نیاز روزانه بیماران به خون / شرایط اهدای خون در ایران

اخبار 🔥 ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

نیاز روزانه بیماران به خون / شرایط اهدای خون در ایران

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از ایسنا سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه معمولا با بارش برف و باران میزان مراجعه برای اهدای خون، کاهش می‌یابد، گفت: این درحالیست که نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی و به صورت روزانه است.
نیاز روزانه بیماران به خون / شرایط اهدای خون در ایران

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه معمولا با بارش برف و باران میزان مراجعه برای اهدای خون، کاهش می‌یابد، گفت: این درحالیست که نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی و به صورت روزانه است.

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، از آغاز طرح جهادی بسیجیان و اهدای خون خواهران بسیجی از روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه با همت سازمان بسیج زنان کشور خبر داد و گفت: این طرح در ۳۱ استان کشور در حال انجام است و حضور بانوان بسیجی در اهدای خون بسیار پر رنگ بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ذخایر خون کشور در حد قابل قبولی است، گفت: این درحالیست که نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی و به صورت روزانه است. در عین حال باید توجه کرد که بارش برف و باران میزان مراجعه را کاهش می‌دهد، اما مجددا تاکید می‌کنم که نیاز به خون همیشگی و روزانه است.

حاجی بیگی ادامه داد: در حال حاضر از نظر تامین خون و فرآورده‌های آن در اورژانس و بیمارستان‌های تهران هیچ مشکلی نداریم. البته باید توجه کرد که نیاز به خون و فرآورده‌های آن به صورت روزانه و همیشگی بوده و بنابراین به حضور روزانه اهدا کنندگان خون نیاز داریم. باید توجه کرد که ۲۵ درصد خون اهدایی  کشور در تهران مصرف می شود در حالی که تنها ۱۶ درصد خون‌های اهدایی در تهران اهداء می‌شوند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر میزان ذخایر خون در کشور در حد قابل قبول است. در عین حال اهدا کنندگان جوان و مستمر خون می توانند در تهران حتی در روزهای تعطیل با مراجعه به مراکز انتقال خون که آدرس آنها در سایت سازمان انتقال خون ایران آمده و همچنین با مراجعه به اداره کل انتقال خون استان تهران، نسبت به اهدای خون اقدام کنند. اهداءکنندگان خون توجه داشته باشند که هنگام مراجعه به مراکز انتقال خون برای بار اول حتما کارت ملی به همراه داشته باشند. از افرادی که اهداکنندگان  مستمر خون هستند،  کارت شناسایی معتبر پذیرفته می شود.

حاجی بیگی با بیان اینکه شروع سن اهدای خون در ایران ۱۸ سال بوده و افراد می‌توانندتا ۶۰ سالگی اهدای خون انجام دهند، گفت: اهداکنندگان مستمر خون تا ۶۵ سالگی نیز می توانند اهدای خون داشته باشند. همچنین وزن اهدا کنندگان خون باید بالای ۵۰ کیلوگرم باشد. همچنین آقایان در سال چهار بار و بانوان در سال سه بار می توانند اهدای خون انجام دهند.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments