بدون بلیط جهانگردی کنید

ایرانگردی ۱۸ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

بدون بلیط جهانگردی کنید

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از ایسنا در این دوره زمانه وانفسا که قیمت دلار و تورم اقتصادی بیداد می کند، یافتن مکانی برای ‏گردشگری و تمدد اعصاب و دمی آسودن، نعمت بزرگی است، آنهایی که اهل سفر و تاریخ هستند ‏می دانند رنج سفر را تحمل کردن و رسیدن به مقصد مورد علاقه شان چقدر زحمت دارد.‏
بدون بلیط جهانگردی کنید

ایسنا/همدان در این دوره زمانه وانفسا که قیمت دلار و تورم اقتصادی بیداد می کند، یافتن مکانی برای ‏گردشگری و تمدد اعصاب و دمی آسودن، نعمت بزرگی است، آنهایی که اهل سفر و تاریخ هستند ‏می دانند رنج سفر را تحمل کردن و رسیدن به مقصد مورد علاقه شان چقدر زحمت دارد.‏

در این دوره و زمانه مینی ورلدها که با نام پارک های مینیاتوری هم شناخته می شوند، توانسته اند توجه بسیاری را به خود جلب کنند، این پارک ها حس سفرهای گالیور در دنیای لی لی پوت ها را به شما می دهد چراکه جاذبه های گردشگری و تاریخی مختلف دنیا را در ابعاد کوچکتر به نمایش می گذارد و شما می توانید بدون متحمل شدن هزینه های گزاف سفر، دنیا را تماشا کنید.

این رؤیا دور از دسترس نیست، همین نزدیکی ها در غرب ایران، در مرتفع ترین نقطه ملایر به همت افرادی مبتکر، خلاق، تاریخ دوست و هنرمند، «جهانی در ابعادی کوچک» از تمام آثار باستانی مهم دنیا گرفته تا نماد تمدن های ایران، رم، مصر و چین گردآوری شده است. اینجا در «مینی ورلد ملایر» جهان خلاصه شده و تو با گشتی یک ساعته تاریخ تمدن بشریت را ورق می زنی …

مینی ورلد ملایر؛  نخستین پارک میراث جهانی در خاورمیانه

به گزارش ایسنا، پارک مینی ورلد ملایر به عنوان نخستین پارک نمایش میراث جهانی در خاورمیانه و یکی از برترین جاذبه های توریستی همدان به شمار رفته و به عنوان چهارمین پارک از این نوع در دنیا شناخته می شود و در طول سال گردشگران خارجی فراوانی از آن بازدید می کنند.

در سال ۱۳۸۷، در دوران تصدی علیرضا امامی، شهردار اسبق ملایر، در گوشه ای از شمالی ترین نقطه شهر در ۴۸ هکتار از زمین های بام ملایر، کلنگ احداث نخستین پارک موضوعی مینی ورلد ایران با هدف ایجاد تحول در حوزه های گردشگری و اقتصادی به زمین زده و مقرر شد در آن ۱۳۸ اثر تاریخی و جاذبه مختلف دنیا در ابعاد کوچکتر ساخته و نصب شود.

از آن زمان در دوران شهرداران بعد از امامی، روند ساخت المان های مختلف در این پروژه عظیم با فراز و فرودهای بسیار همچنان ادامه یافت و اکنون حسین بابائی، شهردار وقت ملایر مصمم است تا این پروژه را به اتمام برساند.

برخی از جاذبه های ساخته شده پارک مینی ورلد ملایر عبارتند از تخت جمشید، سربازان هخامنشی، معبد آتنا، برج ایفل، برج پیزا، پل ورسک مازندران، ۳۳ پل اصفهان، مقبره خیام، حافظیه شیراز و بسیاری جاذبه های دیگر که در حال ساخت و تکمیل هستند.

مینی ورلد؛ ظرفیت‌ مهم گردشگری غرب کشور

شهردار ملایر در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: مجموعه تفریحی و توریستی مینی ورلد ملایر یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری استان ‏همدان و غرب ‏کشور بوده و امروز دیگر یک مطالبه محلی نیست بلکه یک طرح گردشگری فرامحلی به شمار می رود و به عنوان یک طرح استانی ‏منحصربفرد مقرر ‏شد سازمان برنامه و بودجه پیگیری های لازم را برای اختصاص اعتبار به این طرح انجام دهد‎.‎

حسین بابائی با بیان اینکه تمام تلاش ما ‏بر این است تا بتوانیم این مجموعه را به اتمام برسانیم، افزود: هدف ما در این مجموعه تفریحی- توریستی ایجاد یک فضای سرشار از نشاط، شادابی و تحرک ‏است.

وی خاطرنشان کرد: در این مدل از پارک ها شما می توانید تمامی جاذبه های گردشگری کشور یا حتی دیگر کشورهای جهان را مشاهده کنید و به قولی با یک تیر دو نشان بزنید، از سوی دیگر قطعاً این پروژه عظیم با ارائه جاذبه های گردشگری و خدمات مفرح، می تواند در زمینه رونق صنعت توریسم، جذب گردشگر، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی منطقه مثمرثمر باشد.

بابائی با بیان اینکه آبشار این مجموعه سال گذشته همراه با نورپردازی منحصربفرد با حضور استاندار همدان افتتاح شد، اظهار کرد: مینی ورلد تنها در ماکت جاذبه ها خلاصه نمی شود و امکانات رفاهی آن باعث ایجاد اوقاتی خوش در کنار جاذبه های دنیا خواهد شد.

شهردار ملایر افزود: در بام ملایر و اطراف مینی ورلد فروشگاه، کافی شاپ، رستوران های سنتی و مدرن، نمازخانه، سرویس بهداشتی و دیگر امکانات رفاهی پیش بینی شده است.

مینی ورلد؛ شاه کلید توسعه شهر جهانی

این مقام مسئول تأکید کرد: قطعاً این پروژه عظیم با ارائه جاذبه های گردشگری و خدمات مفرح می تواند در زمینه رونق صنعت توریسم، جذب گردشگر، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی منطقه مثمرثمر باشد.

وی با بیان اینکه امسال جدا از بودجه های دولتی، ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل این مجموعه بزرگ اعتبار درنظر گرفته ایم، ادامه داد: قرارداد ساخت دیوار چین و باغ مشاهیر با نصب سردیس های مشاهیر ایران و جهان، میدان شهدا با کتیبه های ایثار و شهادت، برج قابوس، مجسمه های شیلی و آبشار با پیمانکار بسته شده و در حال ساخت هستند.

شهردار ملایر با بیان اینکه ۱۲ پروژه به طور همزمان در مجموعه تفریحی- توریستی مینی ورلد ملایر در حال احداث است، گفت: عملیات گودبرداری برای ساخت اهرام ثلاثه مصر در مجموعه مینی ورلد آغاز شده است.

وی توضیح داد: در راستای ساخت المان ها و ابنیه تاریخی مرتبط با تمدن های تاریخی بشری، اقدام به ساخت اثر تاریخی اهرام ثلاثه مصر به نام‌های خوفو، خَفرِع و مَنقُرع کرده ایم که هرم خوفو بزرگترین‌شان است و تنها بازمانده عجایب هفت‌گانه جهان به‌ شمار می ‌آید.

بابائی در رابطه با ابعاد اهرام ثلاثه در مجموعه جهان کوچک افزود: هرم بزرگ خوفو با ابعاد پایه ۹.۲۰ در ۹.۲۰ و ارتفاع ۵ متر و ۹۰ سانتی متر، هرم متوسط خفرع با ابعاد پایه ۸.۶۰ در ۸.۶۰ و ارتفاع ۵ متر و نیم و هرم کوچک منقرع با ابعاد پایه ۴.۲۰ در ۴.۲۰ و ارتفاع ۲ متر و ۶۰ سانتی متر در حال ساخت هستند.

وی اظهار کرد: فونداسیون این بناها به ترتیب عبارتند از هرم خوفو ۹.۷۰ در ۹.۷۰ در ۵ متر، هرم خضرع ۹.۱۰ در ۹.۱۰ در ۵ متر و هرم منقرع ۴.۷۰ در ۴.۷۰ در ۵ متر همچنین امیدواریم طبق برنامه ریزی ها این پروژه تا ابتدای شهریورماه سال جاری به اتمام برسد و در هفته دولت شاهد افتتاح آن باشیم.

بابائی یادآور شد: اهرام ثلاثه در دوران مصر باستان ساخته شده و این اهرام در محدوده شهر باستانی جیزه و در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع شده‌ است و قدمت اهرام جیزه به دودمان چهارم مصر حدود سال ۲۵۵۰ پیش از میلاد می‌رسد.

وی مطرح کرد: ساخت این‌گونه آثار تاریخی در مجموعه جهان کوچک در میان مدت و بلندمدت، جذب گردشگران داخلی و خارجی ‌را به دنبال دارد و گسترش صنعت توریسم به عنوان یکی از پیشران‌های رشد اقتصادی، اشتغالزایی و فرصت‌های اقتصادی بیشتر برای شهروندان ملایری را به ارمغان می آورد.

وی در ادامه از ساخت کاخ خورشید در شهر جهانی انگور و منبت مبلمان خبر داد و گفت: عملیات ساخت بنای تاریخی کاخ خورشید در ابعاد کوچکتر برای بازدید مشتاقان گردشگری و ایرانگردی در مجموعه مینی ورلد ملایر آغاز شد.

شهردار ملایر توضیح داد: کاخ خورشید از مجموعه کلات نادری واقع در شهرستان کلات استان خراسان رضوی و یکی از آثار ملی ایران است و در سال ۱۱۵۱ هجری قمری به دستور نادرشاه برای اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم ساخته شده‌ و با شماره ۳۲۹ به ثبت رسیده و عملیات ساخت ابعاد کوچکتر آن آغاز شده است.

بابائی ابعاد این بنا را در مجموعه جهان کوچک، نصف اندازه واقعی و زیربنای آن را ۳۵۰ متر بیان کرد و ادامه داد: نمای خارجی کنگره‌دار این بنا، قسمت زیبای آن به شمار می رود که در آن معماری گورکانی- هندی به کار رفته است و تمام این خصوصیات در این پروژه به کار خواهد رفت.

مینی ورلد؛ کلیدی ترین پروژه ملی ملایر در جذب گردشگر 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان نیز در خرداد ماه سال گذشته در سفر به ملایر با بیان اینکه کلیدی ترین و مهمترین پروژه ملی ملایر در زمینه جذب اعتبار ملی مینی ورلد و بام ملایر است، گفت: این پروژه در سطح کشور بی نظیر است و نقش مهمی در جذب گردشگر و رونق صنعت توریسم دارد.

محمود رضا عراقی افزود: در این پروژه عظیم ابداع شده که متأسفانه به علت نبود اعتبارت کافی نیمه تمام باقی مانده، اکثر المان های تاریخی دنیا در حال ساخت است.

وی با اشاره به اینکه استاندار همدان پیگیر اتمام این پروژه ملی است، بر لزوم جذب سرمایه گذار برای تکمیل شدن بخش های مختلف مینی ورلد ملایر تأکید کرد.

گشتی کوتاه در «جهان کوچک»

ملایر، در غرب ایران و در جنوب شرقی استان همدان قرار دارد، پیشنهاد ما این است که برای بازدید از ” جهان کوچک” در فصل بهار و تابستان با در دست داشتن دوربین عکاسی پا به این نقطه بگذارید، از بلوار انقلاب و بلوار شهید بیات، عبور کرده و در کیلومتر یک بلوار نبوت، وارد این فضای تاریخی می شوید. در ادامه تعدادی از آثار ساخته و نصب شده در این مجموعه را مرور می کنیم:

تخت جمشید 

ارزشمندترین و باشکوه ترین اثر تاریخی ایران قطعا تخت جمشید است که در نزدیکی مرودشت و در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق شیراز قرار گرفته است. ایرانیان قدیمی به این بنای تاریخی پارسه و چهل منار و یونانیان باستان به آن پرسپولیس می گفتند. این سازه ارزشمند در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، نمونه ای کوچک در این مجموعه در پارک مینی ورلد در ملایر وجود دارد.

آرامگاه خیام 

بنای آرامگام حکیم بزرگ ایران، نماینده از شهر نیشابور در پارک مینی ورلد در ملایر است. طراح این بنا در سال ۱۳۴۲ شخصی به نام هوشنگ سیحون نیز بوده است. وی برای طراحی این بنا از زندگی و اندیشه های خیام، مبدع تقویم جلالی ایده گرفته و سه وجه شاعری، ستاره شناسی و ریاضیدانی او را به نمایش گذاشته است.

حافظیه شیراز

آرامگاه حضرت حافظ، از جمله جاذبه های اصلی گردشگری ایرانیان در پارک مینی ورلد ملایر است؛ این سازه با طرحی از آندره گدار فرانسوی و با الهام از عناصر معماری دوران زندیه به شکل امروزی اش درآمد. این ساختمان پرمعنا به زیبایی هنر و عرفان ناب ایرانی را به نمایش می گذارد.

برج ایفل پاریس

معروف ترین برج جهان که ایفل پاریس و نماینده از کشور فرانسه بوده که در پارک مینی ورلد ملایر ساخته شده است. این بنای ارزشمند ارتفاعی به اندازه ۳۳۴ متر دارد و در سال ۱۸۸۷ میلادی تا ۱۸۸۹ مدت زمان ساخت آن به طول انجامید. این برج کاملا فلزی، که در روزگار خود بزرگترین بنای دوران به شمار می آمد، با ۱۸ هزار و ۳۸ قطعه و با کمک دو و نیم میلیون پیچ و مهره ساخته شد.

برج کج پیزا

نمونه ای کوچک از برج پیزا که نماینده کشور ایتالیا است در پارک مینی ورلد ملایر ساخته شده است تا افرادی که امکان سفر به ایتالیا را ندارند بتوانند به رفتن به این پارک از آن دیدن کنید.

ماکت سربازان هخامنشی

مجسمه سربازان هخامنشی با وسعت کوچک تر و زیباترین شکل ممکن طراحی و اجرا شده است که از زیباترین بخش های این پارک به شمار می رود.

ماکت معبد الهه آتنا

معبد آتنا یا پارتنون از دیدنی های یونان با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال و از مهم ترین جاهای تاریخی جهان است، ماکت این معبد بی نظیر در پارک مینی ورلد ملایر از دیدنی های آن پارک است.

ماکت پل ورسک مازندران

ماکت پل ورسک از دیگر جاذبه های تاریخی استان مازندران است که در دوره جنگ جهانی دوم در سواد کوه ساخته شد و از زیباترین پل های تاریخی ایران به شمار می رود، ماکت این پل در پارک مینی ورلد طراحی شده و قابل بازدید است.

ماکت ۳۳ پل اصفهان

سی و سه پل از تاریخی ترین پل های روی آب دنیا که در اصفهان قرار دارد ماکت آن در پارک ملایر طراحی شده است و علاقه مندان به دیدنی های تاریخی می توانند از آن بازدید به عمل آورند.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments