دیدنی های کاشان / جاذبه های گردشگری کاشان / کاشان

ایرانگردی ۰۲ مهر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

دیدنی های کاشان / جاذبه های گردشگری کاشان / کاشان

دیدنی های کاشان / ایرانگردی : بسیاری از مسافران تمایل دارند که در مسیر تهران- اصفهان از شهر کاشان عبور کنند اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که این کار را نکنید. این شهر دلپذیر در لبه دشت کویر قرار دارد که یکی از جذابترین مقاصد دیدنی ایران است. کاشان دارای بازارهای سرپوشیده و تعداد بیشماری خانه های متعلق به قرن ۱۹ ام با معماری خاص است. شاه عباس اول چنان شیفته کاشان بود که اصرار داشت تا در این شهر به خاک سپرده شود تا اصفهان!

دیدنی های کاشان : در زمان سلجوقی این شهر به خاطر پارچه ها،ظروف سفالی و کاشی هایش معروف شد. امروزه کاشان مرکز تولید پارچه، فرش و گلاب بوده و مکانی عالی برای تهیه سوغاتی های با کیفیت است.بهترین زمان برای دیدن این شهر ماه های فروردین و اردیبهشت است که در آن باغ های گل محمدی میشکفند و همه شهر را از عطر خوشش آکنده میسازد.

مکان های دیدنی کاشان

بازار

بازار کاشان / دیدنی های کاشان

بازار کاشان

بازار تاریخی کاشان یکی از بهترین هاست که شلوغ است ولی کلافه کننده نیست. سنتی بوده و طیف وسیعی از کالاها را در خود جای داده آنچنان که آدمی را حیرت زده می کنند. این بازار مکان مناسبی است که دو ساعتی از بعد از ظهر را می توانید در آن بگذرانید. سقف چند گنبدی آن متعلق به قرن ۱۳ شمسی است اما خود بازار، مرکز تجاری این شهر برای ۸۰۰ بوده است. اگر از راسته اصلی آن بگذرید می توانید کاروانسراها، مدرسه ها، مساجد و حمام های عمومی را ببینید. در مسیر بازدید خود، از تیمچه خان امین الدوله که کاروانایی با گنبدهای به زیبایی تزیین شده است دیدن کنید. این کاروانسرا در سال ۱۲۸۰ تا ۱۲۸۵ هجری قمری ساخته شده و توسط میراث فرهنگی کاشان مورد بازسازی قرار گرفته است.

مسجد و مدرسه آقا بزرگ

مسجد آقا بزرگ

مسجد آقا بزرگ

از ۸ صبح تا ۸ شب باز است. این مسجد در نیمه ی قرن ۱۳ شمسی ساخته شده و به دلیل طراحی متقارنش معروف است. این مسجد ۴ طبقه شامل حیاطی بزرگ با استخری در وسط آن، گنبد تیره رنگ، مناره های کاشی کاری و بادگیرهای بلند نامتعارف است. در سمت چپ ورودی این مسجد ، مقبره خواجه تاج الدین قرار دارد که از ۸ صبح تا ۹ شب باز است. این مقبره متعلق به قطب کاشانی ست که عارف معروف دوره قاجار بوده است.

خانه های سنتی

در پس دیوارهای آجری-گلی و بلند شهر ، هزاران خانه سنتی بزرگ قرار دارد که توسط بازرگانان ثروتمند در دوره قاجار و زمانی که کاشان قطب بازرگانی بود ساخته شدند. این خانه ها متعلق به قرن ۱۳ هجری شمسی اند که برخی از آنها تخریب شده و برخی نیز بازسازی شده و به روی عموم بازند. خانه ها حول محوطه ای به هم مرتبط قرار داشته و با گچ بریها، شیشه های نمایان و بادگیرهای بلند تزیین شده اند.

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

در خیابان علوی قرار داشته و از ۸ صبح تا غروب باز است. خانه سید جعفر طباطبایی در حدود سال ۱۲۵۰ هجری شمسی ساخت شد. امروزه این بنا بازسازی شده و به دلیل حجاری های سنگی پیچیده، گچ بری های زیبا و آینه شگفت انگیز و شیشه کاری هایش معروف است.

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها

در خیابان علوی قرار داشته و از ۸ صبح تا غروب خورشید باز است. آمده است سید جعفر نطنزی، تاجر معروف فرش بوده و به بروجردی شهرت داشت. وی خواستار ازدواج با دختر جعفر طباطبایی گشت. طباطبایی شرطی را برای این ازدواج قایل شد و آن اینکه دخترش باید در خانه ای شبیه به خانه پدری اش زندگی کند ، این بود که این خانه ساخته و ۱۸ سال بعد تکمیل شد.

خانه و هتل عامری ها

خانه و هتل عامری / دیدنی های کاشان

خانه و هتل عامری

در خیابان علوی قرار دارد. بزرگترین و تاثیر گذارترین عمارت شهر است که در دوران زندیه توسط ابراهیم خان عامری حاکم کاشان و یکی از ثروتمندان شهر کاشان ساخت بنا شروع شد و در دوران قاجار به پایان رسید. عامری ثروت خود را از راه حمایت شاه در تامین امنیت جاده تجاری تهران به کرمان به دست آورده بود. این خانه بزرگترین در پرشیا به حساب می آمد که دارای ۴ عمارت برای اعضای مختلف خانواده و ۷ حیاط به مساحت ۹۰۰۰ متر مربع بود. این بنا در سال ۱۳۹۳ تغییر کاربری داده و به اقامتگاه گردشگران تبدیل شده است.

حمام سلطان میر احمد

حمام سلطان میراحمد / دیدنی های کاشان

حمام سلطان میراحمد

در خیابان علوی قرار داشته و از ۸ صبح تا ۵ عصر و در تابستان تا ۷ غروب باز است. چند متر آنطرف تر از ورودی خانه بروجردی ها ، این حمام متعلق به دوران قاجار است و نمونه ای عالی از حمام های ایرانی ست. بازسازی های اخیر آن گچ بری های ۱۷ لایه اش را از بین برده است.

امامزاده ابراهیم

امامزاده ابراهیم / دیدنی های کاشان

امامزاده ابراهیم

در خیابان امیر کبیر قرار داشته و از ۹ صبح تا غروب باز است. این بنا در سال ۱۲۷۳ شمسی ساخته شد. این مقبره به سبک اروپایی نقاشی شده و دارای حیاطی زیباست.

تپه سیلک

تپه سیلک

تپه سیلک

در خیابان امیرکبیر قرار دارد. از ۷:۳۰ صبح تا غروب باز است. یکی از سایت های باستان شناسی قدیمی و غنی در مرکز ایران است که هنوز مقادیری از قطعات سفالین، ابزارهای فلزی و محلی ساخته شده از سنگ و خاک رس و استخوان های متعلق به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد در آن یافت می شود. مهمتر از اینها ، شاید ساختار آن باشد که از زیر خاک سر برآورده و شبیه به زیگورات و برخی مقبره های هرمی شکل ایرانی ست.

باغ فین

باغ فین / دیدنی های کاشان

باغ فین

در خیابان امیرکبیر قرار داشته و از ۹ صبح تا ۸ شب باز است. این باغ توسط شاه عباس اول و در دوران صفویه طراحی شد که نمونه ای از باغ های ایرانی ست . این باغ اخیرا به فهرست سایت میراث فرهنگی یونسکو اضافه شده است. در مرکز باغ شتر گلو قرار دارد که یک استخر دو طبقه خانگی ست. در پس آن عمارت تفریحی قجری واقع است .در ضلع دیگر باغ، حمام دین را می بینید که قهرمان ملی گرای ایرانی ، امیر کبیر در آن به قتل رسید. میرزا تقی خان فراهانی با امیر کبیر در سالهای ۱۸۴۸ تا ۱۸۵۱ نخست وزیر ایران بود.

در مقابل باغ فین، موزه ملی کاشان واقع است که شامل پارچه های سرامیک ها و آثار خطاطی (متعلق به هزاره هفتم قبل از میلاد تا دوره معاصر) است. این باغ در روستای فین در ۹ کیلومتری جنوب غربی کاشان و انتهای خیابان امیرکبیر قرار دارد. می توانید با یک تاکسی از میدان کمال الملک و یا با تاکسی دربست به این باغ بروید.

مسیرهای ارتباطی کاشان

اتوبوس ها در پایانه اصلی در میدان زجاجی و در ضلع شمالی شهر قرار دارند. سرویس های منظمی از راه قم به تهران داشته ولی این سرویس ها به اصفهان کم تعدادند. سواری های تهران در میدان ولیعصر قرار دارند و سواری های اصفهان نیز در میدان منتظری کاشان می ایستند. حداقل سه قطار روزانه بین تهران و کاشان در ترددند که معمولا ساعت حرکتشان شب هاست.

حوالی کاشان

روستاهایی در اطراف این شهر قرار دارند که در یک سفر یکروزه از کاشان قابل بازدیدند. جالبترین این روستاها ابیانه است. قمصر در جنوب کاشان شهرتش به اعتبار گلاب و کیفیت ارزشمند است. گل محمدی آن است و نیاسر در ارتفاع ۱۷۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد و برای بازدید ارزشمند است.

قمصر / دیدنی های کاشان

قمصر

نیاسر

نیاسر

آتشکده دوره ساسانی در نیاسر

آتشکده دوره ساسانی در نیاسر

شهر زیرزمینی نوش آباد نیاسر

شهر زیرزمینی نوش آباد نیاسر

غار نیاسر

غار نیاسر

آتشکده دوره ساسانیان و معبدی میترایی متعلق به دوره پارتیان و نیز یک آبشار و غار نیاسر از دیدنی های نیاسرند، همچنین این مکان بواسطه باغ های گل و گلابگیری اش معروف است. شهر زیرزمینی نوش آباد (مربوط به دوره ساسانی) نیز در ۸ کیلومتری شمال کاشان قرار دارد که به عنوان پناهگاه در زمان حمله مغول ها مورد استفاده بوده و تا سال ۱۲۹۸ هجری شمسی نیز همین کاربرد را داشته است.

ابیانه

ابیانه

ابیانه

این روستا در پای کوه کرکس با ارتفاع ۲۲۲۲ متری واقع است. ابیانه خانه هایی با آجرهای گلی قرمز ، پنجره های مشبک و بالکن های چوبی دارد. زبان مردم این روستا پارسی دری ست که در چند صد سال اخیر از بین رفته است. این روستا حداقل ۱۵۰۰ سال قدمت دارد . سبک ساخت آن به گونه ای ست که بیشترین گرمای خورشید و نیز کمترین سرمای بادهای سرد و طوفانی را جذب می کند. مردم ابیانه هنوز پوشش سنتی خود را حفظ کرده اند.

مسیرهای ارتباطی ابیانه

ابیانه در ۸۲ کیلومتری کاشان واقع است و با هیچ سرویس حمل و نقل عمومی نمی توان به ان دسترسی یافت. نیازمندید که یک راهنما-راننده و یا یک تاکسی را به خدمت بگیرید و از این روستا دیدن کنید.

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments