با بانوی دونده اراکی، از رفاقت با دویدن تا بی‌مهری اسپانسرها

ورزشی 🔥 ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

با بانوی دونده اراکی، از رفاقت با دویدن تا بی‌مهری اسپانسرها

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از تسنیم عشق به ورزش سن و سال و جنسیت نمی‌شناسد و بانوانی هستند که با تلاش و پشتکار و با عزمی راسخ در عرصه ورزش، به دنبال حفظ سلامتی و البته رسیدن به قله‌های افتخار هستند.
با بانوی دونده اراکی، از رفاقت با دویدن تا بی‌مهری اسپانسرها

ایسنا/مرکزی عشق به ورزش سن و سال و جنسیت نمی‌شناسد و بانوانی هستند که با تلاش و پشتکار و با عزمی راسخ در عرصه ورزش، به دنبال حفظ سلامتی و البته رسیدن به قله‌های افتخار هستند.

مهشاد فرمهینی از جمله بانوان دونده و مدال آور استان مرکزی در مسابقات کشوری است که با ۲۳ سال سن، اعتقاد دارد ورزش یک فرصت و یک عشق برای رسیدن برای اهداف بزرگ در زندگی انسان است.

او می‌گوید هر هفته حدود ۲۵ تا ۴۰ کیلومتر می‌دود و دویدن جزو برنامه های اصلی زندگی روزمره اش محسوب می شود.

ایسنا با این بانوی دونده به گفت‌وگو نشست که مشروح گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

دوومیدانی را از کجا آغاز کردید

من از همان کودکی عاشق دویدن بودم و بعدها این عشق، رشته ورزشی من شد. از سال ۱۳۹۵ به صورت حرفه‌ای سراغ ورزش دو و میدانی رفتم، تا اینکه خوشبختانه توانستم در مسابقات ۲۰ کیلومتر پیاده روی بانوان کشور به مدال دست پیدا کنم.

در دوران دبیرستان در رشته هایی چون آمادگی جسمانی و والیبال فعالیت داشتم، اما در استعدادیابی که انجام شد، متوجه شدم در رشته دوومیدانی استعداد بهتری دارم و به همین دلیل به صورت حرفه ای وارد این رشته جذاب و مادر شدم. در مجموع باید بگویم از کودکی رابطه خوبی با دویدن داشتم و همین علاقه باعث شد که به مرور احساس کنم به این رشته علاقه و در آن استعداد دارم.

از سوابق تحصیلی تان بگویید

با توجه به علاقه ای که از کودکی به ورزش داشتم، علاقه داشتم ورزش را به صورت علمی پیگیری کنم به همین دلیل پس از دوران دبیرستان، در دانشگاه وارد رشته تربیت بدنی شدم و خوشبختانه در سال جاری توانستم مدرک لیسانس تربیت بدنی را دریافت کنم و در ادامه، هدفم ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این رشته است.

شرایط ورزش بانوان را چگونه ارزیابی می کنید

شرایط ورزش کردن و مسیر حرفه ای شدن برای بانوان در کشور ما نسبت به آقایان متفاوت است چون مشکلات مالی، پخش نشدن ورزش بانوان از تلویزیون که امکان جذب اسپانسر را کاهش می دهد و … وجود دارد که گاهی واقعا آزار دهنده است و باعث دلسردی می شود که امیدواریم با حمایت مسئولان این مشکلات به حداقل برسد.

چه توصیه ای به بانوان غیر ورزشکار دارید

خیلی از بانوان در دوره هایی از زندگی دچار اضافه وزن و چاقی می شوند. مطمئنا ورزش به تناسب اندام و تعادل وزنشان بسیار کمک می کند. دوستانی دارم که شاغل و دانشجو هستند، اما فرصت نمی کنند که ورزش کنند، به شخصه همواره احساس می کنم که روحیه من با وجود تمرینات سخت و فشرده، از آنها خیلی بهتر و مثبت تر است. ورزش با زندگی ما به قدری عجین شده که اگر چند روز ورزش نکنیم حالمان بد می شود و می توانم به صراحت بگویم زندگی‌مان مختل می شود. خانم ها باید بدانند که ورزش نه تنها برای سلامت جسم مفید است بلکه به لحاظ روحی و روانی در زندگی بسیار اثر گذار است. وقتی یک خانم حال روحی خوبی داشته باشد مسلما همه چیز برایش لذت بخش تر خواهد بود.

در این روزهای مقابله با کرونا چگونه تمرینات خود را پیگیری می کنید

تمرین در خانه سختی های خاص خود را دارد و به هیچ عنوان جای تمرینات هوازی و روی پیست را نمی گیرد، اما در این مدت تلاش کرده ام با انجام حرکات بدنسازی، آمادگی خود را حفظ کنم. پیشنهاد من به عنوان یک ورزشکار به سایر بانوان این است که ورزش در منزل را در برنامه خود قرار دهند و با حداقل وسایل به ورزش بپردازند.

در سال ۹۹ چه هدفی را دنبال می کنید

امیدوارم با ریشه کن شدن ویروس کرونا، شرایط ورزش و برگزاری مسابقات به حالت عادی بازگردد. هدف من در سال جاری حضور موفق و کسب عنوان در مسابقات قهرمانی پیاده روی کشور است که امیدوارم پس از آن بتوانم در تیم ملی هم حضور داشته باشم.

خواسته شما از مسئولان چیست

به واقع در حال حاضر مهمترین مشکل دوومیدانی استان عدم حمایت اسپانسرهای مالی است که امیدواریم با حمایت مسئولان استان این مشکل برطرف شود. حضور در مسابقات لیگ باعث می شود دوندگان همواره در آمادگی کامل باشند و این موضوع در پیشرفت دو و میدانی استان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

نکته پایانی

نصب پیست تارتان در اراک اقدامی قابل تقدیر است. واقعا با نصب این پیست، شاهد رشد و ارتقای دوندگان استان خواهیم بود و آسیب های ورزشی هم به حداقل ممکن خواهد رسید. هیات دو و میدانی استان نیز تلاش خود را برای حمایت از ورزشکاران به انجام می رساند و امید است در سایه این تلاش ها رشد و توسعه این ورزش را شاهد باشیم.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments