نگرانی جدی کرونایی استان مرکزی/عادی انگاری را کنار بگذارید

اخبار 🔥 ۱۸ تیر ۱۳۹۹ بدون دیدگاه

نگرانی جدی کرونایی استان مرکزی/عادی انگاری را کنار بگذارید

به گزارش وبسایت ویکی ویو و به نقل از ایسنا معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: مردم باید این نکته بدیهی را بپذیرند که کرونا نه تمام شده است و نه ضعیف و رعایت مردم بهترین نسخه برای شکست ویروس است.
نگرانی جدی کرونایی استان مرکزی/عادی انگاری را کنار بگذارید

ایسنا/مرکزی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: مردم باید این نکته بدیهی را بپذیرند که کرونا نه تمام شده است و نه ضعیف و رعایت مردم بهترین نسخه برای شکست ویروس است.

بهروز اکرمی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در استان بیان کرد: بر اساس آخرین آمار که روز گذشته اعلام شده ۴۵۰۹ مورد مثبت در استان گزارش شده که از این تعداد ۲۱۷ نفر فوت کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه کماکان بیمارستان آیت الله خوانساری اراک به عنوان سانتر درمان این بیماری در استان مرکزی فعال است، گفت: وضعیت درمان این بیماری در استان خوب است و امکانات موجود مناسب به نظر می رسند، اما نگرانی جدی این است که سطح بیماران بدحال افزایش یابد چراکه در آن زمان امکانات استان پاسخگو نخواهد بود. در شرایط فعلی جای نگرانی نیست به همین دلیل باید تصمیمات سخت بگیریم که تعداد بیماران افزایش معناداری پیدا نکند.

باید تصمیمات دشواری اتخاد کنیم

اکرمی تصریح کرد: در این تجربه ۵ ماهه حاصل از درگیری با بیماری، استان مرکزی در حوزه بهداشت و درمان جانانه عمل کرده و در سطح تصمیم سازی نیز ستاد استانی تصمیمات سخت و به موقعی اتخاذ کرده است. هم اکنون که کشور وارد فاز دوم بیماری شده و استان های مرزی وضعیت قرمز دارند، برخی استان های همسایه استان به مرز هشدار رسیده اند، پس باید تصمیمات دشواری اتخاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه همکاری مردم کمک خواهد کرد که استان مرکزی از موج دوم هم سرافرازانه خارج شود و مشکلات کمتری را تجربه کند، افزود: آخرین تمهیدات بهداشتی برای مقابله علمی با این بیماری این است که مردم تا حد امکان از ترددهای غیرضروری به شدت پرهیز کنند و به هر میزانی که این رفت و آمدهای غیرالزامی کاهش یابد، اگر اینگونه رفتار کنیم به سلامت جامعه کمک کرده ایم، اما اگر امکان کاهش این ترددها وجود نداشته باشد، باید برای حضور در جامعه و اماکن عمومی حتما پروتکل های بهداشتی رعایت شوند.

اکرمی اظهار کرد: از ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک اجباری شده و شهروندان باید حتما در اماکن عمومی ماسک بزنند، همچنین باید فاصله فیزیکی در مراوادات اجتماعی رعایت شود و در کنار این عوامل باید بهداشت عمومی را رعایت کرد که اگر این چهار فاکتور به دقت رعایت شود جای هیچ نگرانی نیست و به خوبی می توان بیماری را در استان مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی برای هیچ شهری در استان موضوع ممنوعیت و محدودیت تردد را در نظر نگرفته ایم، گفت: امیدواریم با چهار فاکتور مذکور بتوانیم شرایط را مدیریت کنیم و مردم نیز الزامات را رعایت کنند، اما چنانچه به وضعیت هشدار یا قرمز برسیم یقینا محدودیت و حتی تعطیلی ها به صورت فراگیر اعمال خواهد شد، پس مردم باید این توصیه ها و پروتکل های بهداشتی رعایت کنند تا مجبور به اعمال چنین محدودیت هایی نشویم.

برای برگزاری عروسی مجوز بگیرید

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی در خصوص برگزاری مراسم های مختلف پر جمعیت بویژه عروسی ها بیان کرد: برای عروسی ها محدودیت اعمال شده است به طوری که برای برگزاری تمام عروسی ها در شهرها و روستاهای استان باید حتما از مراجع ذیربط مجوز دریافت شود و افراد به هنگام مراجعه برای اخذ مجوز ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی می شوند که اگر در مراسم رعایت نشود حتما برخورد صورت می گیرد، در مجموع در برگزاری چنین مراسماتی باید شرایط خطیر جامعه در نظر گرفته شود و برگزارکنندگان، سلامت خود و خانواده هایشان را در معرض خطر قرار ندهند.

وی با تاکید بر استفاده همگانی از ماسک، اظهار کرد: با توجه به الزامی شدن استفاده از ماسک، سازمان صمت و اداره کل تعزیرات حکومتی بر قیمت ها نظارت دارند و تمهیدات لازم برای به راه افتادن بازار سیاه، از طریق افزایش نظارت ها در نظر گرفته شده است، اما برای اینکه کمبود ایجاد نشود مراکز جهادی تولید ماسک مجدد فعالیت خود را آغاز کرده اند و کارخانجاتی که در عرصه تولید ماسک فعال هستند، سهمیه ای را برای استان در نظر گرفته اند که امیدواریم با این تمهیدات با کمبود ماسک مواجه نشویم. به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی مردم می توانند اقدام به تهیه ماسک های خانگی قابل شست و شو کنند.

پیگیری تامین واکسن آنفلوانزا

اکرمی با بیان اینکه مشخص نیست تا چه زمانی با این بیماری درگیر باشیم، افزود: به گفته کارشناسان امر احتمال افزایش شیوع ویروس کرونا در پاییز وجود دارد و از طرفی در فصل سرد سال با آنفلوآنزا نیز روبرو هستیم، بر همین اساس برای تهیه واکسن آنفلوانزا ستاد پدافند زیستی استان تمهیدات لازم را در نظر گرفته است و دانشگاه علوم پزشکی از طریق وزارت بهداشت در حال پیگیری موضوع است چراکه در سطح ملی برای تهیه و توزیع واکسن تصمیم گیری می شود و سایر موارد مانند تامین کادر درمان و تجهیز بیمارستان ها نیز مد نظر گرفته شده است، اما مهمترین تمهید کارساز در این شرایط رعایت و همراهی مردم و رعایت پروتکل ها و الزامات بهداشتی است.

وی تصریح کرد: اگر مردم همراهی کنند جای نگرانی وجود ندارد و امکانات پاسخگوی نیاز خواهد بود، اما اگر با پیک روبرو شویم و حجم بیماران بدحال افزایش یابد نگرانی ها تشدید می شود، به همین دلیل مردم باید رعایت کنند تا حداقل شمار بیماران بدحال کاهش یابد.

اعمال محدودیت در برگزاری مراسمات اعیاد و محرم در صورت ضرورت

اکرمی در خصوص مناسبت های و تعطیلات پیش رو و ماه محرم که برگزاری مراسم های شلوغ و پرجمعیت را رقم می زند، اظهار کرد: بهترین عیدی که هر انسان مسلمان می تواند به دیگری بدهد، سلامتی است، به همین دلیل مردم در مراسم های شلوغ کمتر حاضر شوند، تصمیم بر این است که محدودیت اعمال نشود، اما اگر احساس شود که مراسم ها سلامت جامعه را به خطر می اندازد، بلافاصله محدودیت اعمال خواهد شد، به همین دلیل امیدواریم با رعایت مردم نیازی با اقدامات قهرآمیز نباشد.

معاون استاندار مرکزی افزود: مردم استان مرکزی باید باور داشته باشند که همچنان با بیماری درگیر هستیم و اگر مردم این نکته بدیهی را بپذیرند حتما رفتارشان مطابق با پذیرش این نکته است به همین دلیل باید استفاده از ماسک، رعایت بهداشت فردی و فاصله اجتماعی را به عنوان الزام در مواجهه و زندگی با کرونا مدنظر داشته باشند و قطعا در این شرایط بیماری را شکست خواهیم داد.

بهترین نسخه برای کووید ۱۹

وی تاکید کرد: مردم به هیچ عنوان نباید عادی انگاری کنند، همچنان در مرحله خطر هستیم، بیماری ضعیف نشده و تا زمانی که کارشناسان بهداشتی شرایط را عادی اعلام نکرده اند همچنان در وضعیت غیرعادی هستیم و برای مدیریت این شرایط غیرعادی همراهی و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم بهترین و اثربخش ترین نسخه است.

انتهای پیام

منبع

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments