با این دستورالعملِ تصویری موزه‌ها را ببینید

گردشگری 🔥 ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

با این دستورالعملِ تصویری موزه‌ها را ببینید

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از ایسنا به دنبال بازگشایی موزها بعد از دو ماه و تاکیدهایی که نسبت به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضاهای موزه‌ای مطرح می‌شود، اکنون موزه‌ها با دستور رییس‌جمهور فعالیت خود را از سرگرفته‌اند، فعالیتی که مدیر اداره کل موزه‌ها معتقد است با رعایت پروتکل‌ها در سطح جهانی هم در حال انجام است.
با این دستورالعملِ تصویری موزه‌ها را ببینید

به دنبال بازگشایی موزها بعد از دو ماه و تاکیدهایی که نسبت به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضاهای موزه‌ای مطرح می‌شود، اکنون موزه‌ها با دستور رییس‌جمهور فعالیت خود را از سرگرفته‌اند، فعالیتی که مدیر اداره کل موزه‌ها معتقد است با رعایت پروتکل‌ها در سطح جهانی هم در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، از سوی دیگر، موزه‌داران، اعضای ایکوم ایران و برخی از موزه‌ها در نخستین قدم علاوه بر پروتکل‌هایی که اداره کل موزه‌ها همه‌ تاکید خود را روی آن گذاشته است، اقدام به تهیه‌ پوسترهایی با تصاویری کرده‌اند که انجام دستورالعمل‌های خاص را به مخاطبان موزه‌ای آموزش می‌دهند.

هر چند در این میان لزوم آموزش به موزه‌داران قبل از بازگشایی موزه‌ها طبق گفته‌های معاون میراث فرهنگی، یا لزوم بازگشایی موزه‌ها به صورت پلکانی بنا به درخواست رییس ایکوم ایران از مواردی بودند که در این اتفاق مورد بی‌توجهی قرار گرفتند و به گفته‌ محمدرضا کارگر – مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی – با ابلاغِ شامگاهی وزیر میراث فرهنگی در همان روزِ اعلام ستاد مبلرزه با کرونا، موزه‌ها به مرور فعالیت خود را آغاز کردند.

در این بین برخی از موزه‌ها به دنبال لزومِ تهیه‌ پروتکل‌های اختصاصی برای فضاهای موزه‌ای خاص خود مانند موزه ملی ایران می‌توانند محدودیت‌ها و قوانینِ خاصی برای بازدیدهای موزه‌ای‌شان برنامه‌ریزی کنند.

کارگر در گفت‌وگو با ایسنا با  تاکید بر آغاز فعالیت موزه‌ها، می‌گوید: قبل از این‌که دستور برای فعالیتِ دوباره‌ موزه‌ها بیاید، چند پروتکل برای آن‌ها فرستاده شده بود. یک دستورالعمل از طریق پژوهشکده حفاظت و مرمت میراث فرهنگی، یک دستورالعملِ تهیه‌شده توسط اداره کل موزه‌ها که بر اساس پروتکل‌های جهانی در رابطه با موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی تنظیم شده است و از سوی دیگر هر موزه نیز باید پروتکلی به صورت اختصاصی و با توجه به شرایط خاصِ موزه‌ خود تنظیم و تدوین کند.

او با اشاره به این‌ نکته که در حال حاضر چیز خاصی برای‌ آموزش به جز دستورالعمل‌های موجود وجود ندارد، ادامه می‌دهد: با این وجود در بحث حفاظتِ شیمیایی، پژوهشکده حفاظت و مرمت میراث فرهنگی در حال برطرف کردن برخی اشکالات است تا در صورت لزوم به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به سوالاتِ مرتبط با اجرای پروتکل پاسخ داده شود.

وی اما تاکید می‌کند: در صورتی که ستادِ کرونا در یک استان یا شهر دستور تعطیلی موزه‌ها را بدهد، قطعا انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، در پوستر طراحی‌شده که نام معاونت میراث فرهنگی، ایکوم ایران، موزه تاریخ علوم پزشکی، موزه ملی ایران، موسسه و کتابخانه ملی ملک و فرهنگ موزه نیز به چشم می‌خورد، مقررات بازدید محدود از موزه‌ها در دوران کرونا با تصویر این‌طور تشریح شده است:

از بازدیدهای گروهی پرهیز کنید و در صورت لزوم گروه‌های کمتر از شش نفر تشکیل دهید.

بلیت موزه را پیشتر و به صورت الکترونیکی تهیه کرده در غیر این صورت برای تهیه بلیت فقط از کارت بانکی استفاده کنید و پول نقد رد و بدل نکنید.

بازدید کامل از همه آثار و بخش‌های مجموعه موزه به صورت کامل همانند پیش از شیوع بیماری کرونا امکان‌پذیر نیست.

لطفا ماسک و دستکش خود را در ورودی موزه نو کنید.

با راهنمایان و کارکنان موزه‌ها فاصله ایمن را حفظ کنید.

بازدید خود را در مسیرهای از پیش تعیین‌شده ادامه دهید.

از مواد ضدعفونی در فضای موزه‌ها استفاده نکنید.

پروتکل و زمان بازدید را در سایت یا شبکه‌های الکترونیکی هر موزه مطالعه کنید.

فاصله یک‌متری را از آثار و ویترین‌ها رعایت کنید.

به علایم فاصله‌گذاری اجتماعی و قرارگیری افراد و نکات‌بهداشتی در موزه‌ها توجه کنید.

دفعات بازدید و زمان بازدیدها از موزه‌ها را کاهش دهید.

با توجه به موارد مختص به هر موزه، حتما پیش از بازدید، وب‌سایت موزه هدف را بررسی کنید یا با روابط عمومی تماس بگیرید.

از بروشورها و کاتالوگ‌های آنلاین استفاده کنید.

در شرایط کنونی امکان همراهی کامل راهنمایان موزه وجود ندارد و آن‌ها در موارد محدود پاسخگوی سوالات احتمالی مخاطبان هستند.

در تمام موزه‌ها، فاصله‌ خود تا ویترین‌ها و آثار را حفظ کنید و از تماس با آثار تعاملی و وسایل الکترونیکی اجتناب کنید.

در طول بازدید همکاری لازم را با پرسنل موزه‌ها را به عمل آورید تا به سلامتی خودتان، پرسنل موزه‌ها و آثار موزه‌ای آسیبی وارد نشود.

دمای بدن بازدیدکنندگان در ابتدای ورودی موزه‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

موزه از پذیرش افرادی که پروتکل را رعایت نکنند یا دارای علائم بیماری همچون درجه حرارت بالا یا سرفه‌های غیرعادی باشند خودداری خواهد کرد.

به منظور حفظ ایمنی کودکان زیر ۷ سال خود را به موزه‌ها نبرید.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments