اسالم به خلخال / جاذبه های گردشگری اسالم به خلخال، شهر رویایی و بی نظیر در اردبیل

ایرانگردی ۱۵ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

اسالم به خلخال / جاذبه های گردشگری اسالم به خلخال، شهر رویایی و بی نظیر در اردبیل

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از الی گشت تصاویری که گاهی می بینید و با خود می گویید محال است که این جا ایران باشد. اما تنها غیر ممکن، غیر ممکن است. باید گفت که ما از بسیاری از زیبایی هایی که در گوشه و کنار کشورمان وجود دارد بی خبر هستیم و این واقعیت تلخی است که نخواهیم از این میزان پتانسیلی که در کشورمان وجود دارد بی خبر باشیم. یکی از همین شاهکارهای طبیعی در ایران، شهر اسالم است. زیباترین جاده ها و کوه های سرسبزی که سر در مه دارند را می توان در مسیر اسالم به خلخال دید و برای گشت و گذار و ماشین سواری این منطقه را انتخاب کرد. البته جاذبه های این شهر رویایی تنها به جاده های این منطقه ختم نمی شود و ما هم می خواهیم به معرفی کامل جاذبه های گردشگری اسالم به خلخال بپردازیم.

جاذبه های گردشگری اسالم به خلخال

موقعیت جغرافیایی اسالم خلخال

خلخال یکی از زیباترین شهرهایی است که پر است از روستاهای متمرکز و مینیاتوری و البته آباد است که در جنوب شرقی استان اردبیل قرار گرفته است. انی شهر که یکی از زیباترین جاده های کشور را که معروف به جاده اسالم به خلخال است را در خود دارد. برای طبیعت گردان و حتی محققینی که می خواهند به تماشای یکی از خاص ترین پوشش های ایران دست پیدا کنند و هر آن چه که محققین و کارشناسان محیط زیست نیاز دارند در این منطقه گنجانده شده است. ناگفته نماند که جنگل های تالش و مراتع مثال زدنی آن نیز در این قسمت قرار گرفته است. برای تابستان بهتر است برنامه سفر به جاذبه های گردشگری اسالم به خلخال را در برنامه های مان بگنجانیم تا در این فصل گرم در جایی گشت و گذار کنیم که با هوای معتدل و کوهستانی به شما هدیه دهد.

ییلاق دشته در جاده اسالم به خلخال

جایی که گاوهای رگ کرده در مرغزاری بی نظیر و سخاوتمند در حال چرا هستند. این مسیر ییلاقی در مسیر رویایی اسلام به خلخال قرار گرفته است. یکی از محبوب ترین مسیرهای گردشگری ایران همین جاده اسالم به خلخال است که می توان آن را در نزدیکی شهر اردبیل دید اما گفتنی است که این مسیر از چنان جذابیتی برخوردار است که عده ای بنا بر مرزبندی ها، آن را متعلق به استان اردبیل می دانند و عده ای دیگر به خاطر نزدیکی آن به استان گیلان و شهر زیبای ماسال، آن را به استان گیلان مرتبط می کنند. کوه نوردان بسیاری از مسیر ماسال با طی کردن مسیر کوه های شرقی این منطقه از اسالم می گذرند و به دامنه های ماسال می رسند. چه از این زیباتر که در مسیر گیلان و اردبیل باشیم تا ترکیبی از هوای شمالی کشور و معتدل کوهستانی اردبیل را استنشاق کرد. نام کوه و کوهپایه را زیاد آوردیم اما جالب است بدانید که این مسیر بسیار سهل الوصول است.

جاذبه های گردشگری اسالم به خلخال

آبشار نره گر

یکی از جاذبه های گردشگری اسالم به خلخال آبشار زیبای نره گر است که میعادگاه بسیاری از گردشگران و مسافران است. این آبشار در روستای اسبو قرار گرفته است و همان طور که گفته شد هر قسمت از پیدا و پنهان اسالم و خلخال پر از نگین های طبیعی است که باید برای کشف هر کدام از آن وقت گذاشت و وجب به وجب این منطقه را گشت.

آبشار نره گر

روستای کزج در مسیر سبز

شاید نام روستاهای متمرکز را شنیده باشید و اولین روستایی که با این ترکیب در ذهن شما نقش بسته است، روستای ماسوله باشد اما یکی از زیباترین ها که جا دارد آن را به خوبی معرفی کرد، روستای کزج است. روستای گردشگری کزج از روستاهای متمرکزی است که با معماری قدیمی این منطقه ساخته شده است. البته باید گفت که شباهت زیادی میان این روستا با ماسوله وجود دارد. برای ییلاق بی شک باید به این روستا سفر کرد. کزج نه تنها در کشور بلکه در میان یادداشت های گردشگران خارجی از محبوبیت بسیاری برخوردار است. این روستا در دامنه کوه و در کنار رودخانه قزل اوزن قرار گرفته است که دلیل به وجود آمده چنین روستای زیبایی، نزدیکی و حاصلخیزی خاک این روستا به لطف همین رودخانه است.

دریاچه نئور، میعادگاه گل های کوهستانی

باز هم نقطه تلاقی استان گیلان و اردبیل و شاهکار دیگری از طبیعت. دریاچه نئور که در مسیر اردبیل و خلخال قرار گرفته است هر ساله از محبوب ترین نقاط گردشگری این منطقه به شمار می آیند. گل های کوهی و بافت سرسبز و چمن طبیعی که اطراف این دریاچه را گرفته است بهترین مسیر برای قدم زدن و اتراق کردن است. اما همان طور که از اقامت در کنار این دریاچه لذت می برید، پاکیزه نگه داشتن دامن این دریاچه را نیز فراموش نکنیم. دریاچه نئور از دو قسمت تشکیل شده است؛ یک دریاچه کوچک و یک دریاچه بزرگ. البته در بعضی از فصول مانند زمستان و بهار دیگر خبری از دو دریاچه کوچک و بزرگ نیست و به خاطر بارش های مکرر، این دو دریاچه به یکدیگر می پیوندند و یکدست می شوند. دریاچه نئور علاوه بر این که یکی از جاذبه های گردشگری اسالم به خلخال محسوب می شود، یکی از منابع اصلی آبیاری زمین های کشاورزی این منطقه هم هست.

دریاچه نئور

قلعه خشتی گیلوان، قبرستان تاریخی

قلعه خشتی گیلوان در شهر خلخال قرار گرفته است و یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از اعصار گذشته این منطقه به حساب می آید. محوطه بزرگ قلعه خشتی گیلوان از دوران طلایی اسلامی به جا ماند است. شاید در نگاه اول نتوان از ویژگی های این قبرستان تاریخی سر درآورد اما با کمی توجه می توان از تماشای برج های آن لذت ببرید که کمی شما را یاد استون هنج در انگلستان می اندازد. البته ناگفته نماند که قلعه خشتی گیلوان با پوشش گیاهی که دارد نیز برای بسیاری جاذبه طبیعی بی نظیری محسوب می شود.

قلعه خشتی گلیوان

تپه های سرسبز اندبیل

از دیگر جاذبه های گردشگری اسالم به خلخال می توان به تفرجگاه اندبیل اشاره کرد. تپه های سرسبز و پر از درخت این تفرجگاه در کوهپایه های تالش قرار گرفته اند و البته یک چشمه معروف به نام میر عدیل قرار دارد که بسیاری از محلی ها، اصلا این تفرجگاه را با نام اندبیل می شناسند. طبیعت گردانی که تا به حال این قسمت از اسالم و خلخال را ندیده اند، برای رویارویی با یکی از شاهکارهای دست طبیعت اردبیل آماده باشند.

تفرجگاه اندبیل

پل پردیس، یادگار گذشته

پل پردیس یکی از سازه هایی است که بازمانده آن از دوران صفویه تا به امروز به جا مانده است. از دوران صفویه تا به امروز حداقل ۳۰۰ سال فاصله تاریخی وجود دارد و یکی از شگفتی های پل پردیس در این منطقه این است که همچنان برجا مانده و اگر در سال پیش به آن رسیدگی می شد و جلوی تخریب طبیعی آن گرفته می شد، امروز می توانستیم از روی آن عبور کنیم. پایه های این پل همچنان برای تماشا پابرجا است. پل پردیس روی رودخانه قزل اوزن قرار دارد.

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments