سوخت / کارت سوخت / سهمیه سوخت / آخرین اخبار بنزین

اقتصادی 🔥 ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ بدون دیدگاه

سوخت / کارت سوخت / سهمیه سوخت / آخرین اخبار بنزین / آخرین اخبار سهمیه بندی

سوخت, کارت سوخت, سهمیه سوخت, آخرین اخبار بنزین, آخرین اخبار سهمیه بندی, سوخت چیست, انواع سوخت, سامانه پیگیری وضعیت کارت هوشمند سوخت خودرو, پیگیری کارت سوخت, تاریخ شارژ کارت سوخت, آخرین خبرها از سهمیه بنزین نوروز, آیا سهمیه بنزین در عید افزایش می یابد

سوخت ماده‌ای است که در اثر تغییرات (معمولاً شیمیائی) تولید انرژی مفید می‌کند که بعداً می‌تواند تبدیل به انرژی مکانیکی شود. این تغییرات معمولاً با سوختن (یعنی ترکیب با اکسیژن) همراه است.

سوخت, کارت سوخت, سهمیه سوخت, آخرین اخبار بنزین, آخرین اخبار سهمیه بندی, سوخت چیست, انواع سوخت, سامانه پیگیری وضعیت کارت هوشمند سوخت خودرو, پیگیری کارت سوخت, تاریخ شارژ کارت سوخت, آخرین خبرها از سهمیه بنزین نوروز, آیا سهمیه بنزین در عید افزایش می یابد

سوخت, کارت سوخت, سهمیه سوخت, آخرین اخبار بنزین, آخرین اخبار سهمیه بندی, سوخت چیست, انواع سوخت, سامانه پیگیری وضعیت کارت هوشمند سوخت خودرو, پیگیری کارت سوخت, تاریخ شارژ کارت سوخت, آخرین خبرها از سهمیه بنزین نوروز, آیا سهمیه بنزین در عید افزایش می یابد


زمان واریز بنزین نوروزی مشخص نیست

۱۳۹۸/۱۲/۱۳

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی در کمیسیون تلفیق گفت:‌ زمان واریز این سهمیه به کارت‌های سوخت به دولت واگذار شده و اکنون مشخص نیست.

«جلال میرزایی» با بیان اینکه پیشنهاد اختصاص سهمیه بنزین نوروزی از سوی برخی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ مطرح شد،‌ افزود: پیشنهاد اولیه اختصاص بیش از ۶۰ لیتر بنزین نوروزی برای هر دستگاه خودرو بود، اما در نهایت ۶۰ لیتر به تصویب رسید.

وی با اشاره به شرایط کشور بعد از شیوع کرونا و لزوم کاهش سفرهای بین شهری،‌ افزود: بر این اساس به دولت این اجازه داده شده تا زمان واریز سهمیه نوروزی را بعد از اعلام به مجلس شورای اسلامی تغییر دهد، بنابراین ممکن است این سهمیه در بهار و یا تابستان در کارت‌های سوخت شارژ شود.

به گفته میرزایی،‌ دولت باید از منابعی که در اختیار دارد، این ۶۰ لیتر را به خودروها اختصاص دهد، اما در مورد زمان آن دست دولت باز گذاشته شده است.

وی تاکید کرد: ‌چنانچه شرایط از نظر شیوع کرونا عادی شود، دولت می‌تواند این سهمیه را در نوروز به کارت‌های سوخت واریز کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه اختصاص سهمیه بنزین نوروزی فشار مضاعفی بر منابع یارانه خواهد داشت، گفت: به هر حال راجع به این موضوع نیز بررسی انجام شد و نماینده دولت در ارتباط با بودجه در این زمینه صحبت کرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه دولت با محدودیت منابع مالی روبروست،‌ اضافه کرد: بعد از توضیحات مجلس و دولت، تصمیم براین شد تا ۶۰ لیتر به عنوان بنزین نوروزی اختصاص پیدا کند.

منبع : ایرنا


مردم به نازل‌های سوخت دست نزنند

۱۳۹۸/۱۲/۱۱

با توجه به شیوع ویروس کرونا، صاحبان خودرو‌ها برای حفظ سلامت و دیگران از دست زدن به نازل جایگاه‌های سوخت خودداری کرده و این کار را به متصدیان مربوطه واگذار کنند.

امید زندی مدیر روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان گفت: هنوز فرهنگ واگذاری کار سوخت‌گیری به پمپ چی‌ها (در پمپ‌های بنزین) در جامعه ما آنطور که باید نهادینه نشده و صاحبان خودرو‌ها خود بر انجام این کار تاکید و اصرار دارند.

سوخت, کارت سوخت, سهمیه سوخت, آخرین اخبار بنزین, آخرین اخبار سهمیه بندی, سوخت چیست, انواع سوخت, سامانه پیگیری وضعیت کارت هوشمند سوخت خودرو, پیگیری کارت سوخت, تاریخ شارژ کارت سوخت, آخرین خبرها از سهمیه بنزین نوروز, آیا سهمیه بنزین در عید افزایش می یابد

مردم به نازل‌های سوخت دست نزنند

او اضافه کرد: پیش از این نیز به جایگاه‌داران در مناطق مختلف این استان اعلام شده بود که متصدیان شان اقدام به سوختگیری برای خودرو‌ها کنند، اما بسیاری مراجعان اجازه این کار را نمی‌دهند و برغم تاکید مسوولان بهداشت و درمان همچنان خود اقدام به سوخت‌گیری می‌کنند.

مدیر روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان به اجباری نبودن سوختگیری توسط متصدیان جایگاه‌های عرضه بنزین اشاره کرد و افزود: یکی از آیتم‌های درجه‌بندی جایگاه‌ها انجام این کار به وسیله پمپ چی است که در صورت عدم رعایت در ارتقای آنان تاثیر منفی خواهد گذاشت.

زندی از عرضه دستکش رایگان در جایگاه‌های عرضه بنزین شهر بانه به رانندگان مراجعه کننده برای دریافت سوخت خبر داد و تاکید کرد: امیدواریم فرهنگ واگذاری کار سوختگیری به متصدیان مربوطه در پمپ بنزین‌ها در این استان و کشور نهادینه شود.

یکی از جایگاه‌داران سنندجی نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا به اجباری نبودن سوخت‌گیری توسط پمپ‌چی‌ها اشاره کرد و گفت: این کار معمولا برای بانوان انجام می‌شود، اما در صورت عدم تمایل اصراری برای آنان نیز وجود ندارد.

حسن خانی اضافه کرد: بسیاری از رانندگان خود اقدام به سوخت‌گیری می‌کنند و اجباری نیز برای انجام آن توسط متصدیان نازل‌ها وجود ندارد، اما در صورت درخواست و تمایل صاحبان خودروها، پمپ‌چی‌ها این کار را انجام می‌دهند.

منبع : گام خبر


آخرین خبرها از اختصاص سهمیه بنزین نوروزی

۱۳۹۸/۱۲/۱۱

گذشت دهه نخست اسفند و وجود ابهام در اختصاص سهمیه بنزین نوروزی موجب شد که قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی توضیح دهد: چنانچه این موضوع در مجلس تصویب شود، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین نوروزی به خودروها اختصاص پیدا می کند.

بیش از سه ماه از سهمیه بندی بنزین می گذرد. در این زمان مصرف بنزین حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده و در مقابل مصرف سایر سوخت ها مانند سی ان جی و ال پی جی با رشد همراه بوده است.

اما با نزدیک شدن به نوروز و احتمال افزایش سفرها، نگرانی مردم نسبت به تامین بنزین مورد نیاز برای سفر افزایش پیدا کرده است.

بر همین اساس بود که بحث اختصاص سهمیه نوروزی در کشور مطرح شد و اگرچه تا امروز این موضوع به دلیل فشار بر منابع یارانه چندان جدی گرفته نمی شد اما حالا از دولت و مجلس خبر می رسد که رایزنی ها در این خصوص انجام شده و اختصاص سهمیه ۶۰ لیتری برای نوروز در گام های پایانی قرار دارد.

در این زمینه 《حمید قاسمی ده چشمه 》 قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفته که با دستور رییس جمهوری در مورد بررسی سهمیه بنزین نوروزی و همچنین پیشنهاد مجلس، اختصاص سهمیه ۶۰ لیتری برای نوروز در مراحل پایانی تصمیم گیری است.

وی با تاکید بر اینکه ۶۰ لیتر بنزین به عنوان سهمیه فروردین در نخستین روز این ماه به کارت های سوخت واریز خواهد شد، ادامه داد: در صورت تصویب، ۶۰ لیتر نیز به عنوان سهمیه بنزنی نوروزی در کارت ها شارژ خواهد شد.

قاسمی تاکید کرد: البته هنوز ابلاغیه ای در این زمینه صادر نشده است.

این در حالی است که پیش از این سخنگوی دولت و وزیر نفت بار مالی اختصاص بنزین نوروزی را ۳ هزار میلیارد تومان بر منابع یارانه عنوان کرده بودند.


شهروندان از سوخت گیری در پمپ‌های فاقد برچسب استاندارد خودداری کنند

۱۳۹۸/۱۱/۲۶

مدیرکل استاندارد استان زنجان به مصرف کنندگان توصیه کرد که در حین سوختگیری به برچسب صحت عملکرد الصاق شده بر روی نازل‌های سوخت توجه و از سوخت‌گیری خودروهای خود در پمپ‌های فاقد برچسب استاندارد خودداری کنند.

داود کارگرزاده اعلام کرد، چنانچه شهروندان زنجانی شک و تردیدی نسبت به میزان سوخت دریافتی از جایگاه‌های سوخت داشته باشند، می توانند موارد را با تلفن رسیدگی به شکایات به شماره ۱۵۱۷ مطرح کنند تا بازرسان اداره کل استاندارد استان با مراجعه به محل، به شکایت آنان رسیدگی کنند.

وی اضافه کرد: استاندارد در حفظ سلامت و ایمنی جامعه نقش آفرین بوده و در حوزه‌های محوله انجام وظیفه می کند و موارد لازم را مورد کنترل و بازرسی قرار می دهد.

کارگرزاده با اشاره به اینکه کارشناسان این اداره کل و آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون تایید صلاحیت شده سازمان ملی استاندارد ایران، هر سه ماه یک بار به جایگاه‌های عرضه سوخت مایع در استان و شهرستان‌های تابعه مراجعه می کنند، ادامه داد: بر این اساس کارشناسان، نازل‌های عرضه سوخت مایع را کنترل می‌کنند که در صورت تایید صحت عملکرد برچسب حاوی تاریخ آزمون بر روی دستگاه مربوطه الصاق می شود.

وی خاطرنشان کرد: در راستای اجرای وظایف قانونی استاندارد در خصوص آزمون ادواری نازل های عرضه سوخت مایع(بنزین و گازوئیل) و به منظور حفظ و صیانت از حقوق مصرف کنندگان، طی یکسال گذشته (از دهه فجر سال ۹۷ تا فجر ۹۸)، تعداد ۲ هزارو ۴۱۵ نازل عرضه سوخت مایع در استان زنجان و شهرستان های تابعه مورد بررسی و آزمون قرار گرفته است.

کارگرزاده افزود: از این تعداد آزمون نتایج ۹۹.۸ درصد از نازل های سوخت مایع قبول و ۲ صدم درصد دیگر نیز مردود گزارش شده است.

وی اضافه کرد: طی ۶ ماهه اول سال جاری در راستای اجرای وظایف قانونی استاندارد در خصوص آزمون ادواری نازل‌های عرضه سوخت مایع و به منظور حفظ و صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان تعداد هزار و ۲۱۴ نازل عرضه سوخت مایع در زنجان و شهرستان های تابعه مورد بررسی و آزمون قرار گرفت.

گفتنی است بیش از ۳۰ هزار استاندارد ملی برای محصولات، کالاها و خدمات مختلف تدوین شده است.

حدود ۹۰ درصد استانداردهای ملی ایران منطبق با استانداردها و معیارهای جهانی است و می‌توان محصولات داخلی دارای این نشان را در بازارهای بین‌المللی نیز عرضه کرد.

منبع : ایرنا


انواع سوخت

بطور کلی سوخت ها به سه بخش طبقه بندی میشود

 • سوخت جامد
 • سوخت مایع
 • سوخت گازی

ویژگی های سوخت جامد

 • خاکستر سوخت زیاد است
 • ضریب گرمایی کم است.
 • نیاز به اکسیژن زیادی است
 • قیمت آن بالاست
 • برای موتورهای درون سوز مناسب نیست

ویژگی های سوخت مایع

 • بدون خاکستر و گردوغبار است
 • جزو سوخت های پاک است
 • برای استفاده در موترهای درون سوز مناسب است
 • ضریب گرمایی بالایی دارد
 • فضای کمتری اشغال میکند

ویژگی های سوخت گازی

 • گرمای بسیار بالایی تولید میکند.
 • بدون خاکستر و دود است.
 • به مخزن های بسیار بزرگی برای ذخیره نیاز دارد.

یک سوخت ایده آل ویژگی های زیر را دارد

 • دمای شعله متوسط
 • کم بودن خاکستر و دود در اثر سوختن
 • کم بودن گاز NO و مشتقات آن در اثر سوختن
 • سرعت سوختن متوسط
 • قیمت پایین
 • راحتی به منظور انتقال و جابه جایی
 • سوختن قابل کنترل
 • هزینه پایین نگهداری

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments