پاسپورت سلامت راهی مطمئن برای سفر بعد از کرونا

گردشگری 🔥 ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

پاسپورت سلامت راهی مطمئن برای سفر بعد از کرونا

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از الی گشت ترسی به دل مردم انداخته که کسی دیگر نمی تواند پایش را جایی بگذارد. این که ویروس کرونا بیش از آن که یک ویروس همه گیر باشد، دروازه ای به روی تمدنی جدید است. چه بخواهیم چه نخواهیم، وارد عرصه جدیدی از زندگی شده ایم و هر قدم که بر می داریم متفاوت از قدم های پیشا کرونایی مان است. یکی از همین قدم برداشتن ها و آغاز حرکت، برنامه های سفرمان با هواپیما است. برای راحت تر سفر کردن در زمان کرونا و کنار آمدن با حضور این ویروس، اخیرا، هواپیمایی ها اقدام به صدور پاسپورت سلامت برای مسافران کرده اند. در مجله ویکی ویو به معرفی پاسپورت سلامت و سفرهای بعد از صدور این اجازه نامه خواهیم پرداخت.

پاسپورت سلامت

پاسپورت سلامت چیست؟

یکی از راه های اعتماد ملل و دولت ها برای ورود مسافران از کشورهای دیگر به مرزهای خودشان، گواهی سلامتی است که ثابت کند مسافر مبتلا به ویروس کوید ۱۹ نیست. پاسپورت سلامت، پاسپورتی دیجیتال است که بر اساس آزمایش های مشخص، معلوم می کند که مسافر مبتلا به ویروس کرونا هست یا خیر. این که مسافران به غیر از پاسپورت های معمول خود از اضافه شدن پاسپورت سلامت هم استقبال کرده اند یک طرف، از طرف دیگر این کار باعث شده تا صنایع هواپیمایی و ایرلاین های جهان را یک قدم به بازگشایی مجدد خطوط بین المللی و روابط هوایی میان کشورها نزدیک می کند. هر روز که از آغاز طرح پاسپورت سلامت می گذرد، کشورهای بیش تری به صف کشورهای خواهان پاسپورت سلامت می پیوندند تا شاید روزنه امیدی برای آغاز فعالیت ها و سفرهای هوایی شود. با تمام سخت گیری ها و ترسی که کشورهای مختلف از جمله کشورهای مهاجر پذیر از حضور مسافران جدید در مرزهای خود دارند اما در طی هفته های گذشته با اضافه شدن کشورهایی حتی مانند یونان، اعتماد بیش تری به پاسپورت سلامت به وجود آمده است. کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و انگلستان در حال برنامه ریزی های گسترده برای هر چه ممکن تر کردن صدور پاسپورت سلامت هستند و بسیاری از شهرها و کشورهای توریست پذیر مانند ساردینیا، ایسکیا، بالئاری و کاپری نیز از نقاطی هستند که پاسپورت دیجیتالی سلامت که جواب کوید ۱۹ مسافر را منفی نشان دهد را می پذیرند. گردشگران بین المللی و تجاری که از ۷۵ روز پیش به دلیل ممنوعیت سفر و قرنطینه های پی در پی در یک سر در گمی بی پایان به سر می بردند، در حال حاضر کافی است تا با دادن تست و گرفتن پاسپورت دیجیتال سلامت، سفر خود را به مقصد موردنظرشان دوباره آغاز کنند.

پاسپورت سلامت چیست؟

نگرانی ها و کارآمدی ها

گویا کشور چین که خود مبدا این بیماری استف یک قدم جلوتر از باقی کشورها برای کنترل و شناخت این بیماری عمل می کند. کیو آر رنگی (Coloured-coded QR Health System) یکی از راه هایی است که کشور چین با آن می تواند متوجه شود که آیا فرد موردنظر در معرض خطر ابتلا هست یا خیر. البته ناگفته نماند که پاسپورت های سلامت نیز با انجام تست های پادزهرهای مختلف کوید ۱۹ به این نتیجه می رسند که آیا مسافری که در حال حاضر جواب تست کرونایش منفی است، قبلا به این ویروس مبتلا بوده است یا خیر. اما با همه این تدابیر، همچنان نمی شود به اطمینان کامل رسید. اطمینان کامل از این که آیا فردی که بعد از کرونا بهبود پیدا کرده و بدن او پادزهر لازم را برای جلوگیری از کوید ۱۹ تولید کرده، باعث می شود که مسافر بار دیگر به این ویروس مبتلا شود یا خیر؟ همچنان جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد. تا به امروز هیچ گواهی برای تایید این موضوع وجود ندارد. قرار بر این است که تست پاسپورت سلامت در ایرلاین ها به طور مستمر و در جایگاهی مشخص انجام شود. هواپیمایی امارات از پیشگامان انجام تست کرونا در ایرلاین هایش بوده است و کمابیش موفق تر از هر نهاد دیگری در برابر این بیماری عمل کرده است. اما این طور که پیش می رود، بهتر است قرار بر این باشد که قبل از مهر تایید کارآمد بودن پاسپورت های دیجیتال سلامت، اول از کارآمد بودن صد در صدی آن مطمئن شد و بعد به آن به عنوان یکی از گواهی های مورد اعتماد استفاده کرد. آزمایشات پاسپورت سلامت شامل انجام تست خون است که جوابش از بعد از ده دقیقه، مبتلا بودن و یا مصون بودن فرد را نشان می دهد. البته باز با این روند، می توان امیدوار بود که در آینده ای نه چندان دور، پاسپورت سلامت بتواند، نقطه امنی برای سفرهای هوایی برای تمام سنین و اقشار فراهم کند.

 

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments