خزانه‌دار فدراسیون: فیفا پاداش و دستمزد را در یک سند ثبت نمی‌کند/ شاید اپراتور اشتباه کرده است!

ورزشی 🔥 ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

خزانه‌دار فدراسیون: فیفا پاداش و دستمزد را در یک سند ثبت نمی‌کند/ شاید اپراتور اشتباه کرده است!

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از تسنیم علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال اعلام کرد که فیفا پاداش و‌ دستمزد سرمربی سابق تیم ملی ایران را در یک سند ثبت نمی‌کند و برای آن سند جداگانه می‌خواهد.
خزانه‌دار فدراسیون: فیفا پاداش و دستمزد را در یک سند ثبت نمی‌کند/ شاید اپراتور اشتباه کرده است!

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، افشای ابعاد تازه‌ای از اسناد مالی فدراسیون فوتبال ایران نزد فیفا، شبهات تازه‌ای ایجاد کرده است. از جمله پرداخت پاداش ۱٫۶ میلیون دلاری به کارلوس کی‌روش که خلاف قرارداد او بوده است و به نوعی فیفا دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد. از همین رو با علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال تماس گرفتیم تا توضیحات او را درباره سؤالات مطروحه جویا شویم. متن این گفت‌وگو به شرح زیر است:

تسنیم: توضیحاتی درباره گزارش منتشرشده خبرگزاری تسنیم و بحث پرداخت پاداش ۲۰ درصدی به کی‌روش خلاف قرارداد، دارید؟

همه چیز کاملاً مشخص است و ما به آقای کی‌روش در چهارچوب قراردادش حقوق و پاداش پرداخت کرده‌ایم. جمع این حقوق و پاداش هم عددی بوده که در این صورتحساب آمده است. (یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ۲۵۲ دلار).

تسنیم: در مصاحبه‌ای اعلام کرده‌اید، ۱۰ درصد پاداش به کی‌روش پرداخت شده و مابقی آن حدود ۹۰۰ هزار دلار دستمزد این مربی بین جام جهانی ۲۰۱۸ تا جام ملت‌های ۲۰۱۹ بوده است. در حالی که پیش از این گفته شده بود این بخش از دستمزد از حساب‌مان در AFC پرداخت می‌شود.

نه، مازاد این پول برای طلب او پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ بوده است. وقتی از جام جهانی برگشتیم و برای جام ملت‌ها آماده می‌شدیم، تاریخ دقیق یادم نیست، اما در همین بین پول کی‌روش را پرداخت کردیم، چون دستمزد شش ماه تا جام ملت‌های آسیا را بعد از جام ملت‌ها پرداخت کردیم.

تسنیم: اشاره می‌کنید که بخشی از این مبلغ یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ۲۵۲ دلاری حقوق معوقه او بوده، اما در سند فیفا “Prize” ثبت شده که به معنای پاداش است. در حالی که حقوق و پاداش در دو سند ثبت می‌شود.

من این را نمی‌دانم و به این موضوع دقت نکردم. شاید اشتباه اپراتور بوده است. این اشتباه برای ما هم پیش می‌آید و مثلاً در سند پرداخت حقوق کی‌روش را می‌زنیم، اما در این سند حقوق، پاداش و باقی مسائل در آن وجود دارد.

تسنیم: مگر می‌شود فیفا که حتی ۱۲۸ دلار و ۹۵ سنت نوشیدنی اضافه در جام جهانی را در سند جداگانه‌ای زده است، در چنین رقم بزرگی اشتباه کند؟

اصلاً پرداخت فیفا براساس نامه ماست. ما نامه می‌زنیم که فلان عدد بابت حقوق و فلان عدد بابت پاداش پرداخت شود. حالا جمع آن عددی می‌شود که در یک سند ثبت می‌شود. اینکه به شما می‌گویم، مطمئن باشید که دقیق است. این یک پاداش به اضافه دو قسط آقای کی‌روش بوده است.

تسنیم: این سؤال برای همین مطرح می‌شود، چون اگر برای دستمزد و پاداش دو عدد به فیفا اعلام شده باشد، فیفا در دو سند آن را واریز می‌کند، نه در یک سند با عنوان پاداش. حتی پاداش بازی‌های مقدماتی جام جهانی به مبلغ ۶۱ هزار و ۸۰۹ یورو جداگانه به حساب کی‌روش و سایر اعضا واریز شده است، نه در یک سند.

ما برای هر شخصی نامه می‌زنیم و اصلاً داستان فیفا همین است. فیفا هر چیزی که ما بزنیم را قبول نمی‌کند. پرداخت پاداش به سرمربی از مبلغ پاداش فیفا عرف است، حتی اگر قرار است به او پاداش تعلق بگیرد، فیفا قرارداد را می‌گیرد تا ببیند چقدر پاداش تعلق خواهد گرفت. دلیل هم دارد که بعداً هر یک از طرفین بابت یک دلار، شاکی نشوند. برای همین مستند می‌گیرد و توافق دو طرف را می‌گیرد که مثلاً شما تأیید می‌کنید ۱۰ درصد واریز شود و از گیرنده هم تأییدیه می‌گیرد که تأیید می‌کند باید ۱۰ درصد از سمت فدراسیون پرداخت شود. شاید این یک پروسه یک ماهه باشد که پنج شش بار از طرف فیفا مکاتبه می‌شود تا این پول پرداخت شود.

تسنیم: خب پس به اینجا برسیم که در پرداختی‌ها به کی‌روش یک عدد ۵۰۳ هزار و ۷۴۵ یورو هم بود. آیا این عدد دو قسط معوقه او نیست، اگر نه این پول بابت چیست؟

نه، آن را به خاطر ندارم حقوق چه ماهی بوده است، اما به خاطر دارم قبل از رفتن به جام ملت‌ها خیلی پیگیری کردیم تا این حقوق پرداخت شود. مطمئنم مابقی پول پرداختی، دو قسط دستمزد است. اقساط دستمزد کی‌روش سه ماهه بود و دو قسط یا حتی سه قسط و پاداش است. چون ما از پرداخت او عقب بودیم و یک سال قبل از جام جهانی به تحریم‌ها خوردیم. ما پول را از طریق بانک ملت به حساب خودش در پرتغال پرداخت می‌کردیم، اما بعد از مسدود شدن این راه، فکر می‌کنم یک سال و ۱۵، ۱۶ روز قبل از جام جهانی دیگر نتوانستیم به او پول بدهیم. چون ما مکاتبه کردیم و بین جام جهانی و جام ملت‌ها بود که فیفا قبول کرد. حتی بعد از جام جهانی فیفا اعلام کرد ما پاداش شما را در حساب‌تان منظور می‌کنیم تا بعد از آن سایر هزینه‌ها را کسر کنیم و در این بین آن مبلغ هم کسر شده است.

تسنیم: این را قبول دارید که فیفا برای هر واریزی سند جداگانه از فدراسیون فوتبال دریافت می‌کند و حقوق و پاداش با یک سند پرداخت نمی‌شود؟

بله، اصلاً سند قانونی هم می‌گیرد.

تسنیم: پس هیچگاه دستمزد و پاداش در یک سند قرار نمی‌گیرد و باید اسناد جداگانه داشته باشد.

خیر، گفتم احتمالاً در یک سند واریز می‌کند، اما ما بابت هر پرداخت به فیفا نامه می‌زنیم. مطمئنم آن مبلغ یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ۲۵۲ دلار حقوق و پاداش بوده است.

تسنیم: در صورتحساب فیفا اعداد دیگری هم وجود دارند که عنوان ندارند. به طور مثال شما قبلاً گفته بودید هزینه کمپ تیم ملی و هزینه‌های جانبی در روسیه حدود ۲٫۵ میلیون دلار شده است که چنین عنوانی در اسناد فیفا نیست، اما یک عدد دو میلیون و ۶۹۷ هزار و ۲۶۴ دلاری وجود دارد که احتمالاً می‌تواند هزینه کمپ باشد. این را تأیید می‌کنید؟

فیفا هزینه‌ها را از ما کم کرد. بابت کمپ ما هیچ پولی پرداخت نکردیم و همه آن از محل پاداش ما توسط فیفا پرداخت شد. یکسری هزینه‌ها را هم خود فیفا انجام می‌دهد ‌که مثلاً برای همه تیم‌ها اتوبوس اختصاصی می‌گذارد. اکنون صورتحساب فیفا را ندارم که ببینم، اما قطعاً چنین عدد بزرگی می‌تواند به همین منظور باشد. احتمالاً در اینجا هم همان اتفاق افتاده (پرداخت در یک سند) و هزینه کمپ و هتل را در یک سند پرداخت کرده است. همان‌طور که گفتم صورتحساب فیفا را اکنون ندارم، اما پول کمپ در روسیه همین حدود بوده است.

تسنیم: در این سند عدد بزرگ‌تر دیگری نیز وجود دارد که سه میلیون و ۳۶۷ هزار و ۱۱۳ دلار است. شما اشاره کردید دستمزد معوقه کی‌روش دو قسط بوده و سپس گفتید سه قسط بوده و در نهایت اعلام کردید بیشتر از یک سال قبل از جام جهانی پرداختی به او وجود نداشت. پس یک سال حقوق معوقه او نمی‌تواند مابقی پرداخت یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ۲۵۲ دلار باشد که ۸۰۰ هزار دلار آن هم پاداش بود. آیا این رقم نامشخص سه میلیون و ۳۶۷ هزار و ۱۱۳ دلار حقوق معوقه بیش از یک سال کی‌روش نیست؟

نه، آقای کی‌روش آنقدر از ما طلب نداشت. نمی‌دانم صورتحساب چیست و اگر صورتحساب جلوی من باشد، می‌توانم روی اعداد دقیق بگویم بابت چه بوده است. احتمالاً آن سه میلیون دلار جمع هزینه‌های دلاری ماست. صورتحساب‌های فیفا یک مقدار تخصصی است و برخی از آنها تکرار می‌شود. من بارها در مصاحبه‌هایم گفته‌ام. فیفا پولی را به‌عنوان پاداش در نظر می‌گیرد و از همان پول، هزینه‌هایی را خودش انجام می‌دهد که دست ما نیست و هیچ مستندی هم به ما نمی‌دهد. فقط اعلام می‌کند که بابت هزینه‌های جام جهانی است و یک بخشی را هم با درخواست ما پرداخت می‌کند که همان دستمزد و پاداش کی‌روش و پاداش کادر اوست که پرداخت کرده‌ایم. برای هر پرداختی هم مستندات می‌گیرد و قانوناً کسر می‌کند. ضمن اینکه در برهه‌ای که با کی‌روش کار می‌کردیم، پول توافقی را هم نمی‌توانستیم پرداخت کنیم، چه برسد که اضافه‌تر بدهیم.

تسنیم: بعید به نظر می‌رسد جمع هزینه‌های ما به بیش از سه میلیون برسد، در حالی که هزینه کمپ تیم ملی در جام جهانی جداگانه بوده است. این عدد سه میلیون فقط می‌تواند برای پرداختی‌های بزرگی چون دستمزد باشد.

من صورتحساب دارم و ممکن است سه عدد ۱۰ و ۹ میلیون دلاری در آن باشد. اینها پرداختی و دریافتی نیست و اعدادی است که فیفا حساب را بالانس می‌کند.‌ مثلاً آن سه میلیون دلار را از فرانک تبدیل کرده است تا حساب را بالانس کند. آن عدد در صورتحساب سند مشخصی نیست و پرداخت یا دریافت نشده است.

انتهای پیام/

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments