ترکیب بندی در عکاسی چیست / عکس هایتان را هدفمند کنید.

عکاسی ۰۷ شهریور ۱۴۰۰ بدون دیدگاه

ترکیب بندی در عکاسی/ عکس هایتان را هدفمند کنید.

یک عامل فراموش نشدنی

ترکیب بندی در عکاسی چیست؟ بسیاری از مردم فکر می کنند با دانستن درباره دوربین خود، تنظیمات دستی و یا شناختن تمام استادان قدیمی عکاسی می توانند متفاوت باشند. برای من ترکیب بندی تنها عاملی است که یک عکس را جذاب می کند. آموزه ها و تجربه های بسیاری در این باره وجود دارند که باعث موفقیت ما خواهند شد.

زاویه دید پایین

بسیاری از عکاسان اصلا درباره موقعیت دوربینشان فکر نمی کنند و از زاویه ای هم سطح با چشم عکاسی می کنند، که نتیجه اش همان تصویری است که ما هر روز می بینیم. این زاویه دید سبب روزمرگی در عکس ها و ملال آور شدن آنها می گردد. درحالی که یک زاویه دید جدید می تواند چاشنی عکس شما باشد. کافی است فقط بر روی زانوها بنشینید و یا دوربین خود را روی زمین (یا هر سطح دیگری) قرار دهید. همچنین این روش کمک می کند تا در شرایط خاص و هنگام عکاسی از موضوعات روزمره به زاویه دید متفاوتی دست یابید. در هر صورت هنگام عکاسی از کودکان و حیوانات مجبورید از زاویه دید پایین تری استفاده کنید. حتی بهتر است پایین ترین موقعیت یعنی سطح زمین را امتحان کنید.

عمق میدان

با استفاده از یک لنز سریع می توانید با عمق میدان بازی کنید. در نتیجه می توانید پس زمینه را در پرتره محو کنید و یا چشم را به یک منطقه خاص بر روی عکس متمرکز نمایید. من معمولا می گویم دوربین مهم نیست، یک لنز با دیافراگم باز به شما کمک می کند عکس های خوبی بگیرید. در حال حاضر یک لنز ۵۰ میلی متری f/1.8 ارزان انتخاب بسیار مناسبی است. شما با یک لنز ۵۰ میلی متری قادر به انجام کارهای متفاوتی در خیابان خواهید بود. داشتن چنین لنزی می تواند سرمایه گذاری ارزشمندی باشد.

ترکیب بندی در عکاسی با موبایل

ترکیب بندی در عکاسی با موبایل: کاخ ورسای-فرانسه/ عکاس: مژگان پروین

ترکیب بندی را ملکه ذهنتان کنید

شما نمی توانید به اندازه کافی در مورد ترکیب بندی بدانید. در کوچه و خیابان اغلب زمان کافی برای تمرکز روی ترکیب بندی وجود ندارد. تنها باید دکمه شاتر را در کسری از ثانیه فشار دهید. اگر کل موضوع ترکیب بندی را ملکه ذهنتان نکنید، عکس را از دست خواهید داد. ممکن است بسیاری از سوژه ها را در مرکز کادر قرار دهید، پاها را ببرید و نیز برخی جزئیات ارزشمند و اثرگذار در یک عکس خوب را از دست بدهید.
می توانید از یک موضوع خسته کننده یک عکس جالب بگیرید، همچنین می توانید عکس های ملال آوری از یک موضوع جذاب داشته باشید. به خاطر داشته باشید ترکیب بندی و دیگر عوامل تصویری تا حدی شخصی و سلیقه ای هستند.

ترکیب بندی عکاسی

ترکیب بندی عکاسی: دیزنی لند-فرانسه/ عکاس: مژگان پروین

تنظیمات دوربین

تنظیمات را فراموش کنید بسیاری از مردم باور دارند که یک عکس خوب حاصل تنظیمات دستی در یک دوربین است، در واقع یک عکس عالی به تنظیمات دستی وابسته نیست، امروزه دوربین ها به اندازه کافی دقیق ساخته شده اند که خود تمامی کارها را انجام دهند. پس چرا روی ترکیب بندی تمرکز نکنیم و نورسنجی را به خود دوربین نسپاریم؟ باور کنید با قرار دادن دوربین خود در حالت p چیزی را از دست نخواهید داد.

همچنین بخوانید:  عکس های ضد نور / تصاویر ضد نور / نحوه عکاسی ضد نور

به دوربینتان اعتماد کنید

ابتدا ممکن است هنگام عکاسی در کنترل کردن کامل اوضاع دچار مشکل شوید. چرا به دوربین اعتماد نمی کنید و به تنظیمات می اندیشید؟ هنوز به اندازه کافی مسائلی وجود دارند که قبل از فشار دادن شاتر باید آنها را در نظر بگیرید. بعدها به طور کامل درباره تنظیمات نور خواهید آموخت.

از حالت P استفاده کنید

اگر مبتدی هستید، فکر نکنید هنگامی که در حالت تنظیمات دستی عکاسی می کنید، عکاس ماهر تری خواهید بود. ابتدا بهتر است تنها از حالت P استفاده کنید. نتیجه عالی خواهد شد. میتوانید از LUMIX GF1 فقط در حالت P استفاده کنید. عالی کار می کند و لازم نیست در مورد تنظیمات نگران باشید. فکر نکنید با استفاده از حالت p، عکاس ناواردی هستید، این تنظیمات نیست که شما را به یک عکاس برجسته بدل می سازد. از حالت A (اولویت دیافراگم) استفاده کنید.
با گذشت زمان که بر دوربین خود کنترل بیشتری یافتید، می توانید از حالت A استفاده کنید. حالت اولویت دیافراگم، که اغلب از آن استفاده می کنند، جهت کنترل عمق میدان بسیار مفید است. برای پرتره های بی هوا، همیشه از این حالت با دیافراگم ۴/f استفاده می کنند و دوربین سرعت شاتر را تنظیم می کند.

از حالت S (اولویت شاتر) استفاده کنید

من فقط زمانی که می خواهم حالت محو شدگی حاصل از حرکت را در تصویر ایجاد کنم، از حالت اولویت شاتر کمک می گیرم. وقتی یک رهگذر با پس زمینه ای جالب در حال عبور است، می توانیم حرکت او را با کشیدگی تصویر نشان دهیم. معمولا برای ثبت تصویر یک عابر پیاده از سرعت شاتر
۱/۲۰ ثانیه استفاده می کنم. شما مجبورید از سه پایه کمک بگیرید و یا مطمئن شوید دوربینتان نمی لرزد.

ترکیب بندی در عکاسی

ترکیب بندی در عکاسی: منجیل/ عکاس: مژگان پروین

نوردهی صحیح

فکر می کنم نوردهی صحیح از حالتی که با آن عکس می گیرید مهم تر است. بعضی از لنزها روشن تر هستند. برای دوربین نیکون با لنز ۵۰ میلی متر به طور معمول از اندازه گیری ماتریسی با اصلاح نور -۰/۷ V استفاده می کنم. این ها مواردی اند که باید آن قدر تمرین کنید تا خوب فراگیرید. فکر نمی کنم هنگام عکاسی وقت کافی برای تغییر تنظیمات دوربین داشته باشید. باید در اکثر مواقع پیشاپیش بدانید چه تنظیمی بهتر عمل می کند.

همچنین بخوانید:  عکاسی / تاریخچه عکاسی / در باره عکاسی / تعریف عکاسی / photography

ترکیب بندی را همچون ستون های تصویر خود در نظر بگیرید. و ستونها همان طور که در یک ساختمان لازم است، باید قوی باشند.

ترکیب بندی درباره ی این است که چطور می خواهید عناصر بصری تصویر خود را بچینید. ترکیب بندی امری متغیر و ذهنی است، و اغلب بیش از آنکه بتوان محاسبه اش کرد، باید آن را حس کرد. اما لازم نیست صحبت از این احساسات موجب نگرانی شما شود، چراکه برخی تکنیک های پایه ای را به شما نشان خواهیم داد که برای شروع کمکتان می کند. اینها تکنیک هایی هستند که عکاسان بزرگ همواره از آنها استفاده می کنند؛ به علاوه، این تکنیک ها در جا به عکس های شما جان می بخشند.

قانون یک سوم در ترکیب بندی

قانون یک سوم در ترکیب بندی: دیزنی لند-فرانسه/ عکاس: مژگان پروین

در جستجوی خطوط راهنما باشید

ترکیب بندی های خوب شما را به سفر می برند. چشمانتان در مسیری بخصوص روی تصویر هدایت شده و به جایی که عکاس می خواسته منتهی می شوند.برای ساختارمند کردن ترکیب بندی و جلب بیننده به عناصر کلیدی تصویر، از خطوط اصلی استفاده کنید.بیشتر اوقات یک خط راهنمای محوری تنها چیزی است که نیاز دارید. این خطوط وقتی بیشترین قدرت را دارند که از لبه کادر به داخل کشیده شوند.
اگر حواستان را جمع کنید خطوط راهنما را همه جا خواهید یافت، از راه آهن های نزدیک شونده تا شاخه ی یک درخت یا ترکهای سطح یک تخته سنگ. از اینکه این خطوط را در عکس هایتان به طرز خیلی آشکاری به کار ببرید خجالت نکشید.

شکل چیزها

تنها خطوط نیستند که چگونگی حرکت چشمان ما را در سرتاسر عکس تعیین می کنند. شکل (یا قالب) نیز به همان اندازد مهم است.
تصاویر افقی (یا قالب منظره) چشمان ما را در طول عکس و تصاویر عمودی (یا قالب پرتره) چشمان ما را از بالا به پایین هدایت می کنند.
انتخاب قاب تصویر ربطی به اینکه از منظره عکس می گیرید یا پرتره ندارد در عوض، سعی کنید قاب تصویرتان را با خطوط اصلی یا آهنگ درونی موضوع هماهنگ کنید. این یعنی شکل تصویر شما و موضوع عکس تان در راستای راهنمایی کردن چشم در جهتی مشخص با یکدیگر همکاری کنند.

قاب بندی در عکاسی منظره

قاب بندی در عکاسی منظره: اسالم/ عکاس: مژگان پروین

در قاب بیاندیشید

قاب بندی توجه را به بخش خاصی از ترکیب بندی شما جلب می کند. این روش به ویژه در عکاسی از صحنه های شلوغ به دردبخور است.
به دنبال درگاهی ها، پنجره ها، و ورودی ها باشید . هرچیزی که بتواند توجه را بر قسمت خاصی از ترکیب بندی شما متمرکز کند. اما قاب بندی ابزار بسیار قدرتمندی است، پس صرفا هر چیز قدیمی را در قاب نگذارید. چیزهایی را بیابید که ارزش قرار گرفتن در یک قاب را داشته باشند. به این مسئله به مثابه خلق یک عکس داخل عکستان بیاندیشید.

همچنین بخوانید:  عکاسی از غارها / عکاسی از غارهای زیر زمینی / عکاسی از حفره های زیر زمینی

ظاهری چندلایه

عکاسان منظره به شدت سخت گیر هستند. آنها سه پایه شان را بیخود جایی پهن نمی کنند. آنها برای پیداکردن مکان مناسب همه جا را می گردند. و قضیه بر سر این نیست که این اطراف بدک نیست، این است که دقیقا همین جا.
وقتی از مناظر عکس می گیریم، تمرکز بر چشم اندازهای بزرگ کار راحتی است اما همیشه آنچه را که در نزدیکتان اتفاق می افتد نیز در نظر داشته باشید. کلید ترکیب بندی هنرمندانه اغلب همان چیزی است که جلوی پای شماست.

تصویر در تصویر در ترکیب بندی

تصویر در تصویر در ترکیب بندی: اورامانات-کرمانشاه/ عکاس: مژگان پروین

نزدیک شوید و باز هم نزدیک تر

در بسیاری از اوقات، هیچ چیز مثل حفظ فاصله یک تصویر را نابود نمی کند.
با نزدیک شدن. خیلی نزدیک و پرکردن کادر با سوژه، شما آن مشاهده ی مهم و منحصر به فردی را که در وحله ی اول توجه تان را جلب کرده بود انتقال می دهید. اما چرا دورتر نایستیم و بعد با وقاحت عکس را برش نزنیم؟ برش زدن عکس را یک تنظیم گری جزئی در نظر بگیرید، نه روشی برای تغییر اساسی عکس تان.

گوشه گیر باشید

اگر نمی خواهید سوژه ی خود را در مرکز قرار دهید، قاعده ی یک سوم توازن را حفظ می کند.
بسیاری از عکاسان وقتی قاعده ی یک سوم به چشمشان می خورد به ناسزاگویی می افتند، چراکه این قاعده می تواند بیش از حد حس حساب شدگی به تصویر بدهد. با این همه، همه ی این عکاسان به طور پنهانی هوادار این قاعده هستند. آن را با سخت گیری به کار ببرید و مراقب باشید که سوژه را بیش از حد نزدیک به کاد یا با فاصله ی کم از مرکز قرار ندهید، چون ممکن است کمی بد ترکیب به نظر رسد.

قاب بندی در عکاسی

قاب بندی در عکاسی: اسالم/ عکاس: مژگان پروین

کتاب قانون را از پنجره به بیرون بیاندازید

عکاس های خوب قوانین را رعایت می کنند. عکاس های واقعا عالی بیشتر وقت ها آنها را زیر پا می گذارند.
گرچه تکنیک های ترکیب بندی مثل خطوط اصلی، قانون یک سوم، قاب بستن، و چیزهای دیگر به منزله ی قطعات ضروری ساخت و ساز هستند، اما استفاده ی زیاد از آنها می تواند عکس های شما را کمی محتاط و پیش بینی پذیر سازد. پس به جای اینکه مطمئن شوید همه چیز «هماهنگ» است، تمرکزتان را بر آفریدن ترکیب بندی هایی بگذارید که ذات سوژه ی شما را به چنگ می آورند.

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments