سوژه های عکاسی / بهترین تمرین برای عکاسی حرفه ای

عکاسی ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

سوژه های عکاسی/ بهترین تمرین برای عکاسی

سوژه های عکاسی : بهترین تمرین برای عکاسی چیست؟ آیا تا حالا بدون کمترین دردسر موفق به پیدا کردن سوژه ها شده اید؟

تمرین های ساده عکاسی

به عنوان اولینو بهترین تمرین، یک رنگ به عنوان مثال نارنجی را انتخاب کنید و در طول روز از سوژه هایی که به این رنگ هستند، عکس بگیرید.متوجه خواهید شد سوژه های عکاسی نارنجی رنگ فراوانی در شهر وجود دارد که در گذشته به چشم نمی آمدند.این بدان معنا است که باید روی یک موضوع تمرکز کنید تا بهترین نتیجه بدست آید. حتی مجبور به ثبت عکس نیستید، میتوانید تنها راه بروید و به اطراف نگاه کنید تا تمام سوژه های عکاسی نارنجی اطرافتان را کشف کنید.اغلب دیدن سوژه های عکاسی مهم تر از ثبت آنها است. هر وقت فرصتی را برای عکاسی از دست دادید خوشحال باشید که لذت دیدن و درک کردن آن ها را  تجربه کرده اید.

سوژه های عکاسی

سوژه های عکاسی: خلیج فارس/ عکاس: مژگان پروین

 

خیابان صحنه بازی شماست و رهگذران بازیگران آن

در صحنه نمایش ترکیبی از انسان ها، اشیاء، رنگ ها و پس زمینه ها را امتحان کنید. تصور کنید آنها را به صحنه نمایش بزرگی آورده اید و رهگذران، بازیگران شما هستند. پیش از آن که از آن ها عکس بگیرید، کافی است صبور باشید تا آن ها خود به صحنه نمایش بیایند. یکی از بهترین تمرین های عکاسی صبر برای پیدا شدن سوژه شماست. محل مناسبی را پیدا کنید و منتظر بمانید تا آن ها از راه برسند.گاهی اوقات چنین کاری زمان بر است ولی هنگامی که با تمام وجود منتظر رویدادی باشید حتما به وقوع می پیوندد. معمولا هر آنچه که منتظر رخدادنش هستید ظرف چند دقیقه رخ میدهد پس نگران نباشید.

سوژه عکاسی خیابانی

سوژه های عکاسی: شهر زیر زمینی کاریز جزیره کیش/ عکاس: مژگان پروین

بدون دوربین شروع کنید

اگر میخواهید عکاسی خیابانی را شروع کنید، ابتدا به جای دوربین، با چشمانتان آغاز کنید. با یک کادر مجازی بیرون بروید و به جای عکاسی از اطرافتان آن را در ذهنتان کادر بندی کنید. زمان مناسب برای عکاسی بسیار است. ابتدا دیدن را بیاموزید و چشمانتان را به دیدن هر سوژه ای که در اطرافتان است عادت دهید. دیدن سوژه های جالب در کوچه ها و خیابان دشوارترین کار شماست.

مفهوم سوژه در عکاسی چیست؟

سوژه های عکاسی ثابت

تمرین های عکاسی: شهر زیر زمینی کاریز جزیره کیش/ عکاس: مژگان پروین

یکی از مهم ترین عوامل در بدست آوردن یک عکس موفق شناخت سوژه های عکاسی است. نحوه برخورد عکاس در مقابل سوژه های متحرک
سوژه های مفهمومی
سوژه های فرعی

۱. سوژه های بدون حرکت یا ساکن:

مفهوم سوژه در عکاسی چیست؟ همانطور که از عنوان مشخص است این سوژه ها ساکن و ثابت هستند و تا وقتی که تحت تاثیر یک عامل خارجی قرار نگیرند به حرکت در نمی آیند.
برخی از سوژه های بدون حرکت شامل موارد زیر هستند:
ساختمان ها و بناها (عکاسی معماری)
مناظر طبیعی (عکاسی از طبیعت یا لنداسکیپ)
مدل هایی که در وضع معینی ثابت قرار میگیرند(عکاسی صنعتی تبلیغاتی و پرتره)
از امتیازاتی که سوژه های ثابت برای عکس گرفتن در اختیار عکاس قرار میدهد داشتن وقت کافی برای عکس برداری است.عکاس میتواند با دقت و حوصله فراوان تمام سوژه عکاسی رااز زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهد و بهترین ترکیب بندی و کمپوزیسیون را انتخاب نماید. این را فراموش نکنید که سوژه ثابت بی حرکت است پس برای گرفتن عکس عجله نداشته باشید.

سوزه های عکاسی مفهومی

سوژه های ثابت: کشتی یونانی سواحل خلیج فارس/ عکاس: مژگان پروین

۲. سوژه متحرک:

بدلیل ثابت نبودن و تحرک داشتن این سوژه ها آماده نبودن عکاس برای عکس برداری مساوی است با از دست دادن لحظه و از دست دادن سوژه عکاسی برای همیشه.
گزینه های زیر جز سوژه های عکاسی متحرک قرار میگیرند:

عکاسی از انسان
عکاسی از حیوانات
عکاسی از رویداد های ورزشی
عکاسی جنگ

نکته ای که در عکاسی سوژه های متحرک باید رعایت شود همیشه آماده بودن است. همچنین داشتن سرعت العمل کافی کمک شایانی به عکاس میکند تا عکس های فوق العاده ای شکار کند.

سوژه های عکاسی متحرک

سوژه های متحرک: سواحل خلیج فارس/ عکاس: مژگان پروین

۳. سوژه های مفهمومی:

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگزاری یک عکس بر روی مخاطب انتقال درست مفاهیمی چون احساسات و هیجانات درونی است. شادی، غم و بی تفاوتی از جمله سوژه های مفهومی و غیر قابل لمس هستند. ثبت درست و انتقال یکی از این حالات در عکس باعث برانگیخته شدن احساسات در مخاطب میشود و در واقع عکاس در کار خود موفق بوده است.
عکاسان تبلیغاتی باید به اهمیت توجه به انتقال مفاهیمی چون زیبایی، دوام، اطمینان، اعتماد و کارایی وافق باشند. چون شهرت این دسته از عکاسان بستگی به این دارد که تا چه حد توانسته اند این کیفیات را نشان دهند. در این صورت است که عکاس به هدف خود یعنی معرفی کالایی خاص رسیده است.

 

۴. سوژه های فرعی:

از عوامل مهمی که در گیرا بودن یک عکس میتواند دخیل باشد توجه به سوژه های عکاسی فرعی است. اگرچه که بیشتر توجه به سمت سوژه اصلی معطوف است اما عوامل فرعی نیز نقش غیر قابل انکاری در بالا بردن کیفیت بصری و مفهومی یک عکس دارند.

سوژه های فرعی در عکاسی
پس زمینه یا background
زمینه جلو یا foreground
آسمان
افق
پس زمبنه یا background
توجه به پس زمینه و غافل نشدن از نقشی که در جذاب تر شدن یک عکس ایفا میکند کمک شایانی در بالا بردن کیفیت یک عکس میکند.
برای ایجاد پس زمینه مناسب در یک عکس میتوان از عواملی مختلفی استفاده کرد از جمله:

ایجاد عمق میدان
انتخاب زمینه مناسب
تغییر زاویه دوربین
زمینه جلو یا foreground
قسمت جلویی سوژه اصلی در یک عکس را زمینه جلو یا foreground می نامند.
یکی از عوامل مهمی که عکاس نباید از اهمیت آن در عکاسی غافل شود همین گزینه است.

آسمان

دلیل موفقیت و تاثیر گذاری بسیاری از عکس ها که مشاهده میکنیم بخاطر قرار دادن مناسب آسمان در عکس است.بسته به نوع سلیقه و مفهومی که میخواهید به عکس بدهید میتوانید نوع آسمان را مشخص کنید.آسمان صاف و بدون ابر یا آسمان ابری.

سوژه های عکاسی مفهومی

سوژه آسمان: کشتی یونانی سواحل خلیج فارس/ عکاس: مژگان پروین

افق

قرار گرفتن افق در یک عکس میتواند حایز اهمیت بسیار باشد. زیرا قرار گیری افق در نقاط مختلف یک عکس معانی مختلفی را در بر میگیرد. برای مثال زمانی که افق پایین تر و آسمان فضای بیشتری را در عکس اشغال کرده باشد احساس سبکی را از عکس میتوان دریافت کرد و بر عکس هرچه خط افق بالاتر و آسمان فضای کمتری را احاطه کرده باشد عکس سنگین تر است.
سعی کنید با به کار گیری این نکات هر چند ساده اما بسیار با اهمیت به عکس های خود کیفیت بصری و مفهومی ببخشید.

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments