«میراث مشترک» از نگاه موزه ملی ایران

گردشگری 🔥 ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

«میراث مشترک» از نگاه موزه ملی ایران + فیلم

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از ایسنا موزه ملی ایران، همزمان با روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی، چند اثر تاریخی موزه مادر ایران که میراثی مشترک با دیگر فرهنگ‌ها محسوب می‌شوند را معرفی کرد.
«میراث مشترک» از نگاه موزه ملی ایران + فیلم

موزه ملی ایران، همزمان با روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی، چند اثر تاریخی موزه مادر ایران که میراثی مشترک با دیگر فرهنگ‌ها محسوب می‌شوند را معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، در تیزر تهیه شده توسط موزه ملی ایران، ۱۰ تاریخی مشترکی که دارای فرهنگی مشترک با دیگر کشورها معرفی شدند.

«دندان آسیای کوچک انسان نئاندرتال» به دست آمده از غار وزمه کرمانشاه، «پیکره پنه‌لوپه» حدود ۴۵۰ قبل از میلاد به دست آمده از تخت‌جمشید، «استل مصری» به خط هیروگلیف هخامنشی، به دست آمده از شوش در استان خوزستان، «کتیبه گچ‌بری با خط چلیپا» از دوره ساسانی و به دست آمده از جزیره خارک و «موزاییک کاخ والرین» از دوره ساسانی و به دست آمده از بیشابور فارس از مهم‌ترین میراث مشترک این مجموعه هستند.

همچنین «کاسه شیشه‌ای» از دوره ساسانی و به دست امده از روستای نیاول در بخش دیلمان در استان گیلان، دو «قاب چینی آبی و سفید»، «قمقمه چینی آبی و سفید» و «گلدان چینی ابی و سفید» باقی مانده از دوره ایلخانی و به دست آمده از بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی نیز در مجموعه‌ی «فرهنگ‌های مشترک، میراث مشترک، مسوولیت‌های مشترک» به نمایش درآمده‌اند.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments