ویروس کرونا / ویروس کرونا چیست / آخرین اخبار ویروس کرونا

حوادث ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ بدون دیدگاه

ویروس کرونا / ویروس کرونا چیست / آخرین اخبار ویروس کرونا

ویروس کرونا ، چند روزی است که در اخباری در خصوص شیوع ویروس ناشناخته چینی می‌شنویم که تاکنون منجر به جان باختن چندین نفر شده است.

از مهم‌ترین علائم این ویروس، آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، سردرد و تب است. در افرادی که مبتلا به ضعف سیستم ایمنی هستند، افراد مسن و کودکان این بیماری خطرناک است و می‌تواند به ذات‌الریه و برونشیت منجر شود.

برخی این ویروس را مشابه ویروس سارس که در سال ۲۰۰۲ در بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرد، می‌دانند

در آن زمان، ویروس سارس از چین شروع شد و در ۴۰ کشور شیوع یافت. در سال ۲۰۰۲ تعداد ۸۰۰ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

روز گذشته، سازمان بهداشت جهانی خواستار برگزاری نشست اضطراری برای بررسی این بحران شد.

نگرانی‌ها از این ویروس در روزهای اخیر بازارهای جهانی را هم دچار نوسان کرد. تا جایی که در معاملات روز گذشته بازارهای آسیایی، شاخص دلار که نرخ برابری آن را در مقابل سبدی از ارزهای جهانی اندازه‌گیری می‌کند، به بالاترین سطح یک ماه گذشته رسید.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا


آیا کرونا یک سلاح زیستی بود

۱۳۹۸/۱۱/۲۷

با افشای این خبر که دولت چین در ووهان یک آزمایشگاه مخفی داشته است، این فرضیه سلاح زیستی بودن ویروس کرونا در میان کاربران اینترنتی دست به دست می‌شود، ادعایی که دانشمندان آشنا به این ویروس آن را رد می‌کنند.

ویروس مرگبار کرونا که شیوع آن از دسامبر ۲۰۱۹ (دی ماه امسال) در ووهان چین آغاز شد، تاکنون به بیش از ۲۴ کشور جهان سرایت پیدا کرده و بیش از ۶۹ هزار نفر را در جهان آلوده کرده است. تاکنون ۱,۶۶۹ نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

براساس تئوری توطئه‌هایی که در فضای آنلاین دست به دست می‌شود، این ویروس قرار بود یک اسلحه زیستی باشد که به طور تصادفی آزاد شد.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

آیا کرونا یک سلاح زیستی بود

گمانه‌زنی‌ها در این باره با افشای خبر فعالیت آزمایشگاه مخفی دولت چین در ووهان که مرکز شیوع کرونا بود، قوت گرفته‌اند. اما دانشمندانی که مطالعات مفصلی را بر روی ساختار کروناویروس جدید انجام داده‌اند، می‌گویند هیچ چیز در مورد این ویروس وجود ندارد که نشان دهد توسط انسان یا دستگاه مهندسی و ویرایش شده است.

به گفته «ترور بدفورد» از مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در واشنگتن، جهش‌های این ویروس از هیچ تغییر عجیب یا غیر منتظره‌ای ناشی نشده و ظاهرا حاصل تکامل طبیعی بوده است.

ماجرای آزمایشگاه مخفی دولت چین در ووهان

به گزارش تارنمای روزنامه میرر، در حالی که دولت چین می‌گوید شیوع ویروس کرونا از بازار ماهی فروشان ووهان آغاز شده است، دانشمندان دانشگاه صنعتی چین جنوبی گوانگژو ادعا می‌کنند که منشاء احتمالی این ویروس می‌تواند از مرکز کنترل بیماری ووهان (WCDC) بوده باشد.

«بوتائو شیائو» و «لی شیائو» از ویروس‌شناسان این دانشگاه یک مقاله تحقیقاتی با عنوان «منشاء احتمالی کروناویروس ۲۰۱۹-nCoV» را روی شبکه اجتماعی ریسرچ گیت منتشر کرده و در آن مدعی شدند که مرکز کنترل بیماری‌های ووهان «حیواناتی از جمله ۶۰۵ خفاش را برای اهداف تحقیقاتی در آزمایشگاه‌های خود نگه می‌دارد.»

در این گزارش به یکی از پژوهشگران این مرکز با نام جی اچ تیان (JH Tian) اشاره شده است که یک بار مورد حمله خفاش‌ها قرار گرفته و خون خفاش با پوستش تماس پیدا کرده بود. تیان بعد از این اتفاق خود را برای ۲۸ روز قرنطینه کرد.

این آزمایشگاه در فاصله ۲۸۰ متری از بازار ماهی‌فروشان ووهان و در مجاورت بیمارستانی قرار دارد که اولین گروه پزشکان در آن به کرونا مبتلا شدند.

در بخشی از این مقاله آمده است: «این احتمال وجود دارد که این ویروس به بیرون درز کرده و مبتلایان اولیه را آلوده کرده باشد. هر چند همچنان به اسناد و مدارک محکم برای اثبات این ادعا نیاز است.»

آزمایشگاه دومی که در گزارش مذکور بدان اشاره است، در ۱۲ کیلومتری بازار ماهی فروشان ووهان قرار دارد.

گفته می‌شود که این آزمایشگاه متعلق به موسسه ویروس شناسی ووهان است که در بالاترین سطح ایمنی زیستی طبقه‌بندی می‌شود.

به استناد متن این مقاله، «این آزمایشگاه بود که گزارش داد خفاش‌های نعل اسب چینی منشا طبیعی نشانگان حاد تنفسی (SARS-CoV) بودند که در سال ۲۰۰۳ باعث شیوع SARS شد.»

اطلاعات جدیدی که در این گزارش بدان اشاره شده است، افکار عمومی را بر آن داشته تا باور کنند ویروس کرونا یک سلاح بیولوژیک بوده است که به اشتباه به خارج از آزمایشگاه درز پیدا کرده اما حقیقت این است که هیچ مدرکی دال بر صحت این فرضیه وجود ندارد.


کرونا به مرزهای ایران وارد نشده است

۱۳۹۸/۱۱/۲۷

مسوول برگزاری مجامع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هیچ بیماری با منشا ویروس کرونا در کشور گزارش نشده و در صورت مشاهده بیماری وزیر بهداشت و درمان موضوع را به اطلاع عموم مردم می‌رساند.

حمید اخوان روز یکشنبه در حاشیه آیین مجمع سلامت استان و شهرستان سمنان در سالن اجتماعات دانشکده دندانپزشکی سمنان اظهار داشت: نوارهای مرزی و فرودگاه‌های کشور از لحاظ بیماری با منشا ویروس کرونا کنترل می‌شود و هیچ مشکلی وجود ندارد، کرونا به کشور ورود نکرده و مردم به شایعات توجه نکنند.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستگاه‌های متولی امنیت کشور مانند نیروی انتظامی بر شرایط کشور در مورد کرونا کنترل دارند و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

مسوول برگزاری مجامع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: عده ای نباید با دامن زدن به شایعات آرامش را از جامعه سلب کنند، تا این لحظه موردی از کرونا در کشور مشاهده نشده است.

حبیب‌الله خجسته‌پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود در این استان به صورت روزانه به پایش و رصد مستمر روند بیماری ناشی از کرونا اقدام می کنند و بر اجرای طرح‌های پیشگیرانه در تمام نقاط استان نظارت و کنترل می شود و براساس گزارش‌ها و بررسی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود تاکنون هیچ مورد ابتلاء به ویروس کرونا در این استان مشاهده نشده است.

مجمع سلامت به منظور درگیر کردن تمام دستگاه‌های اجرایی و آحاد جامعه در مقوله سلامت اجتماعی شکل گرفته و امروز دومین مجمع سلامت استان سمنان با حضور مسوول برگزاری مجامع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و محمدحسین سالاریان زاده مشاور دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت و درمان و جمعی از مسوولان استان سمنان برگزار شد.

چین در تازه‌ترین آمار خود از تلفات کرونا اعلام کرد که شمار قربانیان آن در داخل این کشور به ۱۶۶۵ نفر و تعداد مبتلایان به ۶۸ هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است. در بسیاری از کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا و نیز، آمریکا، استرالیا، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی این بیماری مشاهده شده است.

دوره کمون یا نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگبار بین چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علائمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

این ویروس برخلاف ویروس سارس که در سال ۲۰۰۳ در چین شیوع یافت و پس از سرایت به ۲۶ کشور جهان ۸ هزار و ۱۰۰ نفر را مبتلا کرد، در دوره نهفتگی نیز از فرد به فرد قابل انتقال است.

منبع : ایرنا


شمار قربانیان ویروس کرونا به ۱۵۲۳ تن رسید

۱۳۹۸/۱۱/۲۶

وزارت بهداشت چین بامداد شنبه اعلام کرد: شمار قربانیان ویروس کرونای جدید در چین به یکهزار و ۵۲۳ تن رسیده است.


آمار جهانی قربانیان کرونا به ۱۴۸۶ نفر رسید

۱۳۹۸/۱۱/۲۵

روز گذشته ۱۲۱ نفر در چین و ۱ نفر در ژاپن جان خود را براثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند که آمار جهانی قربانیان این بیماری را به یک هزار و ۴۸۶ رساند.


«کرونا» در ژاپن هم قربانی گرفت

۱۳۹۸/۱۱/۲۴

یک زن ۸۰ ساله مبتلا به کرونا در استان «کاناگاوا» در نزدیکی توکیو جان خود را از دست داد و به اولین فردی در ژاپن تبدیل شد که قربانی این ویروس ناشناخته شده است


سازمان بهداشت جهانی، واکسن کرونا ۱۸ ماه دیگر آماده می‌شود

۱۳۹۸/۱۱/۲۳

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرد که امیدوار است ظرف ۱۸ ماه آینده به واکسنی برای ویروس کرونا دست یابد.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

تئودور آدهانوم دبیرکل سازمان بهداشت جهانی روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ابداع واکسن‌ها و درمان شناسی بخش مهمی از برنامه‌های تحقیقاتی است، اما تنها بخش آن نیست. ساخت چنین واکسنی زمان می‌برد و ما در این مدت بی دفاع نخواهیم بود.»

آدهانوم افزود، «اولین واکسن (کرونا) ممکن است طی ۱۸ ماه آماده شود. بنابراین ما امروز باید با استفاده از سلاح‌های موجود هرکاری که می‌توانیم برای مبارزه با این ویروس انجام دهیم.»

به گفته آنتونی فوسی مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی انستیتوی ملی بهداشت آمریکا (NIH) آزمایشات اولیه این واکسن به احتمال زیاد در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) آغاز می‌شود.


شمار قربانیان ویروس کرونا به ۱۱۱۰ تن رسید

۱۳۹۸/۱۱/۲۳

وزارت بهداشت چین بامداد چهارشنبه اعلام کرد: شمار قربانیان ویروس کرونای جدید در چین به یکهزار و ۱۱۰ تن رسیده است.


ایران همچنان از ویروس کرونا پاک است

۱۳۹۸/۱۱/۲۳

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران همچنان از ویروس کرونا پاک است. هیچ مورد این ویروس را تاکنون نداشته‌ایم و در دو روز گذشته حتی مورد مشکوک جدیدی نیز در کشور نبوده است.


برای مقابله با آنفولانزا و کرونا؛ شستن مکرر دست‌ها را جدی بگیرید

۱۳۹۸/۱۱/۲۱

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم و رییس مرکز بهداشت این استان با اشاره به این که بهمن ماه پیک دوم شیوع آنفولانزا خواهد بود، گفت: مردم استان به منظور پیشگیری در برابر بیماری‌های ویروسی از جمله آنفولانزا و کرونا ضروری است که پویش شست‌وشوی دست‌ها و انجام مکرر این اقدام را جدی بگیرند.


چین آزمایش واکسن کرونا روی حیوانات را آغاز کرد

۱۳۹۸/۱۱/۲۱

تلویزیون چین گزارش کرد که از زمان شیوع ویروس کرونا شماری از شرکت های این کشور و نهادهای تحقیقاتی و پزشکی کار روی ساخت واکسن متمرکز شده اند و هم اکنون کار آزمایش واکسن تولیدی روی حیوانات شروع شده است.

گزارش حاکی است که این واکسن را دانشگاه تونگجی و بیمارستان شرق شانگهای تولید کرده اند و از روز یکشنبه آزمایش آن روی موش ها شروع شده است.

لیو جونگمین رییس این بیمارستان در مصاحبه با تلویزیون چین خاطر نشان کرد که در مرحله اول واکسن روی ۱۰۰ موش آزمایش می شود.

وی تصریح کرد که در مرحله بعدی آزمایش روی حیوانات بزرگتری چون میمون انجام می شود تا بر اساس داده های دریافتی و نتایج آزمایشگاهی ، استفاده از واکسن روی بیماران آغاز شود.

این پزشک چینی گفت که استفاده از نمونه های واکسن تولید شده در شهر شانگهای واقع در شرق چین در مرکز پیشگیری از بیماری ها و نهاد تولید دارو در چین نیز شروع شده است.

او از این واکسن با نام ام آر ان آ نام برد و گفت که از مزیت های آن این است که با سرعت قابلیت تولید دارد و نتایج آن می توان برای درمان بسیار قوی و موثر باشد.

گزارش ها حاکی است که دهها شرکت و موسسه تحقیقاتی در چین و دیگر کشورهای دنیا سرمایه گذاری کلانی برای تولید واکسن برای درمان ویروس کرونا کرده اند.

اگر واکسن مورد نظر ساخت چین روی حیوانات نتایج موثری داشته باشد آن زمان استفاده کلینکی از آن روی بیماران در اوایل ماه آوریل شروع خواهد شد.

لی که چیانگ نخست وزیر چین به همه موسسات تحقیقاتی و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری چین دستور داده است تا بسرعت دارو و واکسن این ویروس را تهیه کنند.

او به دنبال بازدید از شماری مراکز پزشکی کشور گفت که باید با شماری از کسانی که به ویروس مبتلا شده اند ارتباط برقرار کرد تا مشخص شود نحوه ابتلای آنها چگونه بوده است تا با این اطلاعات بتوان راه های موثرتری برای پیشگیری و درمان پیدا کرد.

در تحولی دیگر سازمان بهداشت جهانی از اعزام یک تیم از کارشناسان به چین برای بررسی وضعیت شیوع بیماری اعزام کرده است.

این سازمان تصریح کرده است که شماری از مبتلایان که تعداد آنها کمتر از ۱۰۰ نفر است هیچ سفری به چین نداشته اند و باید مشخص کرد آنها چطور به ویروس آلوده شده اند تا بتوان از امکان شیوع گسترده کرونا در دیگر کشورها پیشگیری کرد.


شمار قربانیان ویروس کرونا از مرز ۸۰۰ تن گذشت

۱۳۹۸/۱۱/۲۰

وزارت بهداشت چین بامداد یکشنبه اعلام کرد: شمار قربانیان ویروس کرونای جدید در چین به ۸۱۱ تن رسیده است.


مرگ نخستین شهروند آمریکایی در اثر کرونا

۱۳۹۸/۱۱/۱۹

یک شهروند آمریکایی بر اثر ویروس کرونا در شهر چینی «ووهان» محل اصلی شیوع این بیماری درگذشت .

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز ، سخنگوی سفارت آمریکا در چین گفت: این آمریکایی حدود ۶۰ سال داشت ، وی روز پنجشنبه درگذشت.

سخنگوی سفارت آمریکا در چین با تایید مرگ این آمریکایی گفت با توجه به حریم خصوصی خانواده این قریانی نظر خاصی در این مورد نداریم .


شمار قربانیان کرونا در چین به ۷۲۲ تن رسید

۱۳۹۸/۱۱/۱۹
مقام‌های بهداشت چین اعلام کردند که با مرگ ۸۶ تن دیگر در روز گذشته، آمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور به ۷۲۲ نفر رسید.


امارات پروازهای خود را به چین تعلیق کرد

۱۳۹۸/۱۱/۱۴

سازمان هواپیمایی غیرنظامی امارات امروز (دوشنبه) اعلام کرد که تمامی پروازهای این کشور به مقصد چین به استثنای پکن از ۵ فوریه (۱۶ بهمن) تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در می آید.


چین: آمریکا به بزرگنمایی کرونا دامن زده است

۱۳۹۸/۱۱/۱۴

وزارت خارجه چین، آمریکا، را به بزرگنمایی و ایجاد نگرانی شدید نسبت به شیوع ویروس کرونا متهم کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) اعلام کرد، برخی کشورها، به‌ویژه آمریکا، به جای ارایه کمک، اقدام به هراس افکنی و ایجاد نگرانی کرده اند. آمریکا اولین کشوری بود که سفر مسافران چین را به کشورش ممنوع کرد.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

چین: آمریکا به بزرگنمایی کرونا دامن زده است

“دونالد ترامپ”، رئیس جمهوری آمریکا، هفته پیش فرمان ممنوعیت ورود خارجیانی را به این کشور امضا کرد که طی دو هفته گذشته به چین سفر کرده بودند.

“هوآ چیونگ‌ینگ”، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفت: این اقدامات آمریکا صرفا باعث ایجاد ترس و افزایش نگرانی شده است.

وزارت خارجه چین خاطر نشان کرد، جلوگیری از ورود افراد از مبادی مرزی غیرمنطقی و غیرقابل قبول است.

ویروس کرونا که برای اولین بار در “ووهان” چین شناسایی شد تا کنون ۳۶۰ قربانی در این کشور گرفته است.


مورد خاصی از ورود ویروس کرونا به کشور مشاهده نشده است

۱۳۹۸/۱۱/۱۴

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: پس از نصب دوربین‌های حرارتی در مبادی ورودی کشور، تاکنون هیچ مورد خاصی از ورود ویروس کرونا مشاهده نشده است.


احتمال ابتلای بیمار اصفهانی به کرونا منتفی است

۱۳۹۸/۱۱/۱۳

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: فرد مشکوک به ابتلاء به بیماری کرونا که در بیمارستان فارابی بستری شده بود، به‌دلیل بهبود علائمش مرخص شد.


یک مورد مشکوک ابتلاء به کرونا در اصفهان شناسایی شد

۱۳۹۸/۱۱/۱۳

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پرشکی اصفهان از شناسایی و بستری کردن یک مورد مشکوک ابتلاء به بیماری کرونا در بیمارستان فارابی این شهر خبر داد.

آرش نجیمی افزود: این فرد که شب گذشته با علائم تب و سرفه که بین این بیماری و بیماری‌های هم‌خانواده آن مشترک است در بیمارستان فارابی بستری شد.

وی اظهار داشت: از آنجا که بیمار مذکور کارمند فرودگاه و با گردشگران چینی در تماس بوده، برای رعایت احتیاط به عنوان مشکوک به ابتلاء به بیماری کرونا، تحت مراقبت قرار گرفته است.


پروازهای مستقیم چین از امروز متوقف شود

۱۳۹۸/۱۱/۱۳

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: انتظار این است که همه پروازهای مستقیم از چین به ایران از امروز(یکشنبه) متوفف شود.

کیانوش جهانپور روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: پرواز بازگشت حدود ۸۰ ایرانی مقیم ووهان چین نیز از ایران به چین رفته است و این افراد به زودی به تهران می آیند. در یکی از هتل های تهران دو هفته در قرنطینه می مانند و پس از تایید سلامت آنها به آغوش خانواده بر می گردند. برخی از این افراد مشکل نظام وظیفه داشتند که ستاد کل نیروهای مسلح نیز تسهیلاتی را برای ایرانیان مشمول سربازی فراهم کرده تا به راحتی بتوانند به کشور بیایند و برگردند.ِ

وی درباره زمان توقف پروازها از چین گفت: مصوبه دولت برای توقف پروازها عصر جمعه ابلاغ شده و نمی شد انتظار داشت بلافاصله و به لحظه از روز شنبه اجرا شود اما به طور منطقی انتظار این است که از امروز تا حداکثر فردا این پروازهای مستقیم از چین به تهران و برعکس متوقف شود. وزیر بهداشت نیز قول داده که اگر این اتفاق نیافتد موضوع را پیگیری کند.

جهانپور گفت: در مورد پروازهای غیر مستقیم از چین اکنون کاری نمی توانیم بکنیم و اگر بخواهیم این پروازها را هم لغو کنیم گویی خود را تحریم کرده ایمِ.

وی افزود: البته برای پروازهای غیر مستقبم مراقبت های مرزی با دقت در فرودگاه ها انجام می شود به خصوص برای افرادی که مهر خروج چین در پاسپورت آنها باشد مراقبت ها جدی تر است.

جهانپور گفت: برای تشخیص کرونا در موارد مشکوک سه آزمایش انجام می شود که تست آخر آزمایش اختصاصی ویروس کرونای جدید است. کیت تشخیصی این نیروی نیز خریداری و وارد شده اما این تست برای کسانی انجام می شود که تست دوم که آزمایش «پی سی آر» است و خانواده ویروس کرونا را تشخیص می دهد انجام می شود البته در صورتی که نتیجه تست دوم مثبت باشد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: کیت های تشخیصی این ویروس جدید که آلمان تولید کرده با همکاری سازمان بهداشت جهانی وارد شده و باز هم وارد می شود.

وی گفت: منطقی نیست برای همه افراد مشکوک این آزمایش انجام شود اما اگر آزمایش دوم که تست سارس و کروناست مثبت بود ازمایش ویروس جدید نیز انجام می شود.

جهانپور گفت: موارد مشکوک به صورت انگشت شمار در شهرهای مختلف داریم که مورد بررسی قرار می گیرند. وی افزود: پروازهای مستقیم از چین از قبل هم فقط در فرودگاه امام خمینی(ره) بوده است که همه این پروازها چه برای شرکتهای ایرانی و چه چینی باید از امروز متوقف شود.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ادامه داد: اگر بیمار مشکوکی در تهران باشد و نیاز به بستری داشته باشد در بخش عفونی منفی بیمارستان شهدای یافت آباد بستری می شود که تاکنون مورد مثبتی نداشته ایم.


نمکی: هرگونه ابتلا به کرونا را صادقانه به مردم خواهم گفت

۱۳۹۸/۱۱/۱۳
سعید نمکی روز یکشنبه در حساب توییتر خود در پاسخ به سوال یکی از کاربران که نوشته بود: «حقیقت را به مردم بگویید. مردم توان شنیدن هر خبری از جمله ورود ویروس را دارند»، نوشت: حتما هرگونه ابتلا به این ویروس را صادقانه و فورا به مردم خواهم گفت.

وزیر بهداشت ادامه داد: مهار کرونا با همراهی و کمک مردم، آن هم به وسیله پیشگیری و رعایت نکات بهداشتی میسر خواهد شد که لازمه آن اطلاع رسانی به موقع و البته هشدار در مواقع لزوم است.

نمکی روز گذشته (شنبه) از راه اندازی شماره تماس اضطراری جهت ارائه مشاوره درباره کرونا از طریق شماره تلفن ۱۹۰ وزارت بهداشت خبر داد.

بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت، تاکنون موردی از ابتلا به کرونا در کشور دیده نشده است و کیت‌های تشخیصی این ویروس در داخل کشور وجود دارد.


اولین مرگ ناشی از کرونا خارج از چین ثبت شد

۱۳۹۸/۱۱/۱۳

یک فیلیپینی در اولین مورد از مرگ ناشی از کرونا خارج از خاک چین، بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد که وزارت بهداشت فیلیپین بامداد یکشنبه اعلام کرد که یک شهروند این کشور در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده و یک مورد ابتلای دیگر ثبت شده است.

سازمان جهانی بهداشت گفت که این اولین مورد مرگ ناشی از کروناویروس است که در خارج از کشور چین ثبت می‌شود، اما این فرد در داخل فیلیپین دچار این ویروس نشده بلکه پیش از آن در استان ووهان چین بوده و در آنجا مبلا شده است.

«فرانسیسکو دوک» وزیر بهداشت فیلیپین یادآورشد که ستاد ویژه تشکیل شده برای مبارزه با شیوع کرونا، پس از مرگ این شهروند فیلیپینی تصمیم گرفته است که همه پروازهای ورودی از چین را ممنوع کند.


شمار قربانیان کرونا به ۳۰۴ تن رسید

۱۳۹۸/۱۱/۱۳

وزارت بهداشت چین بامداد یکشنبه اعلام کرد با مرگ ۴۵ نفر دیگری از مبتلایان به کروناویروس در روز گذشته، شمار قربانیان این بیماری به ۳۰۴ تن رسید.


توضیح نمکی در مورد پروازهای چینی

۱۳۹۸/۱۱/۱۲

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد احتمال تداوم پروازهای چین به ایران توضیح داد: اگر این روند تا فردا ادامه داشته باشد، مجدد پیگیری خواهم کرد.

سعید نمکی روز شنبه در پاسخ توئیتری به پرسش یکی از مجریان شبکه خبر صدا وسیما مبنی بر اینکه «دیشب در ارتباط مستقیم تلویزیونی اعلام شد، پروازهای ایران – چین متوقف شد. این که از چه زمانی برقرار است از ایشان بپرسید.» نوشت: باسلام، روز گذشته با درخواست بنده جلسه ای با حضور وزرای مربوط تشکیل و تصویب شد، پروازهای چین متوقف شود که ظاهرا امروز خطی برای برگشت ایرانیان از چین و بازگشت اتباع چینی از ایران باز است که اگر تا فردا ادامه یابد مجدد پیگیری خواهم کرد. البته اجرای این مصوبه در اختیار وزارت بهداشت نیست.

مجری شبکه خبر نیز در جواب وزیر بهداشت نوشت: سلام، جناب وزیر ممنون از پاسختون

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته (جمعه) از توقف موقت پروازهای رفت و برگشت ایران به چین خبر داد.

وی در این رابطه اظهار داشت: همکاران ما در تمام مبادی ورودی کشور اعم از دریایی، زمینی و هوایی مستقر شده و تمام موارد را کنترل کرده‌اند و تا این لحظه موردی از ابتلا به ویروس کرونا جدید گزارش نشده است.

نمکی ادامه داد: با توجه به تصمیم شب گذشته سازمان جهانی بهداشت مبنی بر اعلام اضطرار بیماری ناشی از ویروس کرونا، امروز نامه‌ای خطاب به معاون اول رییس جمهوری نوشتم و درخواست کردم که تدابیر ویژه جدیدی درباره برخورد با این بیماری اتخاذ شود. همچنین خواستم به شکل موقت، رفت و برگشت پروازهای ایران به چین متوقف شود.

وزیر بهداشت گفت: امروز جلسه اضطراری با حضور وزرای راه و شهرسازی، امور خارجه، گردشگری و میراث فرهنگی، کشور و سخنگوی دولت برگزار شد. در این جلسه قرار شد پروازهای رفت و برگشت ایران به چین به طور موقت متوقف شود.

نمکی اظهار کرد: همچنین قرار شد پروازهای ویژه‌ای برای هم‌وطنان ما در چین در نظر گرفته شود که این افراد به کشور بر گردند و نظارت ویژه‌ای بر این افراد داشته باشیم. همچنین حدود ۷۰ نفر از دانشجویان ایرانی که در ووهان چین گرفتار هستند و بر اساس گزارش دولت چین، این افراد آلودگی ندارند و با وزارت امور خارجه هماهنگ کردیم تا این افراد به ایران بر گردند. البته این موارد به همکاری دولت چین بستگی دارد. این افراد ۲ هفته در قرنطینه و تحت مراقبت و نظارت خواهند بود.

وزیر بهداشت گفت: این تصمیم‌ها به طور موقت خواهد بود و تصمیم دائمی نیست و به محض تغییر در شرایط، اعلام خواهیم کرد.


شمار قربانیان کرونا به ۲۵۹ نفر رسید

۱۳۹۸/۱۱/۱۲

طبق آخرین اخبار منتشر شده، تاکنون ۲۵۹ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در چین جان باخته‌اند.


واکسن کرونا تا ۴۰ روز دیگر ساخته می شود

۱۳۹۸/۱۱/۱۲

در حالی که شیوع ویروس کرونا در چین و دیگر کشورها باعث نگرانی عمومی شده است محققان گفته اند که واکسن این ویروس برای درمان قطعی تا ۴۰ روز دیگر ساخته خواهد شد.

محققان دانشگاه «چینگ هوا» شهر پکن خاطر نشان کرده اند به سرعت بر روی ساخت واکسن برای این ویروس که تاکنون باعث ابتلای نزدیک به ۱۲ هزار نفر در سراسر دنیا شده است کار می کنند.

«جانگ لینچی» سرپرست تیم تحقیقاتی که ساخت واکسن را برعهده دارد در اظهاراتی که تارنمای یی سی چین امروز شنبه از او نقل کرده است، گفت: تولید واکسن برای درمان این ویروس به مراتب آسانتر از واکسن ویروس HIV است که فرد را به بیماری ایدز مبتلا می کند.

وی افزود ایدز دارای پیچیدگی های بسیاری است که ویروس ووهان از آن برخوردار نیست اینکه بدن فرد بیمار در برابر ویروس مقاومت زیادی نشان می دهد و خود را از خطر ابتلا به آن با قدرت بالا ایمن می کند، نشان می دهد که ساخت واکسن کار سختی نیست.

این پژوهشگر تاکید کرد واکسن تولیدی تا حدود ۴۰ روز دیگر بسیار قابل اطمینان و موثر خواهد بود.

جانگ با اشاره به اینکه این دانشگاه تجربه بسیار غنی در خصوص تولید واکسن های بیماری سارس و مرس دارد گفت: با این تجربه پیش بینی می شود واکسن درمان ویروس کرونا که ویروس ووهان هم نامیده می شود تا ۴۰ روز دیگر تولید شود.

این محقق چینی افزود این دانشگاه در حال همکاری آزمایشگاهی و کلینیکی با بیمارستان هایی است که مبتلایان به این ویروس را درمان می کنند.


چند توصیه بهداشتی برای پیشگیری از ویروس کرونا

۱۳۹۸/۱۱/۱۲

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران به مردم توصیه کرد برای محافظت در برابر ویروس کرونا، اصول بهداشتی بویژه شست وشوی دست‌ها بصورت مکرر با آب و صابون را رعایت کنند.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

چند توصیه بهداشتی برای پیشگیری از ویروس کرونا

ایرج خسرونیا روز شنبه در گفت وگویی افزود: در حال حاضر ویروس کرونا به کشور وارد نشده اما باید همه مردم در گروههای سنی مختلف آگاه و هشیار باشند که ممکن است این ویروس از کشورهای مختلف به داخل سرایت کند، به این دلیل همواره رعایت اصول بهداشتی می تواند سلامت آنها را در برابر این ویروس ایمن کند.

وی اظهار داشت: شست وشوی مدام دستها با آب و صابون و یا مواد ضدعفونی کننده و جلوگیری از عطسه و سرفه بسیار ضروری است زیرا علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرما خوردگی و آنفولانزا بوده تب، سردرد و بدن درد، سرفه و آبریزش بینی و علائم تنفسی مانند تنگی نفس می تواند از علایم این ویروس باشد.

خسرونیا ادامه داد: ویروس کرونا از طریق سرفه و عطسه، یا دست زدن به دست یا صورت فرد آلوده یا لمس کردن چیزهایی که افراد آلوده به آن دست زده اند انتقال می یابد، بنابراین افراد پس از استفاده از وسایل نقلیه عمومی دست های خود را با آب و صابون ضدعفونی کنند.

همچنین بخوانید:  آتش سوزی جنگل های استرالیا / آخرین اخبار از آتش سوزی جنگل های استرالیا

این متخصص داخلی تصریح کرد: به احتمال زیاد ویروس کرونا به کشور نیز وارد خواهد شد اما باید با آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به مردم در خصوص رعایت اصول بهداشتی، بتوانیم سلامت جامعه را در برابر این ویروس حفظ کنیم.

خسرونیا به مردم توصیه کرد ویتامین c، سبزیجات و میوه‌جات زیاد مصرف کنند زیرا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و در مقابل ویروس کرونا مقاوم عمل می کند.

ویروس کرونا به عنوان عامل این بیماری به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد و از علائم این بیماری می توان به سرفه، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود.


پروازهای رفت و برگشت ایران به چین متوقف شد

۱۳۹۸/۱۱/۱۱

با تصمیم دولت، به دلیل نگرانی از ورد ویروس کرونا به کشور، پروازهای رفت و برگشت ایران به چین موقتاً متوقف شد.

نمکی وزیر بهداشت خبر داد، در نشست اضطراری که با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر راه، وزیر کشور، سخنگوی دولت ، وزیر بهداشت و نمایندگانی از وزارت خارجه و گردشگری برگزار گردید، تصمیم گرفته شد، فعلاً پروازهای رفت و برگشت ایران به چین متوقف شود.

وی افزود: در رابطه با هموطنان عزیز ما در چین که مایل به بازگشت به کشور هستند تدابیری اندیشده شد که با پروازهای فوق العاده به کشور برگردند، همچنین ۷۰ دانشجوی ایرانی که در ووهان چین گرفتارند و طبق گزارش دولت چین آلودگی ندارند، با همکاری وزارت خارجه و با مجوز دولت چین هفته آینده به کشور بر می گردند و پس از دو هفته قرنطینه، به آغوش خانواده هایشان بر خواهند گشت.


نخستین مورد ابتلای به کرونا در انگلیس تائید شد

۱۳۹۸/۱۱/۱۱

وزارت بهداشت انگلیس روز جمعه تائید کرد که دو شهروند این کشور به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

منبع : ایرنا


کرونا صادرات تلفن همراه از چین به روسیه را هم متوقف کرد

۱۳۹۸/۱۱/۱۱

یک منبع تجاری روز جمعه اعلام کرد: چند تولید کننده بزرگ تلفن های هوشمند چینی ازجمله شرکت اپل آمریکایی که کارخانه آن در چین قرار دارد، ارسال محصولات خود به روسیه را متوقف کرده اند.

در گزارش آمده است: توقف صادرات تلفن های هوشمند به روسیه به دلیل تمدید تعطیلات سال نو در چین و همچنین شیوع کرونا بوده است و در ماه فوریه ادامه خواهد داشت. همچنین شرکت های هوآوی، ویوو، ریالمه، ز.ت.ی و لنوو هم ارسال تلفن های هوشمند به روسیه را متوقف کرده اند.

بر اساس این گزارش احتمال می رود توقف صادرات تلفن های هوشمند چینی به روسیه موجب کمبود آن در این کشور شود و به احتمال زیاد قیمت تلفن های هوشمند در روسیه ۱۰-۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.


سفرهای توریستی از چین به ایران ممنوع می شود

۱۳۹۸/۱۱/۱۱

علیرضا رئیسی روز جمعه در گفت و گو اعلام کرد: با توجه به اعلام وضعیت اضطرار جهانی ویروس کرونا از سوی سازمان بهداشت جهانی، در کشور ما نیز اقدامات کنترلی و پیشگیرانه بر اساس پروتکل جهانی سازمان بهداشت جهانی و به صورت یکنواخت با سایر کشور اجرا می شود. در بیانیه و نامه وزارت بهداشت که امروز از سوی وزیر بهداشت تقدیم دولت می شود خواسته شده است که همه سفرهای غیر ضروری و از جمله سفرهای تفریحی و توریستی از چین به ایران لغو و ممنوع شود و سفرهای کاری نیز در حداقل ممکن و فقط برای موارد ضروری انجام شود.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

سفرهای توریستی از چین به ایران ممنوع می شود

وی گفت: اعلام اضطرار و هشدار جهانی سازمان بهداشت جهانی برای این است که همه دولتمردان و سیاستمداران کشورهای مختلف برای کنترل ویروس کرونا پای کار بیایند و اقدامات پیشگیرانه را جدی اعمال کنند.

بازگشت ۷۰ ایرانی از ووهان در هفته آینده

معاون وزیر بهداشت افزود: اقدام مهم دیگری که وزارت بهداشت در هفته آینده با همکاری وزارت امور خارجه انجام می دهد، بازگرداندن حدود ۷۰ ایرانی مقیم شهر ووهان چین است که هفته آینده انجام می شود. حدود ۵۰ نفر از این افراد دانشجو و ۲۰ نفر غیر دانشجو هستند. اطلاعات وزارت بهداشت نشان می دهد هیچکدام از این افراد به ویروس کرونا مبتلا نیستند اما قطعا هنگام ورود به کشور مراحل قرنطینه و کنترل های شدید بهداشتی اعمال می شود.

وی گفت: در مجموع حدود ۲۰۰ دانشجوی ایران در ووهان چین مشغول به تحصیل هستند که حدود ۱۵۰ نفر آنها قبل از شیوع ویروس کرونا و قبل از تعطیلات سال نوی چینی به ایران آمدند و هیچ کدام از آنها نیز مبتلا نبودند.

رئیسی ادامه داد: آمادگی های لازم برای غربالگری و کنترل این بیماری در همه مرزهای هوایی، زمینی و ریلی وجود دارد و همه افرادی که از ایران به خارج سفر می کنند تحت آموزش های پیشگیرانه قرار می گیرند. ضمن اینکه از هفته آینده سفرهای غیرضروری به چین ممنوع می شود و با کاهش پروازهای ورودی و خروجی چین و محدودشدن این پروازها اقدامات کنترلی در فرودگاهها نیز کمتر می شود.

وی گفت: نکته دیگری که مورد توجه است، فعالیت کارگران فنی چینی است که در ایران کار می کنند به عنوان مثال حدود ۱۰۰ کارگر چینی درعسلویه شاغل هستند که احتمالا از هفته آینده و بعد از تعطیلات سال نو چین قصد بازگشت به ایران را دارند. در مورد این افراد اگر قرار به بازگشت آنها باشد قطعا اقدامات کنترلی و قرنطینه های سختگیرانه هنگام ورودشان به کشور اعمال می شود.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: در مورد کشورهای دیگر غیر از چین موارد ابتلا به ویروس کرونا به صورت تک گیر بوده و در هیچ کشور دیگری شیوع این بیماری مشاهده نشده است. البته همه پروازهایی که به صورت غیر مستقیم از چین به ایران می آیند نیز دقیقا کنترل می شوند.

هیچ مورد ویروس کرونا در ایران نیست

وی گفت: در داخل کشور نیز هنوز هیچ مورد اثبات شده این ویروس را در کشور نداشته ایم. تاکنون در مجموع ۶ نفر فرد مشکوک شناسایی شدند که دو نفر در یزد، یک نفر در قم، یک نفر در تهران و دو نفر در تبریز بودند. آزمایش های تشخیصی نشان داد که هیچ کدام به ویروس کرونا مبتلا نبودند و دو نفر مشکوک در تبریز نیز به ویروس آنفلوانزای نوع B مبتلا بودند. همه این افراد از بیمارستان مرخص شده اند و فعلا جای نگرانی نیست.

وی افزود: با این وجود جای هشدار و دقت هست و همه مردم باید اصول بهداشتی را رعایت کنند، مهمترین این اصول این است که اگر با فرد بیمار تنفسی مواجه شدند از او فاصله بگیرند. اگر دچار علایم بیماری تنفسی از جمله تب، عطسه و سرفه حتما جلوی انتشار ترشحات بینی و دهان را بگیرند، استفاده از ماسک مفید است. از دست دادن و روبوسی در این شرایط خودداری شود. حتما باید به طور مداوم دست ها با آب و صابون شسته شود یا با ژل ضدعفونی کننده، ضدعفونی شود. اگر افرادی دچار علایم بیماری تنفسی شدند از رفتن به سر کار خودداری کنند و اگر بعد از سه روز علایم کاهش نیافت به پزشک مراجعه کنند


گوگل برای کرونا سیستم هشدار راه‌اندازی کرد

۱۳۹۸/۱۱/۱۱

گوگل با اضافه کردن نام ویروس کرونا به فهرست سیستم هشدار خود، اخبار و توصیه‌های لازم را درباره این ویروس تنفسی مرگبار در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

چندی پیش گوگل یک سرویس جدید تحت عنوان SOS Alert راه‌اندازی کرد که کاربران را از وجود هرگونه بحران احتمالی در محیط پیرامونشان مطلع می‌کند. حال این غول فناوری ویروس کرونا را نیز به فهرست این سرویس اضافه کرده است.

براین اساس اگر واژه coronavirus (کروناویروس) را در گوگل جستجو کنید، به صفحه‌ای از نتایج شامل فهرستی از منابع ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، توصیه‌های ایمنی و اخبار به روز در مورد این ویروس واگیردار فرستاده خواهید شد.

گوگل همچنین اعلام کرده که با اختصاص ۲۵۰،۰۰۰ دلار کمک بلاعوض به صلیب سرخ چین به تلاش‌ها برای مهار ویروس کرونا کمک خواهد کرد.


تلفات ویروس کرونا به ۲۱۳ نفر رسید

۱۳۹۸/۱۱/۱۱

به گزارش روزنامه چاینا مورنینگ پست، در کنار کشته شدن ۲۱۳ نفر تا کنون ۹هزار و ۳۵۶ نفر مبتلا به ویروس واگیر دار کرونا شده است.


ویروس کرونا پرواز شرکت‌های هواپیمایی را به چین تعلیق کرد

۱۳۹۸/۱۱/۱۱

خبرگزاری رویترز پنجشنبه شب گزارش داد، با شیوع ویروس کرونا در دو هفته گذشته در ایالت‌های چین، تا کنون اکثر شرکت‌های هواپیمایی از جمله ایرکانادا، ایرفرانس، ایرایندیا، ایرسئول، ایرتانزانیا، امریکن ایرلاینز، بریتیش ایرویز، کاتای پاسیفیک ایرویز متعلق به هنگ کنگ، ایرلاین دلتا متعلق به ایالت ویرجینیا آمریکا، ایجیپت ایر، ایرلاینز اتیوپی، فنلاند ایر، لیون ایر اندونزی، لوفتانزا، ایرلاین نوردیک متعلق به شانگهای، ترکیش ایرلاین، ایرلاین اتحاد، یونایتد پارسل سرویس و ویرجین آتلانتیک سفرهای خود را به مقصد چین به حال تعویق در آوردند.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

ویروس کرونا پرواز شرکت‌های هواپیمایی را به چین تعلیق کرد

سازمان بهداشت جهانی نیز روز پنجشنبه با اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی، گسترش روز افزون این ویروس در چین را نگران کننده دانست.
“تئودور آدهانوم” دبیرکل سازمان جهانی بهداشت این تصمیم را پس از برگزاری جلسه کمیته اضطراری و دست یابی به آمار گسترش ویروس کرونا در ۱۸ کشور جهان اعلام کرد.

آدهانوم در کنفرانس خبری در ژنو گفت: در دو هفته‌ اخیر شاهد شیوع بی‌سابقه‌ این ویروس بوده‌ایم که با یک پاسخ بی‌سابقه مواجه شده است. وی افزود: واضح بگویم، این اعلامیه رأی بی اعتمادی به چین است.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: بزرگترین نگرانی ما از احتمال انتشار ویروس به کشورهای دارای سیستم بهداشتی ضعیف‌ است.


ویروس کرونا به جان بورس‌های جهان هم افتاد

۱۳۹۸/۱۱/۱۰

تعداد مرگ‌های ناشی از ویروس کرونا تا روز پنج‌شنبه، به ۱۷۰ نفر و تعداد مبتلایان به ۷ هزار و ۱۷۰ نفر رسید.

در این شرایط، کارخانه‌های چینی تعطیلات خود را تمدید کرده‌اند. ایرلاین‌های جهانی پروازشان را به چین قطع کرده‌اند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای «ایکیا» نیز که متعلق به سوئد است، تمام شعبه‌هایش در چین را تعطیل کرده است.

یکی از اقتصاددان‌های دولت چین می‌گوید: بحران کرونا می‌تواند رشد اقتصاد جهان را یک تا ۵ درصد کاهش دهد. چرا که این بحران از بخش معدن گرفته تا کالاهای لوکس، تمام اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است.

بر اساس گزارش رویترز، امروز (پنج‌شنبه) شاخص MSCI که وضعیت سهام ۴۹ کشور جهان را نشان می‌دهد، ۰.۵ درصد فروریخت. وضعیت سهام‌های اروپایی نیز به دنبال سهام‌های آسیایی قرمز شد. تقاضا برای داراییهای امن از اوراق قرضه تا طلا نیز افزایش یافت.

در ابتدای معاملات امروز، شاخص STOXX ۶۰۰ اروپا ۰.۹ درصد فروریخت. شاخص‌های بورسی در فرانکفورت، پاریس و لندن نیز بین ۰.۷ تا ۱.۳ درصد فروریختند.

در این شرایط، صورت‌های مالی ناامیدکننده شرکت‌ها نیز مازاد بر علت آشفتگی بورس‌های جهان شد. سود شرکت نفتی «رویال داچ شل» پس از نصف شدن سود آن در سه ماه پایانی سال، ۴.۸ درصد سقوط کرد.

سهام آتی آمریکا نیز در وال‌استریت وضعیت منفی داشت.

گزارش سیان‌ان نیز نشان می‌دهد که بورس‌های آسیایی امروز و دیروز زیان‌های گسترده داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، شاخص اصلی بورس هنگ‌کنگ در دو روز ۵ درصد سقوط کرد. شاخص هنگ‌سنگ در روز پنج‌شنبه، ۲.۶ درصد فروریخت. سرمایه‌گذاران از تعطیلات سال نو بازگشته‌اند و واکنش‌های آن‌ها به شیوع ویروس مرگبار کرونا، باعث شد که عملکرد بورس هنگ‌کنگ به بدترین وضعیت ماه‌های اخیر آن برسد. در کل این شاخص در این ماه ۶ درصد سقوط کرده است.

شاخص نیکی ژاپن و کاسپی کره‌جنوبی، هر کدام ۱.۷ درصد سقوط کردند. درمیان بازارهای آسیایی، بورس تایوان بزرگترین بازنده بوده است. شاخص تایکس سنک، امروز۵.۸ درصد سقوط کرد.

«تای هوی»، رئیس استراتژیست بازار آسیا در صندوق مدیریت دارایی جیپیمورگان می‌گوید: «ما انتظار داریم که سرمایه‌گذاران آسیایی این روند نزولی را ادامه دهند. چرا که شیوع ویروس کرونا رو به رشد است و این ضربه جدی برای اقتصاد چین است.»

همچنین «جرمی پاول»، رئیس فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که بانک مرکری با دقت موقعیت ویروس کرونا را زیر نظر داد. پاول پیش‌بینی کرد که این ویروس اقتصاد چین را مختل خواهد کرد. او اضافه کرد: «البته این اختلال اقتصادی در مراحل بسیار اولیه است. هنوز نامعلوم است که تا چه اندازه گسترش خواهد یافت و چه میزان خسارت به اقتصاد وارد خواهد کرد.»

پیش از این نیز بلومبرگ گزارش داده بود که شیوع ویروس کرونا، ۱.۵ تریلیون دلار از ارزش بورس‌های جهانی را از بین برده است.


 

خارج کردن ایرانیان از «ووهان» نیازمند موافقت دولت چین است

۱۳۹۸/۱۱/۱۰

سخنگوی وزارت خارجه:
در شهر ووهان که کانون انتشار ویروس کروناست، سفارت کشورمان ارتباط مستمری با دانشجویان ایرانی برقرار کرده است.
اولین هدف، خارج کردن دانشجویان و هموطنان مقیم از این شهر بوده ولی عملیاتی شدن آن مستلزم موافقت دولت چین براساس مقررات بهداشتی و بین‌المللی برای پیشگیری از انتشار این ویروس در سایر کشورهاست.
رایزنی مستمر با مقامات چینی ادامه داشته و به موازات آن، سفارت ایران بسته‌های مواد غذایی و بهداشتی برای همه دانشجویان مقیم این شهر ارسال کرده است.


به طور رسمی اعلام شد : منشا ویروس کرونا از خفاش است

۱۳۹۸/۱۱/۱۰

موسسه ویروس شناسی ووهان کانون شیوع ویروس جدید کرونا به دنبال تجزیه و تحلیل ها های این ویروس اعلام کرد ترتیب ژن این ویروس ۹۶ درصد همانند ویروس خفاش است

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

منشا ویروس کرونا از خفاش است


کرونا به هند رسید

۱۳۹۸/۱۱/۱۰

وزارت بهداشت هند اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا را در این کشور تایید کرد
طبق اعلام این وزارتخانه، فرد مبتلا دانشجوی دانشگاه ووهان چین بوده است
تا این لحظه، مواردی از ابتلا به ویروس کرونا در ۲۱ کشور جهان گزارش شده است


تلفات کرونا درچین به ۱۷۰ تن رسید

۱۳۹۸/۱۱/۱۰
منابع چینی اعلام کردند، شمار افرادی که تاکنون در چین بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند، به ۱۷۰ تن رسیده است.


ویروس کرونا را بیشتر بشناسید

۱۳۹۸/۱۱/۱۰

دانشمندان می‌گویند اگر بیماری حاد نداشته باشید ابتلا به این ویروس کشنده نیست.

کرونا تا به حال هیچ کودکی(تا ۸ سال) را مبتلا نکرده است و کوچکترین فرد دچار به این بیماری ۱۴ سال دارد.

بیشتر قربانیان کرونا بالاى ۴٠ سال سن و سابقه بیمارى‌هاى حاد عفونى، ریوى و قلبى دارند.

بیمارى کرونا در کمتر از ١٠ دقیقه قابل تشخیص قطعى است.

تاکنون بیش از ٧ هزار نفر در ١٩ کشور جهان به ویروس کرونای جدید مبتلا شده‌اند.

تمام قربانیان کرونا چینی هستند و تاکنون خبری مبنی بر ابتلا به کرونای منجر به مرگ در کشورهاى دیگر گزارش نشده است


آماده باش به ایران، کرونا پشت مرزهای غربی کشور

۱۳۹۸/۱۱/۱۰

دکتر ابراهیم شکیبا، رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به اخباری مبنی بر مشاهده موارد بیماری کرونا در اقلیم کردستان کشور عراق، گفت: با وجود این اخبار عملا ویروس کرونا پشت مرزهای غرب کشور رسیده و هم اکنون آماده‌باش کامل در مرزها و مراکز بهداشتی و درمانی استان وجود دارد.


هیچ کدام از ایرانیان مقیم چین به کرونا مبتلا نشده است

۱۳۹۸/۱۱/۰۹

سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین با صدور اطلاعیه ای ضمن تشریح اقدامات و توصیه های انجام شده توسط سفارت در خصوص ویروس کرونا اعلام کرد تا کنون هیچ کدام از ایرانیان مقیم چین به ویروس کرونا مبتلا نشده است.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

هیچ کدام از ایرانیان مقیم چین به کرونا مبتلا نشده است

در این بیانیه که روز چهارشنبه منتشر شد آمده است هم اکنون ۸۰ هموطن ایرانی در شهر «ووهان» کانون شیوع ویروس کرونا حضور دارند که سفارت در تماس مستمر، پیگیر وضعیت و سلامت آنها است.

در ادامه این اطلاعیه با اشاره به اینکه اقدامات و پیگیری های متعددی در خصوص امور و درخواست های ایرانیان مقیم چین در حال انجام است آمده است: مشکلات ایرانیان مقیم این شهر از جمله درخواست خروج، مهر خروج سربازی، حمایت های معیشتی و بهداشتی در حال پیگیری است که برخی از این موارد انجام شده است اما حصول تمام درخواست ها نیازمند همکاری سایر نهادها نیز هست.

سفارت ایران در چین در ادامه این اطلاعیه آورده است: به دلیل ریسک بالای ابتلا و انتشار بیماری طی فرایند جابجایی گروهی افراد، خروج اتباع خارجی از ووهان از سوی مقامات محل و سازمان جهانی بهداشت توصیه نمی شود با وجود آن سفارت در حال بررسی و اجرای گزینه های مختلف جهت متقاضیان خروج از ووهان است.

بیانیه می افزاید: جهت مبارزه با شیوع این ویروس، تعطیلات عید بهاره چین تمدید شده است لذا به هموطنانی که قصد سفر به چین دارند توصیه می شود سفر خود را به تعویق بیاندازند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین در این بیانیه آورده است: اکثر دانشگاه های چین ترم جدید را با تاخیر آغاز خواهند کرد لذا دانشجویانی که هم اکنون در ایران هستند، پیش از عزیمت، از زمان شروع ترم جدید اطلاع حاصل کرده و جهت مراجعت به چین تعجیل نکنند.

در این بیانیه آمده است بعلت دوره پنهان این ویروس ضروری است هموطنان ارجمندی که از چین به ایران مراجعت می کنند مراقبت های ویژه به مدت دو هفته انجام داده و در صورت مشاهده علائم ابتلا با مراکز درمانی تماس حاصل نمایند.

بیانیه می افزاید: سفارت و کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در چین بطور مستمر آخرین وضعیت شیوع ویروس در این کشور را رصد نموده و متناسب با آخرین وضعیت، در این خصوص اطلاع رسانی خواهد کرد.


آمار کشته شدگان رو به افزایش است

۱۳۹۸/۱۱/۰۹

ویروس کرونا؛ ۱۳۲ کشته و ۶ هزار مبتلا در چین

کمیسیون ملی بهداشت چین اعلام کرد شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به ۱۳۲ کشته و ۶ هزار مبتلا رسیده است در حالی که حدود ۱۰۰ تن هم درمان شده اند.

استرالیا قرار است ۶۰۰ شهروند درحال بازگشت این کشور از چین را برای دو هفته در جزیره کریسمس، در فاصله دو هزار کیلومتری از خاک اصلی کشور، قرنطینه کند.

ژاپن، آمریکا و اتحادیه اروپا هم در حال بازگرداندن شهروندن خود از چین هستند.


تازه ترین تلفات کرونا؛ ۱۰۷ کشته و ۴۵۰۰ مبتلا

۱۳۹۸/۱۱/۰۸

کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرد تا ساعت ۲۴ دوشنبه شب ویروس کرونا باعث جان باختن ۱۰۶ تن و همچنین ابتلای چهار هزار و ۵۱۵ تن دیگر در این کشور شده است.
از تعداد ۱۰۶ کشته ۱۰۰ تن در استان هوبی به ویژه شهر ووهان کانون شیوع این ویروس ثبت شده است در شهرهای هوبی، خبی، هیلونگجیان، هاینان، پکن و شانگهای هم هر کدام یک نفر کشته شده است.

ویروس کرونا که اعلام شد اواخر سال گذشته میلادی در بازار غذاهای دریایی در شهر ووهان واقع در استان هوبی در مرکز چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می فروخت سرچشمه گرفته است اکنون علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین به ۱۲ کشور دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم شیوع یافته است.

این ویروس که از خانواده «ویروس کرونا» شناخته شده است دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاهی ندارند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نمی بینند.

تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده است و با این مورد تعداد آن به هفت مورد رسیده است این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.


شوک «کرونا» به بازارهای سرمایه جهان

۱۳۹۸/۱۱/۰۸

بازارهای سهام جهان روزگذشته (دوشنبه) به پایین‌ترین سطح خود در دو هفته اخیر سقوط کردند. نگرانی‌ها درباره اثرات اقتصادی ویروس کرونا افزایش یافته و سرمایه‌گذاران به دارایی‌های امن مانند ین ژاپن و اوراق قرضه پناه برده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، تعداد تلفات این ویروس که روند رو به افزایش دارد رقم ۸۱ (تا زمان تهیه گزارش) را پشت سرگذاشته و در ۱۰ کشور شیوع پیدا کرد. ویروس کرونا به ژاپن، فرانسه و آمریکا نیز رسیده و کارشناسان بهداشتی نسبت به اینکه چین بتواند جلوی اپیدمی شدن این ویروس را بگیرد، تردید دارند و اکنون در جهان نزدیک به دو هزار و ۸۰۰ نفر به آن مبتلا شده‌اند و سرعت گسترش آن بسیار سریع است.

شاخص گسترده MSCI در جهان که ۴۷ کشور را در برمی‌گیرد، روز دوشنبه ۰.۴۲ درصد افت کرد و به پایین‌ترین سطح خود از ۱۳ ژانویه رسید.

همچنین در اروپا بازارهای سهام مانند رقبای آسیایی‌شان افت کردند. شاخص پان‌اروپایی ۱.۴ درصد افت کرد و به پایین‌ترین سطح خود از ۱۴ ژانویه رسید. در این میان، سهام شرکت‌های معدنی اروپا به دلیل ارتباط داشتن با چین، با ۳.۱ درصد بیشترین افت را داشت.

«مارک چندلر»، استراتژیست بازار به رویترز گفت: «ویروس کرونا یک شوک اقتصادی و مالی است که میزان آن باید ارزیابی شود. اما این ویروس ممکن است که زمینه‌ساز تعدیل طولانی‌مدت در بازارهای سرمایه جهان باشد.»

علاوه براین در آسیا، شاخص نیکی ژاپن دو درصد افت کرد. این شدیدترین میزان افت در پنج ماه اخیر محسوب می شود و در عین حال بسیاری از بازارها در آسیا به دلیل تعطیلات سال نو چینی بسته بودند.

شاخص‌های اصلی وال‌استریت نیز در روز جمعه افت شدیدی داشتند. شاخص‌ S&P۵۰۰ در آن روز بالاترین میزان کاهش ارزش روزانه خود در سه ماه اخیررا داشت، اما در مقابل بازارهای سهام، پناهگاه‌های امنی که سرمایه‌گذاران در هنگام خطر به آن‌جا می‌روند، تقویت شدند. ین ژاپن به بالاترین سطح افزایش در دو هفته و نیم اخیر رسید و با ۰.۵ درصد افزایش ارزش، هر یک دلار ۱۰۸.۷۳ ین شد.

طلا نیز با یک درصد افزایش، به بالاترین سطح خود از هشتم ژانویه رسید و هر اونس آن، ۱.۵۸۵ دلار شد.

«مایهیر کاپادیا»، کارشناس ارشد در صندوق مدیریت دارایی جهانی خورشید درباره بازار نفت نیز به رویترز گفت: «سرمایه‌گذاران به هر نشانه منفی به سرعت واکنش نشان می‌دهند. حالا نیز چین اعلام کرده است که مسئله کرونا، اورژانسی شده است. بنابراین، قیمت‌های نفت نیز تا زمانی که نشانه‌هایی از کاهش بحران کرونا دیده شود، شکننده خواهد بود.»

نفت خام آتی وست‌تگزاس، با سه درصد کاهش به پایین‌ترین سطح سه ماه‌ونیم اخیر رسید و هر بشکه آن، ۵۲.۱۵ دلار قیمت خورد. نفت خام برنت نیز با بیش از ۴ درصد کاهش قیمت به بشکه‌ای ۵۸.۶۸ دلار رسید.


پذیرش گردشگران چینی در روسیه متوقف شد

۱۳۹۸/۱۱/۰۸

اتحادیه تورگردانان روسیه از توقف پذیرش گردشگران چینی ازسوی شرکت های تورگردان روسی خبر داده است.

این اتحادیه روز سه‌شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: شرکت های تورگردان روسیه از امروز پذیرش گروه های گردشگری از چین بخاطر شیوع بیماری کرونا در این کشور را متوقف کردند.

«روز ۲۷ ماه ژانویه (دوشنبه) آخرین روز پذیرش گروه های گردشگری چینی بود اما توقف اعزام گردشگران چینی به روسیه امروز صورت می گیرد.»

اتحادیه تورگردانان روسیه این را نیز گفته است که در مورد گردشگران چینی که همینک در روسیه هستند برنامه گردشگری ناتمام نخواهد ماند. چین همسایه روسیه است و در خاور دور با این کشور مرز مشترک دارد.

گسترش روزافزون روابط روسیه و چین و توسعه گردشگری و تجارت میان دو کشور، باعث شده است که در فرودگاه‌های روسیه اکثرا به سه زبان روسی، چینی و انگلیسی به مسافران فراخوان داده شود.

در مناطق توریستی مسکو و سن پترزبورگ نیز ممکن نیست در هر زمان از سال، دهها توریست چینی دیده نشوند.

روز پنجشنبه هفته گذشته دو نفر ازجمله یک تبعه چینی در سن پترزبورگ مظنون به ابتلا به بیماری کرونا بستری شدند اما نتایج آزمایشات نشان داد که به کرونا مبتلا نیستند.

ویروس کرونا برای نخستین بار در روز ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ گزارش شد و ابتدا تصور می شد از حیوان به انسان منتقل می شود اما همینک از طریق ارتباطات فردی نیز به دیگران منتقل می شود و در زمان حاضر حال بیش از ۴۶۰ نفر از مبتلایان در چین وخیم گزارش شده است.

تاکنون حدود ۳ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که عمدتا چینی هستند و ۱۰۶ نفر جان باخته‌اند.


تست بیماران خارجی مشکوک به کرونا در یزد، منفی بوده است

۱۳۹۸/۱۱/۰۸

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: تست بیماران خارجی مشکوک به ابتلا به بیماری کرونا در این استان، منفی بوده است .

دکتر “محمود نوری شادکام” در واکنش به خبر برخی کانالهای خبری این استان مبنی بر ابتلای دو فرد چینی و آلمانی به ویروس کرونا به خبرنگار ایرنا افزود: روز گذشته /دوشنبه/ یک بیمار چینی با علایم مشکوک تنفسی به متخصصی در یزد مراجعه می‌کند که این متخصص هم برای بررسی بیشتر، بیمار را به بیمارستان شهید صدوقی یزد معرفی می کند.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

تست بیماران خارجی مشکوک به کرونا در یزد، منفی بوده است

به گفته وی در این بیمارستان هم تمام اقدامات لازم را به سرعت انجام و در بررسی های انجام شده مشخص می شود که این توریست چینی در تماس با یک گردشگری آلمانی بوده که این تبع آلمانی هم علایم تنفسی مشکوک داشته است.

وی اظهار داشت: تمام اقدامات لازم در این بیمارستان انجام و نمونه های گرفته شده بلافاصله به تهران ارسال میشود که در گزارش شفاهی به ما اعلام می شود که وجود ویروس کرونا در این دو بیمار، منفی است.

دکتر نوری شادکام تصریح کرد: این اطمینان را به مردم می دهیم که بخش بهداشت و درمان استان یزد به دقت مراقبت می کند و مردم نگران نباشند، به همه بیمارستانها تذکر داده شده و به متخصصان هم گفته شده اگر با یک بیمار مشکوک بخصوص خارجی روبرو شدند بلافاصله تمام اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون درمان دانشگاه پزشکی یزد یادآور شد: مردم هم خیالشان راحت که بهداشت و درمان استان یزد

مراقب و هوشیار است و با دقت رصد می کند و اکر مشکلی باشد به سرعت وارد عمل می شود.

امروز برخی از کانالهای خبری استان یزد به نقل از وزیر بهداشت نوشتند: یک چینی و آلمانی در شهر یزد مشکوک به ویروس کرونا تحت نظر پزشک این استان هستند.


کیت‌های تشخیص ویروس کرونا در کشور موجود است

۱۳۹۸/۱۱/۰۷

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از موجود بودن کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا در کشور خبر داد و گفت: تعداد بیشتری کیت تشخیصی در روزهای آتی برای ذخیره استراتژیک وارد کشور می‌شود. کیانوش جهانپور درباره مباحث مطرح شده مبنی بر کمبود کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا بیان کرد: این کیت‌های تشخیصی برای کنترل ویروس کرونا از آلمان وارد شده و اکنون در کشور وجود دارد.

همچنین بخوانید:  سقوط هواپیما / سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در نزدیکی فرودگاه امام خمینی

وی در پاسخ به این سوال که اگر شخصی علائم ابتلا به ویروس کرونا را دارد، به کجا باید مراجعه کند، گفت: افراد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند تا اقدامات لازم برای آنها انجام شود. در صورت نیاز، فرد به بیمارستان معین شهرستان ارجاع داده می‌شود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: اکنون بیمارستان شهدای یافت آباد تهران به عنوان بیمارستان معین برای ویروس کرونا در نظر گرفته شده است.

جهانپور اظهار کرد: آزمایش در مراکز بهداشتی و درمانی از افراد اخذ شده و نمونه‌ها برای بررسی به آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا ارسال می‌شود. اکنون هیچ آزمایش مثبتی مبنی بر وجود ویروس کرونا مشاهده نشده است.

سعید نمکی وزیر بهداشت نیز امروز (دوشنبه) گفت: تاکنون موردی از ویروس کرونا در کشور نداشته‌ایم، اما برای کنترل بیشتر درخواست کرده‌ایم که دریافت ویزای ورود شهروندان چین به اخذ کارت سلامت مقید شود.

علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز درباره آمادگی این وزارتخانه برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به کشور تصریح کرد: شهروندان چین برای ورود به ایران باید کارت سلامت داشته باشند. البته هنوز به مرحله اضطرار این بیماری نرسیده‌ایم و جای نگرانی نیست، اما جای هوشیاری هست. کنترل‌های مرزی بر اساس اصول علمی برای جلوگیری از ورود این بیماری در حال انجام است و ماموران وزارت بهداشت در فرودگاه‌ها با ماسک و تجهیزات لازم کار دیده‌وری و غربالگری را انجام می‌دهند و اکنون نیازی به لباس مخصوص مانند آدم فضایی نیست و دلیلی ندارد مردم را بیش از حد نگران کنیم.


چین حدود ۹ میلیارد دلار برای مقابله با کرونا اختصاص داد

۱۳۹۸/۱۱/۰۷

کمیسیون بهداشت ملی و وزارت مالی چین ۶۰ میلیارد یوان (۸.۷۴ میلیارد دلار) برای مقابله با ویروس کرونا اختصاص دادند. به گزارش وب سایت وزارت مالی چین، این رقم به منظور مقابله با شیوع و گسترش، درمان و خرید تجهیزات و امکانات و همچنین تامین هزینه پرسنل و ساخت بیمارستان ها و مراکز درمانی برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص یافته است.

آمارها حاکی است تا صبح امروز دوشنبه دو هزار و ۷۶۱ تن در چین و ۳۷ نفر در ۱۲ کشور دیگر به این ویروس مبتلا شده اند این ویروس همچنین تا کنون جان ۸۰ تن را گرفته است و ۵۱ تن هم درمان شده اند بیش از دو هزار تن از مبتلایان، ساکن شهر ووهان و استان هوبی کانون شیوع این ویروس هستند که گفته می شود دستکم حال ۳۲۰ تن آنها وخیم است.

ویروس کرونا که اعلام شد اواخر سال گذشته میلادی در بازار غذاهای دریایی در شهر ووهان واقع در استان هوبی در مرکز چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می فروخت سرچشمه گرفته است اکنون علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین به ۱۲ کشور دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم شیوع یافته است.

این ویروس که از خانواده «ویروس کرونا» شناخته شده است دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاهی ندارند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نمی بینند.

تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده است و با این مورد تعداد آن به هفت مورد رسیده است این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.


ویروس «کرونا» با «اقتصاد جهان» چه می‌کند؟

۱۳۹۸/۱۱/۰۷

اقتصاددان‌ها اطمینان دارند که شیوع ویروس کرونا، اثرات جدی بر اقتصاد تمام جهان خواهد داشت. هنوز درباره میزان آن اطمینانی وجود ندارد اما دومین اقتصاد بزرگ جهان در آستانه سال نو چینی، همین حالا نیز آسیب‌های جدی دیده است.

« طاعون قرن » شاید مناسب‌ترین عبارتی باشد که تا کنون برای توصیف شیوع ویروس کرونا به کار گرفته شده است. چین روز یکشنبه گزارش داد که ۱۵ نفر دیگر هم از ویروس کرونا جان‌شان را از دست داده‌اند و تلفات این ویروس به ۵۶ نفر رسیده است. همچنین یک نفر نیز در شهر شانگهای به این ویروس مبتلا شده است. تا روز شنبه ۶۸۸ نفر به این ویروس مبتلا شده بودند اما دولت چین صبح یکشنبه اعلام کرد که تعداد کل مبتلایان به کرونا، به یک هزار و ۹۷۵ نفر رسیده است.

اما این طاعون، با اقتصاد سال ۲۰۲۰ در جهان چه می‌کند؟ نیویورک‌تایمز می‌نویسد: «بازارها به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران با افت ناگهانی مواجه شدند. تعطیلات سال نوی چینی در پیش است و مغازه‌داران به دلیل این ویروس در خانه خواهند ماند. اقتصاددانان می‌گویند که اثرات احتمالی این ویروس بر اقتصاد، هنوز روشن نیست.»

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

ویروس «کرونا» با «اقتصاد جهان» چه می‌کند؟

زیان گسترده بورسی در سراسر جهان

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، شیوع این بیماری کشنده در چین، رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان را تحت تاثیر قرار داده است و همچنین باعث واهمه از چشم‌انداز اقتصاد جهان در صورت شیوع این بیماری شده است.

بازارهای مالی در آسیا روز پنج‌شنبه افت شدید داشتند که سردمدار آن نیز بازار سهام چین بود؛ چرا که سرمایه‌گذاران تاثیرات بالقوه شیوع این ویروس را در نظر گرفته بودند.

بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، بورس‌های آمریکایی نیز به شیوع ویروس کرونا واکنش نشان دادند. این نشریه آمریکایی می‌نویسد: «وال‌استریت روز پنج‌شنبه لغزش داشت؛ به دلیل ترس از اینکه تلاش‌ها برای کاهش ویروس کشنده در چین می‌تواند اقتصاد جهانی را مختل کند.»

شاخص صنعتی داوجونز در وال‌استریت بعد از قرنطینه شدن مردم در شهر ووهان، نزدیک به ۲۰۰ واحد فروریخت. قیمت‌های نفت نیز به دلیل پیش‌بینی معامله‌گران از رکود دوباره در اقتصاد جهان کاهش یافت.

تنها در یک شب شاخص چینی CSI۳۰۰ بیش از ۳ درصد فروریخت. شاخص هنگ‌سنگ نیز بیش از ۱.۵ درصد افت کرد. صفحههای تجاری جهان در دو روز آخر معاملات جهانی به دلیل خسارت به بازارهای اروپا و آمریکا، سراسر قرمز بودند.

«اسوار پراساد»، اقتصاددان و رئیس سابق صندوق بین‌المللی پول در چین می‌گوید: «این اختلال در شرایطی اتفاق افتاده که رشد اقتصادی چین شکننده است. متاسفانه این اتفاق، رویکرد مثبت مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها را که به دلیل توافق تجاری با آمریکا تازه ایجاد شده بود، از بین می‌برد. افزایش شیوع این بیماری ظرفیت تحت تاثیر قرار دادن سفر، تجارت و زنجیره عرضه در بیرون از آسیا را نیز دارد. این ویروس می‌تواند تاثیرات مخربی بر اقتصاد جهان داشته باشد؛ چرا که آسیا اکنون پیش‌برنده اصلی رشد اقتصاد جهان است.»

بعضی از شرکت‌های بزرگ نیز ضرر و زیان دیده‌اند. بر اساس گزارش سایت «۲۴/۷ وال‌استریت»؛ شرکت «جنرال موتورز» که کارخانه بزرگ تولیدی در شهر ووهان چین دارد، روز جمعه با افت ۱.۶ درصدی سهامش مواجه شد. این به معنای از دست رفتن ۷۵۰ میلیون دلار از ارزش این شرکت است. سایر کسب‌وکارهای آمریکایی نیز در حال محدود یا قطع کردن کسب‌وکارهایشان در اطراف چین هستند.

شرکت «والت‌دیزنی» نیز اعلام کرد که پارک‌های دیزنی‌لند را در شانگهای می‌بندد. بعد از این خبر، سهام دیزنی ۱.۵ درصد افت کرد. این اتفاقات، به معنای زیان ۳.۸ میلیارد دلاری در بازار سرمایه این شرکت است.

اخلال جدی در زنجیره عرضه کالا

بحران ویروس کرونا درست در زمانی شکل گرفت که هر سال صدها میلیون نفر از مردم چین برای تعطیلات سال نو و جشن‌های خانوادگی به زادگاه‌شان سفر می‌کنند.

قرنطینه‌ای که اکنون در ووهان، یکی از شهرهای چین ایجاد شده، درست در زمانی بود که هزینه‌های زیادی برای ایرلاین‌ها، خطوط ریلی، هتل‌ها، رستوران‌ها و دیگر بخش‌های مشتری محور انجام شده بود و مقامات دولت چین به دنبال توسعه آن بودند.

«جورج گاجاندرو»، سفیر سابق مکزیک در چین می‌گوید: «این اتفاق نمی‌توانست در زمانی بدتر از این رخ دهد.»

شهر ووهان، هاب حمل‌ونقلی برای کالاهای داخلی چین است. این شهر به عنوان مرکز عرضه کالاهای الکترونیکی، دارویی و خودروسازی شناخته می‌شود.

«فیل‌لوی»، اقتصاددان به واشنگتن‌پست می‌گوید: «هرگونه وقفه جدی در سیستم حمل‌ونقل، امکان ایجاد اختلال در زنجیره عرضه را دارد. اما تاثیرات اقتصادی بزرگ بستگی به این دارد که تهدید این ویروس تا چه مدت طول خواهد کشید.»

زیان برای صنعت گردشگری و سود برای داروسازی

اقتصاددان‌ها هنوز نظرات روشنی درباره پیامدهای اقتصادی این ویروس ارائه نمی‌دهند اما می‌توان آسیب‌های اقتصادی این بیماری را روی بخش‌های مختلف با توجه به اپیدمی ویروسی قبلی در سال ۲۰۰۲-۲۰۰۳ در چین تحلیل کرد.

شبکه خبری بی‌بی‌سی در این مورد می‌نویسد: «چین هم‌اکنون نیز دچار آسیب‌های اقتصادی شده است. محدودیت سفر به بعضی از بخش‌های این کشور آن هم در زمان سال نوی چینی بسیار آسیب زننده است. بنابراین کسب‌وکارهای گردشگری این کشور کاملا آسیب دیده‌اند.»

بر اساس این گزارش، مردم بسیاری از برنامه‌های خود برای شرکت در فستیوال‌های خیابانی را لغو کرده‌اند و کسب‌وکارهای خرد این کشور که دل به هزینه‌های مصرف‌کنندگان برای تفریح و خرید هدایای سال نو بسته بودند، بازارشان کساد شده است.

یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اقتصادی ویروس کرونا، هزینه درمان و بهبود است. هزینه‌های مالی مستقیم برای درمان این بیماری توسط بیمه‌های خصوصی و دولتی سرسام‌آور است. این هزینه‌ها ممکن است در بیرون از چین نیز ایجاد شود که وابسته به میزان شیوع بیماری است.

اما بعضی از کسب‌وکارها نیز از این شرایط سود می‌برند؛ مانند داروسازان. در شرایط فوری درمان‌های موقتی استفاده می‌شود اما در درازمدت، نیاز به واکسنی برای مقابله با این ویروس است.

«پائول استافل»، رییس علمی شرکت «جانسون و جانسون» علام کرده است که تیم او کارهای ابتدایی روی تولید یک واکسن را انجام داده‌اند. وی فکر می‌کند که این واکسن در حدود یک سال تولید خواهد شد.

در شرایط فعلی، نیازهای جدی نیز برای ماسک‌های دارویی و دستکش‌های محافظ وجود دارد. بنابراین سهام شرکت‌های چینی که این وسایل را می‌سازند رشد می‌کند و احتمالا قیمت آن‌ها نیز بالا خواهد رفت.


تعداد جانباختگان ویروس کرونا در چین به ۸۰ تن رسید

۱۳۹۸/۱۱/۰۷

شمار افرادی که تاکنون در چین بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته اند، به ۸۰ تن افزایش یافته است. چین با اعلام این مطلب همچنین خاطرنشان کرد که شمار مبتلایان به این ویروس به بییش از ۲ هزار ۸۰۰ تن رسیده است.

کرونا پس از چین، به سرعت در حال انتشار در کشورهای همسایه در آسیای جنوب شرقی مانند تایلند، ژاپن و استرالیا است. درحالیکه وحشت از بیماری کرونا هنوز در کره جنوبی سایه افکنده است، مسوولان فیلیپین تایید کردند، دومین فرد مبتلا به سندرم تنفسی خاورمیانه را که مردی ۳۶ ساله بوده شناسایی کرده اند. آخرین آمار از کره جنوبی نیز شامل بیش از ۳۰ قربانی و حدود ۲۰۰ نفر مبتلا است.

با این حال کرونا به آسیا محدود نشده و مرزهای اروپا را نیز در نوردیده است. پس از مشاهده نخستین موارد بیماری در فرانسه، کشورهای انگلیس، اسکاتلند و پرتغال از کشف موارد ابتلا به این ویروس خبر دادند.

کمیسیون بهداشت ملی چین روز یکشنبه اعلام کرد ویروس اسرار آمیز کرونا که در شهر ووهان به شهرها و کشورهای دیگر سرایت کرده است می تواند در دوره نهفتگی هم به انسان منتقل شود.

این کمیسیون روز یکشنبه در بیانیه ای خاطر نشان کرد بر خلاف بیماری مرگبار سارس در سال ۲۰۰۳ میلادی که به سرعت منتقل می شد این ویروس در دوره خاموشی آن که نزدیک به ۱۴ روز است به دیگران انتقال می یابد.

انتشار این بیانیه از سوی کمیسیون بهداشت ملی چین یک هشدار بسیار جدی به مردم سراسر چین و دیگر کشورها محسوب می شود که باید تدابیر کنترلی از قبیل نظافت و استفاده از ماسک و خودداری از حضور در مکان های پرازدحام و تدابیر قرنطینه را بسیار جدی تلقی کنند.


چین: کرونا در دوره نهفتگی هم منتقل می شود

۱۳۹۸/۱۱/۰۶

کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرد ویروس اسرار آمیز کرونا که در شهر ووهان به شهرها و کشورهای دیگر سرایت کرده است می تواند در دوره نهفتگی هم به انسان منتقل شود. این کمیسیون روز یکشنبه در بیانیه ای خاطر نشان کرد بر خلاف بیماری مرگبار سارس در سال ۲۰۰۳ میلادی که به سرعت منتقل می شد این ویروس در دوره خاموشی آن که نزدیک به ۱۴ روز است به دیگران انتقال می یابد.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

چین: کرونا در دوره نهفتگی هم منتقل می شود

انتشار این بیانیه از سوی کمیسیون بهداشت ملی چین یک هشدار بسیار جدی به مردم سراسر چین و دیگر کشورها محسوب می شود که باید تدابیر کنترلی از قبیل نظافت و استفاده از ماسک و خودداری از حضور در مکان های پرازدحام و تدابیر قرنطینه را بسیار جدی تلقی کنند.

کمیسیون می افزاید: کسانی که به ویروس ناشناخته مبتلا شده اند ممکن است بزودی شناسایی نشوند زیرا علایم پس از دو هفته بروز می کند. این کمیسیون هشدار داده است که ویروس اکنون در وضعیت خاموشی است و به این ترتیب مردم باید در انتظار شیوع گسترده در روزهای آینده باشند.

مسئولان گفته اند که نهفتگی طولانی مدت و انتقال ویروس به انسان، حتی در دوران خاموشی و پیش از بروز علایم باعث شده است تا پیشگیری، کنترل و درمان بسیار سخت تر شود. در واقع پزشکان و پرستاران نمی دانند دقیقا چه کسانی به ویروس مبتلا شده اند حاملان ویروس هم از وجود آن در بدنشان اطلاعی ندارند تا اینکه علایم بیماری بروز کند.

اولین علامت ابتلا به این ویروس اسرار آمیز تب شدید است پس از آن در یک دوره یک هفتگی بیمار سرفه های بسیار خشک می کند و بعد از آن دچار تنگی نفس می شود.

کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرده که بسیاری از راه ها و مبادی ورودی و خروجی در نقاط مختلف چین بسته شده است.

این نهاد پزشکی و بهداشتی تصریح کرد که نزدیک به یک هزار و ۳۰۰ پزشک و پرستار به ووهان در مرکز چین اعزام شده اند و در روزهای دیگر یک هزار نفر دیگر بر شمار آنها افزوده خواهد شد.

کمیسیون تاکید کرد که چون ویروس در دوره نهفتگی طولانی بسر می برد می تواند با سرعت و قدرت بیشتری باعث ابتلای گسترده تر شود و این یکی از بزرگترین نگرانی ها از شیوع وسیع آن در روزهای آتی است.

«ماشیایو وی» رییس این کمیسیون روز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن گفت که دانسته های ما درباره این ویروس بسیار ناچیز است و نمی دانیم دوره جهش و تحول آن چطور است و چه مخاطراتی ایجاد می کند برای همین شیوع ادامه می یابد.

او افزود که ما به مناطق روستایی نیز نظارت داریم البته قبول داریم که کمبودهای تجهیزات و تامین بهداشتی و پزشکی وجود دارد ولی دستگاه های ذی ربط همه تلاش خود را برای رفع کمبودها بکار گرفته اند.

همزمان ادارات و نهادهای آموزش و پرورش در پکن به دانش آموزان و دانشجویان اعلام کرده اند که مراکز آموزشی تا قبل از روز ۱۷ فوریه تعطیل خواهد بود.

البته شروع رسمی بسیاری از مراکز همین روز است اما برخی از محافل آموزشی از روی سوم فوریه فعال می شدند که به آنها دستور داده شده است، تا از هر فعالیت آموزشی خودداری کنند و پیام هایی نیز برای دانشجویان در این باره ارسال شده است.

شمار مبتلایان در چین به ۲۰۳۴ نفر و در کل دنیا به دو هزار و ۸۲ نفر رسیده است و ۵۶ نفر هم به علت ابتلا به ویروس ناشناخته مهلک جان باخته اند.


اولین بیمار مبتلا به ویروس کرونا درمان شد

۱۳۹۸/۱۱/۰۶

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، یک بیمار ۵۶ ساله در شانگهای چین که مبتلا به ویروس کشنده کرونا بود، مداوا شده و از بیمارستان مرخص شد.

این زن که مدت‌های طولانی در شهر ووهان، اولین محل شیوع ویروس کرونا، زندگی می‌کرده است به عنوان اولین نفر از مبتلایان به این ویروس خطرناک درمان شد. پزشکان پس از بررسی وضعیت این زن و نداشتن تب به مدت ۶ روز به او اجازه ترخیص از بیمارستان را دادند.

این بیمار ۱۰ ژانویه، دو روز پس از ورود به شانگهای، به این ویروس مبتلا شد و ۱۵ ژانویه در بیمارستان بستری شد. پزشکان ابتلای این زن به ویروس کرونا را به عنوان اولین مورد در این منطقه مورد تائید قرار دادند.

در مدت درمان وضعیت این زن روبه بهبودی گذاشت و دمای بدن او به مدت شش روز افزایشی نداشت. پس از دریافت نتایج آزمایش‌های این زن، پزشکان تصمیم به ترخیص او از بیمارستان گرفتند. کمیته سلامت ملی چین روز شنبه تائید کرد تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به حدود دو هزار نفر رسیده است.

علائم شایع ابتلا به این ویروس مشکلات تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس است. رسانه‌های رسمی چین گزارش دادند شمار کسانی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در این کشور جان باخته‌اند به ۵۶ نفر رسیده است.

در پی شیوع این ویروس مرگبار، نخستین شهر در خارج از منطقه ووهان چین نیز قرنطینه شد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


پرتغال اولین مورد مشکوک مبتلا به کرونا را ثبت کرد

۱۳۹۸/۱۱/۰۶

وزارت بهداشت ملی پرتغال گزارش داد اولین مورد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری «ای اف ای/EFE» پرتغال فرد مبتلا به تازگی از شهر آلوده به ویروس ووهان در چین به پرتغال بازگشته است و اکنون در بیمارستانی در لیسبون بستری است.

وضعیت جسمانی فرد بیمار باثبات گزارش شده است.

با شناسایی اولین مورد آلوده به ویروس کرونا در شهر ووهان چین در آذر (دسامبر) اکنون این ویروس با سرعت در حال گسترش در سراسر جهان است.

به گزارش اسپوتنیک اکنون بیش از یک هزار و ۹۷۰ مورد آلوده به کرونا در چین تایید شده است و آمار رسمی جدید نشان می دهد که شمار کشته های ناشی از آلودگی به این ویروس در این کشور به ۵۶ نفر رسیده است.

به غیر از چین، موارد تایید شده ابتلا به این ویروس در کشورهای تایلند، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، سنگاپور، نپال، فرانسه، ایالات متحده آمریکا، مالزی و استرالیا ثبت شده است. مرکز علوم بهداشتی تورنتو دیروز شنبه اعلام کرد که آزمایش یکی از بیماران درباره ابتلا به ویروس کرونا مثبت بوده است.

کانادا برای جلوگیری از شیوع ویروس و جلوگیری از تکرار بحران سارس که در سال ۲۰۰۳ میلادی ۴۴ قربانی در این کشور گرفت تدابیر ویژه ای اتخاذ کرده است.

علائم ابتلا به این ویروس شامل تب و مشکلات تنفسی است، که به علائم ناشی از دیگر بیماری‌های تنفسی شباهت دارد و کار تشخیص را سخت می‌کند. تاکنون مواردی از ابتلا به این بیماری در خارج از چین و در کشورهایی چون تایلند، ژاپن نیز گزارش شده است.


قربانیان ویروس کرونا در چین به ۵۶ نفر افزایش یافت

۱۳۹۸/۱۱/۰۶

مقام‌های چین روز یکشنبه در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کردند؛ شمار قربانیان ویروس «کرونا» به ۵۶ نفر و تعداد مبتلایان آن به بیش از یکهزار و ۹۷۵ تن رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این آمار پس از آن منتشر شد که مقام‌های استان «هوبی» از ۱۳ قربانی جدید این ویروس و ابتلای ۳۲۳ نفر دیگر به آن خبر دادند. هوبی اصلی‌ترین کانون گسترش کرونا به شمار می‌آید. آمار نشان می‌دهد که ۲۹ استان و منطقه چین به این ویروس مبتلا شده‌اند.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

قربانیان ویروس کرونا در چین به ۵۶ نفر افزایش یافت

آماری که شنبه منتشر شد، نشان می‌داد که یکهزار و ۲۷۹ نفر به این ویروس مرموز مبتلا شده و ۴۱ نفر نیز جانشان را از دست داده‌اند.

برخی کشورها از جمله فرانسه، مالزی، ژاپن و استرالیا ابتلای افرادی به کرونا را اعلام کرده‌اند. کانادا تازه‌ترین کشوری است که از ابتلای یک نفر به کرونا خبر داده است.

در زمان حاضر، شهر «ووهان» چین مهمترین مرکزی است که کرونا بشدت در آنجا گسترش یافته و مقام‌های این کشور، جمعیتی حدود ۵۴ میلیون نفر را در قرنطینه قرار داده‌اند.

«شی جین پینگ» رییس جمهوری چین عصر شنبه در نشست کمیته مرکزی دفتر سیاسی حزب کمونیست چین که به منظور تحلیل اقدامات پیشگیری و کنترل ویروس کرونا تشکیل شد، از کنترل و پیشگیری شیوع این ویروس به عنوان مهمترین مسوولیت دولت نام برد.


کنترل ویروس کرونا در فرودگاه‌های بین المللی کشور

۱۳۹۸/۱۱/۰۵

به گزارش وزارت بهداشت، علی رضا رییسی روز شنبه ضمن بازدید از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) درباره مراقبت‌های بهداشتی و کنترل‌هایی که در این فرودگاه از مسافران ورودی از چین انجام می‌شود، افزود: برای غربالگری ورودی مسافران از دستگاه‌های تب سنج استفاده می‌شود. با توجه به علائم بیماری از جمله بیماری‌های تنفسی که بیشتر با تب، تنگی نفس، سرفه مشخص هستند، در بدو ورود مسافران ورودی از چین مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در این فرودگاه مسافران گروه هدف یعنی مسافران کشور چین که از طرف سازمان جهانی بهداشت به ما اعلام شده وارد می شوند. بنابراین هنگام ورود این مسافران با دستگاه هایی مثل تب سنج که یک دستگاه خیلی ساده برای غربالگری اولیه هست، اگر مسافری دچارتب، سرفه و تنگی نفس شده باشد، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: افراد را بر اساس شدت بیماری و علائم آن از بقیه جدا می کنند، توضیحات لازم را به آنها می دهند و همکاران ما آنها را به پزشکی که در فرودگاه مستقر است ارجاع می دهند. مانند همین اقدامات به مناسبت های مختلف مثل برنامه حج، اربعین یا احیانا اگر نوعی بیماری در هر جای دنیا شیوع پیدا کرده باشد، برای مسافران انجام می شود. پزشک نیز معاینات تکمیلی را انجام داده، شرح حالی از آنها می گیرد و این افراد به دو دسته تقسیم می شوند. اگر علائم بیمار خیلی خفیف باشد و نگران کننده نباشد، ضمن اینکه این افراد در سامانه ثبت می شوند، تا دو هفته از طریق محل اسکان شان اگر هتل باشد یا هر جای دیگر، تحت مراقبت قرار می‌گیرند. ضمن این که آموزش های خودمراقبتی هم به آنها داده می شود. اگر علائم هشدار در فرد طی اقامت پیدا شد، می‌تواند مراجعه کند تا اقدامات بعدی برای او انجام شود.

وی بیان کرد: اگر فردی علائم شدیدتری داشته باشد توسط پزشک و آمبولانس مستقیم به بیمارستانی که از قبل تعیین شده ارجاع داده می شود. آن بیمارستان دارای اتاق های ایزوله تنفسی است و فردی که دچار بیماری شدید هست تحت مراقبت قرار می گیرد.

رییسی گفت: به طور خاص برای بیماری کرونا ویروس دو نوبت تست پی سی آر به فاصله ۲۴ ساعت انجام می دهیم. اگر هر دو تست منفی باشد به این معنی است که فرد دچار این نوع بیماری نیست و می تواند ترخیص شود، ولی همچنان تحت مراقبت قرار دارد.

وی اظهار کرد: تب فقط یک علامت است و ما به خاطر اینکه حساسیت را بالا ببریم فردی که علائم تب، سرفه یا بدن درد داشته باشد را شناسایی می کنیم و آزمایش‌هایی انجام می‌شود تا مشخص شود ویروس کرونا در فرد وجود دارد یا خیر، چون خیلی از سرماخوردگی ها و شبه آنفلوآنزا نیز همین علائم را دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: امروز یک نمونه داشتیم که یک فرد اصالتا افغانستانی ولی تبعه چین علائم مختصری داشت که به بیمارستان ارجاع دادند و بررسی ها نشان داد یک سرماخوردگی ساده داشته است و مرخص شد.

رییسی افزود: تاکنون در کشور هیچ گزارشی از ویروس کرونا نداشته ایم. اینکه افراد با علامت تب یا سرفه را تحت معاینه قرار می دهیم فقط به خاطر رعایت احتیاط است وگرنه وجود این علائم در فرد لزوماَ نشان دهنده ویروس کرونا نیست.

وی ادامه داد: در تمام فرودگاه ها ی بین المللی کشور تیم های آماده بهداشت مرزی حضور دارند، اما بر اساس دستورالعمل بهداشت جهانی چکاپ مسافرانی تاکید شده که از چین وارد کشور می شوند. سازمان جهانی بهداشت حتی محدودتر کرده و گفته هر مسافری که از شهر ووهان چین می آید را کنترل کنید، ولی در کشور ما تمام مسافرانی که از چین می آیند مورد چکاپ قرار می گیرند.

معاون وزیر بهداشت گفت: از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ کشور چین چکاپ خروج برای مسافران قرار داده و به افرادی که علائم داشته باشند، اجازه خروج نمی دهد. افراد بیماری هم که دیده شده اند در سایر کشورها، قبل از ۱۵ ژانویه از چین خارج شده اند. ما هم به تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور طی دستورالعملی اعلام کرده ایم که تمام افراد مشکوک را مورد ارزیابی و آزمایش قرار دهند.

رییسی بیان کرد: جای هیچ گونه نگرانی نیست و همه موارد تحت کنترل قرار دارد و همکاران بهداشتی ما به صورت ۲۴ ساعته و آماده باش مسافران محترم را کنترل و ارزیابی می کنند.

محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز پیش از این از کنترل مسافران ورودی از چین در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به گونه جدید ویروس کرونا خبر داده و به خبرنگار سلامت ایرنا گفته بود: سومین گونه خطرناک ویروس کرونا در حال حاضر در کشور چین مطرح و موارد اولیه آن مشاهده شده است. این گونه جدید با عنوان ویروس کرونا ۲۰۱۹ نام گذاری شده است. تاکنون این ویروس در بیش از ۵۰۰ نفر در چین مشاهده و در ۹ نفر منجر به مرگ شده است. کرونا ویروس انواع مختلفی دارد که سه گونه از آن به عنوان گونه‌های خطرناک شناخته شده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مسافرانی که از چین وارد ایران می‌شوند، در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به ویروس کرونا بررسی می‌شوند. اگر علائمی از بیماری مشاهده شود، اقدامات لازم برای مراقبت از این افراد انجام می‌شود. اگر کسی در چین آلوده به این بیماری شده باشد، فقط می‌تواند از طریق هواپیما به ایران برسد و تنها جایی که مسافر از چین وارد می‌شود، فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) است.

وزارت حمل و نقل چین اعلام کرد در تلاش برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به پکن پایتخت چین، از فردا یکشنبه تردد وسایل حمل و نقل عمومی بین استانی و اتوبوس های گردشگری از استان های دیگر به پکن ممنوع است.

تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد که ۱۲۷۹ نفر به این ویروس مرموز مبتلا شده و ۴۱ نفر نیز جانشان را از دست داده و ۲۹ استان و منطقه چین به این ویروس مبتلا شده‌اند.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران نیز صبح امروز در بیانیه‌ای در مورد ویروس کرونا اعلام کرد: موارد ابتلا به ویروس کرونا جدید تاکنون در چندین کشور مشاهده شده است، اما اکثر موارد در کشور چین بوده است. در هر کشوری نظام مراقبت بیماری های آن در جهت کنترل این بیماری اقدام می کنند. اقداماتی که براساس پروتکل علمی برخورد با طغیان ها، اپیدمی ها و پاندمی ها انجام می شود. با شناسایی احتمالی هر مورد مشکوک به بیماری یا افراد دارای علائم، فرد مورد نظر تحت تدابیر بهداشتی خاص قرار می گیرد و بررسی ها و درمان های لازم صورت می گیرد. این اصل نه فقط برای این ویروس و این بیماری، بلکه سال های سال است در کشور برای پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر به ویژه بیماری های نوپدید جریان دارد. چنانکه در ایام اربعین حسینی، ورود اتباع از مرزهای شرقی و غربی و در دیگر روزهای سال حسب مورد و هشدارها تحت مراقبت قرار می گیرند.

همچنین بخوانید:  زلزله / زلزله چیست / اخبار زلزله امروز / آخرین اخبار مربوط به زلزله

آمریکا اتباع خود را از چین خارج می‌کند

۱۳۹۸/۱۱/۵

به گزارش روز شنبه روزنامه وال استریت ژورنال، یک منبع مطلع گفت که این هواپیما با ظرفیت ۲۳۰ نفر، دیپلمات‌های کنسولگری آمریکا و همچنین شهروندان این کشور و خانواده‌هایشان را به ایالات متحده منتقل می‌کند.

براساس این گزارش، واشنگتن پس از مذاکره با وزارت امور خارجه چین و دیگر نهادهای دولتی در این کشور، نظر موافق آنها را برای عملیات خروج اتباعش جلب کرده است.

ایالات متحده همچنین قصد دارد کنسولگری خود در ووهان را به طور موقت تعطیل کند.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

آمریکا اتباع خود را از چین خارج می‌کند

مقام‌های چین از مردم این کشور خواسته‌اند به شهر ووهان، محل انتشار این ویروس سفر نکنند و به ساکنان شهر نیز توصیه شده در شهر بمانند.

دیروز (جمعه) از چین خبر رسید که به دلیل وخامت اوضاع، چندین شهر این کشور در حالت قرنطینه قرار دارند.


مسافران چین و آسیای شرقی در فرودگاه امام معاینه می‌شوند

۱۳۹۸/۱۱/۵

معاون بهره‌برداری فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با اشاره به شیوع ویروس «کرونا» گفت: همه مسافران پروازهای از مبدا چین و آسیای شرقی توسط واحد «بهداشت مرزی» در فرودگاه امام معاینه می‌شوند.

«حسن خوشخو » افزود: بر اساس دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی و با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مرکز «بهداشت مرزی» از سالیان گذشته در فرودگاه امام خمینی (ره) تشکیل شده است که کنترل وضعیت بهداشت مسافران ورودی را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه مطابق مقررات بین المللی این مرکز به صورت دایم و در شرایط عادی مسافرانی که از لحاظ بهداشتی مشکوک هستند را معاینه و مورد بررسی قرار می‌دهد، گفت: همزمان با شیوع برخی بیماری‌ها این مرکز با انجام تمهیدات ویژه اقدام به بررسی وضعیت بهداشت مسافران می‌کند.

به گفته خوشخو همزمان با گسترش ویروس کرونا، مسافران تمام پروازهایی که از مبدا چین و آسیای شرقی وارد فرودگاه امام می‌شوند با استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های این مرکز مورد بررسی و معاینه قرار می‌گیرند.ضمن اینکه این معاینه شامل خدمه پروازی هم می‌شود.

وی همچنین توضیح داد که این حساسیت به نسبت کمتری در مورد پروازهای کانکشن فرودگاه امام وجود دارد و برای مثال مسافرانی که از دبی وارد فرودگاه امام می‌شوند نیز به صورت رندمی (تصادفی) چک می شوند.

فرودگاه امام در هفته از چهار شهر در کشور چین پرواز مستقیم دارد.

تعداد مبتلایان به کرونا در چین به ۷۲۹ تن افزایش یافته و در مجموع در ۲۹ استان این کشور حدود یکهزار و ۲۸۷ مورد آلوده به این ویروس گزارش شده است. شمار قربانیان ویروس جدید کرونا به سرعت در حال افزایش بوده و تعداد جان باختگان از ۲۴ تن به ۴۱ نفر رسیده است.

شیوع یک ویروس اسرارآمیز از خانواده کرونا که شبیه بیماری ذات الریه است برای نخستین بار در دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان واقع در استان مرکزی هوبی چین گزارش شد. چین با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، تا کنون راه‌های ورود و خروج هشت شهر در استان هوبی را بسته است.

این ویروس علاوه بر چین در ۱۱ کشور دیگر از جمله آمریکا، فرانسه و استرالیا نیز مشاهده شده است.


ویروس ناشناخته؛ هشدار سفارت ایران به هموطنان مقیم چین

۱۳۹۸/۱۱/۴

سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین روز جمعه با صدور اطلاعیه ای به هموطنان ایرانی مقیم این کشور هشدار داد با توجه به شیوع ویروس جدید کرونا، ضمن توجه به هشدارهای پزشکی وبهداشتی، تا حد امکان از حضور در اماکن پر تردد اجتناب کنند.

در این بیانیه آمده است طبق تمهیدات دولت چین، در حال حاضر ورود و خروج غیر ضروری به شهرهای قرنطینه شده این کشور امکان پذیر نیست.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

ویروس ناشناخته؛ هشدار سفارت ایران به هموطنان مقیم چین

سفارت ایران در چین در توئیت دیگری آورده است ‌هموطنانی که قصد سفر به چین را دارند پیش از سفر، آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در مقصد را رصد نموده و از تردد در اماکن مشکوک به آلودگی اجتناب ورزند.

در ادامه این توئیت آمده است هموطنان می توانند در صورت مشاهده علائم ابتلا به ویروس‌ به مراکز درمانی مراجعه و جهت دریافت خدمات کنسولی با سفارت یا کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران تماس بگیرند.

شیوع یک ویروس اسرارآمیز از خانواده کرونا که شبیه بیماری ذات الریه است برای اولین بار در دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان واقع در استان مرکزی هوبی در چین گزارش شد گزارش ها حاکی است این ویروس تا کنون ۲۶ تن را به کام مرگ فرستاده و ۸۸۱ نفر را هم مبتلا کرده است.

چین با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، تا کنون راه های ورود و خرج هشت شهر این کشور را در استان «هو بی» بسته است.

این ویروس تا کنون علاوه بر چین در ۱۱ کشور دیگر مشاهده است.


کورونا ویروس ۱۰ برابر بدتر از اپیدمی سارس

۱۳۹۸/۱۱/۴

محققی که در سال ۲۰۰۳ با سارس مقابله کرد می‌گوید کورونا ویروس ۱۰ برابر بدتر از اپیدمی سارس است.

دکتر گوآن یی می‌گوید وضعیت در منطقه ووهان غیرقابل کنترل شده است.


چطور می‌توان ریسک ابتلا به ویروس کرونا را کاهش داد؟

۱۳۹۸/۱۱/۴

  • دستان خود را مرتب با صابون بشویید.
  • دهان و بینی خود را هنگام عطسه یا سرفه بپوشانید.
  • گوشت و تخم مرغ را کاملا بپزید.
  • از تماس با افرادی که علائمی شبیه آنفولانزا نشان می‌دهند، خودداری کنید.
  • از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی و اهلی خودداری کنید

ویروس کرونا از چین شروع شده و به کشورهای شرق آسیا، عربستان، ایالات متحده و در اروپا به فرانسه و ایتالیا رسیده و با سرعت هم رو به گسترش است. خوشبختانه این بیماره هنوز وارد ایران نشده است.


ساخت بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابه در چین

۱۳۹۸/۱۱/۴

چین در حال ساخت یک بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابه در عرض ۷ تا ۱۰ روز در استان وان؛ محل شروع ویروس کرونا می باشد.

چینی ها در سال ٢٠٠٣ و جهت مقابله با بیماری سارس، یک بیمارستان هزار تخت خوابی را در هفت روز ساختند.


‏ویروس کرونا به فرانسه هم رسید

۱۳۹۸/۱۱/۴

یک زن چینی اهل شهر ووهان موفق شد با خوردن دارو سمپتم های بیماری را مخفی نگه داشته و بدین صورت از کنترل فرودگاه شهر لیون عبور کند. البته این زن چینی خودش قضیه را در وی چت خود لو داده و سفارت چین و ماموران بهداشت لیون در حال جستجوی این زن می باشند!

تلویزیون فرانسه میگوید اگر کنترلی بر این بیماری پیدا نشود ، خیلى زود یک دهم جمعیت چین از بین خواهد رفت.

چین حدود ١/۵ میلیارد جمعیت دارد که یک دهم جمعیت آن بیش از ٢ برابر جمعیت ایران می باشد.


سازمان جهانی بهداشت: هنوز وضعیت جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا اضطراری نیست

۱۳۹۸/۱۱/۴

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که هنوز برای اعلام وضعیت اضطراری در سطح جهان به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا «زود» است.

منبع : یورونیوز


ویروس ناشناخته؛ ۲۵ کشته و قرنطینه ۸ شهر در چین

۱۳۹۸/۱۱/۰۴

کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرد ، سفرها به ۸ شهر ووهان، هوانگ گانگ، ایجو، چیبی، شیان تایو، چیانگ جیانگ، جی جیانگ و لی چوان ممنوع و راه های ورود و خروج به این شهرها بسته شده است.

این شهرها همگی از توابع استان «هوبی» در مرکز چین هستند استانی که شهر ووهان مرکز آن کانون شیوع این ویروس اسرار آمیز است ویروسی که کارشناسان می گویند احتمالا از مار یا خفاش به انسان منتقل شده است.

در پکن پایتخت چین هم در راستای اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش ویروس، از امروز فعالیت اکثر مراکز فرهنگی و هنری این شهر تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است مراکزی مانند کتابخانه ملی پکن، شهر ممنوعه و کلیه مراکزی که قرار بوده در آنها فعالیت های مرتبط با سال نو چینی برگزار شود تعطیل شده اند.

کمیسیون بهداشت آمار مبتلایان تا آخر وقت دیشب (پنجشنبه شب) در ٢٩ استان و منطقه اداری چین را ٨٣٠ نفر اعلام کرد که حال ١٧٧ نفر وخیم است همچنین تا کنون ۹ هزار و ۵۰۷ تن هم تحت شرایط قرنطینه قرار گرفته اند که یک هزار و ۷۸ تن آنها بعد از اطمینان از سلامت ترخیص و هشت هزار و ۴۲۰ تن دیگر همچنان در قرنطینه هستند.

این ویروس که از خانواده «ویروس کرونا» شناخته شده است دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا بیش از یک هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاهی ندارند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نمی بینند به همین دلیل همه کسانی که با بیماران مبتلا به ویروس در ارتباط بوده اند فورا قرنطینه می شوند برای مثال پس از آنکه یک سالمند ۸۰ ساله مبتلا با خانواده و خویشاوندانش در ووهان ارتباط گرفت بیش از ۷۵ نفر این خانواده قرنطینه شدند.

تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده است و با این مورد تعداد آن به هفت مورد رسیده است این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود در معمولی‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.

قرنطینه گسترده در چین برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ابتدا از مرکز استان شروع شد اما حالا شمار قرنطینه شدگان به ۸ شهر افزایش یافته است چین در واقع در تلاش است تا عبور و مرور و ترددها به سراسر استان را تحت نظر بگیرند.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

سفرها به ۸ شهر ووهان، هوانگ گانگ، ایجو، چیبی، شیان تایو، چیانگ جیانگ، جی جیانگ و لی چوان ممنوع و راه های ورود و خروج به این شهرها بسته شده است.

ناظران می گویند که به دلیل بزرگی استان و پرجمعیت بودن و مساحت آن تنها با قوای ارتش می توان این شهرها را به طور کامل قرنطینه کرد اما چون ویروس به بیرون سرایت کرده است، چین برای پیشگیری از آن کار بسیار سختی در پیش دارد.

روزنامه «هوبی دیلی» متعلق به همین استان گزارش کرده که نزدیک به ۶۴۷ نفر تا کنون در این استان به این ویروس مبتلا و شناسایی شده اند تمام پروازها، قطارها و کشتی ها به مسیر ووهان مرکز استان به حال تعلیق درامده و از کار افتاده است.

در شهر ووهان حتی به مردم امکان داده نمی شود که از یک تاکسی و یا خودروهای کرایه ای به صورت مشترک استفاده کنند و فقط یک مسافر می تواند با خودرو جابجا شود.

مقامات بهداشتی چین امروز اعلام کردند قرار است یک بیمارستان یک هزار تختی تا یک هفته دیگر در ووهان به عنوان بیمارستان تخصصی برای درمان و نگهداری مبتلایان به این بیماری راه اندازی شود.

ویروس تا بحال در ۲۹ استان چین و مناطق ماکایو، تایوان و هنگ کنگ چین شناسایی شده است همچنین تا کنون غیر از چین و چند کشور دیگر مانند آمریکا، کره جنوبی، ژاپن، تایلند و عربستان که قبلا موارد ابتلا در آنها مشاهده شده بود تا دیشب در کشورهای فیلیپین، مالزی، سنگاپور، ویتنام، استرالیا، مکزیک، برزیل، کلمبیا، انگلستان و ایتالیا نیز موارد ابتلا مشاهده شده است.

وزارت دارایی چین اعلام کرد که ۱۴۴ میلیون دلار برای پیشگیری از شیوع ویروس به این استان اختصاص داده است.

با وجود بسته شدن این شهرها و مرگ ۲۵ نفر، سازمان بهداشت جهانی پس از نشست فوق العاده دوم خود در پنجشنبه شب خاطر نشان کرد هنوز نیازی به اعلام «وضعیت اضطراری جهانی» نیست این وضعیت بالاترین سطح از هشدار است که پیشتر سازمان بهداشت جهانی در مورد گسترش آنفلوآنزا خوکی، ویروس زیکا و ایبولا اعلام کرده بود.

کمیسیون بهداشت ملی چین روز چهارشنبه هم درجه خطر این ویروس را در بین بیماریهای عفونی درجه B ذکر کرد گروهی که شامل بیماری های عفونی عمده مانند سارس، ایدز و فلج اطفال است با این حال این کمیسیون دستور داده است که این ویروس مانند بیماری های گروه A درمان شود در حال حاضر فقط بیماری هایی مانند طاعون و وبا در این گروه قرار دارند.

علی رغم تلاش های بسیار گسترده چین مشکلات بسیار فراوانی برای مردم شهرهای قرنطینه بوجود آمده است به طوری که تامین مواد غذایی به دلیل بالا رفتن قیمت ها و کمبود آن برای مردم بسیار سخت است.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

فروشگاه های بزرگ از مواد غذایی و سبزیجات تخلیه شده اند و قیمت ها به شکل سرسام آوری در حال افزایش

تصاویر نشان می دهد فروشگاه های بزرگ از مواد غذایی و سبزیجات تخلیه شده اند و قیمت ها به شکل سرسام آوری در حال افزایش است قیمت یک بسته تره به ۱۵ دلار و کلم چینی به ۷ دلار رسیده است.


مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کرونا کنترل می‌شوند

۱۳۹۸/۱۱/۰۳

محمد مهدی گویا روز پنجشنبه در گفت‌وگویی درباره گونه جدید ویروس کرونا بیان کرد: سومین گونه خطرناک ویروس کرونا در حال حاضر در کشور چین مطرح و موارد اولیه آن مشاهده شده است. این گونه جدید با عنوان ویروس کرونا ۲۰۱۹ نام گذاری شده است. تاکنون این ویروس در بیش از ۵۰۰ نفر در چین مشاهده و در ۹ نفر منجر به مرگ شده است. کرونا ویروس انواع مختلفی دارد که سه گونه از آن به عنوان گونه‌های خطرناک شناخته شده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مسافرانی که از چین وارد ایران می‌شوند، در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به ویروس کرونا بررسی می‌شوند. اگر علائمی از بیماری مشاهده شود، اقدامات لازم برای مراقبت از این افراد انجام می‌شود. اگر کسی در چین آلوده به این بیماری شده باشد، فقط می‌تواند از طریق هواپیما به ایران برسد و تنها جایی که مسافر از چین وارد می‌شود، فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) است.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کرونا کنترل می‌شوند


عمده ویروس کرونا در ووهان مشاهده شده است

گویا اظهار کرد: در تشخیص و گزارش دهی بیماری به سازمان جهانی بهداشت تاخیر وجود داشته است. این بیماری عمدتا مربوط به شهرستان ووهان در چین بوده و البته در چند شهر دیگر مثل پکن هم دیده شده است. آنچه قدری باعث نگرانی شده، اتفاقاتی مانند گزارش ۲۰۰ مورد جدید این بیماری ظرف یک روز (روز گذشته) در کشور چین است.

احتمال ابتلای هزار و ۷۰۰ تا ۴ هزار نفر در چین

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: هنوز ابهامات فراوانی درباره این بیماری مطرح است و تخمین زده می‌شود که بین هزار و ۷۰۰ تا ۴ هزار نفر در چین به این گونه جدید ویروس کرونا مبتلا باشند.

وی ادامه داد: تاکنون موارد معدودی از این بیماری از کشور چین عبور کرده و گزارش شده است. یک مورد در تایلند، یک مورد در ژاپن، یک مورد در کره جنوبی و یک مورد در آمریکا گزارش شده که همه این موارد به علت سفر از شهر ووهان چین انتقال پیدا کرده است.

راه انتقال گونه جدید کرونا مشخص نیست

گویا بیان کرد: هنوز اطلاعات درباره این بیماری کامل نیست و راه انتقال آن هم به طور قطعی مشخص نشده است. آنچه تاکنون مشخص شده این است که اکثر افراد مبتلا به این ویروس، به یک بازار فروش محصولات دریایی مراجعه کرده‌اند، اما مشخص شده که حتی این ویروس می‌تواند از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل شود.

وی ادامه داد: حدس زده می‌شود که ممکن است این بیماری از طریق تماس با این آبزیان یا خوردن آنها منتقل شود، ولی هنوز نتیجه نهایی در این زمینه حاصل نشده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: سازمان جهانی بهداشت هنوز این موضوع را به عنوان یک واقعه اضطراری با اهمیت بین المللی اعلام نکرده و در جلسه‌ای که دیشب برگزار شده بود، سازمان جهانی بهداشت به این نتیجه نرسید و امکان دارد که در جلسه امشب به این نتیجه برسند و اعلام کنند که این اتفاق یک واقعه اضطراری بهداشتی با اهمیت بین المللی است.

علائم پس از ۷ روز ظاهر می‌شود

گویا اظهار کرد: دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط حدود ۷ روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می‌شود. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. برخی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می‌شوند. آنچه باعث نگرانی می‌شود این است که فرد دچار ذات الریه شود.

وی افزود: اکثر موارد این بیماری خیلی شدید نبوده، اما تاکنون در ۹ نفر منجر به مرگ شده است. البته عمده این ۹ نفر یا بیماری زمینه‌ای داشته‌اند یا سن آنها بالا بوده است.

روش تشخیص ویروس کرونا ۲۰۱۹

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: روش تشخیص این بیماری مشخص شده و آلمانی‌ها کیت تشخیص این بیماری را تهیه کرده‌اند. در ایران نیز اقدام کردیم تا کیت تشخیصی را تهیه کنیم و آزمایشگاه مرجع سلامت از هر نظر برای شناسایی ویروس کرونا ۲۰۱۹ مجهز است.

گونه ۲۰۰۳ کرونا عامل سارس بود

وی درباره گونه‌های قدیمی این ویروس نیز بیان کرد: در سال ۲۰۰۳ میلادی، نوعی از ویروس کرونا در چین شناسایی شد که عامل ایجاد کننده بیماری سارس بود و در آن سال، ظرف مدت کوتاهی در ۲۷ کشور دنیا گسترش پیدا کرد و تبدیل به یک وضعیت اضطراری بهداشتی با اهمیت بین المللی تبدیل شده بود. این ویروس در آن سال به سرعت و ظرف ۱۰ هفته کنترل شد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: حدود ۷ سال پیش، گونه جدیدی از ویروس کرونا (کرونا ویروس مرس) پیدا شد که این گونه جدید در کشورهای خاورمیانه مثل عربستان، امارات متحده عربی، عمان و قطر منجر به ایجاد بیماری شده بود. البته در آن سال، مواردی از این ویروس در تعداد دیگری از کشورها مثل ایران هم شناسایی شده و برنامه مراقبتی آن هم تهیه شد. در حال حاضر این گونه ویروس در کشورهایی مثل عربستان، عمان، امارات متحده عربی و قطر هم فعال است. منبع این نوع از ویروس کرونا (کرونا ویروس مرس) که ۷ سال پیش شناسایی شد، انواع شترها هستند و بیماری ابتدا از شتر به انسان منتقل می‌شود و اولین افراد مبتلا کسانی بودند که از شتر نگهداری می‌کردند. سپس این بیماری از انسان به انسان هم منتقل شد و موارد متعددی از این عفونت که تاکنون ۲ هزار مورد آن در دنیا گزارش شده و عمده آنها در عربستان اتفاق افتاده در افرادی رخ داده که با بیمار مبتلا در تماس بودند و حتی پزشکان و پرستارانی که از این بیماران مراقبت می‌کردند هم مبتلا شده بودند.

این بیماری از شهر ووهان در مرکز چین آغاز شد، اما اخبار دریافتی نشان می‌دهد که دست کم چندین نفر در شهرهای شن جن در جنوب، شانگهای در شرق و پکن در شمال چین به آن آلوده شده‌اند و طبق گزارش‌ها این افراد از شهر ووهان دیدن کرده بودند.

در همین ارتباط کمیته ملی بهداشت و تندرستی چین اعلام کرد: کارشناسان معتقدند که در حال حاضر وضعیت بیماری قابل پیشگیری و مهار است، ولی منشاء ویروس هنوز شناسایی نشده و راه انتقال ویروس نیز مشخص نیست و جهش ویروس باید تحت نظارت جدی قرار گیرد.

شوک ویروس کرونا به بازارهای شرق آسیا

۱۳۹۸/۱۱/۰۲

به دنبال افزایش نگرانی ها نسبت به شیوع این ویروس، شاخص سهام «هان سینگ» در هنگ کنگ نزدیک به ۲.۸ درصد، سهام بازار شانگهای ۱.۴ درصد و شهر شنژن در جنوب چین هم ۱.۳ درصد افت کرده است.

گزارش ها حاکی است هر چه بیشتر اخبار مربوط به شیوع این ویروس در شهرهای دیگر چین و کشورهای مختلف منتشر می شود به همان نسبت رشد بازارهای اوراق بهادار کاهش می یابد.

از آنجا که شهرهای مختلف چین، منطقه هنگ کنگ و برخی از کشورهای دیگر هنوز تجربه تلخ شیوع ویروس مرگبار سارس را در سال ۲۰۰۲ میلادی فراموش نکرده اند شیوع یک ویروس از همین خانواده بر نگرانی ها افزوده است.

بیماری مرگبار سارس ناشی از انتشار ویروسی بود که از انسان به انسان منتقل می شد و در کوتاهترین زمان ممکن پس از تنفس فرد بیمار، دیگر اطرافیان نیز آلوده می شدند و به کام مرگ می رفتند این ویروس در مدت نزدیک به ۳ ماه جان بیش از ۷۰۰ نفر را در سراسر دنیا گرفت.

آمارها نشان می دهد شمار ورودی ها به هتل ها، رستوران ها و سالن های پذیرایی، پارک ها و گردشگاه ها کاهش چشمگیری یافته است و خطوط هوایی نیز از کاهش تدریجی مسافران خبر می دهند.

نزدیک به ۱۷ سال قبل وقتی ویروس سارس در هنگ کنگ و چین نیز شایع شد بسیاری از خطوط گردشگری خارجی سفرهای گروهی به چین را لغو کردند و فروشگاه ها و بسیاری از مکان های عمومی تخلیه شد.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

توزیع جغرافیایی اپیدمی کرونا در چین / منبع مرکز بهداشت شهر ووهان استان “خو بی”

همزمان اگر کسی در منطقه ای به این بیماری مبتلا می شد کل آن منطقه در قرنطینه قرار می گرفت و ساکنانش حق خروج از آنجا را نداشتند و این شامل همه بناهای مسکونی نیز می شد.

ویروس مرموز ووهان نیز از بازار محلی در همین شهر که مخصوص حیوانات زنده از مرغ گرفته تا مار و ماهی بود شیوع پیدا کرده و به بیش از ۲۰ شهر چین و چندین کشور دیگر شامل آمریکا، استرالیا، کره جنوبی، ژاپن و تایلند انتقال یافته است جزیره تایوان هم تایید کرده که یک مبتلا به این ویروس را شناسایی کرده است.

ایرچاینا ناوگان هوایی چین اعلام کرده که شمار مسافرانش به برخی از شهرهای دیگر مانند شانگهای و هنگ کنگ کاهش یافته است.

در تازه ترین مورد، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد اولین مورد از ویروس چینی “کرونا” در ایالت واشنگتن تایید شده است براساس این اطلاعیه، بیمار ایالت واشنگتن، مردی ۳۰ ساله است که به تازگی به شهر ووهان سفر کرده است.

تازه ترین خبرها در چین حاکی از مرگ ۹ تن و ابتلا ۴۴۰ تن به این بیماری است در همین راستا سازمان بهداشت جهانی همزمان با گسترش این ویروس به شهرهای بیشتری در چین، خواستار برگزاری نشست اضطراری برای بررسی این بحران شد.


موردی از ویروس کرونای چینی در ایران مشاهده نشده است

۱۳۹۸/۱۱/۰۲

حسین عرفانی روز چهارشنبه اعلام کرد: عوامل مختلفی می تواند موجب عفونت تنفسی شود که یکی از این عوامل از خانواده ویروس ها یا کروناویروس ها هستند. این نوع ویروس ۶ خانواده دارد که تاکنون جزو عوامل سرماخوردگی معمولی بودند اما دو نوع از آن عفونت شدید می دهد. یکی از آنها ویروس سارس بود که در سال ۲۰۰۳ در چین دیده شد و نوع دوم نیز کرونا ویروس مرس بود که در هفته های اخیز نیز در چین دیده شده است و طغیان آن در در چین و آسیای جنوب شرقی موجب عفونتهای شدید تنفسی شده است.

وی گفت: در هفته های گذشته به علت طغیان کروناویروس مرس در چنین تعدادی از افراد ( حدود ۴۴۰ نفر) مبتلا شده و حدود ۹ نفر نیز به علت وخامت حال و نارسایی تنفسی جان خود را در این کشور از دست دادند.

رئیس اداره مراقبت از بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: کروناویروس مرس بین انسان و حیوان مشترک است و معمولا از حیوان به انسان منتقل می شود. این بیماری یک عفونت حاد تنفسی است که با تب، سرفه، تنگی نفس، درد بدن و علایم گوارشی مانند تهوع، اسهال و شکم درد نیز ممکن است دیده شود. بیماری های تنفسی می توانند دستگاه تنفسی فوقانی( بینی، سینوس، حلق و حنجره) یا دستگاه تنفسی تحتانی(برونش و نسج ریه) را درگیر کنند. کرونا ویروس می تواند بیماری خفیف را ایجاد کند اما اگر این عفونت به نسخ ریه برسد می تواند باعث نارسایی حاد تنفسی شده و در موارد مرگ آور باشد.

عرفانی ادامه داد: با توجه مراودات کشورها و رفت و آمد انسانها توصیه این است، افرادی که به چین یا کشورهای جنوب شرقی آسیا سفر می کنند، این بیماری را بشناسند، علایم آن را بدانند و راههای پیشگیری را بلد باشند تا اگر بیمار شدند به سرعت برای درمان مراجعه کنند.

وی گفت: اکنون با توجه به اینکه ترددهای هوایی مستقیم از ایران به چین از فرودگاه امام خمینی(ره) انجام می شود، تیم پایگاه مراقبت مرزی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این فرودگاه مستقر شده و مراقبت فعال برای بیماریابی کسانی که از چین وارد ایران می شوند و آموزش به کسانی که از ایران به چین یا آسیای جنوب شرقی می روند، انجام می شود.

عرفانی افزود: در سایر مبادی مرزی زمینی (ریلی و جاده ای) و دریایی و مرزهای هوایی که ممکن است غیر مستقیم به جنوب شرقی آسیا تردد و مسافرت باشد نیز تمهیدات لازم برای مراقبت فعال اندیشیده شده است تا از بروز این بیماری در کشور پیشگیری شود.

رئیس اداره مراقبت از بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در ایران طی سالهای گذشته موارد معدودی از کرونا ویروس مرس در کشور دیده شده اما تاکنون طغیان این بیماری را در کشور نداشته ایم. مواردی که در کشور بوده نیز به موقع شناسایی و درمان شده است. در هفته های اخیر و از اول امسال که این بیماری در چین دیده شده نیز موردی از این بیماری را در کشور نداشته ایم.

وی گفت: اگر یک بیماری در دنیا بسیار شایع شود به نحوی که نگرانی بین المللی ایجاد کند، سازمان بهداشت جهانی نگرانی بین المللی اعلام می کند، تاکنون در مورد بیماری کروناویروس مرس چنین هشداری داده نشده است. در کشور ایران برای مراقبت های پیشگیرانه، پایگاه های مراقبت مرزی فعال شده است اما اکنون جای نگرانی نیست و موردی از این بیماری را در کشور نداریم.


آخرین تلفات کرونا در چین، ۹ کشته و ۴۴۰ مبتلا

۱۳۹۸/۱۱/۰۲

کمیسیون بهداشت ملی چین روز چهارشنبه در پکن در یک کنفرانس خبری اعلام کرد همه کشته شدگان در استان «خو بی» هستند استانی که شهر ووهان که از آن به عنوان خواستگاه و منشا این بیماری یاد می شود در آن قرار دارد.

این ویروس مرموز ابتدا از بازار آبزیان شهر ووهان شیوع پیدا کرد و تا کنون به بیش از ۲۰ شهر چین و چندین کشور دیگر از جمله آمریکا، استرالیا، کره جنوبی، ژاپن و تایلند سرایت کرده است جزیره تایوان هم تایید کرده که یک مبتلا به این ویروس را شناسایی کرده است.

ویروس کرونا, ویروس کرونا چیست, آخرین اخبار ویروس کرونا, کرونا ویروس, آیا ویروس کرونا وارد کشور شده است, افزایش تلفات ویروس کرونا, علائم ویروس کرونا, همه چیز درباره ویروس کرونا, آخرین اخبار ویروس کرونا

آخرین تلفات کرونا در چین

در تازه ترین مورد، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد اولین مورد از ویروس چینی “کرونا” در ایالت واشنگتن تایید شده است براساس این اطلاعیه، بیمار ایالت واشنگتن، مردی ۳۰ ساله است که به تازگی به شهر ووهان سفر کرده است.

با افزایش نگرانی ها نسبت به شیوع این ویروس، سازمان بهداشت جهانی خواستار برگزاری نشست اضطراری برای بررسی این بحران شد «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این همین راستا گفت: پس از شیوع بیماری ذات الریه ناشی از آلوده شدن به ویروس کرونا جدید، دولت چین به منظور کنترل و جلوگیری از شیوع این بیماری بسیار اهمیت داده و به طور همه جانبه اقدامات مقابله با آن را تنظیم کرد.

او گفت: چین با نگرش آزاد، شفاف و مسئولانه نسبت به امنیت بهداشت جهانی، به موقع درباره این بیماری به سازمان بهداشت جهانی، کشورهای مربوط و مناطق هنگ کنگ، ماکائو و تایوان اطلاع رسانده و بلافاصله اطلاعات مربوط به توالی جدید ویروس کرونا را به اشتراک گذاشته است.

با توجه به آغاز تعطیلات عید بهاره چین از روز پنجشنبه اغاز می شود، نگرانی ها نسبت به شیوع این ویروس افزایش یافته است به ویژه اینکه مردم چین سابقه شیوع ویروس سارس در سال ۲۰۰۲ را هم دارند ویروسی که دستکم جان ۷۰۰ تن را گرفت.

اینستاگرام ویکی آوا
برچسب ها
توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of