دشت لاله های استان البرز، میزبانی بیش از ۲ میلیون گل لاله

ایرانگردی ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

دشت لاله های استان البرز، میزبانی بیش از ۲ میلیون گل لاله

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از الی گشت در همسایگی استان تهران و قزوین که هر دو استان از آب و هوایی استثنایی برخوردار هستند، استان البرز (کرج) قرار دارد. این استان که در میان استان های کشور ایران از جوان ترین استان ها به حساب می آید از تاریخ غنی برخوردار است و ردپای پادشاهان بسیاری در آن بر جا مانده است. طبیعت استان البرز و روستاهای توابع آن نیز از ویژگی های خاصی برخوردار هستند و هر کدام شان به خاطر همسایگی با رشته کوه البرز این پتانسیل را دارند تا زیباترین گونه های گیاهی را در خود برویانند و پرورش دهند. در میان تمام قسمت های استان البرز، روستای خوش آب و هوایی به نام روستای کندر وجود دارد که در حال حاضر دشت لاله های استان البرز را در خود جا داده است.  امروز در مجله گردشگری ویکی ویو به دیدار با این دشت لاله می رویم و بیش تر با آن آشنا می شویم.

دشت لاله های استان البرز

جشن لاله ها در دامنه البرز

برای گشت و گذار قصد دارید کمی از شهرهای بزرگی مانند قزوین و یا تهران فاصله بگیرید و به دل جاده ای بزنید که هم شما را از فضای دو گرفته و شلوغ شهری دور کند و هم در نزدیکی محل زندگی تان باشد تا بتوانید در مدت زمانی یکی دو ساعته به خانه برگردید. در این صورت، بهترین گزینه می تواند استان البرز یا همان کرج خودمان باشد. کرج در حالی که در دهه های اخیر به عنوان یکی از استان های صنعتی گام های بلندی در پیشرفت صنعت و برپایی کارخانجات مختلف داشته است؛ از طرفی دیگر، به عنوان یکی از زیباترین استان هایی که از غنا رشته کوه البرز تغذیه می کند و طبیعتی فی الذات، پویا دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در صورتی که میل داشته باشید تا چند روزی را در کرج بمانید، کافی است تا در خیابان ها و کوچه ها و روستاهای توابع آن قدم بگذارید تا ببینید که مردم به هر زبانی که در ایران رواج دارد صحبت می کنند و در فضایی دوستانه و آرام در کنار هم زندگی می کنند و این اتفاق به این دلیل است که استان البرز جز معدود استان های مهاجر پذیر در میان دیگر استان های ایران است. امروزه، با تمام زیبایی هایی که بسیاری از شهرهای دور و نزدیک دارند، بسیاری از مردم برای گشت و گذار، استان البرز و به ویژه دشت لاله های استان البرز را انتخاب می کنند. شاید در یک نگاه معلوم نباشد اما دشت لاله، خانه بیش از دو میلیون گل لاله است که به ویژه در اردیبهشت ماه جلوه ای ویژه و وصف ناپذیر به خود می گیرد. دشت لاله های استان البرز به عنوان یکی از بزرگ ترین مجموعه های پرورش گل ایران شناخته می شود که هر ساله میزبان هزاران بازدیدکننده و گردشگر ایرانی و خارجی است. هزاران گل لاله رنگارنگ از نژادها و گونه های رنگارنگ در این دشت جا خوش کرده اند و از هوای مطبوع البرزی رشته کوه البرز استنشاق می کنند و پارچه هزار رنگی را بر تن روستای کندر می کنند. روستای کندر در نزدیکی گرم دره استان البرز قرار دارد و در زمان های بسیار دور، تفرجگاه های شاهان دوران مختلفی در تاریخ بوده است. شاید برای تان عجیب باشد اما کافی است تا کمی در گوشه و کنار استان البرز قدم بزنید تا متوجه وجود کتیبه هایی از شاهان پیشین و نوع شکار آن ها در این منطقه باشید.  از دشت لاله های استان البرز فاصله نگیریم! برای هر کسی سوال می شود که آب رسانی به گیاهان و به ویژه گل های رنگارنگی مانند لاله که تقریبا، هر روز به آب نیاز دارند در چنین پارک نیمه طبیعی چگونه انجام می شود؟ بهتر است بدانید که رودخانه کرج از میان دشت لاله می گذرد و به یمن حضور این رودخانه، جدا از میلیون ها گل لاله، درختان تنومندی نیز هر روز از آن سیراب می شوند و سرسبزی و طراوت خود را حفظ می کنند.

دشت لاله های استان البرز

بازی در دشت لاله

پارکی مانند دشت لاله های استان البرز هر چه قدر هم که زیبا باشد باز هم کودکانی که به آن وارد می شوند بعد از چند دقیقه به طور معمول سر می رود و دل شان هوای بازی و سرگرمی می کند. البته باید گفت چه جایی بهتر از دشت لاله برای بازی و تفریح؟! دشت لاله به غیر از مجموعه بی نظیری که از گل های رنگارنگ دارد، یکی از مجهز ترین شهر بازی ها را نیز در خود جا داده است. شهر بازی حاضر در این پارک از سال ۱۳۹۰ افتتاح شده است و در وسعت ۴۰ هکتاری آن، بازی های مهیجی را برای کودکان فراهم آورده است. ناگفته نماند که دشت لاله ها از سال ۱۳۸۴ با مساحت کلی ۳۰ هزار متر مربع با میزبانی از بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی به عنوان یکی از منابع و جاذبه طبیعی و گردشگری کشور آغاز به کار کرد. بی شک خبر بزرگ ترین فرش گل خاورمیانه که با فرش گل کشوری مانند هلند در رقابت است را شنیده اید؛ این فرش گل به دشت لاله تعلق دارد! امکانات دشت لاله های استان البرز به همین جا ختم نمی شود؛ محوطه پرچین تودرتو، کلکسیون گل های رنگارنگ رز، قفس پرندگان، آلاچیق های متعدد برای استراحت، رستوران و کافی شاپ، آبشار و آمفی تئاتر روباز از دیگر امکانات تفریحی مجموعه دشت لاله ها هستند. برای پیدا کردن دشت لاله های استان البرز کافی است که در مسیر شهر کرج قرار بگیرید و پس از آن میدان امام حسین (ع) را پیدا کنید و بعد از وارد مجتمع تفریحی شهید چمران یا همان دشت لاله ها شوید و چندین ساعت سرگرم شوید و از فضای شهری فاصله بگیرید. نباید بهار را برای تماشای دشت لاله ها از دست داد و هر چه سریع تر باید سفری هر چند کوتاه به استان البرز داشت.

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments