پیاز : خواص, مضرات و طبع پیاز / خواص پیاز برای مو, پوست و سرماخوردگی

تغذیه 🔥 ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

پیاز : خواص, مضرات و طبع پیاز / خواص پیاز برای مو, پوست و سرماخوردگی

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز


خواص پیاز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

۱. پیازها سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند

فوتوکمیکال‌ها یا مواد شیمیایی گیاهی، مواد طبیعی هستند که در میوه‌ها و سبزیجات تازه یافته می‌شوند و آنها را به خوراکی‌هایی مفید و عالی برای سلامتی تبدیل کرده‌اند.

برخی از آنها دارای تاثیرات آنتی‌اکسیدانی هستند؛ درست مانند مواد شیمیایی گیاهی موجود در پیاز.

شاید از شنیدن این حقیقت شگفت‌زده شوید، ولی پیاز در واقع از لحاظ میزان آنتی‌اکسیدان موجود در آن، غنی‌ترین خوراکی است که می‌توانید بیابید.

آری، کاملا درست است؛ نه لیمو، نه بلوبری، نه جعفری و نه هیچ اَبَر خوراکی دیگر که در تبلیغات بازرگانی به عنوان منبع کامل آنتی‌اکسیدان از آنها یاد می‌شود؛ هم‌چنین، نکته‌ی جالب این است که یکی از دلایلی که باعث می‌شود پیاز سرشار از آنتی‌اکسیدان باشد، وجود ترکیبات گوگردی در آن است؛ همان ترکیباتی که باعث بوی بد پیاز می‌شوند.

۲. پیاز حاوی مواد قوی ضدسرطانی است

بدیهی است خاصیت آنتی‌اکسیدانی که در بالا به آن اشاره شد، می‌تواند در مبارزه علیه سرطان و انواع تومورها کمک کند، ولی ماده‌ای خاص در پیاز وجود دارد که باعث خاصیت ضد سرطان‌زایی مضاعف در آن می‌شود.

این ترکیب کوئرستین نام دارد؛ این ماده نوعی فلاونوئید است که در پیاز وجود دارد، و مطالعات فراوان اثرات مختلف آن را بر سلامتی اثبات کرده‌اند (اثراتی از قبیل جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی، پارکینسون، و غیره).

برجسته‌ترین اثر کوئرستین برای سلامتی، توانایی‌اش در مبارزه علیه سرطان است، و اگر برای مصرف بیش‌تر پیاز به دنبال انگیزه هستید، این مسئله می‌تواند دلیلی قاطع برای مصرف بیش‌تر پیاز در رژیم غذایی‌تان باشد.

خواص ضدسرطانی کوئرستین را می‌توان جزء مطلوب‌ترین و مهم‌ترین خواص پیاز برای سلامتی دانست.

۳. باعث تولید کلسترول خوب (HDL) می‌شود

غالبا وقتی از این تاثیر شگفت‌آور پیاز بهره‌مند می‌شوید که آن را به صورت خام مصرف کنید، بنابراین این نکته را همیشه قبل از قرار دادن پیاز در رژیم غذایی‌تان به یاد بیاورید.

راه آسان برای کمک به افزایش سطح کلسترول خوب (و بنابراین، کاهش سطح کلسترول بد) گذاشتن چند تکه از آن روی غذای است.

برای بهره‌مندی بیش‌تر از خواص پیاز می‌توانید چند قطره آب لیمو نیز روی آن بچکانید.

۴. پیاز شما را از ابتلا به زخم و ورم معده در امان نگه می‌دارد

کم‌تر خوراکی‌ مثل پیاز پیدا می‌شود که بتواند باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد شود؛ این خاصیت پیاز در کنار قدرت التیام‌بخشی این سبزی پر خاصیت (در بخش‌های بعدی در مورد قدرت التیام‌بخشی آب پیاز بیش‌تر خواهیم گفت) باعث می‌شود از ابتلا به زخم معده در امان بمانید.

هم‌چنین پیاز می‌تواند از پیشرفت ورم معده در طولانی مدت جلوگیری کند، و باعث حفظ سلامتی پوشش داخلی معده و حفظ تعادل اسیدی آن ‌شود.

 ۵. با تنظیم قند خون از ابتلا به دیابت جلوگیری می‌کند

کروم یکی دیگر از مواد ارزشمند موجود در پیاز و خواص پیاز است که باعث تنظیم بهتر و پایدارتر قند خون می‌شود.

این مسئله در حفظ حساسیت طبیعی بدن در برابر انسولین و جلوگیری از دیابت، تنظیم اشتها و هم‌چنین جلوگیری از چاقی تاثیر مثبت دارد.

۶. پیاز التهاب را کاهش می‌دهد و با عفونت‌ها مبارزه می‌کند

فلاونوئیدها و ترکیباتی که عامل بو و مزه‌ی تند و تیز پیاز (خام) هستند، باعث کاهش التهاب، چه داخل بدن و چه خارج از آن، می‌شوند.

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، التهاب یکی از عوامل ایجاد انواع بیماری‌ها در بدن‌تان است؛ از این رو، لازم است خوراکی‌هایی را که باعث کاهش التهاب می‌شوند (خوراکی‌هایی از قبیل چای سبز، یا بادام خام)، بیش از پیش در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

به این ترتیب، یکی دیگر از خواص پیاز برای سلامتی، تاثیر قوی آن در کاهش التهاب است.

۷. اثربخشی ویتامین C را در بدن‌تان افزایش می‌دهد

پیاز سرشار از ویتامین C است، ولی نکته‌ی مهم‌تر این است که فرآیند فعال شدن ویتامین C و عملکرد آن را در بدن تسهیل و بهبود می‌دهد.

این خاصیت نه تنها باعث بهبود عملکرد ویتامین C موجود در خود پیاز می‌شود، بلکه عملکرد ویتامین C دریافتی از خوراکی‌های دیگر را نیز در بدن بهبود می‌بخشد.

این مسئله باعث بهبود وضعیت دستگاه ایمنی، پوست، قابلیت ارتجاعی بافت‌ها، سطح انرژی بدن و شادابی‌تان می‌شود.

پژوهش‌هایی که در زمینه‌ی خواص پیاز برای سلامتی به‌عمل آمده‌اند، این مسئله را ثابت کرده‌اند که ویتامین C دریافتی از پیاز نسبت به ویتامین C موجود در دیگر منابع غذایی ( مانند مرکبات) که از لحاظ نظری غنی‌تر هستند، مهم‌تر و کارآمدتر است.

۸. پیاز باعث افزایش تراکم استخوانی در زنان یائسه می‌شود

تاثیرات مفید پیاز برای سلامت استخوان‌ها تنها به میزان بالای کلسیم موجود در آن محدود نمی‌شود، بلکه هم‌چنین فلاونوئیدهای موجود در آن باعث می‌شوند کلسیم بتواند به سوی نقاطی خاص از بدن راه پیدا کند که بیش از سایر نقاط به آن نیاز دارند.

بنابراین به عنوان یکی دیگر از خواص پیاز برای سلامتی می‌توان به خاصیت جلوگیری از پوکی استخوان اشاره کرد.

۹. تاثیر پیاز قرمز در کاهش کلسترول بد خون بیش‌تر است

فلاونوئیدهایی که باعث ایجاد رنگ قرمز در این نوع پیاز هستند، بر کاهش کلسترول بد و تحریک تولید کلسترول خوب در بدن تاثیر شگفت‌آور دارند، ‌و از این نظر برای حفظ سلامتی بدن بسیار ارزشمند هستند.

هم‌چنین پژوهش‌ها نشان داده‌اند افزایش مصرف کوئرستین (ترکیب فلاونوئیدی اصلی در پیاز) باعث کاهش فشار خون، و کاهش خطر سکته‌ی مغزی و بیماری عروق کرونر قلب می‌شود.

۱۰. پیاز قرمز منبعی غنی از آهن، کلسیم، و دیگر مواد معدنی ارزشمند است

پیاز قرمز که همواره خواص بی‌نظیرش نادیده گرفته و به آن اجحاف شده است، منبعی غنی از کلسیم، آهن، منگنز، منیزیوم، پتاسیم، و ویتامین‌های C، K، و B۶ است.

به ندرت می‌توان همه‌ی این مواد ارزشمند را به صورت یک‌جا در طبیعت پیدا کرد، بنابراین تا آن‌جا که می‌توانید از اجزای مغذی و مفید پیاز قرمز بهره‌مند شوید.

فهرست فواید پیاز برای سلامتی بدون ذکر این مطلب کامل نمی‌شود: پیاز مانند قرص قوی ویتامین است که برای حفظ تراکم استخوانی و سلامت چرخه‌ی تشکیل خون و گردش خون بسیار ضروری است.

۱۱. پیاز قرمز باعث تسکین آسم، حساسیت‌ها و آرتروز می‌شود

یکی از تاثیرات مفید و منحصربه‌فرد پیاز قرمز برای سلامتی (که آن‌چنان در پیاز سفید وجود ندارد) توانایی‌اش در بهبود وضعیت افرادی است که به آسم، آرتروز، و حساسیت مبتلا هستند.

همچنین بخوانید:  زیتون : خواص, مضرات, طبع زیتون / خواص زیتون برای مهده, پوست / زیتون سیاه

این مسئله نیز به دلیل وجود خواص ضد التهابی در همه‌ی انواع پیاز است؛ ولی این خاصیت پیاز دلیل دیگر نیز دارد: ترکیبی به نام اونیونین A باعث فرو خواباندن فعالیت سلول‌های دستگاه ایمنی می‌شود و به این طریق بیماری‌های مذکور را بهبود می‌بخشد.

پیازچه با آن رنگ‌های سبز و سفید دوست‌داشتنی‌اش نه تنها همه‌ی فواید و خواص عمومی پیازها را در خود جای داده است، بلکه خواص اضافی و منحصربه‌فرد دارد.

۱۲. بخش‌های سبز رنگ پیازچه سرشار از ویتامین A است

ساقه‌ی پیازچه حاوی حدود ۲۴ میکروگرم ویتامین A است که ۲/۶ درصد از نیاز روزانه‌ی مردان و ۳/۴ درصد از نیاز روزانه‌ی زنان به ویتامین A را تامین می‌کند.

این میزان ویتامین A نسبت به حجم و اندازه‌ی ساقه‌ی پیازچه بسیار بالا است.

بنابراین، هر زمان که احساس کردید به ویتامین A نیاز دارید، تنها سراغ هویج نروید، زیرا پیازچه نیز سرشار از این ویتامین است.

۱۳. پیازچه منبع غنی از فیبر است

فیبر برای سلامت دستگاه گوارش‌ و تنظیم سطح قند خون فواید فراوان دارد؛ از این رو، برای حفظ سلامت قلب و عروق‌تان بسیار مفید است.

بنابراین، باید به طور کلی اذعان کرد پیاز به اندازه‌ی دیگر سبزی‌های غنی از فیبر، برای سلامتی مفید است.

۱۴. پیازچه هم‌چنین سرشار از مس است

مس ماده‌ی معدنی نادر و ارزشمند است که در بسیاری از سبزیجات دیگر یافت نمی‌شود.

با مصرف پیازچه می‌توانید از این خاصیت نیز بهره‌مند شوید.

مس برای حفظ سلامت مویرگ‌ها و بسیاری دیگر از اندام‌های بدن (مانند لوزالمعده و کبد) ضروری است.

۱۵. مجموعه‌ی ویتامین‌های موجود در پیازچه می‌تواند از آسیب‌های DNA و سلولی جلوگیری کند

پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند، مواد موجود در پیازچه از تولید آنزیمی به نام زانتین اکسیداز جلوگیری می‌کند؛ این آنزیم باعث تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود و در نهایت به سلول‌ها و DNA آسیب می‌رساند.

مصرف مرتب پیازچه می‌تواند با حفظ شرایط اولیه‌ی سلول‌ها، در طولانی‌مدت بدن‌تان را سالم‌تر و جوان‌تر نگاه دارد.

این یکی از شگفت‌انگیزترین خواص پیاز برای سلامتی انسان است که به شکلی ویژه در پیازچه وجود دارد.

 ۱۶. یک آنتی بیوتیک عالی است

پیاز دارای خواص آنتی بیوتیکی، ضدعفونی‌کننده، ضد میکروبی و کارمینتیف است که به شما کمک می‌کند از عفونت دور بمانید.

۱۷. درمان فوری سرماخوردگی است

این ماده‌ی خوراکی یک درمان فوری برای تب، سرماخوردگی، سرفه، گلودرد، آلرژی‌ها و غیره است.

مخلوطی از آب پیاز و عسل می‌تواند به راحتی این مشکلات را درمان کند.

۱۸. تب را درمان می کند.

یک قطعه کوچک از پیاز می‌تواند با عوارض جانبی تب مبارزه کند.

۱۹. بوی پیاز خونریزی بینی را بند می آورد

استنشاق بوی یک تکه پیاز کوچک، می‌تواند خونریزی بینی را متوقف کند یا از شدت آن کم کند.

 ۲۰.بی خوابی رادرمان میکند

مصرف یک پیاز در روز می‌تواند بی‌خوابی یا اختلالات خواب را درمان کند.

این ماده‌ی خوراکی مطمئنا کمک‌تان می‌کند که شب‌ها خواب خوبی داشته باشید.

۲۱. به بهبود دستگاه گوارش کمک میکند

پیاز می‌تواند دستگاه گوارش را بهبود بخشد.

اگر مشکلات گوارشی دارید، پیاز می‌تواند با افزایش آزاد شدن شیره‌های گوارشی مشکل را حل کند.

۲۲. آب پیاز جای سوختگی یا نیش حشرات را التیام می دهد

آب پیاز می‌تواند پوست سوخته یا جای نیش حشرات یا نیش زنبور را درمان کند.

ممکن است پیاز احساس سوزش‌تان را بیش‌تر کند، اما می‌تواند آن را به طور موثری درمان کند.

۲۳.پیاز سرخ شده هر دردی را شفا می دهد

ترفند کوچکی با استفاده از پیاز برای تسکین درد بدن وجود دارد.

پیاز را باید در روغن کنجد یا روغن کرچک سرخ کنید.

پیاز سرخ شده را می‌توانید برای درمان هر گونه دردی استفاده کنید.

۲۴.آب پیاز و زردچوبه برای شفافیت پوست صورت عالی است

یکی از ترفندهای شناخته شده برای حذف لکه‌های تیره یا رنگدانه‌ها روی صورت شما این است که ترکیب آب پیاز و زردچوبه را در آن منطقه استعمال کنید.

۲۵.آب پیاز مشکلات گوش و چشم را درمان میکند

آب پیاز برای درمان مشکلات گوش و چشم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این آب برای نوزادان به عنوان قطره‌ی چشم برای دید واضح‌تر استفاده می‌شود.

۲۶.برای دندان درد تسکین بخش است

آب پیاز همچنین برای تسکین درد دندان‌ها و جلوگیری از خراب شدن آنها استفاده می‌شود.

۲۷.بافت های بدن را احیا میکند

پیاز دارای خواص احیاکننده بر روی بافت‌های بدن است.

۲۸.برخی خال های روی بدن را از بین می برد

آب پیاز برای حذف چند نوع خال به طور موثری عمل می‌کند.

۲۹.به قوت حافظه کمک می کند

برای داشتن یک حافظه‌ی خوب و سیستم عصبی قوی، مصرف پیاز بهترین گزینه است.

۳۰.اختلالات قاعدگی را درمان میکند

پیاز اختلالات قاعدگی را درمان می‌کند.

مصرف پیاز خام را باید از چند روز قبل از شروع دوره‌ی قاعدگی‌تان شروع کنید.


مضرات پیاز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

۱. سطح قند خون را به شدت کاهش می‌دهد.

پیاز سطح قند خون را کاهش می‌دهد بنابراین افراد دیابتی باید قبل از مصرف آن قند خون خود را بررسی کنند زیرا ممکن است میزان قند خون‌شان را بیش از اندازه پایین بیاورد.

۲. سبب سوزش معده می‌شود.

گرچه پیاز در درمان بسیاری از اختلالات دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث تحریک، استفراغ، تهوع و سوزش معده شود.

اگر در اثر استفاده از پیاز چنین اختلالاتی را به طور منظم تجربه کردید، بهتر است با پزشک‌تان مشورت کنید.

۳. سبب تحریک پوست می‌شود.

برخی از افراد ممکن است در هنگام استفاده از آب پیاز بر روی پوست دچار حساسیت پوستی یا راش بشوند.

بنابراین توصیه می‌شود آن را در یک قسمت کوچک از پوست‌تان قبل از استفاده در تمام نواحی، آزمایش کنید.

۴. سبب بروز سوزش سر دل در زنان باردار و شیرده می‌شود.

زنان باردار و شیرده باید مقدار مصرف پیاز را محدود کنند، زیرا مصرف پیاز غالبا در طول این دوره‌ها باعث بروز سوزش سردل می‌شود.

۵. سبب سوزش سر دل می‌شود.

مصرف بدون کنترل پیاز می‌تواند منجر به سوزش سر دل شود.

بنابراین، می‌تواند عوارض جانبی را برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ایجاد کند.

در صورت بروز چنین اختلالی، مراقبت‌های پزشکی سریع، لازم است.

۶. سبب بوی بدن دهان می‌شود.

پیاز معمولا پس از مصرف، به دلیل عطر و بوی قوی که دارد سبب می‌شود که دهان بوی بدی بگیرد.

بوی تند پیاز به دلیل گوگرد موجود در آن است.

۷. فشار خون را کاهش می‌دهد.

پیاز ممکن است فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش دهد.

بنابراین، افرادی که داروهای فشار خون مصرف می‌کنند، باید در مصرف آن احتیاط کنند.

۸. دارای خاصیت ضد انعقاد است.

استفاده از پیاز ممکن است به علت خاصیت ضد انعقادی که دارد، مانع از لخته شدن خون شود.

مصرف پیاز همراه با داروهای ضد انعقاد ممکن است خطر خونریزی و کبودی را افزایش دهد.

همچنین بخوانید:  ترخون : خواص, مضرات و طبع ترخون / خواص ترخون خشک / ترخون در بارداری

از این رو باید از این عارضه‌ی جانبی مصرف پیاز که بسیار هم جدی است، آگاه باشید.

۹. حساسیت را افزایش می‌دهد.

افرادی که به پیاز آلرژی دارند، نباید آسپرین و پیاز را همراه با هم بخورند زیرا آسپرین باعث افزایش حساسیت پیاز می‌شود.

۱۰. سبب افزایش لیتیوم می‌شود.

پیاز ممکن است توانایی حذف لیتیوم را از بدن کاهش دهد.

بنابراین اگر شما در حال مصرف داروی کاهش لیتیوم همراه با پیاز باشید، ممکن است میزان لیتیوم بدن شما افزایش بیابد.

توصیه می‌شود قبل از مصرف هر نوع داروی لیتیوم، اگر پیاز مصرف می‌کنید، با پزشک‌تان مشورت کنید.


طبع پیاز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

طبع پیاز گرم و خشک است


خواص پیاز برای مردان

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

مصرف منظم پیاز به درمان مشکلات جنسی مانند اختلال نعوظ، بی‌میلی جنسی، بنیه‌ی جنسی پایین و انزال زودرس کمک می‌کند.

بذر پیاز می‌تواند به افزایش تحرک و تعداد اسپرم‌های سالم کمک کند.

روی نوعی فلز فراوان پس از آهن، در بدن است.

روی نقش کلیدی در سیستم رشد، پروتئین، سنتز DNA ایمنی بدن و تولید مثل ایفا می کند.

واکنش آکروزومی و حفاظت از بافت بیضه در برابر تغییرات دژنراتیو بر عهده این ماده مهم و ضروری در بدن می باشد .

روی به میزان زیاد در پیاز وجود دارد. هم چنین آنتی اکسیدان های موجود در پیاز یک روش طبیعی برای کمک به افزایش تعداد اسپرم است و اثر دهی آن هنگام مخلوط کردن آن با آب گوجه فرنگی بیشتر شده و افزایش بیشتری در میزان اسپرم و همین طور،افزایش میل جنسی، مشاهده می شود.

تاثیر فشار خون بر میزان اسپرم

اختلالات نعوظ ( ED) هنگامی اتفاق می افتد که با مشکلات شبکه عروقی در آلت تناسلی مرد مواجه شویم .

در واقع، رگهای خونی آنها معمولا خیلی تنگ شده و قادر به به حمل مقدار مناسب از خون نیست.

بنابراین در این حالت شما با مشکلات با سیستم قلبی عروقی و باروری مواجه می شوید.

تحقیقات جدید نشان می دهد که این اثر بلاک کننده کلسیم در واقع منجر به افزایش کلسترول در اسپرم می شود.

سطح کلسترول بالا باعث می شود سطح خارجی اسپرم سفت و سخت، بنابراین سبب جلوگیری از نفوذ و لقاح تخم می گردد که در نهایت عامل ناباروری خواهد بود.

یکی از خواص گیاه پیاز کاهش فشار خون می باشد و با مصرف این گیاه می تواند فشار خود را در حالت نرمال حفظ کرد.

بهبود باروری مردان

آقایانی که سطح تستسترون خونشان پایین باشد سبب کم کاری بیضه ها می شود.

و از طرفی بالا بودن سطح تستسترون سبب افزایش میزان باروری می گردد . پیاز به عنوان یک فیتواستروژن سبب افزایش میزان تستسترون در آقایان می شود.

اثر پیاز روی تخمدان های PCO

در خانم هایی که تخمدان های پلی کیستیک دارند، استفاده از پیاز سبب کاهش تغییرات پاتولوژیک در بافت تخمدانی آنها می شود و عوارض ناشی از این سندرم را در خانم ها کاهش می دهد.


خواص پیاز برای پوست

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

۱٫ خواص ضدپیری دارد

پیاز دارای مزایای ضد پیری فراوان است.

ویتامین‌های A، C و E که آنتی‌اکسیدان هستند در مقابل آسیب‌های ناشی از اشعه‌ی مضر UV از پوست محافظت می‌کنند و از آسیب رادیکال‌های آزاد که باعث ایجاد پیری زودرس پوست می‌شوند، جلوگیری می‌کنند.

پیاز یکی از غنی‌ترین منابع کوئرستین است، قدرتمندترین آنتی‌اکسیدان که می‌تواند پوست شما را بدون چروک نگه دارد.

از سوی دیگر، ویتامین‌ها و گوگرد، از پوست شما مراقبت می‌کنند و به آن نرمی و شادابی می‌دهند.

خواص ضدپیری پیاز را می‌توان به وجود فیتوکمیکال‌های غنی از گوگرد نسبت داد.

ماساژ دادن پوست با آب تازه‌ی پیاز کمک می‌کند تا گردش خون افزایش بیابد و ظاهر کلی پوست شما را با به نمایش گذاشتن ظاهری جوان‌تر و درخشان‌تر بهبود می‌دهد.

۲٫ پیاز آکنه را درمان می‌کند.

خواص ضد میکروبی، ضد باکتری و ضد التهابی پیاز می‌تواند روی پوست شما تاثیری شگفت‌انگیز داشته باشد.

این ماده‌ی خوراکی یک ضدعفونی‌کننده‌ی قوی است که پوست شما را از باکتری‌ها و سایر عفونت‌های پوستی دور نگه می‌دارد.

پیاز را می‌توانید برای درمان آکنه و جوش استفاده کنید. برای این منظور، می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری آب پیاز را با ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید و ترکیب به‌دست آمده را روی صورت‌تان بمالید.

اجازه بدهید ترکیب به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند و سپس آن را بشویید.

به غیر از کاربرد موضعی که پیاز دارد، مصرف منظم آن همچنین می‌تواند نتایج معجزه‌آسایی برای رفع آکنه به شما ارائه دهد.

۳. تیرگی پوست را برطرف می‌کند.

پیاز به پاکسازی خون‌تان کمک می‌کند و فلاونوئیدها را به بدن‌تان می‌رساند که به ویتامین C برای انجام عملکردهای مهم‌اش کمک می‌کنند.

مصرف پیاز می‌تواند پوست شما را سالم و درخشان نگه دارد.

شما می‌توانید ماسک صورت خود را با ترکیب یک و نیم قاشق غذاخوری آب تازه پیاز، ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود، نصف قاشق چایخوری شیر و مقدار اندکی جوز هندی آماده کنید.

تمام این مواد را خوب با هم مخلوط کنید تا خمیر غلیظی آماده شود، در صورت لزوم شیر بیش‌تری اضافه کنید تا به قوام مطلوب برسید.

شما همچنین می‌توانید چند قطره اسانس اسطوخودوس به آن اضافه کنید تا بوی پیاز را از بین ببرد.

بعد از تمیز کردن صورت‌تان، ماسک را روی آن بمالید و اجازه بدهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یا تا زمانی که خشک شود، همان‌جا بماند.

برای پاک کردن ماسک توپ پنبه‌ای را در شیر فرو کنید و خمیر را با ماساژ دادن به صورت حرکات دایره‌ای بردارید.

این ماسک سلول‌های مرده‌ی پوست را از بین می‌برد و پوست را رروشن‌تر می‌کند.

۴٫ لکه‌های تیره را از بین می‌برد.

آب پیاز برای خلاص شدن از شر لکه‌های تیره عالی است.

مواد مغذی متنوع و فراوان و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در پیاز پوست را در هنگام برداشتن ناخالصی‌ها، تغذیه می‌کند.

شما می‌توانید با مخلوط کردن مقدار مساوی آب پیاز و ماست تازه یک ماسک برای صورت‌تان آماده کنید.

شما همچنین می‌توانید چند قطره روغن معطر مورد علاقه‌تان را نیز به آن اضافه کنید، تا رایحه‌ی دلپذیری داشته باشد.

با استفاده از این مخلوط و با حرکات دایره‌ای ملایم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صورت‌تان را ماساژ بدهید.

این روش درمانی را باید به صورت روزانه تکرار کنید تا به بهترین نتیجه‌ی ممکن برسید.

۵٫ نیش و گزش حشرات را درمان می‌کند.

پیاز می‌تواند برای تسکین گزش و نیش حشرات مورد استفاده قرار گیرد.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که تکه‌های پیاز را روی محلی که دچار گزیدگی شده‌است، قرار دهید.

خواص ضد التهابی پیاز در کاهش سوزش، خارش و تورم ناشی از حشرات بسیار موثر است.

همچنین بخوانید:  موز: طبع، خواص درمانی، مضرات / موز برای کمر، پوست، کودکان و بدنسازی

۶٫ آسیب دیدگی پوست سر را درمان می‌کند

آب پیاز برای درمان آسیب دیدگی پوست سر مفید است.

کمی آب پیاز خام را با روغن نارگیل مخلوط کنید و روی پوست سرتان به مدت ۵-۱۰ دقیقه ماساژ دهید و با آب ولرم بعد از ۳۰ دقیقه بشویید.


خواص پیاز برای مو

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

۱٫از ریزش مو جلوگیری میکند

از آب پیاز بر روی مو یا پوست سر برای از بین بردن شپش و ریزش موی سر استفاده کنید.

این یکی از برجسته‌ترین مزایای پیاز برای مو است.

۲٫ مشکل نازک شدن مو را درمان می‌کند.

پیاز برای درمان نازک شدن موها مفید است.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آب یک پیاز را بگیرید و نصف قاشق چایخوری عسل به آن اضافه کنید.

شما می‌توانید روغن معطر مورد علاقه‌تان را برای از بین بردن بوی بد پیاز به ترکیب اضافه کنید.

این مخلوط را روی تمام موها یا قسمتهایی که نازک هستند استعمال کنید.

اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند و البته سرتان را با چیزی پوشش ندهید. صبح روز بعد موهای خود را شامپو کنید.

برای رسیدن به بهترین نتیجه این روش درمانی را دست کم یک تا سه بار در هفته باید انجام بدهید.

۳٫ ریزش مو و شوره‌ی سر را درمان می‌کند.

شما می‌توانید با استفاده از پیاز یک ماسک مو برای مبارزه با ریزش مو، شوره‌ی سر و خارش کف سر آماده کنید.

آب پیاز به خصوص برای افزایش طول موهای شما مفید است.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که یک پیاز را رنده کنید یا آن را له کنید و آب آن را استخراج کنید.

این آب را با مقادیر مساوی روغن زیتون یا نارگیل مخلوط کنید و آن را روی پوست و موی سرتان بگذارید.

سر خود را با یک کلاه دوش بپوشانید و اجازه بدهید آب پیاز به مدت ۲ ساعت روی سر بماند.

در نهایت بعد از گذشت این مدت سرتان را با شامپو بشویید تا از چسبندگی موها خلاص شوید.

این ماسک مو باعث افزایش توانایی رشد موهای شما می‌شود و در عین حال درخشش و شادابی برای پوست‌تان به ارمغان می‌آورد.

برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید دوبار در ماه از این روش استفاده کنید.

۴٫ رنگ مو را حفظ می‌کند.

شما می‌توانید آب پیاز را روی موهای خود استعمال کنید تا سایه‌ای از رنگ مسی روی آنها ایجاد کنید و موهای‌تان را براق کنید.

با این حال، اگر می‌خواهید رنگ طبیعی موهای خود را حفظ کنید، می‌توانید پیاز را با مقدار مناسبی از روغن خردل مخلوط کنید و ترکیب حاصل را روی موهای‌تان بمالید.

روغن خردل باعث کاهش اثر روشن‌کنندگی پیاز می‌شود.

۵٫ یک نرم‌کننده‌ی طبیعی مو است.

برای این‌که موهای‌تان را به طور طبیعی نرم کنید، می‌توانید مخلوطی از پیاز و شنبلیه را روی موهای خود بمالید.

اجازه بدهید این ترکیب به مدن نیم ساعت روی موها بماند و سپس موهای‌تان را با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.


خواص پیاز پخته برای پوست

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز


خواص پیاز برای سرماخوردگی

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

راه های مختلفی برای جلوگیری و درمان نشانه های سرماخوردگی وجود دارد.

با مصرف داروهای شیمیایی یا با استفاده از درمان های جایگزین (گیاهی).

اما چرا مواد شیمیایی بخورید ؟فقط کافیست به آشپزخانه خود بروید و دنبال پیاز بگردید.

از دوران یونان باستان از پیاز برای درمان بیماری های مختلفی مانند تب ، سرفه ، درد شکمی ، سردرد ، سینوزیت ، مشکلات فشار خون ، کلسترول بالا و غیره استفاده می کردند.

مصرف پیاز می تواند باعث افزایش تولید لکوسیت ها شود که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

علاوه بر این، پیاز برای کمک به کاهش تراکم و گسترش راه های هوایی و التیام التهاب ریه مفید می باشد.

پیاز دارای خواص ویتامین C ، مواد معدنی مانند سلنیوم ، آنزیم ها و مواد گوگرد است وبرای سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به علائم سرماخوردگی بسیار مفیدمیباشد.

پیاز همچنین منبع غنی آنتی ویروس ، ضد باکتری و آنتی اکسیدان است.

خواص پیاز برای سرما خوردگی و گلو درد

پیاز توسط چین باستان برای از بین بردن احتقان و یرماخوردگی استفاده می شد.

بومیان آمریکایی نیز برای درمان سرماخوردگی از پیاز استفاده میکردند.

واقعیت تعجب آور در مورد پیاز این است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) تایید کرده پیاز به کاهش علائم سرماخوردگی از جمله احتقان ، سرفه ، برونشیت و سایر عفونت های تنفسی کمک شایانی میکند.

به یاد دارید که پدر و مادران ما پیاز های خرد شده را برای جلوگیری از سرماخوردگی در کنار تختخواب های میزاشتند؟دانشمندان توضیح می دهند که این پدیده توانایی تمیز کردن هوا در اتاق و جذب میکروب ها را در هوا دارد و مانع از ورود آنها به بدن ما می شود.

پیاز سرشار از آنتی اکسیدان های کورستین است.

کورستین برای بدن برای مبارزه با رادیکال آزاد مفید است و پاسخ ایمنی را افزایش می دهد.


خواص پیاز زرد

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

۱. جلوگیری از پرفشاری خون یا فشار خون بالا

مصرف ۴ بار در هفته پیاز می‌تواند فشار خون را تثبیت کند.

ماده آلیسین موجود در پیاز زرد نیز نقش مهمی در تثبیت فشار خون ایفا می‌کند.

۲. جلوگیری از دیابت

میزان بالای آلیسین موجود در پیاز در کنترل قند خون نیز اهمیت دارد.

مصرف پیاز برای افراد دیابتی بسیار مفید است.

۳. دفع سموم بدن

یکی دیگر از خواص پیاز زرد این است که میزان آنتی اکسیدان‌های موجود در آن ۱۱ برابر سیر است.

آنتی اکسیدان‌ها برای مهار رادیکال‌های آزاد عامل بیماری مفید هستند.

۴. حفظ سلامت قلب

تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن نصف یک پیاز زرد می‌تواند کلسترول خون را کاهش دهد.

این مسئله به حفظ سلامت قلب می‌انجامد.

۵. گردش خون روان

مواد شیمیایی گیاهی موجود در پیاز زرد به عملکرد ویتامین C در بدن کمک کرده و می‌تواند گردش خون را تسریع کند.

۶. گوارش درست

فیبر موجود در پیاز به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک کرده و در رفع مشکلات گوارشی مانند یبوست به شما کمک می‌کند.

۷. تقویت سیستم ایمنی

مصرف پیاز برای تقویت سیستم ایمنی و رفع التهاب نیز مفید است.

دستگاه ایمنی قوی، عامل کلیدی در مهار حمله بیماری‌ها است.

۸. جلوگیری از آسم

با استناد به تحقیقات پزشکی، سولفور موجود در پیاز می‌تواند از تشکیل زنجیره‌های شیمیایی عامل آسم جلوگیری کند.

۹. تسکین سرفه خلط ‌‌‌‌‌دار

پیاز به نرم شدن خلط در افراد مبتلا به سرفه خلط دار کمک می‌کند.

۱۰. پیشگیری از سرطان

ترکیبات کوئرستین و فلاونوئید موجود در پیاز، خواص بسیاری دارند.

فلاونوئیدها آنتی اکسیدان‌هایی هستند که در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد از سلول‌های بدن محافظت می‌کنند.

کوئرستین نیز سرعت رشد تومور را کاهش می‌دهد.


خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز, خواص پیاز, مضرات پیاز, طبع پیاز, خواص پیاز برای مردان, خواص پیاز برای پوست, خواص پیاز برای مو, خواص پیاز پخته برای پوست, خواص پیاز برای سرماخوردگی, خواص پیاز زرد, خواص پیاز بخارپز

پیاز پخته، شیرینی و تندی کمتری دارد.

پیاز پخته برطرف کننده ناراحتی سینه است.

پیاز پخته، شیرینی و تندی کمتری دارد.

پیاز پخته برطرف کننده ناراحتی سینه است.

دم کرده پیاز همراه با عسل برای درمان سرفه و همراه با عسل و آویشن برای درمان برونشیت مفید است.

با پختن ورقه نازک پیاز در شیر، می توان از آن برای رفع دردها و به طور کلی احساس ناراحتی در شکم استفاده کرد.

جوشانده پیاز در عسل برای رفع عارضه عدم دفع ادرار توصیه شده است.

در طب سنتی از جوشانده پیاز برای رفع جوش های صورت و پانسمان زخم های چرکین استفاده می شود.

پیاز نیمه پخته مسکن التهابات است.

قرار دادن پیاز نیمه پخته در محل سوختگی و بواسیر، اثر آرام کننده دارد و اگر به حالت گرم در اطراف گردن گذاشته شود، درد گلو از بین می رود.

ضماد پیاز پخته به تنهایی یا با داروهای مناسب برای نرم کردن ورم های سرد و با زرده تخم مرغ و یا روغن تازه یاپیه برای رفع دردهای مقعد، خارش و تحلیل ورم مقعد سودمند است.

با پختن پیاز اثرگذاری آن در کنترل کلسترول خون کاهش می یابد.


توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of