حذف یارانه / یارانه بگیران پر مصرف چه کسانی هستند و ملاک ارزیابی چیست

اخبار 🔥 ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ بدون دیدگاه

حذف یارانه / یارانه بگیران پر مصرف چه کسانی هستند و ملاک ارزیابی چیست

حذف یارانه, یارانه بگیران پر مصرف چه کسانی هستند و ملاک ارزیابی چیست, حذف یارانه ها, یارانه چه کسانی حذف میشود, یارانه نقدی, شرایط حذف یارانه, حذف یارانه ۹۸, لیست اسامی حذف شدگان یارانه, سازمان هدفمندی یارانه ها, حذف یارانه ۹۸, حذف یارانه ها از چجه زمانی آغاز میشود

حذف یارانه, یارانه بگیران پر مصرف چه کسانی هستند و ملاک ارزیابی چیست, حذف یارانه ها, یارانه چه کسانی حذف میشود, یارانه نقدی, شرایط حذف یارانه, حذف یارانه 98, لیست اسامی حذف شدگان یارانه, سازمان هدفمندی یارانه ها, حذف یارانه ۹۸, حذف یارانه ها از چجه زمانی آغاز میشود

حذف یارانه, یارانه بگیران پر مصرف چه کسانی هستند و ملاک ارزیابی چیست, حذف یارانه ها, یارانه چه کسانی حذف میشود, یارانه نقدی, شرایط حذف یارانه, حذف یارانه ۹۸, لیست اسامی حذف شدگان یارانه, سازمان هدفمندی یارانه ها, حذف یارانه ۹۸, حذف یارانه ها از چجه زمانی آغاز میشود

در حالی که هنوز هیچ ملاکی برای غربال کردن دهک های بالا برای حذف یارانه ها اعلام نشده است ولی گویا این قانون به زودی عملیاتی خواهد شد. برخی معتقدند معیار حذف یارانه های دهک های بالا میزان درآمد خانوارها میباشد ولی وزیر تعاون اعلام کرد حذف یارانه های دهک های بالا هیچی ربطی به میزان درآمد ها ندارد.

دولت ملاک غربالگری یارانه‌بگیران را میزان بالای مصرف از حد معینی اعلام کرده است، آن‌هم بدون هیچ توضیحی در رابطه با اینکه مصرف چه کالا و خدمات و تا چه اندازه معیار خواهد بود، با این حال بعید نیست که میزان مصرف حامل‌های انرژی یکی از ملاک‌ها باشد.

در اجرای تکلیف قانون بودجه ۱۳۹۸ آئین‌نامه مربوطه بعد از حدود چهار ماه در هیات دولت تصویب شده و قرار است بعد از اعلام نظرنهایی وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین سازمان برنامه و بودجه به عنوان مسئولان شناسایی دهک‌های بالا، غربالگری از پایان شهریور ماه شروع شود.

با این حال در آستانه غربالگری جمعیت حدود ۷۸ میلیون نفری یارانه‌بگیر، تاکنون هیچ توضیح شفاف و مشخصی در مورد اینکه ملاک دولت برای حذف چیست، ارائه نشده و تنها وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اعلام اینکه سقف درآمدی معینی برای حذف یارانه وجود ندارد و نشان تمکن در سه دهک بالا میزان مصرف خانوارها خواهد بود اکتفا کرده است.

در اظهارات شریعتمداری آمده که آن دسته از خانواده‌ها که میزان مصرف‌شان از حد معین بالاتر است مشمول حذف یارانه می‌شوند.

تا اینجا مشخص آن است که بر خلاف آنچه که طی سال‌های گذشته بر حذف یارانه‌بگیران پردرآمد از سوی دولت، مجلس و کارشناسان تاکید می‌شد، این روش در دستور کار نیست و میزان درآمد ماهانه ملاک حذف نخواهد بود.

اما اینکه گفته شده معیار بر مبنای مصرف خانوارها از حدی بالاتر قرار گرفته با خود ابهامات زیادی به همراه دارد که تا کنون پاسخی در مورد آن وجود نداشته است؛ اینکه مصرف بالا، منظور مصرف کدام کالا و خدمات است؟ حد این مصرف چقدر است و پرمصرف بر چه مبنایی تعریف شده است؟ بانک‌های اطلاعاتی کدام بخش‌های مصرفی را کاملا پوشش می‌دهد که مبنای حذف یارانه بگیران قرار گیرد؟

در این بین تا حدی می‌توان گفت که مصرف بالا نمی‌تواند منظور میزان کالاهای خوراکی باشد که خانوارها تهیه می‌کنند، چراکه در این مورد امکان چندانی برای شناسایی وجود ندارد. بر این اساس مصرف کالا و خدماتی می‌تواند ملاک باشد که دولت بابت آنها از خانوارها هزینه دریافت می‌کند که از جمله آن سوخت و انواع حامل‌های انرژی خواهد بود که میزان مصرف هر خانواری تحت نظارت دولت قرار دارد.

این در حالی است که در سال گذشته و در جریان تدوین برنامه دولت به منظور اصلاح روند فعلی حامل‌های انرژی و توزیع یارانه‌های پنهان یکی از پیشنهادات مطرح شده برای اصلاح به تغییر قیمت بر مبنای مصرف افراد بر می‌گشت که البته در نهایت برای بودجه سال جاری اجرایی نشد.

به هر ترتیب ارائه توضیح صریح در مورد برنامه دولت به منظور غربالگری یارانه‌بگیران و روشن شدن سازوکار این موضوع از مطالبات عموم بوده و انتظار می‌رود قبل از اجرای طرح اطلاع رسانی شده و به ابهامات پاسخ داده شود.

منبع : ایسنا

توجه: مطالب بخش پزشکی و سلامت سایت ویکی ویو فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.
Subscribe
Notify of
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments