ریحان: خواص، مضرات، طبع، دمنوش، کاشت / فواید دانه ریحان / ریحان بنفش

تغذیه 🔥 ۱۵ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

ریحان: خواص، مضرات، طبع، دمنوش، کاشت / فواید دانه ریحان / مضرات ریحان بنفش / کریحان اوپال تیره

ریحان: در این مقاله از بخش تغذیه و خواص خوراکی ها در وبسایت ویکی ویو بهریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان می پردازیم.

با ما همراه باشید.

فهرست عناوین مقاله:

اگر درباره این مقاله اطلاعات مفید یا تجربه ای دارید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان


خواص ریحان

۱. حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که با بیماری‌ها مبارزه می‌کنند

یکی از فواید کلیدی روغن ریحان‌ توانایی کمک به مبارزه با آسیب‌های رادیکال‌های آزاد و محافظت از ساختار دی‌ان‌ای سلول‌ها است.

ریحان‌ حاوی دو فلاونوئید آنتی‌اکسیدان مهم محلول در آب به نام اورینتین و وایسنینر است که از گلبول‌های سفید خون که مسئول عملکرد ایمنی هستند و هم چنین ساختارهای سلولی که دی‌ان‌ای در آن‌ها ذخیره می‌شوند، محافظت می‌کند.

آنتی‌اکسیدان‌های یافت شده در ریحان، از تغییر کروموزوم‌ها و جهش سلولی و رشد سلولی سرطانی جلوگیری می‌کند.

فشار اکسیداتیو به دلیل تاثیرات سموم موجود در رژیم غذایی، آلودگی محیطی و تشعشعات، در بدن رخ می‌دهد ـ اما آنتی‌اکسیدان-هایی مانند آن‌چه در ریحان یافت می‌شوند، به مبارزه با اکسیداسیون کمک کرده و اثرات پیری را به تاخیر می‌اندازند.

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان

خواص ریحان

۲. به عنوان ضدالتهاب عمل می‌کند

ریحان‌ حاوی روغن‌های قدرتمندی است، از جمله اوژنول، سیترونلول و لینالول.

این روغن‌ها مهارکننده‌ی آنزیم‌ها هستند و به کاهش التهاب، که ریشه‌ی بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی، آرتریت روماتوئید و مشکلات التهابی روده است، کمک می‌کنند.‌

۳. با سرطان مبارزه می‌کند

مطالعات بالینی منتشر شده در نشریه‌ی تغذیه ‌و سرطان نیز نشان می‌دهد ریحان حاوی گیامغذی‌هایی است که می‌توانند به طور طبیعی به جلوگیری از سرطان، از جمله سرطان‌های پوستی، کبدی، دهانی و ریوی که ناشی از مواد شیمیایی هستند، کمک کنند.

ریحان قادر است فعالیت آنتی‌اکسیدان را افزایش دهد، تظاهرات ژنی را به شکلی مثبت تغییر دهد، باعث آپوپتوز سلول‌های سرطانی ( مرگ سلول‌های خطرناک) شود و از گسترش تومورهای سرطانی جلوگیری کند.

عصاره‌ی ریحان در مطالعات انجام شده بر روی حیوانات، محافظت علیه سرطان و مرگ‌ومیر را نشان داده است در حالی‌که به صورت گزینشی از بافت و سلول‌های عادی در برابر اثرات منفی درمان‌های سرطان مانند رادیوگرافی یا شیمی-درمانی محافظت می‌کند.

یعنی استفاده از عصاره‌ی ریحان می‌تواند به عنوان یک درمان مکمل سرطان مفید باشد، حتی وقتی که شخصی از قبل تحت اقسام درمان‌های سنتی قرار گرفته باشد.

۴. حاوی خواص ضدباکتری است

یکی دیگر از خواص روغن ریحان آن است که محافظت علیه رشد باکتریایی را فراهم می‌کند.

در مطالعات، عصاره‌‌ی ریحان در جلوگیری از رشد رشته‌های مقاوم باکتری که به آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخ نمی‌دهند نیز مفید است.

وقتی محققان دانشکده‌ی پزشکی لودز لهستان فعالیت ضدباکتری روغن ریحان را علیه باکتری ای‌کولای و سایر باکتری‌های قوی امتحان کردند که از افراد بیمار جمع-آوری شده بودند، نتایج نشان داد که ریحان در عمل علیه رشته‌های باکتریایی و کمک به جلوگیری از رشد آن‌ها موثر است.

این امر جوجب شد محققان، چگونگی کمک روغن ریحان و سایر روغن‌های ضدباکتری به درمان عفونت و بیماری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را ادامه دهند.

۵. خواص ضدمیکروبی دارد که با ویروس‌ها و عفونت‌ها مبارزه می‌کند

روغن ریحان علیه طیف وسیعی از باکتری‌ها، قارچ‌ها، کپک‌ها و ویروس‌ها فعالیت ضد میکروبی نشان می‌دهد.

یعنی می‌توانید محافظت در برابر ویروس کاندیدا و انواع ناراحتی پوستی را به فهرست بلندبالای خواص ریحان اضافه کنید.

۶. با استرس مقابله می‌کند و به عنوان یک آداپتوژن عمل می‌کند

مطالعات نشان داده است که ریحان پتانسیل قوی برای عمل به عنوان یک آداپتوژن طبیعی دارد، گیاهی دارویی که به سازگاری با استرس و عادی‌سازی اثرات مضر عوامل استرس و فرایندهای جسمانی کمک می‌کند.

برای مثال، وقتی محققان اثرات ضداسترس برگ‌های ریحان تازه‌ی داده شده به خرگوش‌هایی را بررسی کردند که در معرض محیطی با استرس بالا قرار داشتند، متوجه بهبود قابل توجه سطح استرس اکسیداتیو به دنبال مصرف ریحان شدند.

پس از آن که خرگوش‌ها به مدت ۳۰ روز مکمل‌های دو گرمی برگ ریحان تازه دریافت کردند، در پاسخ به عوامل استرس، محافظت قلبی‌عروقی و تنفسی دریافت کردند.

کاهش چشمگیر سطح قند خون نیز دیده شد، در حالی‌که در فعالیت آنتی‌اکسیدانی ریحان، افزایش قابل توجهی مشاهده شد.

۷. مبارزه با افسردگی

خواص ریحان شامل حال کسانی که از اختلالات روانی یا بیماری‌های مربوط به خلق‌وخو، از جمله افسردگی و اضطراب، رنج می‌برند نیز می‌شود.

هم‌چنین ریحان از سوی برخی ضدافسردگی در نظر گرفته می‌شود زیرا می‌تواند به شکلی مثبت روی عملکرد مغز در قشر آدرنال تاثیر بگذارد و به تحریک انتقال‌دهنده‌های عصبی تنظیم‌کننده‌ی هورمون‌های مسبب شادی و نشاط‌مان کمک کند.

۸. تقویت سلامت قلبی‌عروقی

ریحان به عنوان یک خوراکی آنتی‌اکسیدان‌ و ضدالتهاب، می‌تواند به ماهیچه‌های کنترل‌کننده‌ی عملکرد عروق خونی کمک کند که منقبض و منبسط شوند، و به این ترتیب سبب ایجاد یک فشار خون سالم شود.

خواص ریحان شامل توانایی کمک به جلوگیری از تجمع خطرناک پلاکت‌های خون است، وضعیتی که در آن پلاکت‌های خون به هم چسبیده و می‌توانند با ایجاد لخته در شریان‌ها باعث ایست قلبی شوند.

هم چنین عصاره‌های ریحان التهاب را کاهش می‌دهند که با ممانعت از ترشح سیتوکین‌های التهابی، پروتئین‌هایی که برای برقراری ارتباط بین سلول‌ها و افزایش دفاع ایمنی بدن از سلولی به سول دیگر ترشح می‌شوند، سبب ایجاد بیماری‌های قلبی‌عروقی شوند.

وقتی این اتفاق برای مدت طولانی رخ دهد، بدن دچار یک ” آبشار التهابی“ می‌-شود که بر اندام‌ها فشار وارد می‌کند و جریان خون، تنظیم هورمون‌ها و فرآیندهای شناختی را آهسته می‌کند.

در مورد سلامت قلب، التهاب می‌تواند باعث ایجاد پلاک‌های چرب و مملو از کلسترول در عروق خونی شود و خطر حمله‌ی قلبی یا سکته را بالا ببرد.

۹. از عملکرد کبد حمایت کرده و بدن را سم‌زدایی می‌کند

مطالعه‌ای منتشر شده در ژورنال مدیسنال‌فود نشان داد که وقتی طی یک دوره‌ی ۵ روزه به موش‌های بیمار عصاره‌ی ریحان داده شد، پیشرفت چشمگیری در تولید آنزیم‌های سم‌زدا داشتند، دفاع آنتی‌اکسیدانی آن‌ها قوی‌تر شد و کاهش تجمع چربی را در کبد تجربه کردند که از علل بیماری‌های کبدی است.

۱۰. به قلیایی کردن بدن کمک می‌کند و گوارش را بهبود می‌دهد

ریحان به تعادل اسید در بدن کمک کرده و سطح پی اچ مناسب بدن را حفظ می-کند.

این امر می‌تواند با کمک به رشد باکتری‌های مفید در میکروفلورای معده سبب بهبود گوارش و ایمنی شود، و در عین حال باکتری‌های مضری را که می‌توانند سبب بیماری شوند کاهش می‌دهد.

حتما می‌پرسید سایر خواص ریحان برای گوارش چیست؟ از نظر سنتی، ریحان برای کمک به برطرف کردن نفخ و تجمع آب، کم‌اشتهایی، دردهای شکمی، ریفلاکس اسید، و حتی کشتن کرم‌ها یا انگل‌های شکم استفاده می‌شود.

۱۱. به عنوان تقویت‌کننده‌ی طبیعی قوای جنسی عمل می‌کند

در ایتالیا، قرن‌ها است که ریحان‌ به عنوان نماد عشق در نظر گرفته می‌شود.

اعتقاد بر آن است که عطرریحان شهوت و برانگیختگی را افزایش می‌دهد، که احمتمالا به دلیل افزایش جریان خون و سطح انرژی، و در عین حال کاهش التهاب باشد.

در آینن هندو و تمارین آیووردیک، ریحان مقدس (تالسی) به عنوان ” اکسیر زندگی“ در نظر گرفته می‌شود و برای تقویت عملکرد جنسی سالم و بهبود خلق‌وخو استفاده می‌شود.

۱۲. به محافظت در برابر دیابت و سندروم متابولیک کمک می‌کند

عصاره‌ی ریحان، سطح گلوکز جریان خون و التهاب را کاهش می‌دهد که ریحان را به عامل محافظی در برابر ایجاد دیابت و سایر انواع سندروم متابولیک تبدیل می-کند.

به علاوه، فواید روغن ریحان شامل توانایی کمک به کاهش سطوح تری-گلیسرید و کلسترول می‌شود که افراد دیابتی بیش‌تر در معرض آ‌ن‌ها قرار دارند.

وقتی محققان دپارتمان علوم خانگی دانشکده‌ی کشاورزی و فناوری آزاد هند، از طریق آزمایشات کور بالینی، اثرات برگ‌های ریحان‌ مقدس را بر سطح گلوکز و کلسترول سروم خون انسان بررسی کردند، نتایج تحقیقات بهبودهای چشمگیری در کنترل قند خون و بهبودهای اندکی در سطح کلسترول نشان داد.

این نتایج نشان می‌دهد که مکمل ریحان می‌تواند شیوه‌ی ایمن و مفیدی برای کمک به کنترل دیابت و مشکلات ناشی از این بیماری باشد.

۱۳. از اسهال جلوگیری می‌کند

طبق گزارش‌ بعضی از مطالعات انجام شده ریحان اثر ضد باکتریایی دارد.

اجزاء فیتوکمیکال (مواد شیمیایی گیاهی) موجود در برگ‌های ریحان می‌توانند با عفونت استافیلوکوکوس اورئوس که از دلایل اصلی اسهال شدن است مبارزه کنند.

افزودن کمی برگ ریحان به وعده‌ی غذایی می‌تواند به شما کمک کند از ابتلا به اسهال پیشگیری یا آن را درمان کنید.

۱۴. سطح کلسترول را پایین می‌آورد

بر اساس یک مطالعه، ریحان اثر چشمگیری در کاهش سطح کلسترول بدن دارد.

مواد شیمایی گیاهی و آنتی‌ اکسیدان‌های موجود در برگ‌های ریحان کلسترل بد را پایین می‌آورد و از انباشتگی کلسترول در رگ‌های خونی که بعدا ممکن است باعث تصلب شرایین شود جلوگیری می‌کند.

۱۵. معده را آرام می‌کند

به همین خاطر است که ایتالیایی‌ها عاشق استفاده از ریحان در وعده‌های غذایی خود هستند.

برگ ریحان اثر آرامبخشی دارد که می‌تواند شما را از احساس پر و سنگین بودن معده خلاص کند.

همچنین می‌تواند اسید معده را به حداقل برساند و مانع استفراغ شود.

۱۶. زخم ناشی از گزیدگی را برطرف می‌کند

اگر زنبور یا حشره‌ی دیگری شما را نیش زند و هیچ دارو یا گندزدایی برای درمان آن پیدا نکردید، می‌توانید از ریحان برای برطرف کردن درد و زخم استفاده کنید.

خواص ضد التهابی ریحان در درمان زخم حاصل از نیش حشرات موثر خواهد بود.

۱۷. عفونت گوش را درمان می‌کند

برگ‌های ریحان حاوی روغن‌های معطری است که اثر ضد التهابی دارند و می‌توانند به درمان عفونت گوش کمک کنند.

۱۸. از سرفه و سرماخوردگی پیشگیری می‌کند

روغن‌ معطر برگ ریحان اثر ضد ویروسی دارد که می‌تواند از بدن در برابر عفونت ویروس آنفلوانزا محافظت کند.

مصرف برگ ریحان نه تنها می‌تواند ما را از شر ویروس خلاص کند بلکه علائمی مانند سرماخوردگی، سرفه، و آب ریزش بینی را نیز برطرف می‌کند.

۱۹. سر درد را درمان می‌کند

از برگ ریحان می‌توان برای درمان سردرد استفاده کرد.

رایحه‌ی خوش آن ممکن است اعصاب را آرام کند و ضربان رگ‌های خونی مغز را کاهش دهد.

فقط کافی است کمی پودر ریحان را در یک ظرف کوچک بریزید، آن را بو بکشید و بگذارید بخار آن به صورت و سرطان برخورد کند.

این کار را چند دقیقه ادامه دهید تا حالتان بهتر شود.

۲۰. مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک‌ها را کاهش می‌دهد

بدن ما ممکن است به خاطر مصرف بیش از حد داروهای آنتی بیوتیک نسبت به آن مقاومت نشان بدهد.

برگ‌های ریحان حاوی خواص ضد باکتریایی است که می‌تواند از رشد باکتری‌های پاتوژن جلوگیری کند و مقاومت به آنتی بیوتیک را کاهش دهد.

۲۱. سلامت پوست را حفظ می‌کند

برگ این گیاه حاوی ویتامین C و سایر مواد شیمایی گیاهی است که برای پوست فایده‌هایی به همراه دارند.

مصرف آن به طور منظم ممکن است سلامت پوست را بهبود ببخشد و آن را از آسیب رادیکال‌های آزاد حفظ کند و آن را مرطوب نگه دارد.

۲۲. عفونت قارچی را درمان می‌کند

اگر مشکل پوستی دارید که به خاطر عفونت قارچی به وجود آمده است، کافی است کمی برگ ریحان را بجوید یا روی ناحیه‌ی عفونی شده بمالید.

روغن معطر برگ ریحان خواص ضد قارچی دارد که می‌تواند قارچ‌ها را از بین ببرد و رشد آن‌ها را متوقف کند.

۲۳. اسیدیته‌ی بدن را کنترل می‌کند

ریحان این قدرت را دارد که با متعادل کردن سطح pH که برای حفظ سوخت و ساز و عملکر چند هورمون و آنزیم مفید است اسیدیته‌ی بدن را کنترل کند.

همچنین برای حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن نیز مفید است چون باکتری‌های خوب موجود در بدن ما فقط می‌تواند در سطح خاصی از pH زنده بمانند.

۲۴. استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها را حفظ می‌کند

ریحان منبع بی‌نظیری از ویتامین K است که اثر فوق‌العاده‌ای در حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها دارد.

ویتامین K می‌تواند به جذب کلسیم در بدن کمک کند و از ضعیف شدن استخوان‌ها جلوگیری کند.

۲۵. بینایی را بهبود می‌بخشد

مقدار بالای ویتامین A موجود در ریحان اثر خوبی بر قدرت بینایی انسان‌ها دارد.

ویتامین A برای حفظ عملکرد معمول عضلات و عدسی‌های چشم مورد نیاز است.


مضرات ریحان

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان

مضرات ریحان

تاثیر بر باروری در مردان و زنان

دیده شده که ریحان بر باروری مردان و زنان اثر منفی دارد.

با وجود اینکه هنوز این موضوع در هیچ مطالعه انسانی اثبات نشده و ممکن است به علت مصرف زیاد آن در رژیم غذایی باشد، اگر می خواهید خانواده بزرگی تشکیل دهید، دلایل کافی وجود دارد تا شما را متقاعد کند مصرف آن را کاهش دهید.

تحقیقات بر روی حیوانات نشان داد که ریحان تعداد و تحرک اسپرم ها را کاهش می دهد.

همچنین مشخص شد این گیاه سبب کوچک شدن اندام های تولید مثلی مردان نظیر بیضه ها، پروستات و غدد فوق کلیه می شود.

تحقیقاتی نیز انجام شده که طی آن محققین متوجه شده اند این گیاه می تواند سبب تغییراتی نیز در رحم و تخمدان شود.

گمان می رود که اثرات ضد تولید مثلی ریحان ناشی از توانایی آن در تعدیل هورمون های جنسی باشد.

در حقیقت، محققین هنوز در حال بررسی این گیاه برای خاصیت ضد بارداری آن هستند.

این اثر ممکن است برگشت پذیر بوده و دائمی نباشد.

یک مقاله اثبات کرده است که یک ماه پس از قطع مصرف ریحان در حیوانات مورد آزمایش، اثرات ضد بارداری آن از بین رفته است.

خطرناک برای دوران بارداری

حضور یک ترکیب به نام استراگول در برگ های ریحان می تواند سبب انقباضات رحمی شود.

بنابراین، بهترین راهکار، پرهیز از مصرف آن طی دوران حاملگی است.

تداخل با داروهای رقیق کننده خون

ریحان به عنوان یک رقیق کننده خون عمل می کند اما این خاصیت اصولاً برای سلامتی مخاطره آمیز نیست.

اگر شما، به هر دلیلی، در حال حاضر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، این داروها می توانند اثر ریحان را افزایش دهند و مشکلاتی را در رابطه با انعقاد خون ایجاد نمایند.

اگر از رقیق کننده های خون استفاده می کنید، پیش از مصرف ریحان با پزشک خود مشورت کنید.

بالا بردن اثر داروهای ضد دیابت

تحقیقات بی شماری نشان داده اند که ریحان توانایی کاهش قند خون دارد و اگر شما از داروهای کاهنده قند خون استفاده می کنید، این گیاه ممکن است اثر دارو را افزایش داده و حتی سبب کاهش شدید سطح قند خون گردد.

بار دیگر، اگر تحت درمان با داروهای کاهنده قند خون قرار دارید، توصیه می شود که قبل از مصرف ریحان حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پوسیدگی دندان

به طور سنتی، در بسیاری از جوامع آسیایی، اعتقاد بر این است که برگ های ریحان را نباید جوید.

این برگ ها مقدس شمرده می شوند و جویدن آن ها بی احترامی محسوب می شود.

اما احتمالاً دلیل منطقی علمی نیز برای این موضوع وجود دارد.

برگ های ریحان دارای مقادیری از آهن است و بنابراین می تواند در صورت جویده شدن سبب پوسیدگی دندان های شما شود.

این مسئله نمی تواند سلامت دندان های شما را در واقعیت به خطر بیندازد اما رنگ آن ها را تغییر می دهد.

به همین دلیل برای مصرف ریحان به جای جویدن، آن را به راحتی با مقداری آب قورت دهید.


طبع ریحان

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان

طبع ریحان

طبع ریحان گرم و خشک است


دمنوش ریحان

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان

دمنوش ریحان

طرز تهیه دمنوش ریحان:

برای تهیه این دمنوش چند برگ ریحان را در یک قوری آب با ۸۰ درجه بریزید تا به مدت ۴ الی ۵ دقیقه دم بکشد، حالا دمنوش ریحان آماده است.

در صورت تمایل به شیرین کردن می توانید از مقداری عسل استفاده کنید.

مشخصات دمنوش ریحان:

دمنوش ریحان با رنگی شبیه به دمنوش رزماری و عطری فوق العاده دلنشین می تواند یه پیشنهاد خوب برای یک روز شلوغ و پر استرس باشد.

طعم این دمنوش اغلب سلیقه ها را راضی نگه می دارد.

دقت داشته باشید که میزان برگ ریحانی که برای تهیه دمنوش از آن استفاده می کنید بر روی میزان تندی آن تاثیر مستقیم دارد.

پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل برای شیرین کردن آن از عسل کمی استفاده کنید تا از طعم اصلی آن بیشتر لذت ببرید.


فواید دانه ریحان

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان

فواید دانه ریحان

تخم ریحان به صورت دانه‌هایی ریز و سیاه رنگ است که بسیاری آن را با تخم شربتی اشتباه میگیرند.

این دانه های کوچک و پرخاصیت همانند خواص ریحان که کاربردهای درمانی بسیای برای معالجه بیماری ها دارد، از فواید دارویی بیشماری برخوردار هستند.

از مهمترین خواص تخم ریحان خاصیت ضد نفخ این دانه است که به رفع مشکلات و ناراحتی‌های ناشی از نفخ شکم، گرفتگی عضلات شکم، سوء هاضمه و یبوست کمک میکند.

از دانه‌های ریحان در بسیاری مناطق دنیا برای تهیه نوشیدنی استفاده میشود.

مصرف شربت‌های حاوی تخم ریحان به دفع سموم خون کمک کرده و به دلیل دارا بودن خاصیت مدر، به عملکرد کلیه ها کمک شایانی میکند.

خواص تخم ریحان

برخی از مهمترین خواص درمانی تخم ریحان به طور خلاصه عبارتند از:

از مهمترین خواص تخم ریحان در طب سنتی استفاده از تاثیر تسکین دهنده این ماده بر روی بدن است.

مصرف نوشیدنی های حاوی این دانه به برطرف نمودن استرس، سر درد و افسردگی کمک میکند.

تخم ریحان دارای مواد آنتی اکسیدان است و از این رو به مقابله و پیشگیری از سرطان کمک قابل توجهی میکند.

تخم ریحان دارای خاصیت ضد التهابی و مسکن است و مصرف آن برای بیمارن مبتلا به آرتروز و دردهای مفصلی مفید میباشد.

از خواص تخم ریحان کمک به سلامت قلب است.

دانه‌های ریحان حاوی عنصر منیزیم میباشند که به فعالیت و عمکرد عضلات قلب کمک میکند.

همچنین این دانه ها از ایجاد پلاک خونی در رگهای خونی پیشگیری میکند و در نتیجه خطر بروز سکته قلبی را کاهش میدهد.

از دیگر خواص تخم ریحان خاصیت مدر بودن آن است.

ار این رو مصرف آن به عملکرد کلیه‌ها کمک کرده و همزمان باعث دفع سموم و مواد زاید از بدن میشود.

تخم ریحان دارای خاصیت آنتی باکتریال است و از آن میتوان برای کمک به درمان عفونتهای پوستی و زخم ها کمک کرد.

به این منظور میتوانید از خمیر تهیه شده از دانه‌های ریحان به صورت موضعی استفاده کنید.

مصرف دم کرده دانهریحانبرای درمان ورم کلیه و ترشحات زنانه (ترشحات واژن) در طب سنتی بکار می‌رود.

جویدن تخم ریحان به کاهش سوزش ناشی از زخم و آفت دهان کمک میکند و استفاده از آن از عفونتهای حفره دهانی پیشگیری میکند.

در طب سنتی از خواص تخم ریحان برای کاهش علایم سرماخوردگی، آنفولانزا و سرفه استفاده میشود.

دانه های ریحان برای درمان اسهال مفید هستند.

به این منظور مقداری از آن را با صمغ عربی کوبیده و مصرف نمایید.

مصرف دانه های ریحان به رفع برخی مشکلات گوارشی کمک میکند و از بروز نفخ و یبوست پیشگیری میکند.

مصرف تخم ریحان برای زنان و دختران بسیار مفید است.

این دانه‌های ریز و کوچک به دلیل داشتن آهن از بروز کم خونی و کاهش سطح هموگلوبین خون پیشگیری میکند.


مضرات ریحان بنفش

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان

مضرات ریحان بنفش

آیا ریحان بنفش سرطان زاست؟

به این ترتیب که در این پژوهش گفته شد که مقداری سافرول در ریحان وجود دارد و همان طور که می دانید سافرول، ماده ای است که به القاء سرطان کبد در موش های آزمایشگاهی منجر می شود.

اما دقت کنید که این سبزی در سبزی خوردن و به مقدار کم استفاده می شود.

طبق یافته های این تحقیق، برای این که این سبزی خطرناک باشد باید شما سال ها هر روز یک کیلوگرم از آن را مصرف نمایید.

پس نه تنها جای نگرانی ندارد بلکه ریحان منبع غنی از ویتامین C است.

علاوه بر این فیبر موجود در این سبزی‌ برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید است و البته ریحان بنفش خواص بیشتری نسبت به ریحان سبز دارد.

وجود رنگدانه‌ها و عطر ریحان بنفش موجب منحصر به فرد شدن ریحان بنفش نسبت به ریحان سبز است.

در واقع ریحان، سبزی، ضد سرطان است و رنگدانه‌های آ‌ن یکی از مهمترین مواد ضد سرطانی است که منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ گیاهی است.


کاشت ریحان

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان

کاشت ریحان

ریحان را باید با گیاهانی به تناوب کشت کرد که نه تنها زمین را از مواد و عناصر غذایی تهی نکنند بلکه مانع از گسترش علفهای هرز ریشه ای (چند ساله) نیز بشوند گیاهان وجینی برای تناوب کشت، با ریحان مناسب هستند.

نیمه اول اردیبهشت زمان مناسبی برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی است.

در کشت مستقیم فاصله ردیفهای کاشت بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر مناسب است.

عمق بذر ریحان موقع کاشت باید بین ۵/۰ تا ۱ سانتی متر باشد.

بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین سه تا چهار کیلوگرم است.

در کشت غیر مستقیم نیمه دوم اسفند زمان مناسبی برای کاشت بذر در خزانه زیر پلاستیک است.

بذرها در ردیفهایی به فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر در خزانه زیر پلاستیک کشت می‌شوند عمق بذر ریحان در خزانه باید بین ۵/۰ تا ۱ سانتی متر باشد.

بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین یک کیلوگرم است.

نشاء ها در ردیفهایی به فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر در زمین اصلی کشت می شوند فاصله دو بوته در هر متر طولی ۳۰ سانتی متر مناسب است.

کاشت

کاشت و تکثیر ریحان توسط بذر و به روش مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد.

کاشت مستقیم : کشت ریحان در زمان مناسب به صورت ردیفی در زمین اصلی انجام می گیرد.

پس از کشت آبیاری مناسبی ضرورت دارد.

کاشت غیر مستقیم : از این روش معمولاً در سطوح کم کشت استفاده می شود.

ابتدا بذرها را در زمان مناسب در خزانه زیر پلاستیک کشت می کنند.

مقدار بذر برای هر متر مربع زمین بین ۱۰ تا ۲۰ گرم است.

برای هکتار زمین به ۳۵۰ تا ۴۵۰ مترمربع پوشش زیر پلاستیک نیاز است.

پس از آبیاری منظم و وجین علفهای هرز سطح خزانه هنگامی که ارتفاع گیاهان به ۶ تا ۱۰ سانتی متر رسید.

(پس از ۵ تا ۶ هفته) نشاء ها را در ردیفهایی به فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر در زمین اصلی کشت می کنند فاصله دو بوته در هر متر طولی ۳۰ سانتی متر مناسب است.

برای هر هکتار زمین به ۱۴۰ تا ۲۰۰ هزار نشاء نیاز میباشد.

کاشت ریحان در گلدان به راحتی انجام می شود.

این گیاه نیاز به خاک با زهکشی خوب دارد و باید در مکان روشن و آفتابگیر قرار گیرد.

تکثیر ریحان از طریق بذر به سادگی انجام می شود و بذرها سریع جوانه می زنند.

ریحان به سرما حساسیت زیادی دارد، پس اگر می خواهید نشای این گیاه را از فضای داخلی به باغچه ببرید و درون زمین بکارید، دمای صبح زود را در نظر بگیرد.

برای انتقال جوانه و نشای این گیاه درجه حرارت باید حداقل ۲۱ درجه سانتی گراد باشد.

سبزی ریحان

علاوه بر کاشت بذر گیاه ریحان، قلمه این گیاه هم درون آب به راحتی ریشه دار می شود.

یک شاخه ۱۰ سانتی متری که هنوز گل نداده است را انتخاب کنید و درون آب قرار دهید.

ریشه ها در عرض یک هفته ظاهر می شوند و بعد از آنکه مشاهده کردید ریشه ها به میزان کافی رشد کرده اند، می توانید قلمه ریحان را مستقیما به گلدان یا باغچه منتقل کنید.


ریحان اوپال تیره

ریحان, خواص ریحان, مضرات ریحان, طبع ریحان, دمنوش ریحان, فواید دانه ریحان, مضرات ریحان بنفش, کاشت ریحان, ریحان اوپال تیره, خواص دارویی ریحان

ریحان اوپال تیره

ریحان اوپال تیره از ارقام ریحان شیرین محسوب می‌شود که در دهه‌ی ۵۰ میلادی توسط جان اسکارچوک و جوزف لنت در دانشگاه کانکتیکات توسعه داده شده است.

این محصول با برگ‌های بنفش پررنگش که گاهی اوقات لکه دارند، به واسطه‌ی ظاهر دکوری خود و ارزش غذایی‌اش کاشته می‌شود.

ریحان اوپال تیره در سال ۱۹۶۲ برنده‌ی جایزه‌ی All-American Selection گردید.

همانند سایر ریحان‌های بنفش، رنگ آن از ماده‌ی آنتوسیانین نشات می‌گیرد.

اوپال تیره در کنار سایر ارقامی که برگ‌های بنفش بزرگ دارند، از مقدار زیادی آنتوسیانین بهره می‌گیرد و می‌توان آن را منبعی بالقوه از رنگدانه‌های قرمز در صنایع غذایی به حساب آورد.

مقدار آنتوسیانین به ازای هر ۱۰۰ گرم برگ تازه، ۱۸ میلی‌گرم است.

اوپال تیره به سرده‌ی اوسیموم در خانواده‌ی نعناعیان تعلق دارد.

اوپال تیره را معمولاً در دسته‌ی واریته‌های دارای گرده‌افشانی آزاد قرار می‌دهند.

شکوفه‌های آن در رنگ‌های بنفش کمرنگ و پررنگ ظاهر می‌شوند.

برگ‌‎های آن نیز بنفش تیره و زیتونی هستند.

یک نوع گیاه که عمدتاً به صورت یک‌ساله رشد می‌کند و می‌توانیم آن را طی یک فصل رشد مشاهده نماییم.

اوپال تیره معمولاً به صورت علف‌مانند رشد می‌کند و ارتفاع تقریبی آن نیز ۴۵ سانتی‌متر است.

هند را به عنوان منشا و زادگاه اوپال تیره می‌دانند.

از آنجایی که ریحان اوپال تیره به مراقبت پایینی نیاز دارد، معمولاً پرورش آن را ساده تلقی کرده و حداقل مراقبت را در طول سال برای آن انجام می‌دهند.

لازم به ذکر است که باید نیازمندی‌های خاک، آفتاب و آب لازم را فراهم کنید تا رشد گیاه تضمین شود

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments