تئاتر شهر شیوه‌نامه خود را برای بازگشایی اعلام کرد

تلویزیون ، سینما و تئاتر 🔥 ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

تئاتر شهر شیوه‌نامه خود را برای بازگشایی اعلام کرد

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از ایسنا شیوه‌نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی تئاتر شهر در حالی توسط مدیریت این مجموعه تهیه و منتشر شده که هنوز از شیوه‌نامه اداره کل هنرهای نمایشی برای سالن‌های تئاتری کشور که به اطلاع وزارت ارشاد و ستاد ملی مقابله با کرونا رسیده بود، خبری نیست.
تئاتر شهر شیوه‌نامه خود را برای بازگشایی اعلام کرد

شیوه‌نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی تئاتر شهر در حالی توسط مدیریت این مجموعه تهیه و منتشر شده که هنوز از شیوه‌نامه اداره کل هنرهای نمایشی برای سالن‌های تئاتری کشور که به اطلاع وزارت ارشاد و ستاد ملی مقابله با کرونا رسیده بود، خبری نیست.

به گزارش ایسنا، مجموعه تئاتر شهر با مدیریت سعید اسدی شیوه‌نامه‌ای را براساس دستورالعمل اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انتشار اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا منتشر کرده تا مشخص باشد تماشاگران و هنرمندانی که پس از بازگشایی در سالن‌های تئاتر شهر حضور می‌یابند چه موارد بهداشتی را باید رعایت کنند یا چه نکاتی را مدنظر  قرار دهند.

اما انتشار این شیوه‌نامه که با جزئیات زیادی هم تهیه شده و می‌تواند تا حد قابل توجهی نگرانی هنرمندان را برطرف کند، طرح این سوال را پیش می‌آورد که آیا در حوزه تئاتر برخلاف سینما قرار است هر سالن شیوه‌نامه جداگانه خود را منتشر کند؟ البته قطعا هر تماشاخانه‌ای بنا به گستردگی و ویژگی‌های خاص مجموعه خود، الزاماتی متفاوت از دیگر سالن‌ها خواهد داشت، اما از آن‌جا که شیوه‌نامه اداره کل هنرهای نمایشی برای تایید و تدوین نهایی هنوز منتشر و ابلاغ نشده، این سوال مطرح است که آیا شیوه‌نامه تئاتر شهر هم باید به تایید ستاد ملی مقابله با کرونا برسد یا رسیده؟ یا این‌که این‌ها صرفا یک ناهماهنگی اداری است؟

این سوال به این دلیل مطرح می‌شود که هفته قبل، قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی پس از اطلاعیه وزارت ارشاد و اعلام بازگشایی سالن‌های سینما و تئاتر از اول تیرماه در گفت‌وگویی بیان کرده بود: ما ذیل مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا که خطوط کلی را برایمان مشخص کرده،‌ ملاحظات کاملاً فنی خود را تا ۴۸ ساعت آینده آماده و سپس به سالن‌ها و استان‌ها برای رعایت این موارد ابلاغ می‌کنیم، البته قبلا این‌ها را آماده کرده‌ایم، فقط یک تنظیم نهایی لازم داریم که به نظر معاون وزیر و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برسانیم تا به اجرا برسد.

پیگیری ایسنا حاکی از این است که دستورالعمل اداره کل هنرهای نمایشی که گویا تصور می‌شده همراه با همان اطلاعیه وزارت ارشاد از سوی خود وزارتخانه منتشر شود، در روزهای گذشته چند تغییر جزئی داشته که برای تایید نهایی هنوز ابلاغ نشده و قرار است در یکی دو روز آینده منتشر شود. 

با این حال، طبق گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، مدیریت مجموعه تئاتر شهر با انتشار شیوه‌نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر هرگونه اجرای عمومی آثار نمایشی در این مجموعه با حضور تماشاگران و هنرمندان را منوط به اجرای دقیق این شیوه‌نامه دانسته است.

این شیوه‌نامه مبتنی بر چند فصل تنظیم شده که طی آن ضمن بیان جزییاتی از پروتکل‌های بهداشتی موارد مربوط به حضور تماشاگران، هنرمندان، کارکنان و سایر مراجعه‌کنندگان به واحدهای مختلف، نحوه برنامه‌ریزی اجراهای کنونی و نمایش‌های آینده تالارهای مختلف تئاتر شهر، شرایط پذیرش مخاطبان برای تماشای آثار نمایشی و پیش‌بینی برای ارائه خدمات مناسب‌تر مورد توجه قرار گرفته است.

در بخشی از مقدمه متن شیوه‌نامه‌ اجرایی و بهداشتی بازگشایی مجموعه تئاتر شهر که بنا بر اعلام، توسط سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلام‌شده تهیه و تدوین شده، آمده است:

در هماهنگی به‌عمل‌آمده با اداره کل هنرهای نمایشی، مبنی بر تأمین اعتبار و تجهیزات ضروری برای تحقق این هدف، و همچنین اقداماتی که در دوره‌ تعطیلی اخیر برای بهبود شرایط صورت گرفته است (از جمله نقاشی، پاکیزه‌سازی و احیای برخی امکانات رختکن‌های سالن اصلی و سالن سایه، نصب جت فن برای تهویه‌ بهتر هوای طبقه‌ ‌زیرین مجموعه، تعمیر هواساز و دستگاه خنک‌کننده‌ سالن اصلی، ساماندهی و سرویس دوره‌ای تجهیزات نوری و صوتی کلیه‌ تالارها و احیای نورپردازی سقف سالن اصلی و ضدعفونی مرحله‌ای اماکن و فضاهای گوناگون مجموعه برای حضور کارمندان و مراجعان)، و اقدامات دیگری نیز از جمله، فراهم‌سازی مواد و تجهیزات تخصصی بهداشتی و ضدعفونی‌کننده‌ فردی و عمومی و الزامی کردن رعایت دستورالعمل‌های اجرایی مطابق با این شرایط ویژه، برای تمامی کسانی که در این مجموعه حضور خواهند یافت، تا آغاز فعالیت و پس از آن صورت خواهد گرفت.

جزئیات شیوه‌نامه بهداشتی تئاتر شهر در این لینک قابل مشاهده است.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments