آینده در دستان دختران فوتبالیست!

ورزشی 🔥 ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

آینده در دستان دختران فوتبالیست!

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از تسنیم سرمربی تیم ملی دختران نوجوانان ایران با بیان اینکه در فوتبال رده‌های پایه شاهد جهش بوده‌ایم، معتقد است در صورت سرمایه‌گذاری بیشتر پشتوانه خوبی برای تیم بزرگسالان تربیت می‌شود.
آینده در دستان دختران فوتبالیست!

سرمربی تیم ملی دختران نوجوانان ایران با بیان اینکه در فوتبال رده‌های پایه شاهد جهش بوده‌ایم، معتقد است در صورت سرمایه‌گذاری بیشتر پشتوانه خوبی برای تیم بزرگسالان تربیت می‌شود.

شادی مهینی، سرمربی تیم ملی دختران نوجوان ایران در گفت‌وگو با ایسنا به وضعیت فوتبال پایه در بخش بانوان اشاره و بیان کرد: روندی را از چهار سال پیش شروع و استان‌ها را فعال کرده‌ایم به گونه‌ای که در هر استان یک نماینده استعدادیابی داریم. با این حال شرایط برای بانوان سخت رقم می‌خورد چون خیلی از استان‌ها محروم هستند و برخی دیگر اجازه فعالیت روی چمن را ندارند اما استعدادهای بسیار زیادی در کشورمان وجود دارد.

او در این مورد افزود: المپیاد فوتبال در رده سنی زیر ۱۵ سال را سال گذشته برگزار و بازیکنان انتخابی را با اردویی به مدت ۱۰ روز آماده کردیم که نتیجه آن قهرمانی در مسابقات فوتبال آسیای مرکزی(کافا) بود. اگر روی این افراد سرمایه‌گذاری بیشتری شود قطعا پشتوانه‌ای قوی برای تیم ملی بزرگسالان هستند.

مهینی با بیان اینکه ثابت کرده‌ایم که در بخش بانوان نیروهای خوبی داریم، تصریح کرد: در المپیاد ۱۸۵ بازیکن را در قالب ۳۲ تیم دیدم که برخی از آنها حتی زمین فوتبال نداشتند و برای شرکت در مسابقات، بازیکنان را در سالن فوتسال انتخاب کرده بودند. با این وجود کیفیت کار در مسابقات کافا نشان داده شد. اگر دقت بیشتر، راهکارهای کاربردی و برنامه‌ای هدفمند برای این بازیکنان داشته باشیم، در شرایط بهتری قرار می‌گیرند.

در فوتبال پایه جهش داشتیم

او در پاسخ به این سوال که از پیشرفت فوتبال پایه در بخش بانوان راضی هستید؟ گفت: ما یک جهش داشتیم؛ سال گذشته و قبل از اعزام به کافا، در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کردیم که مقتدرانه از مرحله اول بالا رفتیم و در دور دوم با تیم‌هایی چون استرالیا بازی داشتیم که قابل مقایسه با ما نبودند اما نتایج خیلی خوبی گرفتیم؛ مقابل استرالیا با دو گل شکست خوردیم و در بازی با ویتنام با وجود از دست دادن پنالتی و خراب کردن پنج موقعیت گل، به تساوی رسیدیم. این موضوع نشاندهنده انجام کار قوی و پیشرفت در بخش پایه است. با توجه به اینکه قدمت فوتبال بانوان ایران کم است و شرایط خاصی دارد، جهش خوبی داشته‌ایم.

بازیکنانی که آینده فوتبال بانوان هستند

مهینی با اشاره به اینکه نوجوانان پشتوانه تیم ملی بزرگسالان هستند، بیان کرد: مسابقات قهرمانی آسیا در دو رده نوجوانان و جوانان سال گذشته برگزار شد که بعد از مسابقات نوجوانان هفت نفر از بازیکنان تیم ما با اینکه ۱۶ سال داشتند، در ترکیب تیم زیر ۱۹ سال قرار گرفتند. این یک جهش است چون بازیکن زیر ۱۶ سال از نظر فیزیک، تکنیک و عملکرد با بازیکن ۱۹ سال قابل مقایسه نیست اما آنقدر خوب استعداد یابی شده‌اند و در حد توان آنها را در آکادمی‌ها آموزش داده‌ایم که به راحتی وارد تیم جوانان شدند و چه بسا چند سال دیگر به تیم بزرگسالان وارد شوند.

دغدغه‌های نداشتن لیگ

مربی تیم ملی دختران نوجوان در مورد تاثیر نداشتن لیگ در رده‌های پایه گفت: قطعا تاثیر منفی دارد. باید در این رده‌ها لیگ یا حداقل لیگ متمرکز را برگزار کنیم چون هر چه بازیکنان بیشتر مسابقه بدهند، کیفیت‌شان تغییر پیدا می‌کند. نمونه آن تفاوت قابل ملاحظه بازی تیم ملی نوجوانان در قهرمانی آسیا مقابل استرالیا و بازی آخر بود. ما بدون هیچ بازی دوستانه‌ای به مسابقات اعزام شدیم واگر یک مسابقه تدارکاتی برگزاری می‌کردیم، حتما نتیجه بهتری می‌گرفتیم.

او به تلاش برای برگزاری لیگ رده‌های پایه اشاره و بیان کرد: سازمان لیگ و خانم ناظمی در این زمینه تلاش می‌کنند و حتی سال گذشته نامه‌ای برای برگزاری لیگ در رده‌های ۱۵ و ۱۷ سال زدیم اما متاسفانه به دلیل کم‌کاری استان‌ها، شرایط برگزاری این مسابقات فراهم نشد. با این حال امور بانوان فدراسیون و سازمان لیگ برای این دو رده سنی تمهیداتی در نظر می‌گیرند و نامه‌نگاری لازم را انجام می‌دهند. من هم سعی می‌کنم از طریق کمیته جوانان پیگیر باشم که فشار بیشتری به استان‌ها بیاوریم تا حداقل در یکی از این رده‌ها تیم بدهند.

سرمربی تیم ملی دختران نوجوان در مورد تاثیر مسائل فرهنگی بر عدم تمایل استان‌ها برای شرکت در لیگ پایه گفت: در این زمینه مسائل فرهنگی تاثیرگذار است. اگر این موضوع را در کشورمان جا بیندازیم که زنان مثل مردان توانمند هستند و آن را ثابت کرده‌اند، حتما خیلی پویاتر می‌شویم.

رصد دختران فوتبالیست در روزهای شیوع کرونا

او به پیگیری تمرینات انفرادی بازیکنان نوجوانان در روزهای شیوع کرونا اشاره و بیان کرد: بازیکنان را رصد می‌کنیم و برای آنها برنامه‌هایی داریم. آن‌هاکارهای بدنسازی خود را در خانه و حتی محیط‌های کوچکی مثل پارکینیگ و حیاط انجام می‌دهند و ما هم رصد می‌کنیم تا زمانی که اردوهای تیم ملی برگزار شود و بازیکنان را زودتر به شرایط آمادگی برسانیم.

مهینی در پایان از کادر درمانی کشور تشکر کرد و گفت: با توجه به اینکه جهان در سخت‌ترین شرایط قرار دارد برای همه آرزوی سلامتی دارم و امیدورام که هر چه زودتر شر این بیماری کم شود. از کادر درمانی کشور که در خط مقدم مقابله با این بیماری هستند، تشکر می‌کنم و قدردان زحمات شبانه روزی آن‌ها هستم. امیدوارم با رعایت اصول بهداشتی به خود کمک کنیم چون در غیر این صورت شرایط بهتر نمی‌شود.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments