زایمان به روایت اسناد نگارگری دوره صفوی

گردشگری 🔥 ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

زایمان به روایت اسناد نگارگری دوره صفوی

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از ایسنا موزه ملی ایران هم‌زمان با روز جهانی ماما، نسخه‌ای منحصربه‌فرد از نگارگری دوره صفوی را که تصویرگر زایمان زن در آن دوره تاریخی است رونمایی کرد.
زایمان به روایت اسناد نگارگری دوره صفوی

موزه ملی ایران هم‌زمان با روز جهانی ماما، نسخه‌ای منحصربه‌فرد از نگارگری دوره صفوی را که تصویرگر زایمان زن در آن دوره تاریخی است رونمایی کرد.

به گزارش ایسنا، این اثر نگاره تک‌برگی است در مکتب هند و مغول مربوط به سده‌های دهم و  یازدهم هجری قمری، که مضمون  آن صحنه زایمان زنی است که  روی ایوان خوابیده و عده‌ای بر بالین او گرد آمده‌اند.

محوطه حیاط و ایوان به تصویر کشیده شده و بیرون حیاط دو مرد و یک زن از نرده‌ای که دور حیاط را محصور کرده به داخل نگاه می‌کنند. در پشت آن‌ها منظره گل و بوته به چشم می‌آید. داخل حیاط زنی مشغول آب برداشتن از حوض است و دو مرد خنجر به کمر بسته در حال گفت‌وگو هستند.

آسمان به رنگ آبی نشان داده شده و رنگ های سبز، زرد، قرمز، آبی، بنفش و طلایی در ترکیبی چشم‌نواز در آن به کار رفته‌اند.
مصور کردن شاهکارهای ادبیات فارسی از موضوع‌های مورد توجه هنرمندان در مکتب هند و مغول بوده است. آن‌ها صحنه‌هایی از زندگی درباریان، شکارگاه‌های سلطنتی، جنگ‌ها، صورت زنان حرمسرا و صحنه‌هایی از زندگی مردم را مصور می‌کردند. در نقاشی‌های هنرمندان این مکتب پرداختن به جزئیات و تصویر صورت‌ها به حالت نیم‌رخ به وضوح نمایان است.

این تک‌برگ به شماره ۴۵۳۹ در تالار صفوی موزه باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران در معرض دید عموم قرار دارد.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments