آموزش عکاسی خیابانی/ عکاسی خیابانی در دنیای مدرن

عکاسی ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

آموزش عکاسی خیابانی/ عکاسی خیابانی در دنیای مدرن / تعریف عکاسی خیابانی

آموزش عکاسی خیابانی: شما میتوانید آموزش عکاسی خیابانی را از این نقطه آغاز کنید . برای تبدیل شدن به یک عکاس خیابانی حرفه ای باید روزانه تمرین داشته باشید. میتوانید این کار را هر روز در مسیر محل کارتان انجام دهید. به اطرافتان بنگرید و موقعیت ها را در ذهنتان کادر بندی کنید. در زندگی روزمره موقعیت های زیادی برای عکاسی ،خصوصا عکاسی خیابانی وجود دارد. میتوانید این کار را برای پی بردن به زیبایی های زندگی و نه صرفا برای عکاسی از آن ها انجام دهید. ببینید مردم چه می پوشند و چگونه رفتار میکنند. آن ها را همانطور که هستند ببینید. آنها خیلی جالبند و این جذابیت سبب میشود که بار ها و بار ها عکس بیگیرید و سوژه های عکاسی خیابانی جذابی بدست بیاورید.

برای رسیدن به ماهیت اصلی کارتان، نه به خود عکاسی بلکه به زندگی مردم عادی علاقمند باشید. این نکته تفاوت بین یک عکس معمولی و یک عکس خیابانی را به درستی بیان میکند. عکاسی خیابانی، خبرنگار روزمرگی ها است که لحظات و جنبه های شگفت انگیز زندگی مردم عادی را ثبت میکند. پس بهترین تمرین برای عکاسی خیابانی درک سوژه های اطافتان است.

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی: کاتماندو – نپال/عکاس: مژگان پروین

برنامه ریزی کنید:

چگونه چشم شما میتواند بر موضوعی متمرکز شود که نمیدانید چیست؟ داشتن یک برنامه مشخص اولین نکته در هر گردش خیابانی برای گرفتن عکس های خیابانی است. سوژه های شما میتواند یک رنگ، یک وسیله خاص مانند کیف، بخشی از بدن مانند پاها و یا یک نوع ترکیب یا وضعیت نوری مانند ضد نور باشد.

عکاسی بی هوا

عکاسی بی هوا: کاتماندو – نپال/عکاس: مژگان پروین

ایده بگیرید:

با داشتن چنین اطلاعاتی، راه رفتن شما در خیابان متمایز خواهد بود و نگاه متفاوتی نسبت به آنچه میبینید خواهید داشت. میتوانید به آثار عکاسان دیگر و یا به مجلات مد نگاهی بیندازید و از آنها ایده بگیرید. شاید تنها در کنار خیابان بایستید و با مشاهده رفتار مردم ایده ای به ذهنتان خطور کند، طرحی که در پروژه های بعدی اجرا خواهید کرد.

سوژه های عکاسی خیابانی

سوژه های عکاسی خیابانی: چیتوان – نپال/عکاس: مژگان پروین

متفاوت باشید:

شما میتواند یک عکس ساده با یک طرح کاملا متفاوت داشته باشد. اگر میخواهید عکس های خود را جذاب تر جلوه دهید، بهتر است همانند دیگران فکر نکنید. شما باید سعی کنید تا جایی که امکان دارد خلاق، متفاوت و البته دیوانه باشید زیرا عکاسی خیابانی به این تفاوت ها نیاز دارد. پرتره های مردم در حال غذا خوردن ، عجله مردم در ایستگاه مترو ، دست ها و پاها در حالت های گوناگون ، برخی موضوعات غیر معمول در عکاسی می باشند.

سوژه های عکاسی بی هوا

فهرست تهیه کنید:

این شیوه کمک میکند تا لیست کوتاهی بر اساس اولویت ها تهیه نموده و به دنبال اجرایش باشید. این لیست می تواند شامل : کفش ها،  سوژه های گیرا، مردم ایستاده، عکاسی از زاویه پایین تر، عکاسی از پشت سر، عکاسی از فاصله نزدیک، عکاسی بدون اجازه گرفتن، عکاسی با لنز ۵۰ میلی متری ، دیافراگم باز به عنوان مثال f/2.8، رنگ، مجموعه ای از ۱۰ عکس و … باشد.

با داشتن این فهرست به خیابان بروید و شروع به عکاسی خیابانی کنید. شما خواهید دید که تنها بر روی کفش های جالب یا اینکه مردم کجا می ایستند، تمرکز می کنید. بهتر است راهی برای عکاسی بدون آن که متوجه حضور دوربین شما شوند، بیابید. بی شک با تنظیمات مناسب دوربین آشنا خواهید شد.

عناصر ثابت عکاسی خیابانی

تجهیزات مختصر و مفید:

هنگامی که برنامه مشخصی دارید، می دانید سوژه مورد نظرتان برای عکاسی خیابانی چیست، پس این را هم میدانید که چه لنزی مناسب تر است. شما تنها به یک دوربین و یک لنز برای پروژه ای که میخواهید عکاسی کنید نیاز دارید. مهم است که تجهیزات زیادی را با خود حمل نکنید. شخصا برای گرفتن پرتره های بی هوا و یا همان عکاسی خیابانی از دوربین نیکون با لنز ۵۰ میلی متری و برای سایر عکس های خیابانی از GF1 با لنز ۲۰ میلی متری استفاده میکنم.

عکاسی خیابانی و تجهیزات آن

عکاسی خیابانی و تجهیزات آن: چیتوان – نپال/عکاس: مژگان پروین

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments