احیای گردشگری جامعه‌محور با تپیدن نبض بومگردی‌های یزد

گردشگری 🔥 ۱۴ دی ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

احیای گردشگری جامعه‌محور با تپیدن نبض بومگردی‌های یزد

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از ایسنا در حالی که بومگردی‌ها در رکود بی‌سابقه‌ای به سر می‌‎برند، اعطای گواهینامه اقامت ایمن و مسئولانه کشور به اولین بومگردی استان یزد، گام بلندی در اطمینان بخشی برای رونق گردشگری هوشمند و مسئولانه در کشورمان خواهد بود.
احیای گردشگری جامعه‌محور با تپیدن نبض بومگردی‌های یزد

ایسنا/یزد در حالی که بومگردی‌ها در رکود بی‌سابقه‌ای به سر می‌‎برند، اعطای گواهینامه اقامت ایمن و مسئولانه کشور به اولین بومگردی استان یزد، گام بلندی در اطمینان بخشی برای رونق گردشگری هوشمند و مسئولانه در کشورمان خواهد بود.

ایجاد اقامتگاه‌های بومگردی‌ به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم و نوپا در سال‌های اخیر موجب تحول چشمگیری در صنعت گردشگری کشورمان شده و باب جدیدی را به روی صنعت گردشگری کشور با توسعه گردشگری روستایی و طبیعت‌گردی گشوده است.

البته در یک سال اخیر این بخش از گردشگری همانند سایر زیرساخت‌های گردشگری از ناحیه شیوع بیماری کرونا متحمل خسارات قابل توجهی شده و این اقامتگاه‌ها نیز با توجه به احتمال به خطر افتادن سلامتی مردم تعطیل شده‌اند ولی در همین روزهای اوج رکود بی‌سابقه صنعت گردشگری، کهن دیار یزد به عنوان مقصد گردشگری ایمن کشور معرفی شده و در همین راستا نیز اولین «گواهی اقامت ایمن و مسئولانه» در کشور به یک اقامتگاه بومگردی‌ در این استان اعطاء شد تا اولین گام هوشمندسازی گردشگری و سفر کشور با آغاز اطمینان‌بخشی به گردشگران در یزد برداشته شود.

«سمانه مهدی‌زاده» مدیر این اقامتگاه بومگردی در استان یزد که اولین گواهینامه اقامت ایمن و مسئولانه در کشور را از آن خود کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، می‌گوید: کرونا همه بخش‌ها و مشاغل خصوصاً صنایع وابسته به گردشگری را دچار آسیب کرده و اقامتگاه‌های بومگردی نیز از این حوزه مستنثنی نبودند.

همچنین بخوانید:  با این دستورالعملِ تصویری موزه‌ها را ببینید

وی با بیان این که همه‌ی ارتزاق و درآمد خانواده‌اش از همین مسیر گردشگری تامین می‌شده است، ادامه می‌دهد: به دنبال تعطیلی اقامتگاه به ویژه در همان ماه‌های ابتدایی شیوع بیماری با توجه به نداشتن شغل دیگری برای کسب درآمد در زندگی، تنها به انتظار نشستیم ولی هیچ گشایشی اتفاق نیفتاد.

مسئول بوم‌گردی خشت و ماه اردکان عنوان می‌کند: البه در ادامه و با تداوم یافتن بیماری به سراغ فروش اینترنتی صنایع دستی رفتیم که به منبع درآمدی برای این روزهای رکود کرونایی در خانواده‌مان تبدیل شده است.

وی با تاکید به این که «گردشگری ایمن» مشکلات متعدد این بخش حداقل در تامین معیشت خانواده‌ها را مرتفع کرده است، متذکر می‌شود: البته به منظور ایمن‌سازی، ظرفیت پذیرش در این اقامتگاه از ۳۰ مهمان به ۱۲ مهمان تنزل یافته و به منظور رعایت دائم پروتکل‌های بهداشتی، برخی فعالیت‌ها مانند صرف صبحانه و پذیرایی برای میهمانان محدود و صرفاً در داخل اتاق انجام می‌شود یا این که با خروج مهمانان، اتاق‌های آنها ضدعفونی و به مدت دو روز مسکوت و بدون مراجعه باقی می‌ماند.

این فعال گردشگری در ادامه با اشاره به ارتباط مستقیم حدود ۶۴ شغل با صنعت گردشگری، می‌گوید: قطعاً با رونق صنعت گردشگری در مقاصد ایمن می‌توان کسب‌ و کارهای دیگر را نیز رونق بخشید.

مهدی‌زاده رونق مجدد گردشگری با ایمن‌سازی سفر را ضروری می‌خواند و اظهار می‌کند: کرونا با بیش از سه فصل تعطیلی، خسارت بسیار زیادی به همه فعالان گردشگری وارد کرده لذا گردشگری ایمن را به فال نیک می‌گیریم.

وی اقامتگاه‌های بومگردی‌ را یکی از مهمترین مشاغل آسیب‌دیده از بحران کرونا ذکر می‌کند و با بیان این که انتخاب یزد به عنوان «مقصد ایمن گردشگری کشور» بسیار مهم و ارزشمند است، می‌گوید: مهمترین هدف این اتفاق، ایجاد اطمینان خاطر و به آرامش رسیدن گردشگران است.

همچنین بخوانید:  تبریزی‌ها واکنش نشان دادند

اعتمادبخشی با اعطای گواهینامه اقامت ایمن

«علیرضا موذنی» عضو هیات مدیره جامعه حرفه‌ای بومگردی‌های کشور هم در این رابطه به خبرنگار ایسنا می‌گوید: مهمترین تاثیر اعطای گواهینامه اقامت ایمن و مسئولانه به واحدهای اقامتی، اعتمادبخشی به مردم است چرا که کرونا با ایجاد ترس و وحشت در دل مردم، مورد بی‌اعتمادی گردشگران به مقوله اقامت شده است و این گواهینامه در وهله اول منجر به اعتمادسازی می‌شود.

وی با بیان این که اعتمادسازی و برقراری جریان گردشگری منجر به رونق اقتصادی خواهد شد، اضافه می‌کند: رونق گرفتن مجدد بومگردی‌ها تنها مشکلات این بخش را مرتفع نخواهد کرد بلکه زنجیره‌ای از مشاغل و صنایع وابسته به صنعت گردشگری رونق می‌گیرند.

موذنی با تاکید بر این که رعایت پروتکل‌ها و ضوابط هم سهل و هم دشوار است، می‌گوید: البته رعایت پروتکل‌ها اقدام و فرایند آسانی است و نیاز به دستگاه و تجهیزات پیچیده و پیشرفته‌ای ندارد ولی در صورت بی‌توجهی می‌تواند دشواری‌هایی را به دنبال داشته باشد.

وی مصداق سادگی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را ضدعفونی اتاق هر مهمان پس از خروج ذکر و در این باره تصریح می‌کند: اتاق مهمانان بعد از ضدعفونی، پلمب می‌شود و میهمان و گردشگر بعدی این پلمب را می‌گشاید و همین مسئله ساده موجب اعتمادآفرینی در مراجعان خواهد شد.

این مسئول با تاکید بر این که هزینه‌تراشی‌های گزاف با هدف رعایت پروتکل‌ها درست نیست، می‌گوید: بومگردی‌ها باید برای آموزش و تجهیز خود هزینه کنند و بدانند که این هزینه پس از رونق گردشگری و خیلی زود به آنها باز می‌گردد اما نباید این هزینه‌کردها گزاف و بیش از حد باشد.

همچنین بخوانید:  خطری جدی در کمین بافت جهانی یزد و ساکنانش

خانه‌های بهداشت ناظر شوند

موذنی بر اهمیت نظارت دوجانبه در این حوزه تاکید می‌کند و می‌گوید: علاوه بر سازمان میراث فرهنگی، خانه‌های بهداشت هر روستا می‌توانند بازدیدهای مداوم، سرزده و کارآمدی را از بومگردی‌ها داشته باشند و با تشدید و تقویت نظارت‌ها موجب نجات این صنعت و اطمینان‌بخشی بیشتر به گردشگران شوند.

وی با بیان این که بومگردی‌ها خصوصا بوگردی‌های روستایی به علت سکونت خود متولیان در بومگردی با رعایت بسیار جدی پروتکل‌های بهداشتی همراه است، تصریح می‌کند: برخلاف تصور، بومگردی‌ها به وی‍ژه اقامتگاه‌های روستایی به همین دلیل یعنی سکونت مالکان در داخل آنها، با شدت بیشتری در خصوص سلامت مهمانان نظارت صورت می‌گیرد.

این مسئول به تعطیلی و غیرفعال بودن بیش از نیمی از بومگردی‌های کشور در حال حاضر اشاره می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر حدود ۱۲۰ اقامتگاه دارای پروانه فعالییت هستند و پروانه فعالیت حدود ۲۵۰ اقامتگاه نیز در دست اقدام است اما به علت رکود گردشگری فعالیت این واحدها خصوصا در روستاها متوقف شده است.
انتهای پیام

منبع


توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments