کلم بروکلی : خواص, مضرات و طبع کلم بروکلی / شستن و طرز پخت کلم بروکلی

تغذیه 🔥 ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

کلم بروکلی : خواص, مضرات و طبع کلم بروکلی / شستن و طرز پخت کلم بروکلی

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

فهرست مطالب

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل


خواص کلم بروکلی

۱) سرطان

بروکلی ممکن است یک داروی شگفت‌انگیز طبیعی برای انواع سرطان باشد از جمله سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان پروستات، و سرطان‌های انواع اندام‌های داخلی مثل ریه، انتهای روده‌ی بزرگ، کبد، کلیه‌ها، و روده‌ها.

با این اوصاف، بروکلی به ویژه برای سرطان رحم و سینه مفید است زیرا استروژن اضافه را از بدن دفع می‌کند.

دلیل این امر حضور ترکیبات ضدسرطانی مانند گلوکورافانین ، دی ایندولیل‌متان، بتاکاروتن، سلنیوم و سایر مواد مغذی مانند ویتامین‌های ث، آ، ای، زینک، پتاسیم و آمینواسدهای خاصی است که از عوامل ضدسرطان قوی هستند.

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

۲) سم‌زدایی

حضور ویتامین ث، سولفور و آمینواسیدهای خاصی، بروکلی را به یک سم‌زدای قوی تبدیل می‌کند.

بروکلی به دفع رادیکال-های آزاد و سمومی مانند اسید اوریک از بدن کمک می‌کند، و به این ترتیب خون را پاکسازی کرده و از مشکلات مربوط به سموم، از جمله جوش، خارش، کهیر، نقرس ، التهاب مفاصل، روماتیسم، سنگ کلیه ، بیماری‌های پوستی مانند اگزما و اسکلرودرمی جلوگیری می‌کند.

۳) مراقبت از پوست

افتخار حفظ درخشش و جوانی پوست‌تان به آنتی‌اکسیدان‌های ماهری چون بتاکاروتن و ویتامین ث، و هم‌چنین مددکارانی چون ویتامین ب کمپلکس، ویتامین ای ( که به پوست و موهای شما درخشش داده و بافت پوست را جوانسازی می‌کند)، ویتامین آ و کا، اسیدهای چرب امگا۳ (که فریبندگی می‌بخشد)، آمینواسیدها و فولات حاضر در بروکلی تعلق دارد.

تمام این مواد کمک می‌کنند خیلی خوب از پوست‌تان مراقبت کنید و به آن درخشندگی، سلامتی، و جلا می‌دهد.

بعلاوه، گلوکورافانین ، یکی از گیامغذی‌هایی که مقادیر قابل توجهی از آن در بروکلی یافت می‌شود، به معکوس کردن تاثیر تابش آفتاب بر پوست ارتباط دارد، پس می توانید با مصرف مقدار زیادی از این سبزی مفید، زمان را برای پوست‌تان به عقب بکشید!

۴) اختلالات معده

بروکلی سرشار از فیبر است، ماده‌ی رژیمی اصلی که با درمان یبوست می‌تواند تقریبا تمام اختلالات معده را درمان کند، زیرا یبوست ریشه‌ی تمام اختلالات معده است.

فیبر به حجم غذا می‌افزاید، آب را حفظ می‌کند و باعث حرکت سالم روده می‌شود.

منیزیم و ویتامین‌های موجود در بروکلی نیز اسیدیته را درمان می‌کنند،‌ گوارش درست و جذب مواد مغذی را از غذا تسهیل می‌کنند و با کاهش التهاب، معده را تسکین می‌دهند.

۵) بیماری‌های قلبی

بروکلی به جز آنتی‌اکسیدان‌های ذکر شده در بالا، محتوای فیبری بسیار بالا و مقادیر زیادی بتاکاروتن، اسیدهای چرب امگا۳ و ویتامین‌های دیگری دارد که با تنطیم فشار خون به کاهش کلسترول بد و حفظ عملکرد مناسب قلب کمک می‌کند.

مطالعات نشان داده است وقتی بروکلی را بخارپز می‌کنید۷ ترکیبات فیبری آن بهتر با صفرا ترکیب می‌شوند و عمل دفع را ساده‌تر و موثرتر می‌سازد.

کاهش صفرا تاثیری قوی بر سطح کلسترول دارد و به این وسیله به سلامت قلب کمک می‌کند.

هم‌چنین،‌پتاسیم یافت شده در بروکلی نیز یک ماده‌ی گشادکننده‌ی عروق است که جریان خون را بهبود بخشیده و با کاهش تنش و استرس عروق و رگ‌های خونی، اکسیژن‌رسانی به اندام‌های حیاتی را تقویت می‌کند.

۶) مراقبت از چشم و آب‌مروارید

زآگزانتین، بتاکروتن، ویتامین آ، فسفر و سایر ویتامین‌ها از جمله ب کمپلکس، ث، و ای موجود در بروکلی برای سلامت بصری بسیار مناسب هستند.

این مواد از تخریب ماکولا (لکه‌ی زرد) و آب‌مروارید جلوگیری می‌کنند، و در عین حال آسیب‌های ایجاد شده توسط تابش‌ها را نیز ترمیم می‌کنند.

۷) اسکلروز جانبی آمیتروفیک

بروکلی سرشار از ریزمغذی‌هایی مانند اسیدهای چرب امگا۳ هستند.

مطالعه‌ی جدیدی نشان داده است که مصرف رژیمی سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ ممکن است شروع اسکلروز جانبی آمیتروفیک (ای‌ال‌اس) را که بیماری لو گهریگ نیز نامیده می‌شود، به تاخیر انداخته یا از شدت آن بکاهد.

۸: ایمنی

مواد مسئول رنگ‌های سبز و ارغوانی بروکلی شامل ویتامین ث،‌ بتاکاروتن، و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی به ویژه سلنیوم، مس، روی، فسفر است.

این ترکیبات موجود در بروکلی واقعا برای تقویت سیستم ایمنی عالی هستند و می‌توانند در مقابل عفونت‌های بی-شماری از شما مراقبت کنند.

۹: سلامت استخوان

مصرف بروکلی، با وجود کلسیم فراوان (۴۷ میلی‌گرم در هر ۱۰۰ گرم) و سایر مواد مغذی آن از جمله منیزیم، زینک، و فسفر، به ویژه برای کودکان، افراد کهنسال، زنان باردار یا مادران شیرده مفید است.

دلیل این امر آن است که این افراد بیشترین احتمال پوکی استخوان،‌ ضعف استخوان‌ها و دندان‌ها، و فقر کلسیم را دارند.

۱۰: بارداری

از آن‌جایی که بروکلی بسیار مغذی و سرشار از ریزمغذی‌های ضروری برای زنان باردار، از جمله پروتئین، کلسیم، ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها، سم‌زداها، آهن، فسفر و مواد دیگر است، جزء ایده‌آلی از ٰرژیم‌های آن‌ها می‌باشد.

هم چنین با داشتن فیبر فراوان، از یبوست که در طول بارداری بسیار رایج است، جلوگیری می‌کند.

بعلاوه، محتوای فولات موجود در بروکلی تضمین می‌کند که هیچ نقص مادرزادی مانند نواقص لوله‌ی عصبی به وجود نیاید که از مشکلات عمده‌ی مادران باردار با فقر اسید فولیک هستند.

۱۱: فشار خون بالا

کروم، ماده‌ی معدنی مهمی که در بروکلی بسیار یافت می‌شود، به عملکرد مناسب انسولین و تنظیم قند خون کمک می کند و به این ترتیب فشار خون را نیز تنظیم می‌کند.

ویتامین‌ها، که باعث می‌شوند تمام سیستم‌های ما به درستی عمل کنند و در بروکلی به فراوانی یافت می‌شوند، همراه با فیبر و اسیدهای چرب امگا۳، به تنظیم هرچه بیش‌تر فشارخون کمک می‌کنند، پس برای حفاظت واقعی از قلب‌تان، مقداری بروکلی به رژیم خود اضافه کنید.

۱۲: کم‌خونی

کم خونی مستقیما به کمبود آهن و پروتئین‌های خاصی مربوط است.

کلم بروکلی سرشار از هردوی این مواد است و به این ترتیب درمانی عالی برای کم ‌خونی محسوب می‌شود.

کافی است بروکلی بخورید تا افزایش خون را در بدن‌تان احساس کنید که سرشار از اکسیژن است و عملکرد سیستم‌تان را در بهترین حالت حفظ می‌کند.

مس نیز در بروکلی یافت می‌شود که ماده‌ی معدنی ضروری دیگری برای تولید گلبول‌های قرمز خون، در کنار آهن است.

۱۳. بهترین ضد آفتاب

این گیاه چلیپایی در محافظت از پوست شما در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش موثرتر از کرم ضد آفتاب است.

چنین تاثیری به دلیل این واقعیت است که کرم ضد آفتاب اشعه‌ی UV را جذب می‌کند و مانع از نفوذ آن به پوست می‌شود، در صورتی که عصاره‌ی بروکلی در صورت استفاده موضعی به طور مستقیم جذب سلول‌های پوست می‌شود و با تولید یک ماتریس از آنزیم‌های محافظ که در مقابل آسیب‌های اشعه‌ی UV از پوست محافظت می‌کنند.

این تاثیر را می‌توان به وجود یک ماده‌ی شیمیایی به نام سولفورفان نسبت داد که باعث کاهش قرمزی و التهاب پوست ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی ماوراء بنفش می‌شود.

بنابراین، کلم بروکلی بسیار بهتر از کرم‌های ضد آفتاب معمولی عمل می‌کند.

۱۴. حفاظت از پوست در برابر سرطان

آفتاب‌سوختگی‌های مکرر خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

چنان‌چه قبلا ذکر شد، سولفورفان موجود در بروکلی با کنترل قرمزی که با لحاظ پزشکی با نام اریتم شناخته می‌شود، در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش از پوست محافظت می‌کند.

و به این ترتیب، خطر ابتلا به سرطان پوست را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

۱۵. افزایش رشد مو

کلم بروکلی حاوی ویتامین A، ویتامین C و کلسیم است که همگی باعث رشد مو می‌شوند.

ویتامین‌های A و C سبب تولید سبوم می‌شوند، نوعی چربی که به عنوان یک مرطوب‌کننده‌ی طبیعی و نرم‌کننده‌ی پوست و مو موثر است.

کلسیم موجود در بروکلی نیز فولیکول‌های مو را تقویت می‌کند.

۱۶. تقویت فولیکول‌های مو

روغن دانه‌ی بروکلی استخراج شده از دانه‌های بروکلی برای مو و پوست بسیار مفید است.

این روغن طبیعی سرشار است از ویتامین‌های تغذیه‌کننده‌ی مو مانند ویتامین C و ویتامین B6 که موهای شما را قوی و صاف و ابریشمی می‌کند، و در عین حال وز مو را از بین می‌برد.

۱۷. مبارزه با ریزش مو

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن دانه‌ی بروکلی، به ویژه ویتامین C، با از بین بردن رادیکال‌های آزاد از ریزش مو جلوگیری می‌کند، و به این ترتیب باعث به وجود آمدن موهای سالم و ضخیم می‌شود.

ویتامین B مانند ویتامین B6 به کاهش استرس کمک می‌کند، عامل دیگری که ممکن است باعث ریزش مو شود.

این ویتامین‌ها از سلامت روحی و جسمی شما حمایت می‌کنند و به نوبه‌ی خود سبب می‌شوند که موهایی سالم‌تر داشته باشید.

علاوه بر این، بروکلی حاوی یک ماده‌ی قوی است که می‌تواند دی هیدروتسترون یا DHT را مهار کند که بسیار با ریزش مو و نازک شدن موها مرتبط است.

۱۸. به موها درخشش و جلا می‌دهد

روغن دانه‌ی بروکلی حاوی ترکیب اسید چرب منحصر به فردی است شبیه به سیلیکون موجود در شامپو است که سبب ایجاد درخشندگی در موهای شما می‌شود.

این اسید چرب امگا -۹ همچنین به عنوان اسید اروسیک شناخته می‌شود و باعث می‌شود موهای شما درخششی ملایم داشته باشد بدون این‌که اثری از مواد شیمیایی و شوینده‌های روی فولیکول‌های موهای‌تان بماند.

بدین ترتیب، در این زمینه، بهتر از شامپوهای تجاری و نرم‌کننده‌های موجود در بازار است.

۱۹. یک ماده‌ی غذای بسیار مغذی است

کلم بروکلی منبع خوبی از مواد مغذی مانند فیبر، ویتامین C، ویتامین A، بتا کاروتن و غیره است. ب

روکلی همچنین غنی از مواد معدنی و حاوی پتاسیم، منیزیم، منگنز است که برای داشتن بدنی سالم ضروری هستند.

هنگامی که زنان باردار این گیاه خوراکی را مصرف می‌کنند، هم مواد مغذی موجود در آن را دریافت می‌کنند و هم دچار مشکل یبوست نمی‌شوند.

مصرف یک فنجان کلم بروکلی همچنین سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد.

۲۰. سیستم عصبی سالم

پتاسیم برای حفظ یک سیستم عصبی سالم ضروری است.

مقدار زیادی پتاسیم در کلم بروکلی وجود دارد که سلامت سیستم عصبی را فراهم می‌کند و در این میان به عملکرد مناسب مغز نیز کمک می‌کند.

۲۱. منبع فوق‌العاده‌ی فیبر است

مزایای تغذیه‌ای بروکلی بسیار زیاد است و یکی از قابلیت‌های آن کمک به رژیم غذایی است.

این کلم یک منبع عالی فیبر است و یکی از گیاهان عالی است که به کاهش وزن کمک می‌کند.

کلم بروکلی حاوی فیبر محلول و غیرمحلول است که از یبوست جلوگیری می‌کند و قند خون را متعادل نگه می‌دارد.

یک فنجان کلم بروکلی شامل مقدار ضروری پروتئین برای یک رژیم غذایی سالم است.

۲۲. برای لاغری مفید است

کلم بروکلی آب بسیار زیادی دارد و همین موضوع باعث می شود که کالری بسیار کمی داشته باشد.

از طرفی به دلیل وجود فیبر بسیار بالا در آن منجر به کاهش وزن و لاغری می شود.

زیا با مصرف آن احساس سیری خواهید داشت و غذای کمتری مصرف می کنید.

۲۳. جلوگیری از یبوست دوران بارداری

مشکل یبوست چیزی است که زنان باردار بسیار با آن مواجه هستند.

تغییرات هورمونی، تغییرات متابولیکی و مکملهای آهن در تغییر حرکات روده نقش مهمی دارند.

کلم بروکلی پر از فیبر محلول و غیرحلال است که به حفظ آب کمک می کند و بنابراین حرکت ماهیچه های روده را تنظیم می کند، بنابراین از یبوست در بارداری جلوگیری می کند.

۲۴. برای سلامت چشم مفید است

بروکلی هم مانند هویج سرشار از بتاکاروتن است و بینایی را بهبود می بخشد.

بتا کاروتن همراه با مولتی ویتامین A برای سلامت چشم مفید است و بیماری های چشم را کاهش میدهد.

۲۵. منبع غنی از منیزیوم است

این سبزی خام دارای منیزیم بسیار بالایی است که یک عنصر عالی و غیر قابل جایگزین برای فعالیت و عملکرد طبیعی مغز است.

صد گرم بروکلی حاوی بیست و یک میلی گرم منیزیم است.

۲۶. منبع عالی از سدیم است

از آنجا که پتاسیم همراه با سدیم در کلم بروکلی به وفور یافت می شود باعث می شود که مواد مغذی به سمت سلول های بدن روانه شوند.

شما احتمالا شنیده اید که بخش بزرگی از سدیم مورد نیاز بدن از طریق نمک وارد بدن می شود، اما سدیم از طریق سبزیجات نیز می تواند تامین شود که باعث افزایش عملکرد کبد و قلب می شود.

۲۷. منبع اصلی فسفر است

فسفر، که برای تنظیم ساختار استخوان بندی در بدن انسان حیاتی است، در بروکلی به وفور یافت می شود

۲۸.حاوی بتا کاروتن است

بتاکاروتن برای سلامت پوست شما و درخشانی آن بسیار مفید است: ویتامین A موجود در بروکلی پوست شما را مرطوب می کند و همچنین عملکرد غده سباسه را تنظیم می‌کند .

ویتامین A موجود در آن یک منبع آنتی اکسیدانی غنی برای بدن شماست ، همچنین سلامت چشم را بهبود می بخشد.

۲۹. منبع ویتامین B1 است

ویتامین B1 (تیامین) تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها دربدن و عملکرد اعصاب دارد .

صد گرم بروکلی حاوی ۰٫۰۷ میلی گرم ویتامین B1 است.

۳۰.منبع ویتامین B۲ است

ریبوفلاوین یا ویتامین B2 باعث آزاد سازی انرژی از کربوهیدراتها، پروتئین و چربی می شود.

ویتامین ۸۲ موجود در بروکلی به رشد و دوباره سازی کمک میکند.

به داشتن پوست و ناخن سالم کمک میکند و در بهبود زخمهای دهان، لبها و زبان موثر است.

۳۱.حاوی ویتامین B6 است

کلم بروکلی غنی از ویتامین B6 است که در تولید آنتی بادی ها بسیار مهم است و یک ویتامین ضروری برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن است.

۳۲. حاوی مقدار بسیار زیادی ویتامین C است

شگفت آور ترین ویژگی کلم بروکلی این است که ویتامین C موجود در آن بیشتر از مرکبات است! دقیقا ۱۰۰ گرم بروکلی ۱۰۰ درصد ارزش روزانه ویتامین C بدن را تامین می کند که برای تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سلامت پوست بسیار ضروری است.

۳۳. بیشتر از روغن زیتون ویتامین E دارد

کلم بروکلی دارای ویتامین E بسیار بالایی است که برای سلامت قلب و همچنین محافظت از غشاهای سلولی اهمیت دارد.

ویتامین E موجود در ۱۰۰ گروم بروکلی بیشتر از یک قاشق چایخوری روغن زیتون است.

۴.سرشار از ویتامین K1 است

کلم بروکلی سرشار از ویتامین K1 است که برای سلامت استخوان و همچنین لخته شدن خون بسیار مهم است.

۳۵.منبع مفیدی از کاروتنوئیدها است

اگر شما به دنبال بهبود سلامت چشم خود هستید، خودتان را فقط به هویج محدود نکنید.

بروکلی نیز در رژیم غذایی شما همین کار را میکند.

۳۶. منجر به کاهش فشار خون می شود

اگر شما از فشار خون بالا رنج می برید، خوردن کلم بروکلی را فراموش نکنید! به دلیل مقدار بالای کورستین در این سبزی سبب کاهش فشار خون می شود.

۳۷. پروتیین بروکلی مقدار قابل توجهی است

صد گرمی بروکلی دارای سه گرم پروتئین است که برای یک سبزی واقعا بسیار مناسب است.

در واقع، ساختار پروتئین بروکلی یک پروتئین حیوانی است.

۳۸. کربوهیدرات بسیار خوبی در بروکلی است

صد گرم بروکلی حاوی هفت گرم کربوهیدرات است.

کربوهیدراتهای کلم بروکلی قند خون را افزایش نمی دهند و در عوض انرژی را برای طولانی مدت در بدن نگه می دارند.

خوردن بروکلی یک تا دو ساعت قبل از تمرین های ورزشی یک ایده عالی است که سطح انرژی بدن شما را کنترل می کند.

۳۹. اثرات مضر شکر را کاهش می دهد

شما می دانید که شکر سم سفید است و برای سلامتی واقعا خطرناک است.

زیرا باعث جمع شدن برخی پلاکت ها در رگهای خونی می شود و منجر به گرفتگی عروق می شود.

خوردن کلم بروکلی به پاکسازی این پلاک ها کمک می کند و برای کاهش اثرات مضر شکر ضروری است.

۴۰. دیابت را درمان می کند

با توجه به مقدار قند پایین بروکلی، این سبزی برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید است.

با استفاده از بروکلی در رژیم غذایی روزمره، می توانید آسیب هایی را که دیابت به عروق خونی شما وارد می کند، درمان کنید.


مضرات کلم بروکلی

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

مصرف زیاد کلم هم می‌تواند مضر باشد چرا که سبب کم‌کاری تیروئید می‌شود و این اختلال باعث می‌شود غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تیروئید ترشح کند.


طبع کلم بروکلی

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی برخلاف سایر کلم ها دارای طبع گرم است.


کلم بروکلی در بارداری

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

۱- جلوگیری از یبوست:

یبوست یک مشکل رایج در زنان باردار است.

تغییرات هورمونی، تغییرات متابولیکی و مکملهای آهن در تغییر حرکات روده نقش مهمی دارند.

کلم بروکلی پر از فیبر محلول و غیرحلال است که به حفظ آب کمک می کند و بنابراین حرکت ماهیچه های روده را تنظیم می کند، بنابراین از یبوست جلوگیری می کند.

۲- کنترل کم خونی:

نیاز شما به آهن در دوران بارداری افزایش می یابد و کمبود آن می تواند باعث کم خونی شود.

کلم بروکلی منبع خوبی از آهن و اسید فولیک است و می تواند برای شما مناسب باشد (علائم و درمان کم خونی).

۳- تنظیم میزان قند:

اگر بدن شما قادر به تولید انسولین کافی برای تجزیه قندهایی که مصرف می کنید نباشد، مبتلا به دیابت بارداری می شوید.

بروکلی می تواند در تنظیم میزان قند در بدن شما موثر باشد.

۴- بهبود ایمنی:

یک سیستم ایمنی قوی در دوران بارداری به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

اجزای بتا کاروتن و سلنیوم در بروکلی، ایمنی بدن را افزایش می دهد و شما را امن می کند.

۵- استحکام استخوان ها:

در دوران بارداری شما مستعد به ابتلا به بیماری های مرتبط با استخوان مانند پوکی استخوان هستید.

کلم بروکلی دارای مواد مغذی ضروری برای استخوان های سالم و قوی است، از جمله کلسیم، منیزیم، فسفر و روی.

۶- محافظت از پوست:

کلم بروکلی حاوی ویتامین A، E، B و K است که برای پوست شما مناسب است.

بنابراین، قرار دادن آن در رژیم بارداری می تواند پوست شما را روشن کند و پوست شما را از اشعه های مضر UV محافظت کند.

۷- بهبود سلامت چشم:

بتاکاروتن موجود در بروکلی نه تنها ایمنی را افزایش می دهد، بلکه بینایی را بهبود می بخشد.

بتا کاروتن همراه با مولتی ویتامین A برای سلامت چشم مفید است و بیماری های چشم را کاهش میدهد.

۸- جلوگیری از سرطان:

کلم بروکلی حاوی مقادیر زیاد فیتوکمیکال است که برای خواص ضد سرطان شناخته شده اند.

رژیم غذایی غنی از بروکلی به شما و کودک شما کمک می کند تا در دوران بارداری از سرطان دور بمانید.

۹- جلوگیری از نقایص تولد:

کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی مادر ممکن است منجر به نقص در نوزادان شود.

اگر بروکلی در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد، مقدار مناسب مواد مغذی را برای کودک تامین می کند و همچنین در جلوگیری از نقایص مادرزادی موثر است.

۱۰- رشد جنین سالم:

ترکیبی از ویتامین C، K، فولات، روی، کلسیم و آهن در بروکلی برای رشد سالم جنین لازم است.


طریقه مصرف کلم بروکلی

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

بروکلی از معدود سبزیجاتی است که دارای ترکیبی به نام سولفورفان است.

این ترکیب به ثابت نگه داشتن سطح قند خون افراد کمک کرده و خواص ضد سرطانی فراوانی دارد.

اما پختن بروکلی باعث می شود خواص مفید سولفورفان موجود در آن، از بین برود و مانع از جذب آنها در بدن خواهد شد.

تحقیقی که اخیرا در دانشگاه ژیجیانگ چین انجام شده است، بیان می کند که اگر بروکلی را به قطعات کوچک دو میلی متری خرد کرده و اجازه دهید به مدت نود دقیقه در ظرفی باقی بمانند و سپس به آرامی آنها را کمی در ماهی تابه تفت دهید، مقدار سولفورفان موجود در آن به اندازه ۲/۸ برابر بیشتر خواهد شد.

اگرچه دلیل این امر دقیقا مشخص نیست، اما محققین معتقدند خرد کردن بروکلی و رها کردن آن به مدت حدود نود دقیقه در ظرف، قبل از پخت، باعث افزایش میزان سولفورفان در آن خواهد شد.

تحقیقات قبلی خرد کردن بروکلی را قبل از پخت، نفی کرده و آن را مانع از جذب کامل سولفورفان موجود در آن می دانست.

طبق تحقیقات اخیر خرد کردن بروکلی باعث فعال شدن آنزیم میروسیناس در آن می شود.

این آنزیم از گیاهان در برابر جانوران علفخوار محافظت می کند و باعث آزادسازی سولفورفان جهت جذب در بدن، می شود.

بروکلی را پس از خرد کردن به سه بخش تقسیم کنید: مقداری از آن را به صورت خام و همان گونه که هست مصرف کنید، بخش دیگری از آن را بلافاصله پس از خرد کردن به مدت چهار دقیقه تفت داده و مصرف کنید، باقیمانده آن را نیز اجازه دهید به مدت نود دقیقه قبل از پخت در ظرف باقی بماند و سپس آن را در آب جوش با دمای بالا و به مدت کم بپزید و میل کنید.

با این سه شیوه می توانید از تمامی مزایای این سبزی مفید بهره مند شوید.

مصرف روزانه بروکلی از بیماری آرتریت، ورم مفاصل و بیماری های قلبی جلوگیری کرده و به حفظ سلامت روده و دستگاه گوارش کمک می کند.

برخی از این خواص در سایر انواع کلم و سبزیجات برگ سبز نیز وجود دارد.

به طور کلی، مصرف سبزیجات سبز رنگ به حفظ سلامت قلب کمک می کند.


خواص کلم بروکلی در بدنسازی

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی به انگلیسی broccoli یکی از محبوب ترین سبزیجات در سراسر جهان است و در انواع غذاها و سالاد ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بروکلی میزان چربی و کربوهیدرات کمی دارد و یک منبع عالی پروتئین، فیبر، ویتامین C و ویتامین A، B-6 و منیزیم می باشد.

یکی از قوانین حاکم بر همه ی رژیم های بدنسازی بر پایه ی استفاده از مواد غذایی دارای کربوهیدرات کم، غنی از فیبر و آنتی اکسیدان بالا می باشد.

اگر شما بر روی به دست آوردن عضله و یا از دست دادن چربی تمرکز کرده اید کلم بروکلی تا حد زیادی به شما در رسیدن به این اهداف کمک خواهد کرد.

بروکلی به عنوان یک افزایش دهنده ی طبیعی تستوسترون شناخته می شود، زیرا دارای فیتوکمیکال شناخته شده ای به نام اندول (indole-3-carbinol -I3C) است که در حقیقت باعث کاهش استروژن و افزایش و حفظ سطح تستوسترون می شود.

حضور ویتامین C، گوگرد و اسیدهای آمینه خاص باعث می شود که بروکلی یک ماده ضد عفونی کننده بسیار قوی باشد که رادیکال های آزاد و سموم مانند اسید اوریک را از بدن حذف می کند.

کلم بروکلی دارای کلسیم نیز می باشد، سطح کلسیم سالم برای سرکوب کلسیم تیرول ضروری است.

( کلسیم تیرول یک هورمون است که بدن را به تولید چربی و جلوگیری از تجزیه چربی وادار می کند. )


کلم بروکلی خام یا پخته

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

بروکلی را می‌توان به صورت خام یا پخته مصرف کرد اما بهترین روش خوردن آن بخارپز کردن، کمی سرخ کردن یا خوردن به صورت خام و در سالاد است، زیرا این روش‌ها مواد مغذی کلم بروکلی را حفظ می‌کنند.

تعدادی از روش‌های پختن این سبزی، برخی فواید سلامتی آن را ارتقا می‌دهد، از جمله افزایش خواص کاهش کلسترول که در صورت بخارپز شدن بروکلی اتفاق می‌افتد.


شستن کلم برکلی

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

۱٫ شستن کلم بروکلی با آب

سینک را با آب سرد پر کنید و بروکلی را برای ۵-۱۰ دقیقه در آن خیس کنید.

مطمئن شوید که به اندازه کافی بروکلی در آب کافی قرار دارد.

سپس بروکلی را در آب بگذارید، تا کثیفی و خاک ها در آب حل شود.

زمانی که ابتدا بروکلی را در آب قرار دادید، چند بار آن را در آب بچرخانید تا تمام خاک ها و کثیفی ها شل شوند.

اگر از آب گرم استفاده کنید، بروکلی کمی پژمرده می شود.

اگر به سینک دسترسی ندارید، می توانید از یک کاسه بزرگ به جای آن استفاده کنید.

فقط مطمئن شوید که بروکلی به زیر آب فرو برود.

بروکلی را در آبکش قرار دهید و آن را در آب سرد اجرا کنید.

بعد از خیس کردن بروکلی، سینک را خالی کنید و آب سرد رویش بگیرید.

اجازه دهید آب، بروکلی را بشورد و آن را در آبکش قرار دهید تا دو طرفش را آب بکشید.اگر آبکش ندارید، می توانید به راحتی بروکلی را در دستانتان قرار دهید و تکان دهید.

از دستان خود برای مالیدن و پاک کردن سبزی ها از کثیفی ها استفاده کنید.

سر بروکلی، شکاف های زیادی دارد که در آن کثیفی می تواند به دام بیفتد.

برای شل کردن آن ها، انگشتان خود را بالای نوک بروکلی بکشید و کناره ها و کف ساقه ها را بمالید.

اگر برس برای تمیز کردن میوه ها و سبزیجات دارید، می توانید از آن برای تمیز کردن بروکلی استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که هنگام مسواک زدن مراقب باشید.

آن ها ظریف هستند و ممکن است به راحتی از ساقه جدا شوند.

بروکلی را قبل از پختن در غذا یا آشپزی خشک کنید.

آنها را روی سینک نگه دارید و بگذارید آب به مدت چند ثانیه از آن خارج شود.

سپس، ان را با دست خود ۳-۴ بار تکان دهید تا جایی که آب را از داخلش پاک کنید.

اگر ساقه و سرش هنوز مرطوب است، می توانید قبل از آماده کردن بروکلی، یک دستمال کاغذی یا حوله تمیز را امتحان کنید.

۲٫ استفاده از محلول سرکه برای شستن کلم بروکلی

یک کاسه بزرگ را با مخلوطی از ۳ قسمت آب و ۱ قسمت سرکه سفید پر کنید.

دقت کنید که کاسه به اندازه کافی بزرگ باشد تا بروکلی را نگه دارد.

مخلوط را با یک قاشق هم بزنید تا آب و سرکه ترکیب شوند.

دقت کنید که آب کافی داشته باشید، به طوری که کل بروکلی به طور کامل زیر آب فرورفته باشد.

به عنوان مثال، اگر ۳ فنجان (۷۱۰ میلی لیتر) آب در کاسه بریزید، یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) سرکه سفید اضافه کنید.

بروکلی را در این محلول برای خیساندن ۱۵-۲۰ دقیقه قرار دهید.

بروکلی را در اطراف کاسه بچرخانید تا هر گونه کثیفی را شل کنید و سپس بگذارید دست نخورده باقی بمانند.

استفاده از سرکه کمی طولانی تر از آب سرد است، اما می تواند در از بین بردن آفت کش ها و باکتری ها نسبت به آب موثرتر باشد.

بروکلی را از محلول بیرون آورید و آن را با آب سرد آبکشی کنید.

زمانی که در حال تمیز کاری هستید، از دست هایتان و یا برس زبر استفاده کنید تا ساقه و سرش را بمالید.

دقت کنید که تمام قسمت های بروکلی، از جمله کف ساقه و زیر گلهایش را با آب بشویید.

اگر بروکلی را به مدت بیش از ۳۰ دقیقه خیس شود، می تواند سرکه را جذب کرده و طعم تلخی بگیرد.

۳٫شستن کلم بروکلی با آب نمک

بروکلی را در ظرف آب سرد قرار دهید.

برای ایمن بودن، سر بروکلی را در محلول آب نمک خیس کنید.

کرم ها دوست دارند در سر بروکلی زندگی کنند، جایی که مکان های زیادی برای پنهان شدن وجود دارد.

اگر در مورد کرم ساقه نگران هستید، می توانید کل ساقه را در آب نمک قرار دهید، اما حتما بروکلی را از سرش رو به پایین نگه دارید.

۱ قاشق چایخوری (۴٫۹ میلی لیتر) نمک را در هر ۱ لیتر (۹۵۰ میلی لیتر) آب سرد اضافه کنید.

بعد از این که بروکلی را گذاشتید، کمی نمک را بریزید و سر بروکلی را در آب بچرخانید، تا نمک در آب مخلوط شود.

این کار همچنین کرم ها را از محلشان دور خواهد کرد و ممکن است بسیاری از آن ها را فوراً از جا بکند.

اگر در زمان چرخاندن بروکلی هیچ کرمی را ندیدید، به فرآیند خیساندن خود ادامه دهید تا مطمئن شوید که هیچ کرم مخفی وجود ندارد.

بروکلی را برای ۱۵-۳۰ دقیقه خیس کنید تا کرم ها بیرون بیایند.

زمانی که بروکلی در آب باشد، کرم ها با آب سرد برخورد می کنند و بر روی آب شناور می شوند.

شما مجبور نیستید کرم ها را از آب جدا کنید، اما این کار در زمان بیرون کشیدن بروکلی از آب، از اتصال مجددشان به ساقه جلوگیری می کند.

سر بروکلی در آب سرد فرو کنید تا آب نمک را پاک کنید.

بعد از خیساندن در آب نمک، بروکلی ممکن است کمی نمک به گرفته باشد.

سر بروکلی را زیر آب سرد نگه دارید تا مدت ۱۵ ثانیه آب را رویش جاری کنید و هر دو طرفش را بچرخانید و آبکشی کنید.

اگر کلم بروکلی را با تمیز کردن آن با برس و یا انگشتان خود تمیز نکرده اید، می توانید این کار را زمانی انجام دهید که سرش را با آب می شورید.

بروکلی را تکان دهید و آن را خشک کنید.

بروکلی را وارونه بالای سینک نگه دارید و به پایین ساقه اش ضربه بزنید، تا هر کرم باقی مانده ای را کنار بزنید.

سپس از یک حوله تمیز برای گرفتن آب اضافی استفاده کنید و سر بروکلی را به دقت بررسی کنید.

زمانی که بروکلی تمیز و خشک شد، می توانید آن را ببرید و بپزید و یا فوراً آن را بخورید.


کلم بروکلی طرز پخت

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

۱- آب پز کردن کلم بروکلی

در یک قابلمه متوسط آب را بجوش آورید کبم بروکلی را درون آبجوش بریزید ۱ تا ۱:۳۰ دقیقه بجوشد سپس با کفگیر آنها ر آب جوش داخل آب یخ بریزید.

سپس بگذارید آب دوباره بجوش آید حال ساقه های کلم را بریزید و ۲ وقیقه زمان بدهید تا بپزد.

اگر میخواهید کلم بروکلی نرم تر باشد ۳۰ ثانیه به مدت پخت اضافه کنید

۲- بخار پز کردن روی اجاق گاز

روش بخارپز کردن سبزیجات را در قسمت تغذیه توضیح دادیم.

قابلمه مناسب انتخاب کنید تا سبد فلزی روی آن قرار دهید ابتدا درون قابلمه آب بریزید و اجازه دهید تا جوش بیاید سپس کلم بروکلی را درون سبد ریخته و روی قابلمه قرار دهید بطوریکه آب با سبد در تماس نباشد ۴ تا ۵ دقیقه اجازه دهید بجوشد اگر میخواهید کلم بروکلی ترد تر باشد زمان را کمتر کنید.

۳- بخار پز کردن در ماکروویو :

کلم بروکلی های خرد شده را به همراه ساقه ها، درون ظرف مخصوص ماکروویو قرار دهید و چند قاشق آب روی گل های کلم بروکلی بریزید و به مدت ۲ تا ۳ دقیقه درون ماکروویو قرار دهید البته در ظرف را ببندید.

۴- سرخ کردن کلم بروکلی

برای سرخ کردن کلم بروکلی باید مطمئن باشید که گل کلم ها کاملا خشک باشند.

ابتدا گل های خرد شده را اضافه کنید به روغن یا کره و ۱ دقیقه بعد ساقه ها را اضافه کنید روی حرارت متوسط تا زیاد سرخ کنید تا تغییر رنگ بدهد.

۵- کبابی کردن کلم بروکلی

فر را روشن کنید روی ۴۲۵ درجه فارنهایت تنظیم کنید کلم بروکلی های خرد شده را درون سینی فر ریخته روغن و نمک را اضافه کنید .

سینی را طبقه وسط قرار دهید بعد از ۱۵ دقیقه میتوانید گریل بالا را روشن کنید تا کاملا کبابی و گریل شود.


کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی, مضرات کلم بروکلی, طبع کلم بروکلی, کلم بروکلی در بارداری, طریقه مصرف کلم بروکلی, خواص کلم بروکلی در بدنسازی, کلم بروکلی خام یا پخته, شستن کلم بروکلی, کلم بروکلی طرز پخت, کلم بروکسل

کلم بروکسل به تیرهٔ شب‌بویان تعلق داشته و خویشاوندی نزدیکی با کلم چینی، گل‌کلم و خردل چینی دارد.

کلم بروکسل جزو سبزیجات چلیپایی محسوب می‌شود.

برای استفاده از کلم بروکسل ابتدا ساقهٔ آن بریده شده، کلم تمیز و پخته می‌شود تا از آنها در غذاهای مختلف استفاده بشود.

کلم بروکسل سرشار از مواد مغذی بوده و فواید بسیاری برای سلامتی دارد.

کلم بروکسل در پیشگیری و بهبود بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان، دیابت، فشار خون و… مؤثر است.

کلم بروکسل شکلی از کلم ها با نام علمی Brassica oleracea است.

کلم بروکسل ساقهٔ درازی دارد و می‌توان آن را چندین بار در سال برداشت کرد.

کلم بروکسل یک پیاز کوچک سبز مانند کلم مینیاتوری دارد. طعم کلم بروکسل مانند کلم بوده، ولی کمی تلخ‌تر است.

با پختن کلم بروکسل، تلخی آن به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

همان‌طور که از نام کلم بروکسل پیداست، برای قرن‌ها در نزدیکی شهر بروکسل بلژیک کشت می‌شد.

کلم بروکسل بومی نواحی مدیترانه و اروپا بوده، ولی امروزه به‌طور گسترده در آلمان و هلند کشت می‌شود.

کلم بروکسل سرشار از ویتامین C، ویتامین B۶، ویتامین A، ویتامین K، فیبر، منگنز، مس، پتاسیم و بسیاری از ویتامین‌های ضروری دیگر است.

همچنین کلم بروکسل محتوی فلاونوئیدها و ترکیبات پلی‌فنُلی است.

کلم بروکسل را در جاهای مختلف به شکل‌های مختلفی آماده می‌کنند.

اما هیچ‌وقت نباید کلم بروکسل را بیش‌ازحد پخت.

زیرا پختن بیش‌ازحد کلم بروکسل می‌تواند باعث ترش‌شدن یا ایجاد طعم نامطلوب بشود.

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments