بهترین جنگل های ایران / بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران را بشناسید

ایرانگردی ۱۵ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

بهترین جنگل های ایران / بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران را بشناسید

بهترین جنگل های ایران, بهترین مسیر های جنگل نوردی ایران, بهترین جنگل های ایران برای دوچرخه سواری, بهترین مکان برای جنگل نوردی

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از الی گشت از میان درخت ها و برکه هایی که شاید تا به حال کسی آن ها را ندیده را پشت سر می گذارید و ناگهان بر سر ارتفاعی خود را پیدا می کنید که چشم اندازی به وسعت یک منطقه پیش چشم تان ظاهر می شود. دوباره تصمیم می گیرید راه را ادامه دهید و عطر و بوی جنگل را بیش از پیش استنشاق کنید. این جاه طلبی و ماجراجویی تا جایی ادامه پیدا می کند که تصمیم می گیرید راه بیافتید و بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران را زبر پا بگذارید و همه را مو به مو بشناسید. سخت است اما لذت دارد و شدنی است. شاید خطر داشته باشد اما این فرصت برای ما غنیمتی است تا آن ها بشناسیم.

بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران

پارک جنگلی سی سنگان

سال ۱۳۴۴، سالی بود که این جنگل زیبا برای حفظ و مراقبت طبیعت بکر و گونه های جانوری بی شمارش مورد نظر سازمان های محیط زیستی کشور قرار گرفت و همین امر باعث شد تا حد قابل توجه ای این جنگل به چشم بیاید و کمی بیش تر قدر این ریه تنفسی در مازندران ایران دانسته شود. پارک جنگلی سی سنگان از بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران است و بسیاری از کسانی که عاشق مسیرهای جنگلی هستند این پارک طبیعی را جز گزینه های اول خود قرار بدهند. وجود برکه ها و دریاچه های بزرگ و پنهان در دل سی سنگان از ویژگی های فوق العاده آن است. البته ناگفته نماند که گونه های گیاهان شمشاد بیش از آن است که ما می شناسیم و در فضاهای شهری می بینیم پوشش های ساحلی و جنگلی آن و ترکیب این دو پوشش توانسته نظر بسیاری از گردشگران را تا به امروز به خود معطوف کند.

بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران

پارک جنگلی صفارود یکی از بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران

در ۹ کیلومتری شهر توریستی رامسر، جنگلی هزار رنگ وجود دارد که با قرار گیری در کنار رود بلند و همیشه زنده خود توانسته جز پهناور ترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران به حساب بیاید. البته گفتنی است که وقتی نام جنگل می آید، همه ما از این نکته که جنگل، مکانی طبیعی است و از امکاناتی که ما به آن نیاز داریم بهره ای نبرده باشد آزرده خاطر شویم اما این موضوع از پارک جنگلی صفارود در استان مازندران به دور است. سرویس های بهداشتی، تعبیه آب آشامیدنی و حتی آلاچیق های زیبا و چوبی که به صورت متراکم در آن قرار گرفته، کار را برای جنگل نوردان و حتی تفریح در آن آسان و دلچسب می کند.

پارک جنگلی صفارود

پارک جنگلی نمک آبرود، از ارتفاعات تا عمق جنگل

بی شک برای تان این سوال در زمانی که سبزی های این جنگل را از داخل کابین های تلکابین نمک آبرود می گذرید پیش آمده که چرا وقتی چنین جنگل زیبایی زیر پای من است، از مسیر زمینی آن را طی نکنم و بیش تر از آن لذت نبرم؟ بله. این سوال به جایی است و واقعا برای هر کسی که کمی به این جنگل که به عنوان زیباترین جنگل مازندران شناخته شده است توجه کرده باشد پیش نیاید. زمانی که با چند ده متر فاصله از زمین جنگل نمک آبرود در حال گذر هستید، تعدادی از جنگل نوردان که شما آن ها را نمی بینید در حال جنگل پیمایی هستند و چیزی که نصیب شان می شود، اکسیژن خالصی است که ریه های شان دریافت می کند. جنگلی که ۲۰۰ هکتار از پوشش سبز مازنداران را به خود اختصاص می دهد و تنها برای دیدن تصویری کلی از آن باید تله کابین نمک آبرود را انتخاب کرد و چون جز بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران نیز محسوب می شود باید با پای پیاده هم برای یک بار هم که شده آن را طی کرد.

پارک جنگلی نمک آبرود

پارک جنگلی چالدره

شاید نام جنگل های دوهزار و سه هزار را شنیده باشید اما نام پارک جنگلی چالدره را که در همسایگی این دو جنگل بزرگ قرار گرفته اند را تا به حال نشنیده باشید. وسعت این جنگل به ۹۴ هکتار می رسد و همان طور که از نامش پیداست، می توان در آن آثار به جا مانده از باستان را مانند قلعه ها و آب انبارها و بناهای تاریخی بسیار دیگر را نیز دید. جنگل چالدره در ۱۸ کیلومتری تنکابن قرار گرفته است و مسیری بسیار آسان و لذت بخش برای جنگل نوردی دارد. در ضمن، اگر این مسیر را برای جنگل نوردی انتخاب کنید، می توانید به دشت دریاسر، حیات وحش خشکه داران و آب گرم رامسر که در نزدیکی این جنگل هستند هم سری بزنید.

پارک جنگلی چالدره

پارک جنگلی رویان در نور

سایه روشن هایی که در این جنگل به مدد نور خورشید و برگ های ضخیم و سبز درختان پدید می آیند را شاید بتوان تنها در فیلم های سینمایی ماجراجویانه پیدا کرد اما بی شک، زیبایی این جنگل، حقیقتی انکار ناپذیر است. شاید نام آبشار آب پری را شنیده باشید. آبشار آب پری در چند قدمی این جنگل قرار دارد و بد نیست بعد از یک جنگل نوردی جانانه برای خستگی در کردن به سراغ این آبشار بروید. برای پیدا کردن پارک جنگلی چالدران کافی است تا مسیر جنگلی رویان به سمت بلده را پیدا کنید.

پارک جنگلی رویان

پارک جنگلی بابل کنار

۷۶۰ هکتار مساحت این جنگل است و این وسعت متعلق به روستای درونکلای شرقی در بابل است. شگفتی این جنگل را در تمام فصول سال به گونه ای خاص، به ویژه در فصل بهار و تابستان می توان دید. چشمه های آب طبیعی که به لطف سفره های همیشه پرآب زیرزمینی این جنگل به حیات خود ادامه می دهند یکی از زیبایی های مثال زدنی آن است. نگران امکانات هم نباشید؛ چرا که پارک جنگلی بابل کنار هم سوپرمارکت دارد و هم سرویس های بهداشتی در قسمت های متنوع جنگل.

پارک جنگلی بابل کنار

جنگل اروست در ساری

یکی دیگر از شهرهای استان مازندران، شهر ساری است که جنگل اروست، یکی از بهترین مسیرهای جنگل نوردی در ایران را از آن خود کرده است. جنگل اروست پیش از آن که یکی از زیباترین جنگل های ایران باشد، یک گنجینه بی مثال از درختان راش و افرا و ممزر و توسکا است که تمام سودجویان برای تنه های آن دندان تیز کرده اند. اروست مانند یک صندوقچه پر از گنج است و ما همان طور که در مسیر جنگل نوردی در آن لذت می بریم باید در حفظ و نگه داری آن کوشا باشیم و بدانیم که این جنگل و جنگل هایی که از آن ها نام برده شده جز منابع طبیعی بی تکرار کشورمان هستند و اگر نابود شوند دیگر برای جایگزینی آن ها نه وقت کافی خواهیم داشت و نه اصلا شدنی است.

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments