود بکنید، پس باید با بالا بردن ایزو حساسیت دوربینتان را افزایش دهید. هنگام روشنی، لازم نیست دوربین عکاسی شما آنقدرها حساس باشد، پس با کم کردن ایزو، حساسیت دوربینتان را پایین می آورید.
اگر دوربینتان حساس تر باشد، لازم نیست نور برای مدت طولانی به آن وارد شود، یعنی شما قادر خواهید بود در نور کم از سرعت شاتر بالاتر استفاده کنید. این کار به جلوگیری از لرزش دوربین عکاسی کمک می کند.یک ایزوی خوب برای یک روز ابری ۴۰۰ است، پس وقتی درمورد ایزو تصمیم می گیرد از خودتان این را بپرسید، آیا امروز از یک روز ابری روشن تر است یا تاریک تر؟
همیشه اول ایزو را تنظیم کنید، چراکه ایزو بر اینکه از چه سرعت شاتر و دریچه ی دیافراگمی می توانید استفاده کنید موثر است.
یکی از نکات عالی در مورد عکاسی دیجیتال این است که شما می توانید ایزوی خود را برای هر عکس تغییر دهید. بیرون (روشنایی بیشتر) بروید و ایزو را پایین بیاورید. در داخل (نور کمتر) راه بروید و آن را بالا ببرید. فقط حواستان جمع باشد، هرچه ایزو بالاتر باشد، عکس شما «خش دارتر» خواهد شد. حتی گاهی وقتها تاثیر آن به عکسی که با دوربین های اولیه موبایل گرفته می شد بی شباهت نیست. بسته به دوربینتان، شما احتمالا وقتی متوجه این موضوع می شوید که با ایزوی ۸۰۰ به بالا عکس بگیرید. می توان اذعان کرد که میان سه تایی های نوردهی، ایزو کمترین جذابیت را دارد. البته اگرچه ایزو کار خلاقانه ای انجام نمی دهد، اما همان طور که خواهید دید، تنظیم حساسیت دوربین عکاسی شما را قادر خواهد کرد تا تاثیرات واقعا خیره کننده ای بیافرینید.

عکاسی با ISO 100

عکاسی با ISO 100: برج میلاد-تهران/ عکاس: مژگان پروین

حساسیت، به خصوص در دوربین عکاسی با سنسور کوچک مشکل آفرین خواهد بود. باید بدانید بالاترین حساسیتی که میتوانید بدون ایجاد پارازیت زیاد، در عکس به کار گرفته شود کدام است.این حساسیت در هر دوربین متفاوت است ولی سعی کنید از حساسیت های بالا استفاده نکنید و تا وقتی ناچار نشده اید ایزوی خود را بالاتر از ۸۰۰ نبرید.

یک ویرایش قابل قبول

پس از عکاسی در خیابان و بازگشت به خانه، همیشه بعضی از عکس های خوب خود را به یاد می آورید. بلافاصله دست به کار شوید و آن ها را پردازش کنید. برای یک پردازش ساده و در عین حال قابل قبول به نکات زیر توجه کنید.

کیفیت(وضوح/ نویز) عکس را بررسی کنید
اگر لازم باشد آن را بچرخانید
تنظیمات از پیش تعیین شده را اجرا کنید که شامل موارد زیر است:
اضافه کردن کنتراست
افزایش وضوح
تنظیمات تونالیته B/W (قرمز ۳۳% / سبز ۳۳% / آبی ۳۳% )
در عکس رنگی اشباع رنگ را ۱۰-۲۰% کاهش دهید
در عکس های رنگی شدت رنگ های ضعیف را ۱۰-۲۰% افزایش دهید
هاشیه برخی از عکس هایتان را محو کنید

خوب / بد و زشت را در دوربین عکاسی خود بشناسید

دوربین عکاسی شما احتمالا بین هشت تا پانزده مود عکاسی دارد، نه؟ ممکن است خیال کنید که داشتن این همه گزینه یک امتیاز است، اما واقعیت این است که به استفاده از بیشتر آنها نیاز پیدا نخواهید کرد

خوب: p-AV-TV

تنها حالت هایی هستند که شما برای گرفتن عکس های عالی باید آنها آشنا شوید.

عکاسی در حالت AV

عکاسی در حالت AV/ عکاس: مژگان پروین

اینها آدم خوب های ما هستند. آنها به شما کمک می کنند خلاقیتتان را آزاد کنید و به نتیجه ای که میخواهید برسید.

عکاسی در حالت TV

عکاسی در حالت TV/ عکاس: مژگان پروین

بد: مودهای صحنه دار

یعنی آنهایی که با یک تصویر نشان داده شده اند، اینها حالت های خودکار کارخانه ای هستند که درجات دوربین عکاسی شما را برای عکس گرفتن از موضوعی خاص به طریقه ای خاص تنظیم می کنند، اما برای عکس گرفتن از هیچ چیزی یک شیوه درست وجود ندارد. به همین دلیل است که ایده های شما و شامه ی خلاقانه تان آنتقدر مهم هستند. پس، از حالا به بعد، تصور کنید که این گزینه ها آنجا نیستند.

زشت

حالت تمام اتوماتیک برای گرفتن عکس های سریع است، که اغلب در نهایت اغلب به آنچه شما در سر داشتید شباهتی پیدا نمی کند. این حالت را گزینه ای بدون شخصیت یا تخیل در نظر بگیرید. با این حال، ایرادی ندارد که دوربینتان را روی اتوماتیک بگذارید. فقط نکته این است که حالت دیگری وجود دارد که از این یکی خیلی بهتر است.

گرفتن عکس در حالت اتوماتیک

گرفتن عکس در حالت اتوماتیک: انارک/ عکاس: مژگان پروین

دستی خوبه انجام بده

این فریاد دیوانه وار دوربین باز های سنتی است که فکر میکنند عکس هایی که در حالت دستی گرفته شده اند عکس های با ارزشتری هستند. به حرف های آن ها گوش ندهید.

یکی ار بهترین حالت ها برای شروع، حالت P است

p نشانه ی حالت Posh auto اتومات شیک، یا دقیق تر بگوییم، گزینه ی program یا برنامه است. اگر می خواهید دوربینتان تمام محاسبات تکنیکی را انجام دهد تا شما بتوانید بر تیزبین شدن تمرکز کنید این برنامه به دردتان می خورد و برخلاف حالت تمام اتومات، استفاده از حالت P به شما میزانی از آزادی های مهم خلاقانه را می دهد. اول، استفاده از حالت P به این معناست که دوربین عکاسی شما به طور اتوماتیک فلاش نخواهد زد. این خوب است، چراکه فلاش به احتمال زیاد عکستان را خراب خواهد کرد. دوم، شما می توانید ایزوی خود را تغییر دهید، چیزی که حتما باید راجع به آن یاد بگیرید. اما قبل از دانستن درمورد هرکدام از اینها، وقتش رسیده که شما به اولین عضو سه تاییهای نوردهی معرفی شوید، یعنی به سرعت شاتر.

پیش به سوی سرعت شاتر

وقتی عکس می گیرید، دریچه ی دوربینتان (شاتر) باز می شود و نور را به درون راه می دهد. این دریچه برای یک بازه ی زمانی باز می ماند (اغلب فقط برای کسری از ثانیه) و بعد بسته می شود، و جلوی نور را می گیرد. طول این مدت زمانی «سرعت شاتر» (زمان نوردهی) نام دارد. به دلایلی که به زودی خواهید فهمید، گاهی لازم است که اختیار تام زمان نوردهی را در دست داشته باشید. در این موقعیت ها، بهترین حالتی که می توانید به کار بگیرید حالت «تقدم شاترا» است، که با s یا Tv علامت گذاری شده است.

جاذبه وهم در سرعت کم شاتر

جاذبه وهم در سرعت کم شاتر: جاده رم به ونیز/ عکاس: مژگان پروین

تقدم شاتر شما را قادر می سازد تا در همان حال که دوربینتان در کمال سخاوت دیافراگم مناسب را پیدا می کند، سرعت شاتر خود را تغییر دهید. اما بیایید فعلا بیخیال دیافراگم شویم. سرعت شاتر این گونه تغییر می کند: تقدم شاتر را انتخاب کنید. بیشتر دوربین ها یک پیچ تنظیم مود دارند. در آن دوربین هایی که این پیچ را ندارند، شما می توانید از طریق منوی دوربین عکاسی به مودهای آن دسترسی داشته باشید.
دکمه رهاکردن شاتر را به آرامی فشار دهید تا دوربینتان زنده شود. این همان دکمه ای است که برای عکس گرفتن فشار می دهید. درجه را به یک طرف بچرخانید تا سرعت شاتر را بیشتر کنید. آن را به سمت دیگر بچرخانید تا کندتر شود.

سرعت کم شاتر در دوربین عکاسی

سرعت کم شاتر در دوربین عکاسی: جاده رم به ونیز/ عکاس: مژگان پروین

همان طور که درجه را می چرخانید، اعدادی در این طیفخواهید دید.دوربین ها سرعت شاتر را یا به صورت یک کسر نشان می دهند،مثلا ۱/۵۰۰یا به شکل یک عدد، مثلا ۵۰۰. در هر صورت، این [عدد] سرعت شاتری را نشان می دهد که کسری از یک ثانیه است. پس ۵۰۰ به این معناست که شاتر شما تنها برای یک پانصدم ثانیه باز می شود. سرعت بالایی است. اگر بعد از یک عدد این علامت ” را دیدید، مثلا ۲” یعنی سرعت شاتر شما دیگر کسری از یک ثانیه نیست، بلکه ثانیه ی کامل است. پس ۲” یعنی شاتر شما برای دو ثانیه باز خواهد بود. در عکاسی این یک ابدیت است. به طور کلی، شما در تاریکی باید از سرعت های پایین تر شاتر استفاده کنید و در روشنایی باید سرعت های بالاتری را به کار بگیرید. این بدین سبب است که سرعت شاتر مثل یک زمان سنج کار می کند و طول زمانی را که نور وارد دوربین عکاسی می شود کنترل می کند. پس در تاریکی باید برای مدت طولانی تری نور را به داخل راه دهید. حالا بیایید برای یک لحظه نوردهی را فراموش کنیم، چون اینجا نقطه ای است که ماجرا حسابی جذاب می شود. سرعت شاتر دو جور تاثیر بصری کاملا متفاوت ایجاد می کند، که هردو به حرکت در عکاسی مربوط می شوند.

سرعت کم شاتر در عکاسی

سرعت کم شاتر در عکاسی: جاده رم به ونیز/ عکاس: مژگان پروین

سرعت شاتر کند حرکت را محو می کند. چراکه شاتر برای مدت طولانی تری باز می ماند، و در حالی که عکس گرفته می شود، چیزها زمان بیشتری برای حرکت دارند.
برای محو کردن موضوع در حال حرکت خود، «تقدم شاتر» (s یا Tv) و یک سرعت شاتر پایین را انتخاب کنید.
وقتی از موضوعات روزمره، مثل تکاپوی مردم و حرکت ماشین ها عکس می گیرید، با سرعت شاتر کمتر از ۶۰ /۱  کم کم نشانه های آشکاری از محو شدن را خواهید دید هرچه سرعتتان کمتر شود، این محو شدن بیشتر خواهد شد.

دنباله های نور

جادوی نور شهرها در شب همواره عکاسان را وسوسه کرده است. با غروب خورشید نورها بیرون می زنند و آنچه در طول روز معمولی بود، به یکباره در شب حیات می یابد. وقتی با سرعت شاتر پایین عکس می گیرید، مطمئن شوید دوربینتان بی حرکت است. اگر دوربین شما بی حرکت نباشد، همه چیز در عکستان محو خواهد شد. به این اتفاق «لرزش دوربین» می گویند.
لرزش دوربینی که هنگام نگه داشتن دوربین از حرکت دست شما حاصل می شود رایج ترین دلیل نابودی عکس های شبانه است. برخی دوربین ها از گزینه ی «ثبات تصویر» (IS) یا «کاهش لرزش» (VR) برخوردارند. اگر این گزینه ها را انتخاب کنید متوجه خواهید شد که می توانید بدون آنکه در معرض خطر لرزش دوربین عکاسی قرار بگیرید، در سرعت شاتر پایین تری آن را با دست نگه دارید. اما اگر می خواهید از سرعت شاتری تا این حد پایین استفاده کنید، سه پایه تنها علاج شما است.

سرعت شاتر

سرعت شاتر: دیزنی لند/ عکاس: مژگان پروین

تضاد های سرعت شاتر

سرعت های بالای شاتر کاری متضاد با سرعت شاتر پایین را انجام می دهند؛ آنها حرکت را منجمد می کنند. برای منجمد کردن حرکت، گزینه ی «تقدم شاتر» (S یا Tv) و یک سرعت بالا برای شاتر انتخاب کنید.

انجماد عکس

انجماد عکس/ عکاس: مژگان پروین

دلیلی که وقتی با سرعت بالای شاتر از چیزها عکس می گیریم آنها منجمد به نظر می آیند، این است که در لحظه ای که عکس گرفته می شود، هیچ چیز در برابر دوربین فرصت تکان خوردن ندارد.

انجماد در عکاسی

انجماد در عکاسی/ عکاس: مژگان پروین

سرعت شاتر ۱/۱۲۵ به بالا حرکات را منجمد می کنند، مثلا پریدن انسان ها و آب جاری. فراموش نکنید که سرعت شاتر بالاتر نور کمتری را به داخل دوربین عکاسی راه میدهد و اگر نور کافی به دوربین عکاسی وارد نشود عکس شما کم نور خواهد شد. اما برای عبور از این مشکل راهی وجود دارد. وقتش رسیده با «دریچه ی دیافراگم» آشنا شوید.

انجماد و هنر عکاسی

انجماد و هنر عکاسی: رم-ایتالیا/ عکاس: مژگان پروین

تنظیمات دریچه دیافراگم

دریچه ی دیافراگم سوراخی روی لنز شما است که شما می توانید برای کنترل نوری که وارد دوربین  عکاسی می شود آن را بزرگ یا کوچک کنید. دریچه ی دیافراگم درست مانند مردمک چشم شما کار می کند که در فضای تاریک تر گشاد و در فضای روشن تر تنگ می شود. علاوه بر کنترل میزان نوری که وارد دوربینتان می شود، دریچه ی دیافراگم تاثیر بصری بسیار ویژه ای به وجود می آورد که به زودی به آن می پردازیم. پس مثل سرعت شاتر که گزینه ی «تقدم شاتر» را داشت، دریچه ی دیافراگم هم حالت «تقدم دیافراگم» را دارد که با A یا Av نشان داده می شود. خوبی «تقدم دیافراگم» این است که شما را قادر می سازد در حالی که دوربین عکاسی تان سرعت شاتر را اندازه می گیرد،اندازه ی دریچه ی دیافراگم را تغییر دهید. نحوه ی تغییر دریچه ی دیافراگم به این ترتیب است: گزینه ی تقدم دیافراگم را انتخاب کنید. بیشتر دوربین ها یک پیچ تنظیم مود دارند. در دوربین هایی که این پیچ را ندارند، شما می توانید از طریق منوی دوربین عکاسی به مودهای آن دسترسی داشته باشید.
دکمه رها کردن شاتر را به آرامی فشار دهید تا دوربینتان زنده شود. این همان دکمه ای است که برای عکس گرفتن فشار می دهید. درجه را به یک طرف بچرخانید تا دریچه ی دیافراگم را بازتر کنید. آن را به سمت دیگر بچرخانید تا بسته تر شود.

تغییر دیافراگم در عمق میدان عکس

تغییر دیافراگم در عمق میدان عکس/ عکاس: مژگان پروین

سایز دقیق سوراخ با «ضریب-اف» اندازه گیری می شود. ضریب-اف ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده به نظر برسد، چراکه هرچه عدد بزرگتر باشد سوراخ بسته تر است، و برعکس. دریچه ی دیافراگم روی لنز شما قرار دارد، نه روی دوربین تان، پس بسته به اینکه از چه لنزی استفاده می کنید ممکن است دامنه ی متفاوتی از ضریب۔ اف داشته باشید (به آن عدد-اف هم می گویند). حالا نکته اینجاست: همانطور که دریچه ی دیافراگم خود را تغییر می دهید به سرعت شاترتان توجه کنید. آن هم تغییر می کند، نه؟ وقتی یک دیافراگم باز، مثلا ۵٫۶/f را انتخاب کنید، سرعت شاتر بالا می رود، و وقتی دریچه ی دیافراگم بسته ای مثل ۲۲/f را انتخاب کنید، سرعت شاتر کمتر خواهد شد. این بدان خاطر است که دوربین  عکاسی در جبران اینکه شما نور بیشتر یا کمتری از طریق لنز به داخل راه میدهید، سرعت شاتر را تغییر می دهد. این عملی است برای ایجاد توازن، دقیقا همان چیزی که با تغییر سرعت شاتر برای دریچه ی دیافراگم شما رخ داده بود. اما ماجرا پیچیده تر از اینهاست. تغییر دریچه ی دیافراگم «عمق میدان» را در تصویر شما به شدت تغییر می دهد و حدس می زنم که از این موضوع خوشتان بیاید.

تغییر دیافراگم در عکاسی

تغییر دیافراگم در عکاسی/ عکاس: مژگان پروین

برای اینکه یک عمق میدان سطحی داشته باشید گزینه ی «تقدم دیافراگم» و یک دریچه ی دیافراگم کاملا باز را انتخاب کنید (ضریب-اف پایین).
از فوکوس خارج کردن بخشی از تصویر، به شما اجازه میدهد که به طور موثری جزئیات را کنار بگذارید. این امر موجب برجسته شدن موضوع شما می شود. اگر دوربین عکاسی شما یک نمایاب چشمی دارد (مثلا یک DSLR) هنگام عکس گرفتن متوجه این خاصیت نمی شوید و فقط پس از گرفتن عکس آن را خواهید دید. اما اگر دوربینی دارید که نمایاب الکترونیکی دارد (بیشتر دوربینهای بریج و کامپکت ) این تاثیر را در نمایاب مشاهده خواهید کرد.

 

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments